Kredi Kartı İle Altın Alınır Mı? (3 Taksit Sayısına Komisyon Kaç?)

Quarto, yarım, tam altın ve cumhuriyet kuyumcular tarafından en çok satan madenler arasındadır. Daha sonra bilezik, küpe ve etiket gibi diğer süs eşyaları gelir. Bu malzemeler daha çok takı veya hediyelik eşya olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda dünya çapında güvenli bir yatırım limanı olarak bilinir. Dileyenler bu madenleri nakit alımların yanı sıra kuyumcudan kredi kartına taksitli olarak da satın alabilirler.

Kredi kartıyla altın alınır mı? Sizin için içeriğime başlamadan hemen önce sorunuzu yanıtladık. Peki yasa gereği altın alımlarında kaç taksit istiyorlar? Tek çekim dışında taksitli ödenen altın kredilerine bankaların uyguladığı komisyon oranı nedir? Kuyumcudan kim altın alacak sorusunun cevabını verdik. Altın alımında uygulanan komisyon ve taksit sayılarının yanı sıra anlaşmanın dini yönüne de değindiğimizi bilmenizi isterim. Peki kredi kartıyla tek seferde mi yoksa taksitli altın almak helal mi? Yasadışı? Merak edenler için hocalarımızın fetvalarıyla cevapladık.

Kredi Kartı İle  Çeyrek, Tam Altın Alınır Mı? Komisyonsuz Nereden Alınır?

Kredi kartı ile Cumhuriyet gibi çeyrek, tam veya altın almak mümkün müdür? İçeriğimizin en başında EVET yanıtını verdik. Belirli bir banka tarafından alınan ücret karşılığında kredi kartı ile taksitli altın satın alabilirsiniz. Kredi kartı ile altın alım ücretlerinin neler olduğunu aşağıda belirttik. Keşke komisyonlu altın satın almanın yanı sıra kredi kartı ile komisyonsuz altın satın alabileceğinizi bilseydiniz. Tüm bunlara geçmeden önce kredi kartına taksitli çeyrek, tam veya Cumhuriyet altını nereden alınır? Bu adresleri görelim.

  1. Kuyumcular
  2. Web siteleri
  3. (Fiziksel olmayan) bankalardan

Gördüğünüz gibi kredi kartı ile fiziki altın alabileceğiniz iki yer var. Bunlardan biri kuyumcular diğeri ise çeşitli internet siteleri. Bunun dışında fiziki olmayan bir şekilde de bankalardan altın satın alabilirsiniz. Fiziki olarak kredi kartı ile altın alacağım diyorsanız kredi kartı ile altın satmak için internet sitelerinin ve kuyumcuların prosedürlerini takip etmeniz gerekecektir. Bunun başında peşin veya taksitli alışverişlerde uygulanan komisyon oranı yer almaktadır.

Kredi Kartı İle Altın Alımı Komisyon Oranı Taksit Sayısı Kaç? (Ağustos 2022)

Kredi kartı ile kuyumculardan tek seferde çeyrek, yarım, tam veya bir kuyumcu grubu olan Cumhuriyet altını satın alabilirsiniz. Bunun için yasal bir engel bulunmamaktadır. Aynı şekilde BDDK mevzuatına göre yasal olarak külçe olarak tek kredi kartı ile para çekme işlemi yapılabilmektedir. Bankalar daha sonra bu grup altın alımlarında tek seferde taksitlendirme yapabilmektedir. Kaç taksit deseniz de 3, 6 ve 12 aya kadar çıkabiliyor. Bugün sizin için 3 kuyumcudan bu gerçeği teyit ettim. Bankalar da kuyumculardan tek seferde alınan altınlara taksit uygularken belli bir ücret alıyor. Bu komisyon oranı ne kadar söylerseniz söyleyin Ağustos 2022 için 3 taksitte aylık %6,79’dur. Bu oran BSMV ve KKDF hariçtir. Burada şu anda uygulanan ücretleri görebilirsiniz. Bu ayın başlarında aylık olarak güncellediğimiz tüm Bonus kredi kartlarının 12 aya kadar olan ücretlerini aşağıda görebilirsiniz.

AyKomisyon Oranı
25.71%
36.79%
47.87%
58.96%
610.04%
711.12%
812.21%
913.29%
1014.37%
1115.46%
1216.54%

12 aya kadar kaç kredi kartı ücreti olduğunu gördük. Kredi kartı ile çeyrek, yarım ve dolu altın alımlarında 3 ay taksit uygulayarak ödeyeceğiniz komisyon tutarını da hesapladık.

ALTIN CİNSİALTIN FİYATI (TL)KOMİSYON ORANI 3 AY TAKSİTAYLIK ÖDEMEGERİ ÖDENECEK TUTAR (TL)
Çeyrek1.505%6.79585,55 TL1.756,65 TL
Yarım3.032%6.791.179,66 TL3.538,97 TL
Tam6.049%6.792.353,49 TL7.060,46 TL

Kredi kartı ile altın alımının komisyon oranını ve banka taksit sayısını bu maddeye dahil ettik. Bundan memnun olmayanlar için aylık ödemeyi komisyon oranı üzerinden çeyrek, yarım ve tam altın için 3’er taksit olarak hesapladık.

Gümüş nereden alınır ve satılır? En güvenilir 4 yer! Altından çok daha fazla kazandıran bu madeni en hızlı şekilde ve komisyonsuz olarak nasıl alacağınızı linkimizde sizlere anlattık.

Kredi kartı ile altın almak isteyenler için şimdi işin dini boyutuna geliyoruz. Bakalım en çok merak edilen konu olan kredi kartı ile altın almak ayıp mı? Bu doğru değil?

Biliyorsunuz, ‘Kredi kartıyla kuyumcudan altın alınır mı’ dedim, o yüzden kuyumcuya gidip soruyu cevapladım, bu yüzden aşağıdaki fotoğraftaki gibi pozlar alıp paylaştım.

Kredi Kartı İle Tek Çekim Yada Taksitli Altın Almak Caiz Mi?

Kredi kartı ile tek seferde veya taksitli altın almak caiz midir? Yani helal mi? Yoksa yasa dışı mı? Aslında bunun cevabını bulmak için dini bir fetva dinlemeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü faizin haram olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Yukarıda açıkladığım gibi bankalar tek bir kredi kartından çekim olsa dahi belli bir ücret almaktadır. Bu nedenle altının çeyreğini, yarısını veya tamamını faizle satın almanızı sağlar. Bu nedenle, işte komisyon/faiz olduğu sürece kredi kartı bence haramdır. Baraka Suresi’nin 275. ayetinde söylediği gibi.

Bakara Suresi, 275. Ayet: Faiz yiyenler, şeytanın vurduğu kimse gibi, kendilerine vurulmak dışında ayağa kalkmazlar. Bunun nedeni, ‘Almak ve satmak faiz gibidir’ demeleridir. Halbuki Allah alışverişi helal, faizi haram kılmıştır.

Hala içim rahat değil, kredi kartıyla tek seferde veya taksitle altın almak caiz mi? Sorunuzun cevabını bir video ile aradım. Aşağıdaki fetvaların videolarına rastladım.

Videoları sizler için izledim. Beni haklı çıkardı. Herhangi bir komisyon veya faiz söz konusu olmamakla birlikte, her iki videonun da sonucu; Altın satın alınmasına izin verilmez, çünkü karta geçmek için herhangi bir şekilde daha sonra ödenir.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.