Vakıfbank Altın Hesabı Açma 2022 (Alış/Satış, Bütün Detaylar)

Vakıfbank Altın Hesabı Nedir? (Altın Çağı)

Altın Çağ hesabı, cari bazda altın alıp satabileceğiniz bir vadesiz hesap türüdür. Web sitesi veya Vakıfbank şubelerinden kolaylıkla altın alıp satabilirsiniz. Altın hesabınız için en az 0,01 gram altın satın alabilirsiniz.

TL veya altın olarak satın alabilirsiniz. Altın hesabı açma ve alım satım işlemlerini aşağıdaki başlıklar altında görsellerle inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Vakıfbank altın hesabı ile ilgili tüm detayları da başlıklar halinde yazmıştık. Konu ile ilgili sorularınızı aşağıdaki bölümden bize iletebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Hesabı Nasıl Açılır? (Resimli Anlatım)

Vakıfbank altın hesabı banka şubelerinden veya internet şubesinden aşağıda gösterdiğimiz yöntemi kullanarak açabilirsiniz. Gold hesap açmak için internet şubesini indirip giriş yapmanız gerekmektedir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra ekranın sağ alt kısmında bulunan Tüm İşlemler seçeneğine tıklayınız. Ardından aşağıdaki menü açılacaktır. Bu menüden Hesap seçeneğine erişin.

Hesap bölümüne girdiğinizde aşağıdaki menü açılacaktır. Açılan bu menüden Altın Çağ bölümüne tıklayarak hesap açılış sayfasına yönlendirileceksiniz.

Altın Çağ bölümüne tıkladıktan sonra tek yapmanız gereken Hesap açma bölümüne tıklayıp altın hesabınıza bir isim vermek.

Hesap açma bölümüne tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda hesap türü, hesabın bağlanacağı banka şubesi ve hesabınızın adı için bir bölüm bulunmaktadır. Açmış olduğunuz Gold hesabına isim verdikten sonra Devam butonuna tıklayınız.

Devam butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki resimde işaretlediğimiz bölüme tıklayarak e-cüzdan gönder veya e-cüzdan istemiyorum seçeneklerinden herhangi birine tıklayıp ONAYLA butonuna basarak Altın hesabınızı açabilirsiniz.

Vakıfbank Altın Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Bu konumuzda Vakıfbank mobilden altın nasıl alınır ve satılır onu anlatacağız. Ayrıca aşağıdaki kanallardan da altın alıp satabilirsiniz;

 • Vakıfbank Şubeleri
 • Vakıfbank internet şubesi
 • Vakıfbank’ın mobil şubesi
 • Vakıfbank ATM
 • Vakıfbank müşteri hizmetleri (direkt bağlantı)

Vakıfbank mobil uygulaması üzerinden işlem yapmak için uygulamaya giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra Altın Çağ Altın Al veya Altın Sat seçenekleri ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. En az 0,01 gram altın alım işlemi yapabilirsiniz. Dilerseniz gram miktarı ile dilerseniz de TL miktarı ile satın alabilirsiniz. Altın alım/satım işlemleri için öncelikle yukarıda belirtilen adımları takip ederek altın hesabı açmalısınız. 995/1000 saflık ile alınıp satılmaktadır.

Diğer Bankalar:

Vakıfbank Altın Çağı Özellikleri Nelerdir?

 • Altın Çağ hesabı vadesiz açılan ve faiz getirmeyen bir tasarruf hesabıdır.
 • Satın almış olduğunuz altın 995/1000 saflık ile işlem görmektedir.
 • Altın hesabı açmak için komisyon alınmaz.
 • En önemli özelliği ise altınınızın çalınma veya kaybolma riskinin tamamen ortadan kalkmasıdır.
 • Aldığınız altın külçe altın olduğu için işçilik ücreti ödemezsiniz.
 • Altınınızı vadeli işlemlerde kullanmak istiyorsanız Ziraat Bankası Altın hesap sayfasına gidebilirsiniz. Hem zamanında hem de isteğe bağlı olarak altın hesabı açabilirsiniz.
 • Güncel faiz oranlarını Vakıfbank emanet hesabının Emanet hesapları için Faiz bölümüne giderek görebilirsiniz.

“Düzenli Altın Birikim Talimatı” Kampanyası Nedir?

Düzenli altın birikim talimatı vererek, vadesiz hesabınızdan altın hesabınıza otomatik olarak altın satın alabilirsiniz. Bunun için altın çağ tasarrufları için Tüm İşlemler Hesapları Talimatı adımlarını takip etmeniz yeterlidir. Altın biriktirme düzeninin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Düzenli altın alım talimatı vererek her ay birikimlerinizi yatırıma dönüştürme fırsatına sahip olursunuz.
 • Normal altın alımlarınız gram bazında olup, Vakıfbank şubelerinden veya Vakıfbank internet bankacılığından satın alabilirsiniz.
 • Sadece cari TL hesabınızdan normal altın alım emri verebilirsiniz.
 • Altın alım emrinizi Türk Lirası olarak verecekseniz en az 100 TL, gram olarak altın verecekseniz en az 1 gram vermelisiniz.
 • Normal altın alım emri verdiğiniz gün, alım işlemi 16:00 ile 18:00 saatleri arasında gerçekleşir.
 • Teslim alma siparişiniz bir hafta sonu veya resmi tatile denk gelirse, bir sonraki iş gününde teslim alınır.
 • Altın siparişinizden sonra bakiyenizde yeterli limit yoksa ve havuz hesabınız varsa bu hesaptan alım yapılacaktır.

TL Cari Hesabınızın bakiyesi ile Havuz Hesabınızın bakiyesi toplamı sipariş tutarını karşılamaya yetmiyorsa; Asgari olağan tasarruf tutarından az olmamak kaydıyla kısmi tahsilat yapılacaktır. Kısmi toplamalar kesirlerde yapılabilir (0,01 gramın katları halinde).

Vakıfbank Fiziki Altın Alınır Mı?

Vakıfbank’ın tüm şubelerinden fiziki olarak altın satın alabilirsiniz. İnternet şubesi veya müşteri hizmetleri aracılığıyla da kaydi olarak altın satın alabilirsiniz. Satın alabileceğiniz altın ürünler şunlardır:

Ortalama bankamızın satışını yaptığı fiziki altın çeşitleri 2 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gr, Sinan altın, GAP altın ve Osmanlı Altın’dır. 5, 10, 50 ve 100 gram külçe altın, 2 gram maşallah altını, Mimar Sinan anısına 20 gram Sinan Altını ve Güneydoğu Anadolu Projesi anısına çıkarılan 31.1 gram GAP Altını alım satım işlemleri , tüm branşlarda dünya altın standartlarına uygun olarak yapılmaktadır.

vakifbank.com.tr

Vakıfbank Çeyrek Altın Hesabı Nedir?

 • Fiziki altınlarınızı (çeyrek, yarım ve tam) Vakıfbank’ta çeyrek altın hesabı açarak güvenle saklayabilirsiniz.
 • Çeyrek altın hesabı için fiziki altınlarınızı en az 1 ve katları şeklinde yatırabilirsiniz.
 • Bu fırsattan yararlanmak için belirli şubelerde hesap açabilirsiniz.
 • Çeyrek altın hesabı açarsanız vadeli altın hesabı da açarak mevduat geliri elde edebilirsiniz.
 • Çeyrek Altın Hesabınız ile uygulama esasları TCMB tarafından belirlenen Altın Döviz / Fiyatlı Kasa Hesabı açabilirsiniz.
 • Çeyrek altın hesabınızdaki altınlarınızı TL’ye çevirebilir veya diğer çeyrek altın hesaplarınız arasında transfer yapabilirsiniz.
 • Detaylar için banka şubesi veya müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Transfer Sistemi(ATS) Nedir?

Dilerseniz Vakıfbank’taki altın birikimlerinizi başka bir bankadaki hesabınıza veya başka bir bankanın hesabına aktarabilirsiniz. Havale yapacağınız bankanın ATS ile ilişkili olması gerekmektedir. Bu sayede altınlarınızı bankalar arasında transfer edebilirsiniz. ATS’nin bilinmesi gereken özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • En az 1 gram ve üzeri altın transfer işlemleri yapılabilmektedir.
 • Banka havalesi siparişleri banka iş günlerinde 09:00 - 16:45 saatleri arasında verilebilir.
 • Valör tarihinden itibaren 90 günü geçmemek kaydıyla ileri bir tarih için sipariş verebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Hesabı ile İlgili Sıkça Sorulanlar:

Vakıfbank Gold Time hesabınız var mı?
Vakıfbank’ta halihazırda vadesiz altın hesabı ve otomatik ödeme talimatı ile birikim yapabileceğiniz bir birikim hesabı bulunmaktadır. Çeyrek altın hesabı açarak fiziki altınlarınızdan mevduat geliri elde edebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Saklama Ücreti Ne Kadardır?
Şu anda Vakıfbank’ta altın saklama ücreti oranı %0,010’dur. BSMV bu molaya dahil değildir.

Gold Vakıfbank hesabı açmak ücretli midir?
Vakıfbank ve diğer bankalar aracılığıyla açılan altın hesaplarından açılış ücreti alınmaz. Tamamen ücretsiz olarak açabileceğiniz bir cari hesap türüdür.

Vakıfbank altın alım/satım saat sınırı var mı?
İnternet şubesinden yapılan altın alım satım işlemlerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Yani tatiller dahil 7/24 alışveriş yapabilir, satış yapabilirsiniz.

Altın hesabımın kar mı zarar mı olduğunu nasıl anlarım?
Bunu görmek için internet bankacılığını kullanmanız gerekir. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Altın Çağ Hesapları Altın Çağ cüzdanı adımlarını takip ederek kar zarar durumunuzu inceleyebilirsiniz.

Altın havale işlemi yapabilir miyim?
Altını Vakıfbank’ta başka bir altın hesabına aktarabilirsiniz. Bunun için İnternet Şubesi Para Transferleri bölümüne gelerek Hesaba Aktar seçeneğine tıklayınız. Altını buradaki bölümden diğer banka hesaplarına aktarabilirsiniz.

Vakıfbank altın hesabı açma ve alım/satım işlemleri ile ilgili sorularınızı aşağıdaki bölümden bize sorabilirsiniz. Banka ve kart bilgilerinizi Vakıfbank resmi web sitesi dışında başka hiçbir yerde paylaşmamanızı tavsiye ederiz.

Bankanın Diğer Ürünleri:

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.