Türkçe Anasayfa Go to the English version of this site
 

Social Inclusion Band - HERKES İÇİN MÜZİK

Düşler Akademisi, yeni döneme yepyeni bir proje ile merhaba diyor!
Dünyanın her köşesinden duyarlı müzisyenler hayatın dışında kalan sosyal dezavantajlı ve engelli gençleri hayata katmak, sosyal dışlanmayı kırmak için bir araya gelerek Social Inclusion Band adı altında sahneye çıkıyor!

On yıldır engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerin hayata eşit katılımı için kültür, sanat ve spor projeleri üreten Alternatif Yaşam Derneği(AYDER) yenilikçi ve girişimci bir proje ile yoluna devam ediyor. "Sanat Yoluyla Toplumsal Değişim" iddiasıyla yola çıkan Social Inclusion Band duyarlı sanatçıların bir araya gelerek farkındalık yaratmayı amaçladığı uluslar arası bir sosyal sorumluluk projesidir.

Müzik tarih boyunca her toplumda her kültürde insanları bir araya getiren evrensel bir dil olmuştur. Hem üretilirken, hem tüketilirken sınır tanımayan, dil, cinsiyet, din gibi farklıkları önemsiz kılan müzik bazen sağır bir virtüözün notalarından çıkıp kulaklarımıza gelir bazen görme engelli bir perküsyon sanatçısının parmaklarından. Social Inclusion Band sanatın bu evrensel, engel tanımayan gücünü kendine temel alır.
Ekim 2008’den beri devam eden sanat atölyelerinde yüzlerce gence yepyeni bir kariyer olanağı yaratan Düşler Akademisi eğittiği öğrencileri Social Inclusion Band sayesinde müzisyenlerle bir araya getirerek performanslarda engelli ya da sosyal dezavantajlı sanatçılara da yer verecektir

Social Inclusion Band farklı müzisyenlerin ortak bir amaç için bir araya geldiği gönüllü bir müzik grubudur. Farklı ülkelerden gelen uluslar arası müzisyenlerin ortak noktası toplumsal duyarlılığa sahip sanatçılar olmasıdır. Farklılıkları desteklemek, dezavantajlı grupları hayata dahil etmek amacıyla bir araya gelerek gönüllü olarak projede yer alırlar. Her performansta farklı sanatçılar değişik müzik tarzları ile sahne alır, ekip böylece kendini yenileyerek, herkesi projeye dahil etmeyi amaçlar.

SIB farkındalık yaratır. Toplumsal duyarlılığa sahip olan sanatçıları değişimin bir parçası olmaya davet eder.  SIB dünya kültürlerinin bir buluşmaz noktasıdır, ülkeler ve kültürler arasında köprüler kurar. Topluluk toplumsal değişimi sanat ile desteklemek, sahneye çıkacak farklı engel gruplarından sanatçıların imkân verilirse neler yapabileceğini kanıtlamak iddiasındadır. Engelleri sebebiyle sanattan uzak kalmış bir grubun müzik yoluyla hayata entegre edilmesi amaçlanmaktadır.

SOCIAL INCLUSION BAND’in ilk performansı Akbank 19. Caz Festivali kapsamında 25 Ekim’de Roxy’de gerçekleşecek. İstanbul’dan, Almanya’dan ve Şili’den gelen müzisyenlerin oluşturduğu ekip doğu ve batı sentezi farklı bir konserle sahne alacak.


İletişim için:
Begüm Özyer
Ofis Tel: 0212 287 88 16
E-mail: begum@duslerakademisi.org

 


 

Duyurular

E-Posta Listesi

Servis Saatlerimiz
Logo: Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi.