Sicil Affı Yasasından Yararlanarak 2022 Yılında Nasıl Kredi Çekilir?

Bir af var mı? çıkacak mı? O halde sicili kötü olanlar için iyi haberlerim var. 2022 yılında çıkarılan kanuni af kanunu ile bankalardan kredi çekilebilmektedir. Aslında sadece ihtiyaç kredisi kullanmanız gerekmiyor. Sizlerle paylaştığımız sicil affı dilekçe örneğini doldurarak kredi kartı alabilir hatta ev kredisi kullanarak ev bile alabilirsiniz. Peki, sicil affı kanunundan yararlanmak için nasıl bir başvuru formu doldurmalısınız? Onaylanmamış kredinize itiraz etmek için bu dilekçeyi nereye göndermelisiniz? Vekaletname, kara listeye alınanlar ve bankalardan kredi alamayanlar, medeni af kanunundan yararlanmak için yapılması gerekenler için hepsinin cevabını verdik.

2022 Sicil Affı Çıktı Mı? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Yasalaştı Mı?

Bankalardan kredi alabilmenin en temel şartı temiz bir kredi notuna sahip olmaktır. Sanırım artık bu durumu bilmeyen yoktur. Kredi notunuz düşükse bankalardan borç almak için fazla seçeneğiniz yok ama birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan biri, süresiz olarak çalışan kredi puanınızı yükseltmek için adımlar atmaktır. En hızlı şekilde nasıl yapılır? KKB Findeks Kredi notunuzu hızla yükseltme taktikleri nelerdir? ben de dahil ettim. Bir diğeri de Bankacılık Sicili Af Kanunu’nun çıkarılmasıdır. İkinci seçenek tercihinden yararlanmak isteyenler için banka kredi sicil affı kanunu çıktı mı? Çıkış etkili mi? Sorunun cevabı son derece önemlidir. Bu nedenle sizin için bir sicil affı var mı? Çıktıysa, yürürlüğe girdiğinde buradaki soruya cevap vermek istedik. Sonuç olarak, size iyi haberlerimiz var. 2022’de sicil affı yasası çıktı! Daha doğrusu 22/01/2023 tarihli ve 5384 sayılı karşılıksız çek ve protestolu senetler ile borç ve kredi kartı sicilleri hakkında kanuna geçici olarak aşağıdaki madde eklenmiştir.

Yani okuduğunuz geçici maddeye göre 24.03.2023 tarihinden önce mevcut kredisi veya kredi borcu olanlar. 31.12.2022 tarihine kadar tüm borçlarını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde kredi sicilinin af kanunundan yararlanabilecekler. Peki bu işlemler özellikle bankalar tarafından ne zaman uygulanacak?

Sicil Affı Yasasını Bankalar Ne Zaman Uygulayacak?

Bankalar sicil affı kanununu kanun kapsamında ne zaman uygulayacak sorusunun cevabını sizlere vermek istiyorum. 28/01/2023 tarihinde 5854 sayılı kanunun kabul edildiği 22/01/2023 tarihli tebligat yayımlanmıştır. Yayımlanan bu tebliğin adı ‘Karşılıksız çek ve protestolu senetler ile kredi ve kredi kartı borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınmaması’ dır. 25.03.2023 tarihinde yayınlanan bu kanuna bir madde daha eklenmiştir. Eklenen tüm öğeler yukarıda listelenmiştir. Yazının içeriğinde ilginizi çeken aşağıdaki metne kısaca değinilmiştir. 31.12.2022 tarihine kadar tüm kredi kartı veya kredi borçlarınızı öderseniz. Ödeyemeyenlerin borçlarını ödemek için gitmeleri halinde bu kişilerle daha önceki mali ilişkilerinin dikkate alınmayacağı söyleniyor. Bu bildirim ile sicili bozuk olanlar KKB notunun yükselmesini beklemeden banka kredisi kullanabilecekler. Kanun kapsamında bankaların sicil affı kanununu ne zaman uygulayacağı sorusu bu şekilde çözüme kavuşmuştur. Peki bu yasaya rağmen bankalar bu yasayı uyguluyor mu? Değilse, ne yapmalısınız? Şimdi bunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kredi Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? Dilekçe Örneği

Yukarıda sicil affı bildirimini sizler için paylaştım. 31.12.2022 tarihine kadar tüm kredi ve kart borçlarını ödeyen veya yeniden yapılandıranların, geçmiş yıl fark etmeksizin finansman olanaklarından yararlanabileceği belirtildi. Tabi bunları yaptığınız için direk bankalara gittiğinizde size ilk etapta kredi veya kredi kartı vermeye pek istekli olmayabilirler. Varsa kredi sicil affından yararlanmak için neler yapılmalıdır? Cevabı hemen vereceğim! Dilekçe ile hakkınızı talep etmelisiniz. Ancak bunun için öncelikle bankadan kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmalı ve ret yanıtı almalısınız. Bu yüzden itiraz mektubunuzu yazmalısınız. Peki bu dilekçeyi nasıl yazmalı ve nereye göndermelisiniz? İşte kredi sicil affından yararlanmak için bir muhalefet dilekçesi örneği.

Genel Müdürlüğüne …………………………………………………………………… ..

………… / ………… ../ 20 …… tarihinde bankanızdan kredi / kredi kartı talep ettim. Ekte göreceğiniz üzere başvurum bankanız tarafından reddedilmiştir. Başvurumun reddine gerekçe olarak kredi notumun düşük olduğu iddia edildi. Ancak eke eklediğim gibi 24.03.2023 tarihinde Karşılıksız Çek Kayıtları ile Protestolu Senet ile Kredi ve Kredi Kartı Borçlarının Yok Sayılmasına Dair Kanun’a bir madde daha eklendi. Bu eklenen 48 inci maddede, “31.12.2000 tarihine kadar tüm kredi ve kart borçlarının kapatılması veya yeniden yapılandırılması halinde, kredi veren kuruluşlar tarafından gerçek ve tüzel kişilerin geçmiş borçları dikkate alınmaz. Lütfen, sorumu bir kez daha düşünmenizi rica ediyorum.

Ad Soyad:

İmza:

Dilekçenizi oluşturmanız gerekiyor. Dilekçenizin WORD formatında oluşturduğum versiyonunu isterseniz bu Kayıt Affı Temyiz Başvurusu örneğinden indirebilirsiniz. Ayrıca, Af Kanunu altında Ek’e eklemeniz gereken resmi mektubu Kredi Sicilindeki linkten indirebilir ve başvuru dilekçenize ekleyebilirsiniz. Sizin için yazdığım dilekçemizi beğenmediyseniz 30 ile 50 TL arasında imza sahiplerine yazdırabilirsiniz. Bu bağlamda, benim gibi internette bilgiye kendini adamış bir arkadaşımı tavsiye edebilirim. Bu sevgili arkadaşımızın telefon numarası ise; Bay Gökhan: 0-543-641-61-77.

Peki şimdi başka bir konuya geldik, hazırladığımız bu itiraz dilekçesini nereye ve nasıl göndereceksiniz. Cevap: Kredi veya kart başvurusu yaptığınız bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü mektupla göndermeniz gerekmektedir. Bazı bankaların genel müdürlüklerinin iletişim adresleri aşağıdaki gibidir.

  • AKBANK: Akbank Sabancı Center Genel Müdürlük 4. Levent 34330 İstanbul
  • BBVA Garantörler: Nisbetiye, Aytar Caddesi No: 2 Posta Kodu: 34340 Beşiktaş / İstanbul
  • Şekerbank: Güvenlik Evleri Mahallesi, Eski Büyükdere üzerinden, numara: 1 D: 1A, 34415 Kağıthane
  • QNB Finansbank: Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Crystal Tower Bina No: 215 Şişli - İstanbul
  • Vakıfbank: Saray, Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No: 7 / A, 34768 Ümraniye / İstanbul
  • HALKBANK: Barbaros Mah.Şebboy Sok.No:4/1 34746 Ataşehir / İstanbul
  • Türkiye İş Bankası: Levent Büyükdere Caddesi & Meltem Sok. È Kuleleri No: 4, 34330 Beşiktaş / İstanbul

İtirazınızı iadeli taahhütlü mektupla ilettiğinizde, bankanın size 30 gün içinde olumlu veya olumsuz yanıt vermesi gerekir. Peki genel yönetimden olumsuz bir yanıt aldığınızda ne yapacaksınız? Şimdi vazgeçiyor muyuz? belli ki değil! Hakkımızı aramaya devam ediyoruz. Haklarımızı savunmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

BDDK Sicil Affı Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyelim ki 2020’den önce varlık şirketlerine veya bankalara olan borcunuzu kapattınız veya yeniden yapılandırdınız. O halde bankaya gidin ve kredi veya kart başvurusunda bulunun. Banka, kredi notunuz nedeniyle başvurunuzu reddetmiştir. Daha sonra yukarıda belirtildiği üzere bankanın genel müdürlüğüne itirazda bulunmuştur. Kayıtlı ve taahhütlü olarak göndermiş olduğunuz talebe banka genel yönetimi olumlu yanıt vermemiştir. Peki bundan sonra ne yapmalısınız? Kredi alamadığınız için mi vazgeçeceksiniz? Belli ki değil! çünkü kanın sana bir hak verdi. Bu haktan yararlanmak için elinizden geleni yapmalısınız. Bu konuda şimdi yapmanız gereken banka genel müdürlüğü tarafından gönderilen ret yanıtını BDDK’ya göndermek ve gereğini iletmektir. Bu sayede son hamlenizi yaptıktan sonra aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere krediniz büyük ihtimalle onaylanacaktır.

Bu sefer aşağıdaki gibi bir ön yazı ile durumunuzu BDDK’ya bildirmeniz yeterli olacaktır.

DÜZENLEYİCİ VE BANKACILIK DENETLEME KURULU’na

Ekte görüldüğü gibi reddedilen kredi/kredi kartı talebim için …………………………………… Genel Müdürlüğüne başvurdum. Yasal hakkım olmasına rağmen bahsi geçen banka kredi/kredi kartı başvurumu hala onaylamıyor. sana ihtiyacın olanı sunuyorum..

Ad Soyad

İmza

Lütfen banka ret cevabınızı aşağıdaki şekilde yazarak eke ekleyiniz ve alındı ​​teyidi ile taahhütlü mektupla BDDK iletişim adresine gönderiniz. (BDDK sicil affı kanunu itiraz dilekçesi örneği)

Adres: Büyükdere Cad No:106 Esentepe Şişli / İSTANBUL

BDDK 30 gün içinde mutlaka size geri dönecektir. Bundan sonra, basit işler beklemek zorunda kalacak.

Ziraat Halkbank Vakıfbank Sicil Affı Yasasını Uyguluyor Mu?

Devlet bankaları denilince akla üç banka gelir. Bu bankalar Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Vakıfbank’tır. Bu 3 banka kamu bankası olduğu için devletimizin aldığı kararları uygulamak zorunda. Bu, Sicil Af Yasası için de geçerliydi. Aslında, sicili bozuk tüccarlara kredi veren bankalar var mı? Hangi? Dediğim gibi hemen hemen tüm başvuru sahiplerinin notu 700 ama kredi bu 3 banka üzerinden kullanılabiliyor. Kredi notu 699 olan, yani en yüksek risk aralığında olanlar dahi, kişisel af kanununun maddelerine uyulmadan, kredi notu 1000’in üzerinde olan bir kefil bularak krediden yararlanmıştır. Özellikle HALKBANK ile durumunuz kötü olsa bile sicil affı kanununun maddelerine uymadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Krediniz onaylanmadıysa yukarıdaki başlıklarda belirttiğim gibi 2020 yılı öncesinde kredi ve kredi kartı borçlarınızı kapatın veya taksitlendirerek bu bankalara yeniden başvurun. Ziraat Halkbank’ın mı yoksa Vakıfbank’ın mı af kanununu uyguladığından emin misiniz? Cevabı evet olarak alacaksınız.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.