Kredi Kartı Aidatı İade: Geri Alma İşlemi

2021 yılında kredi kartı ücretinizi iade etmek için gereken adımları madde madde görsellerle birlikte yazdık. Ayrıca kart ücreti tahsilatı hakkında bilinmeyen önemli bilgileri de listeledik.

Kredi kartı ücretini iade etmek için izlenmesi gereken birkaç adım vardır. Bu adımları sırayla tek tek aktaracağız. AMA bilmeniz gereken en önemli şey şudur: Kart ücretini geri almak için önce müşteri hizmetleri veya banka ile iletişime geçmelisiniz.

Çünkü bazı bankaların müşteri hizmetleri ile görüşerek ‘Kredi kartı ücretimi geri almak istiyorum’. Dediğinizde hesabınızdaki borçlarınızı hiç zorlanmadan geri ödeyebilirler. Bu nedenle, lütfen önce müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.

ÖNEMLİ BİLGİ: E-Devlet üzerinden yapacağınız itiraz ile kart ücretinizi mutlaka geri alabilirsiniz. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Zira e-Devlet tarafından yapılan iade talebinin banka tarafından reddedildiğine dair bir yazışmanın ekran görüntüsü istenecektir.

Vekil ile iletişime geçmeden önce banka ile iletişime geçilmesi zorunludur. Sorunuza bankanın cevabını eklediğinizden emin olun (ekran görüntüsü).

(tbb.org.tr)

İlk Adım: Müşteri Hizmetlerinden Kredi Kartı Aidat İadesi Talep Edin!

Aşağıda paylaştığımız müşteri hizmetleri numaralarını arayabilir ve kredi kartı ücretinizin iade edilmesini istediğinizi söyleyebilirsiniz. Birçok banka size bu konuda olumsuz cevap verebilir. Ancak bunun yasal bir hak olduğunu banka çalışanına belirtmekte fayda var. Çünkü bazı YouTube videolarında bu şekilde kart iadesi alan kişiler var.

BankaMüşteri Hizmetleri
Akbank444 2 525
Garanti BBVA444 0 333
Yapı Kredi0850 222 0444
QNB Finansbank0850 222 0900
ING Bank0850 222 0 600
Ziraat Bankası444 0 000
Halkbank0850 222 0400
Vakıfbank0850 222 0724
Fibabanka444 8 888
İş Bankası0850 724 0724
Şekerbank0850 222 7878
TEB0850 200 0666
DenizBank0850 222 0800

Önemli: Müşteri temsilcisi iade talebinizi kategorik olarak reddedebilir veya bunun mümkün olmayacağını söyleyebilir. Daha sonra bu reddin bankadan yazılı olarak (e-posta ile) alınması gerekmektedir. Bu yazılı ret belgesi ile Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilir ve GÜVENLİ olarak kartınızın iadesini alabilirsiniz. (Tüketici Hakem Heyetinin adımlarını aşağıdaki görsellerle adım adım anlattık.)

Banka Şubesine Giderek Kart Aidat İadesi Talep Etmek (Dilekçe)

İkinci seçenek ise banka şubesine dilekçe vererek kartınızı geri almak istediğinizi belirtmektir. Aşağıdaki örnek dilekçeyi bilgilerinizle doldurup bankaya gönderebilirsiniz.

Kredi kartı aidat iadesi dilekçe örneği 2022

Bankaya yapmış olduğunuz bu iade talebiniz de reddedilebilir. Red bilgisi tarafınıza e-posta ile gönderilmişse, lütfen bir sonraki adımda olduğu gibi e-devlet başvuru adımını takip ediniz.

Veya Mail Atarak Aidat İade Talebinin Reddini Yazılı Olarak Alın

 • Önceki adımlarda altını çizdiğimiz gibi iade talebinizi e-Devlet üzerinden oluşturabilmeniz için bankanın size yazılı olarak ret talebi göndermesi gerekmektedir.
 • İade talebinizin ret cevabı size yazılı olarak ulaşmadıysa bankaların iletişim sayfalarından e-posta göndererek kartınızı geri almak istediğinizi yazıp ret cevabını bekleyin. (En geç 20 gün içinde cevaplanacaktır.)
 • Bu uygulamadan sonra size kalıcı bir geri dönüş sağlanacaktır. Olumsuz bir dönüş olması durumunda bu röportajın ekran görüntüsünü alın ve aşağıdaki adımları takip ederek Tüketici Hakem Heyeti ile iletişime geçin.

e-Devlet Üzerinden Kredi Kartı Aidatı İade (Kesin Çözüm)

