Ziraat Bankası İcradan Satılık Daireler 81 İlin Tamamında!

Ziraat Bankası, İstanbul’dan Ankara’ya, Adana’dan Bursa’ya birçok ilde daire, villa veya müstakil konutları 2021 yılında düzenlediği ihale işlemleriyle satışa sunuyor. Kapalı zarf yöntemiyle verilen konutların şartlarını sağlayan tüm vatandaşlar . Ziraat Bankası satılık konut ilanlarını, ihale belgelerini ve ihaleye nasıl girebileceğinizi paylaştık. Ayrıca ihalede satılan ev ve apartmanlar için konut kredisi kullanılıyor mu? gibi temel sık sorulan soruları da yanıtlayacağız.

Satılık Gayrimenkullere Başvuru Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, hemen hemen tüm bankalarda olduğu gibi, haciz yoluyla alınan ancak banka yöneticilerine zamanında alınan konutları açık artırma yoluyla satmaktadır. Kapalı zarf müzayede yöntemiyle verilen bu evlere herkes katılabilir. Yönetici konut fiyat tekliflerini artık sadece Ziraat web sitesi üzerinden gönderebilirsiniz. Peki, Ziraat Bankası’nın el koyduğu konutlar için kolluk kanallarından nasıl fiyat teklifi yapabilirsiniz?

 1. Öncelikle satın almayı düşündüğünüz daire veya villanın garanti tutarını vermeniz gerekmektedir. Teminat tutarı, mülkün tahmini değerine göre %6’dır. Bunlar alacağınız evin fiyatına göre 5 bin TL ile 20 bin TL arasında değişen rakamlar. Herhangi bir Ziraat bankasına giderek evin satış fiyatı üzerinden belirlenen teminat tutarını yatırabilirsiniz.
 2. Ekspertiz bedelinin ödenmesinden sonra, SATIŞ ÖZELLİKLERİ’ne ek olarak tarafınızca yatırılan teminatın dekontu.
  1. gerçek insanlar tarafından
   1. ‘NÜFUS PORTFÖY FOTOKOPİSİ’
 • Tüzel kişiler tarafından;
  • ‘TİCARET SİCİL YETKİLİLERİNDEN GAYRİMENKUL SATIN ALMA YETKİSİ’ göründüğü ana sözleşme
  • ‘TİCARİ SİCİL BELGESİ’ ile şirketi temsil ettiğini gösteren ‘TEMSİL BELGESİ’
  • Noter tarafından düzenlenen ‘SİRKÜLER İMZA’ gereklidir.
 1. Banka tarafından gerekli kontroller sağlandıktan sonra https://e-satis.ziraatbank.com.tr/login.intengo adresinden kısa mesaj ile kullanıcı adı ve şifreniz tarafınıza iletilmektedir. (Kullanıcının gerçek kişiler için vatandaşlık numarası varken, tüzel kişiler için sosyal güvenlik numarası kullanılır.)
 2. Öncelikle belirtilen kullanıcı şifresi ile sisteme giriş yaparak geçici kullanıcı adı ve şifreyi değiştirmelisiniz.
 3. Ardından yeni şifrenizi oluşturduktan sonra sistem sizden iletişim ve kimlik bilgilerinizi güncellemenizi isteyecektir.
 4. Kimlik belgeniz güncellendikten sonra ekrana bahsetmek istediğiniz özellik gelir.
 5. Satın almak istediğiniz ev için fiyat teklifi yapın
 6. İhale süresi sonuna kadar vermiş olduğunuz sayıyı aşmadığınız takdirde ihalede kalacak ve banka aracılığıyla girdiğiniz ihalede iş/ev satın alabileceksiniz.

Ziraat bankası icra konut teklifi yardım formu == SIKÇA SORULAN SORULARA YARDIM FORMUMUZDAN CEVAP ALABİLİRSİNİZ!

İhale İle Satın Alınan Konut İçin Kredi Kullandırma Şartları

Ziraat Bankası web sitesi üzerinden ihaleyi kazandığınız ev için 180 ay vade ile kredi kullanabilirsiniz. Kredili konut alımı için banka, vatandaşlara mevcut konut kredisi olanaklarını, yani faiz oranlarını ve vadenin dolmasını sağlar. Sadece Ziraat Bankası hacizden aldığınız ev için en az %25 peşin vermenizi şart koşmaktadır. Yani 100.000 TL değerindeki bir ev için tek başınıza en az 25.000 TL ödemeniz gerekiyor. Dileyenler başka bankalardan konut kredisi kullanarak ev satın alabilirler. Ziraat Bankası aracılığıyla konut kredisi kullanacaklara uygulanan faiz oranı ve geri ödeme vadesine göre ödeme planı aşağıdaki gibidir.

 • 180 aya kadar olan tüm vadelerde aylık %0,94 faiz oranı uygulanmaktadır. 250.000 TL konut kredisi için 180 ay geri ödemesi aylık 2.885,60 TL olacaktır.

Ziraat Bankası, internet sitesi üzerinden gayrimenkul kredisi ön başvurularını da kabul etmektedir. Dileyen bu soruyu https://bit.ly/2ZqVpNx linkindeki formu doldurarak sorabilir.

İcralık Konut Alımlarında Talep Edilen Evraklar, Şartlar Nedir?

Ziraat bankasından veya ihaleyi kazanan herhangi bir ana bankadan kredi kullanacak kişilerden gerekli bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin başında gelir belgeniz yer almaktadır. Gelir belgeniz sadece maaş müşterisi olduğunuz bankalardan istenmez. Bazı bankalar başvuru sahibinden gelir belgesi yerine e-devlet şifresi istemektedir. Bunun nedeni, başvuru sahibinin çalışıp çalışmadığını anlamak için SGK belgesinin çıktısını almaktır. Gelir belgenizde varsa eşinizin geliri veya kirası gibi ek gelirleri de ekleyebilirsiniz. Dolayısıyla kredinizin çıkma ihtimali çok daha fazla artacaktır. Gelir belgenizi getirdikten sonra kredibilitenizde bir sorun yoksa, muhtemelen kimlik kartınız ile başvurduğunuz konut kredisini alabilirsiniz. Bu işlemler için ev ipotekli olacağı için büyük ihtimalle hiçbir banka sizden kefil istemeyecektir. Bankaların satılık emlak ilanlarında evinizin görünmesini istemiyorsanız lütfen taksitlerinizi bütçenize göre belirleyin.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *