QNB Finansbank Kimin? Kime Satıldı? (2021 Güncel)

QNB Finansbank’ın Sahibi Kim? Ne zaman ve kime satıldığı gibi tüm soruların cevaplarını yazdık. Bu sayfada detaylı ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

QNB Finansbank’ı Kim Kurdur?

QNB Finansbank 1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından Finansbank olarak kuruldu. Bankayı kurmanın maliyeti sadece 4 milyon dolardı.

Hüsnü Özyeğin Finansbank’ı kurmak için iki evini satışa çıkardı. Pamukbank ve Yapı ve Kredi Bankaları’ndaki görevlerinden edindiği deneyim elbette çok değerliydi. Pamukbank ve Yapı Kredi bankalarında yönetici olarak çalıştı.

Evlerini satıp yeni bir banka açtığında ilk kez kiralık olarak yaşadı. (Bankanız var kiralık yaşıyorsunuz.) Hüsnü Özyeğin fabrikasının hikayesini dinlemek isteyen ziyaretçilerimiz için yazının sonuna bir video ekledik.

Fiba Holding, 2001 yılının Temmuz ayında Fransız BNP Paribas ile Finansbank’ın %51 hissesini satmak için görüşmüş, ancak görüşmeler 2002 yılında anlaşmazlıkla sonuçlanmıştır. Bu olaydan sonra Finansbank’ın hisseleri %13,4 oranında değer kaybetmiştir.

Yunanistan’a Satılma Dönemleri

2005 yılında Fiba Holding, Finansbank’ı satma niyetini açıklamıştır. Bu duyuru ile Morgan Stanley ile danışmanlık hizmeti vermek ve uluslararası alıcılar bulmak için bir anlaşma imzaladı.

Satışın açıklanmasının ardından birçok banka Finanbank’ı bünyesine katmak istedi. (Amerikan Citigroup, Alman DZ Bank ve Belçika Dexia bankası) Ancak Finansbank, beklenmedik bir şekilde 2006 yılında National Bank of Greece’e satıldı. Bu hamlenin ardından Hüsnü Özyeğin’in Finanbank’ta toplam %9,6 hissesi bulunuyor. Ancak 2008 yılında kalan hisselerini YUB’a sattı. 2010 yılına kadar bankanın yönetim kurulu başkanıydı.

QNB Finansbank Kimin? (2021’de Kime Ait)

Yunanistan’daki krizden etkilenen YUB, 2010 yılında bankadaki %20’lik hissesini satacağını duyurdu. Ancak bu satış talebi olumlu bir sonuç vermedi.

5 yıl sonra yani 2015 yılında bankanın tamamı Katar merkez bankasına satıldı. Satış işlemi 2,7 milyar avroya tamamlandı.

Yeni banka adı 2016 yılında açıklanmış ve QNB Finansbank olmuştur. Özetle, QNB Finansbank’ın şu anki sahibi QNB Grubu’dur. (Katar Ulusal Bankası)

Diğer Bankalar:

QNB Finansbank Hakkında Bazı Bilgiler:

QNB Finansbank Logosu
  • Resmi site: https://www.qnbfinansbank.com/
  • Şube sayısı: 475
  • ATM sayısı: 4.300
  • Müşteri sayısı: 20 milyon
  • Müşteri Hizmetleri Numarası: 0850 222 0900
  • QNB Finansbank POS Müşteri Hizmetleri: 0850 222 1 900
  • QNB Finansbank Genel Müdürü: Temel Güzeloğlu
  • Aktif çalışan sayısı: 11.111+
QNB Finansbank merkez binası (Kristal Kule)
  • QNB Finansbank merkez adresi ve iletişim bilgileri: Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Crystal Tower Building No: 215 Şişli - İstanbul
  • Telefon: 0 (212) 318 50 00

QNB Finansbank’a sormak istediklerinizi editörlerimize aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz. Bu yazımızda QNB Finansbank’ın sahibi kim sorusuna kısaca cevap verdik. Ayrıca QNB Finansbank’ın Hakkımızda sayfasından da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hüsnü Özyeğin’in Finansbank’ı nasıl kurduğunun detaylarını anlatımıyla aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.