 • Öncelikle e-devlete giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Tüketici Tahkim Kurulu” yazıp aşağıdaki resimde işaretlediğimiz alana tıklayınız.
 • Bireysel Müşteri Hakem Heyeti bölümüne tıkladıktan sonra açılan ekranda ‘Devam’ butonuna tıklayarak ilerleyin.
 • Daha sonra aşağıdaki uygulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Sayfanın sağ üst köşesindeki ‘Yeni Başvuru’ düğmesine tıklayın. (Aşağıdaki resimdeki gibi.)
 • “Yeni Uygulama” bölümüne tıkladıktan sonra açılan bölümdeki bilgileri okuyup “Devam” butonuna basınız.
 • Bu şekilde diğer arızalar ile ilgili bilgileri dikkatlice okuyup ekranın alt kısmında görüntülenen bilgileri onayladıktan sonra “Devam” butonlarına basınız.
 • 3. adıma ulaştığınızda, kimlik bilgileri bölümündeki bilgilerinizi kontrol edin, ‘iletişim tercihi’ bölümünü e-posta olarak işaretleyin ve ‘Devam’ düğmesine basın.
 • Bir sonraki adımda, başvurunuzun reddedilmesine ilişkin bilgileri girmeniz istenecektir. Bu sayfada kredi kartı ücretinin iadesine itirazınızı yazıp ‘İlgili bankadan yazılı cevap aldınız mı?’ diye sorun. Soruyu ‘evet’ olarak işaretleyin ve Devam düğmesine tıklayın.
 • Devam butonuna bastıktan sonra açılan sayfadaki uyarıyı okuyunuz, kabul ediniz ve tekrar Devam butonuna basınız.
 • Banka tarafından gönderilen ret mektubunun ekran görüntüsünü (e-posta vb. ile) yönlendirildiğiniz sayfaya yükleyin, gerekli alanları doldurun ve devam butonuna basın.
 • Banka tarafından gönderilen ret mektubunu yükledikten sonra devam butonuna basarak son adıma yönlendirileceksiniz.
 • Bu sayfadaki tüm bilgilerinizi kontrol ederek hataları düzeltin.
 • Sayfanın en altına giderek ‘Yukarıdaki şartları kabul ediyorum’. Seçeneği seçin ve Uygula düğmesine tıklayın.
 • Kredi kartı ücretinizin iade sürecini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruya banka cevap veya başvuru teyit belgesinin eklenmediği durumlarda, eksik belgenin tamamlandığı ile ilgili e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır. Bu belgeyi tamamladıktan sonra başvurunuz işleme alınabilir. Kanuna uygun olmayan başvurular reddedilecektir.

(tbb.org.tr)

Kredi kartı ücretini iade etme adımları ile ilgili sorularınızı aşağıdaki bölümden bize yazabilirsiniz. Hesap yayıncısı olarak en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir. Yıllık ücret almayan tüm bankaların kartlarını Kredi Kartları bölümünde inceleyebilirsiniz. Ayrıca mevcut kredi kartınızı artık kullanmak istemiyorsanız, kredi kartınızın Kapanış (İptal) bölümündeki bilgileri okuyabilirsiniz.

Ek kart ücreti geri çekilebilir mi?
Orijinal karta bağlı olarak verilen ek kartlar da yıllık ücret öder. Bu kartların ücretleri orijinal kartın yarısı kadardır. Bu ek kart ücretleri dahilinde geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

Hangi kredi kartlarından ücret alınmaz?
Kanunen her bankanın yıllık üyelik ücreti ödemeden kredi kartına sahip olması zorunludur. Şu anda tüm bankaların bu özelliğe sahip kredi kartları bulunmaktadır. Ve bu kartlar için yıllık üyelik ücreti yoktur. Bu kartlara ek olarak internet şubesi üzerinden oluşturduğunuz sanal kartlar için yıllık üyelik ücreti alınmamaktadır. En az 180 gün kullanılmayan kredi kartlarından ücret alınmaz.

Ücretin geri ödenmesi için başvuru ne zaman tamamlanacak?
Yukarıda açıkladığımız kredi kartı ücretini geri alma adımlarını takip ederek talebinizi tamamlamanız durumunda talebiniz 2 ila 3 iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır. Başvurunuzun sonucunu da sağ üst bölümdeki gelen kutusu alanından e-devlete giriş yaparak takip edebilirsiniz.

Ücretin geri ödenmesi için bir başvuru ne zaman yapılmalıdır?
Bankaya sorduğunuz sorunun kesinleşmesini beklemeniz gerekiyor. İade talebinizin banka tarafından onaylanmaması durumunda 60 gün içerisinde e-devlet üzerinden Bireysel Tüketici Hakem Heyeti ile iletişime geçiniz. Banka yanıt süresi 20 güne kadar sürebilir.

Konuya İlişkin Diğer Sayfalar:

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.