Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu

Banka kredi kartı ücretleri her 12 ayda bir sistemden otomatik olarak düşmektedir. Bu tutar bankaya ve kart türüne göre 2021 için 70 TL’den başlayıp 180 TL’ye kadar çıkıyor. Basit bir dilekçenin yanı sıra tüketiciler tarafından kesilen kredi kartı ücretleri artık tüketici hakem heyetine gitmeye gerek kalmadan e-Devlet üzerinden kolayca geri alınabiliyor.

Kredi Kartlarından Kesilen Aidatlar Geri Alınması Mümkündür

Ne yazık ki, bankalar müşterilerinden para kazanmak için birçok farklı yol kullanıyor. Başvuru yollarından biri de bugün kullandığımız kredi kartlarından aldıkları aidat adı altında 12 ayda bir kesilen kart ücretleri. Bu ücretler kartın cinsine göre 70 TL’den başlıyor ve ne yazık ki 180 TL’ye kadar çıkıyor. Banka ekstrenizi takip etmeyen biriyseniz, bu ücret bilginiz dışında kesilir ve vade sonunda verilir. Ancak bilinçli bir tüketici iseniz, kesinti tutarı ne kadar olursa olsun bugün 3 şekilde geri alabilirsiniz. Bu yollar;

  1. Banka ile iletişime geçerek basit bir itiraz talebi ile para çekme
  2. Ekstra hesabınızla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak para iadesi alın
  3. Son olarak e-Devlet posta sistemi tarafından devralınmaktadır.

Bankaya Dilekçe İle Başvuru Yaprak Kart Aidatının Geri Alınması

Kart ücreti olmayan bir kredi kartı sahibi iseniz, banka sizden isim kartı kullanım ücreti adı altında yılda bir kez kesinti yapacaktır. Bu tutar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. 2020 yılında Türkiye İş Bankası benden 60 TL kesinti yaptı. Az önce banka şubesine gitti ve 2 dakika içinde bir dilekçe ile iade etti. Öncelikle tavsiyem kart bankanızın şubesine giderek aşağıdaki dilekçe örneğinde olduğu gibi iade talebinde bulunmanızdır.

Kredi kartı ücreti iade talebi örneği;

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü

03.04.2023 tarihinde 4558 9874 5668 8778 4112 numaralı kredi kartımdan kesilen kredi kartı ücretinin altındaki 60 TL’yi kart hesabıma iade etmek istiyorum.

Ad Soyad

İmza

İndirimli ücreti dilekçe yazarak geri alabilirsiniz. İyileşme sürecindeki en önemli şey;

  • Aylık normal harcama tutarınız (en az 700 TL ile 1500 TL arasında olmalıdır)
  • Bankaya vermiş olduğunuz otomatik ödeme (en az 2 fatura)

Bu koşullardan herhangi birini karşılıyorsanız, maaş müşterisi olmasanız bile, büyük olasılıkla size atanan kredi kartı ücretinizi geri alabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Üzerinden Kredi Kart Aidatının Geri Alınması

Genel olarak, sizden kesilen kredi kartı ücretleri, genellikle devlet binalarında ve bölge ofislerinde bulunan tüketici hakem heyetleri aracılığıyla geri alınabilir. Resmi Gazete’de yayınlanan Yargıtay kararı ile her vatandaş gibi basit bir başvuru ile devam ettirebilirsiniz. Bu, ister Vakıfbank devlet bankası olsun, ister Akbank veya Garanti bankası gibi özel bir banka olsun, sağlanabilir. Bunun iade edilebilmesi için tüketici hakem heyetine gitmeden önce kart ücretinin kesildiğini gösteren dekontun yanınızda olması gerekmektedir. Elinizdeki dekont için tüketici hakem heyetinde bulunan bir dilekçenin uygun yerlerini doldurarak ve kesinti dekontunu elinize koyarak talep işlemini tamamlayabilirsiniz. Yargılama için hakem heyetine banka iade talebi sunulur. Bu süre ortalama 15 gün sürer. Aynı şekilde banka kart ücretinizi de 15 iş günü içerisinde hakem heyetine iade eder.

e-Devlet Üzerinden Kesilen Kredi Kartı Aidatının Geri Alınması

e-devlet üzerinden kredi kartı aidatı kesintisi geri alma işlemi

Son yol ise e-devlet üzerinden koltuğunuzdan kalkmadan kart ücretini geri almaktır. Bu yolda ticaret yapabilmek için birkaç şeye ihtiyacınız olacak, bunlar;

  1. PTT üzerinden 2 TL alınan e-devlet şifresi.
  2. aktif bir e-posta adresi
  3. Banka tarafından kartınızdan kesilen kart ücretini gösteren dekont

Şimdi bu 3 şeye sahipseniz kağıt ücretimizi e-devlet üzerinden geri almak için harekete geçebiliriz. Kart ücretinin iadesi için iletişim bankasının İLETİŞİM e-posta adresine yazı yazıyoruz. Bu mektup yukarıda bahsettiğim dilekçe örneği gibi olabilir. Bankadan olumlu yanıt alırsanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Sonuç olumsuz ise e-postayı silmeyin ve e-devlet üzerinden kart ücretini geri almak için aşağıdaki adımlarla devam edin.

İşlemlerin devamı için https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine gidiyoruz. Burada ‘kimlik doğrulama’ alanında T.C. ve şifremizle giriş yapın. Sağdaki butona tıklayarak başvuru sürecini başlatalım. Önümüze çıkan onayları onaylayarak devam ediyoruz. Bankaların son listesi https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti?asama=4 adresinde yayınlanacaktır. Burada kartınızın bankasını seçin, ilgili alanları doğru bir şekilde doldurun ve başvuru prosedürünü tamamlayın. Ortalama 30 iş günü içinde bir e-posta alacaksınız. Gelen e-postayı bankanıza yönlendirirseniz, kesilen kart ücretini geri alabilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.