Kredi Notu Öğrenme (BÜTÜN Sorgulama Yolları 2022)

Sitemizin bu bölümünde kredi notu öğrenme adımları ile ilgili birçok detay bulabilirsiniz. Kredi notu sorgulamalarına ek olarak, düşük dereceli kredinin nasıl kullanılacağına dair bazı bilgiler de verdik.

SMS uygulaması, banka hesabı başvurusu ve ücretsiz başvuru yöntemleri ile kredi puanınızı anında öğrenebilirsiniz.

SMS İle Kredi Notu Öğrenme Ücretsiz Mi? (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom)

Kredi puanı sorgulama işleminizi en hızlı şekilde SMS ile yapabilirsiniz. Ülkemizde hizmet veren operatörler aracılığı ile talebinizi anında iletebilirsiniz. Aşağıdaki başlıklarda operatör firmanızın SMS talep adımlarını ve talep oranlarını bulabilirsiniz.

SMS ile Turkcell Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sorgulama Adımları: Telefonunuzun Mesajlar bölümüne aralarında boşluk bırakarak TCKN boşluk DOĞUM TARİHİ‘nizi yazıp 1122‘ye mesaj gönderebilirsiniz.
Örnek SMS: 00000000000 12011990
Sorgulama Ücreti: 17,50 TL (Vergiler dahil.)

SMS ile Turkcell Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sorgulama Adımları: Telefonunuzun Mesajlar bölümünden TCKIMLIKNO yazıp boşluk bırakın ve doğum tarihinizi yazıp 1122’ye SMS göndermeniz yeterlidir.
Örnek SMS: 11111111111 12011990
Sorgulama Ücreti: 17,50 TL (Vergiler dahil.)

SMS ile Vodafone Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Vodafone internet sitesinden konuyla alakalı bir sorgulama detayı bullunmamaktadır.

Vodafone hat sahipleri aşağıdaki diğer sorgulama yollarını değerlendirebilirler.

Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Ücreti

Findeks web sitesinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken findeks.com’a gitmek. Öğrenme aşamaları aşağıdaki gibidir;

 • findeks.com’a gidin.
 • Üst menüden ‘Ürünler’e tıklayın.
 • Ardından ‘Bireysel ürünler’ bölümüne tıklayın.
 • Açılan sayfadan ‘Findeks Kredi Notu’ bölümüne tıklayınız.
 • Ekranın sağ alt kısmındaki ‘Satın Al’ı tıklayın.
 • Gerekli bilgileri doldurduktan sonra ödeme yaparak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Findeks web sitesinde kredi notu öğrenme ücreti 7,5 TL + KDV’dir.
 • Findeks mobil uygulaması üzerinden kredi puanınızı sorgulamak isterseniz aşağıdaki videodaki adımları takip edebilirsiniz.
*Uygulamayı Google Play veya App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulamanın Yolu Var Mı?

Kredi notu talepleri için her zaman ücret ödenmesi gerekli değildir. Birazdan bahsedeceğimiz yöntemlerle kredi notunuzu dolaylı veya doğrudan öğrenebilirsiniz. İşte size bazı ipuçları;

 1. Otomatik galeriler üzerinden ücretsiz öğrenme: Bildiğiniz gibi 2022 yılı itibari ile kambiyo senetleri ile araç satış işlemleri devlet tarafından ilan edilmiştir. Kambiyo senetleri ile araç satan galeriler ve firmalar, müşterilerinin mali geçmişini görmek için kredi değerlendirme talebinde bulunur. Bu şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca tapulu araç detayları için Taksitli Araç bölümündeki firmalara danışabilirsiniz.
 2. Bankalar Aracılığıyla Ücretsiz Kredi Değerlendirmesi Alın: Herhangi bir işlem için müşterisi olduğunuz bankanın şubesine gittiğinizde, bireysel müşteri temsilcisine kredi notu bilginizi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.
 3. Bill ile ev eşyası satan firmalardan ücretsiz eğitim: Ev eşyası alacağınız firmalar üzerinden de kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bu şirketler, müşterilerine ürün satmadan önce mevcut mali durumlarını bilmek isterler. Bu yüzden müşterilerinin kredi notunu sorgularlar.
 4. OneCar ile ücretsiz eğitim: Her yıl araç kiralayabileceğiniz bu firmadan kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz. Tek yapmanız gereken findeks üyesi olmak.

onecar.com.tr üzerinden daha pahalı araçlardan birini seçerek başvuru yaptığınızda, bilgilerinizi girdikten sonra size kısa mesaj gelecektir.Onay sms’ini yazdıktan sonra findeks girin. Derecelendirme + risk oranınızın sorgulandığını göreceksiniz.

(Kaynak: Ekşi Sözlük)

Bankalardan Kredi Notu Öğrenme Adımları Nelerdir?

 • Ziraat Bankası: Başvurunuzu yapmak için Ziraat Bankası kredi notu öğrenme sayfasından işlemle ilgili adım ve ücretler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Vakıfbank - İnternet şubesine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra Tüm İşlemler menüsünden Uygulamalar kısmına tıklayınız. Daha sonra Findeks Risk Robotu Findeks Risk Raporu bölümüne tıklayarak ‘Devam’ butonuna tıklayarak kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 20 TL’dir.
 • İş Bankası: İş Bankası üzerinden talebinizi 3 farklı şekilde iletebilirsiniz. İşlem ücreti 17 TL’dir.
  • İnternet Bankacılığı Kredi Risk Raporu
  • İş Bankası ATM Bilgi Talebi Kredi risk raporu
  • İşCep’ten kredi risk raporu adımlarını takip ederek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Akbank: Akbank Direkt uygulamasını indirin. Mobil bankacılığa giriş yaptıktan sonra Uygulama ve Nakit İhtiyacım bölümlerine giriniz. Kaş üzerinde bulunan Risk Raporu (KKB) butonuna tıklayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 16 TL’dir.
 • Yapı Kredi: Mobil bankacılığa giriş yapın ve Ürünler ve Uygulamalar’a tıklayın. Açılan menüden KKB Risk Raporu Oluştur kısmına tıklayarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 17,14 TL’dir.
 • ING Bank: ING Bank müşterileri tek bir SMS ile kredi notlarını öğrenebilirler. Boş TCKN RAPORU yazıp 2205’e SMS göndererek öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti 15,90 TL’dir.

e-Devlet Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılıyor?

e-Devlet üzerinden kredi notu talebinde bulunulamaz. Ancak, kredi riski raporu anketi ayda sadece 4 kez yapılır. İşlem tamamen ücretsizdir. Kredi Riski Raporu ile bankalara olan tüm borçlarınızı tek ekranda görebilirsiniz. Bu sayede mevcut borç durumunuzu görebilir ve buna göre bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Detayları e-Devlet kredi notu öğrenme sayfasında bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Araştırmalarımız:

Kredi Puanları Ne Anlama Gelmektedir?

 • Sıfır Puan: Sorgulama işleminde puanınız sıfır ise daha önce kredi ürünü kullanmamışsınız demektir. Bu durumda aylık gelirinize bağlı olarak kredi kullanabilirsiniz. Bunun için aylık gelirinizi bankaya belgelemeniz gerekmektedir.
 • 1-699 puan: Puanınız bu aralıkta ise kredi alma şansınız çok düşük, hatta neredeyse imkansız.
 • Skor 700-1099: Bu skor aralığına ortalama risk denir. Bu aralıkta bir puanınız varsa, bunu kullanmanız pek olası değildir.
 • 1100-1499 puan: Düşük risk olarak adlandırılan bu puana sahipseniz gelirinize göre kredi kullanmanız olasıdır.
 • 1500-1699 puan: Bu puan aralığındaki kişiler kayıt dışı ücret fonlarından anında kredi kullanabilirler.
 • 1700 ve üzeri: Bu puana sahip kişilerin genellikle kredi çekmesi ve anında kredi kullanması gerekmemektedir.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Bankalar tarafından kullanmak istediğiniz her kredi ürününde kredi notunun önemi artmaktadır. Ve kredi puanınız, herhangi bir kredi ürünü başvurusunda önemli bir kriter olarak kabul edilir. Kredi puanınız, geçmiş ödeme alışkanlıklarınız sonucunda oluşur.

Kredi notunuz KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından oluşturulur. KKB, 9 büyük bankanın katılımıyla kuruldu. Kredi notunuz düşükse, kredi kullanma olasılığınız daha düşüktür. Bu konu ile ilgili detaylı araştırmamızda Findeks kredi notu nasıl olmalıdır? bölümünden.

Kredi Notu Hesaplaması Nasıl Yapılır?

%45 pay: Kredi puanınızın %45’i ödeme alışkanlıklarınızdan oluşur. Daha önce kullanmış olduğunuz kredi, kredi kartı ve ek hesaplar için aylık ödeme planının kredi puanınız üzerinde büyük etkisi vardır. Telefon ve internet faturalarının ödeme sırası da bu kısmı etkileyebilir.

Bölüm %32: Teminatlı ve teminatsız, mevcut kredilerin bakiye ve limitleri dikkate alınarak iyi durumda ve kötü durumda kapatılan krediler hesaplamaya dahil edilir.

Pay %18: Sürekli kredi ürünleri kullanan ve kredi derinliği oluşturanların kredi notları hiç kullanmayanlara göre daha yüksektir.

Kısım %5: Yeni kredi ürünü açılışları kredi puanının %5’ini oluşturur.

Kredi notunu öğrenme adımları ile ilgili sorularınızı aşağıdaki bölümden bize iletebilirsiniz. Editörlerimiz en kısa sürede size dönüş yapacaktır.

Kaynaklar:

 • https://www.kkb.com.tr/
 • https://www.bddk.org.tr/
 • https://www.vakifbank.com.tr/
Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *