Findex Kredi Notu Kaç Olmalı? (Çok Önemli Tüyolar)

İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi veya konut kredisi başvurusu yapmadan önce kredibilitenizin yeterliliğini bilmenizde fayda var. Bilinmeyen tüm soru ve önerilerinizin cevaplarını bu sayfada bulabilirsiniz.

Kredi çekmek isteyenlerin en çok merak ettiği soru; ‘Asgari Findex kredi notu ne olmalıdır?‘ Bu sorunun cevabı bizde; Uzmanlardan puan aralıkları, kredi notunun önemi, hızlı güncelleme yöntemleri ve sizin için önemli olan ipuçlarını sorduk.

Bildiğiniz gibi kredi kullanmanın en önemli şartlarından biri yeterli kredi puanına sahip olmaktır. Öyle ki, araç kiraladığınızda bile kredibiliteniz kontrol ediliyor. İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi kullanmak veya kredi kartı almak için hem kredibilitenizin iyi olması hem de belirli bankacılık koşullarına sahip olmanız gerekmektedir.

Kredi notu hakkında aklınıza gelen tüm detayları sizler için uzun zamandır araştırdık. Uzmanlara sorduk ve sizler için bu rehber sayfasını hazırladık. Detaylar burada…

Kredi Notu Neden Önemlidir? (Kısaca)

Kredi notunuzu kısaca tanımlarsak finansal raporunuz olduğunu söyleyebiliriz. Yani kredi ürününüzün geçmiş hareketleri incelenerek 1 ile 1900 arasında size atanan puandır.

Puanınız yeterli olduğu ve diğer bankacılık koşullarını sağladığı için bankaya gitmeden de kredi kullanabilirsiniz. Kredi itibarınız aşağıdaki resimde belirtilen bileşenlerden oluşmaktadır;

(Görselde yer alan bileşenlere ait detayları sayfanın devamında tek tek inceledik.)

Birazdan açıklayacağımız gibi kredi kullanmak için sadece kredibilite dikkate alınmaz. Kullanacağınız kredinin türüne göre belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Örneğin işyeri kefalet kredilerine baktığımızda ek teminat veya teminat gerekiyor.

Peki Findex Kredi Notu Kaç Olmalı? (İhtiyaç, Taşıt, Konut)

Bankalardan hızlı ve sorunsuz; Tüketici, taşıt veya konut kredisi kullanmak için kredi notunuzun 1499’un üzerinde olması gerekiyor. Peki, puanınız 1.500’ün altındaysa kredi almanız zor mu? Bu sorunun cevabını aşağıdaki puan aralığı incelemesinde bulabilirsiniz.

  • Puanınız sıfır olsun ya da olmasın: Kredi puanınızı kontrol ettiğinizde kredi puanınız sıfır görünüyorsa veya oluşmamışsa panik yapmayın. Bu sonuç, uzun süredir kredi bankası ürünü kullanmadığınızı gösterir. Sonuç olarak, banka sizin için bir karne oluşturamadı. Bu durumlarda maaş bankanızla görüşerek ve kredi kartı veya KMH açarak düzenli ödemelerinizi yapın. Bu sayede kredi puanınız birkaç ay içinde oluşacaktır.
  • Notunuz 1 ile 699 arasında ise: Bu puan aralığına girerseniz kredi almanız neredeyse imkansızdır. Puanlı kişiler, bankaların gözünde en güvensiz kişisel profillerdir. Ancak kredi kullanmak imkansız değildir. Yapmanız gereken mevcut banka borçlarınızı 5-6 ay düzenli olarak ödemek.
  • Notunuz 700 ile 1099 arasında ise: Bu puan aralığındaki kişilerin de krediyi kullanma olasılığı çok düşüktür. Ancak mevcut banka borçlarını düzenli olarak ödemeye başlayarak ve bankayı kefil veya kefil olarak göstererek kredi kullanabilirsiniz.
  • Kredi notunuz 1100-1499 arasında ise: Bu puan aralığındaki kişiler bankaların gözünde düşük riskli konumdadır. Yani gelirinize ve mevcut ödeme durumunuza göre kredi onayı verilmesi çok olasıdır.
  • Notunuz 1500 ile 1699 arasında ise: kredi kullanımında herhangi bir sorun olmayacaktır.
  • Puanınız 1700 ile 1900 arasındaysa: kredi sorun olmaz. Ayrıca internet üzerinden gelir belgesi olmadan da anında kredi kullanabilirsiniz.

Kredi puanınızın güncel durumunu görmek için Öğrenme Kredi Notu bölümünden bilgi alabilirsiniz.

Yukarıdaki puana bakıldığında findex kredi notu ne olmalı? Sorunun cevabını net bir şekilde görebilirsiniz. Kredi notunuz 1.500’ün üzerinde ise kredi başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır. Ne kadar kredi alabilirim? Bölümüne giderek maaşınızın kaç kez ödünç alınabileceğini görebilirsiniz. Ancak bu puanın altında olanların yazımızı okumaya devam etmelerini tavsiye ederiz.

Kredi Kartı Almak İçin Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Bankalardan kredi kartı almak kredi almaktan çok daha kolaydır. Üzerinizde yasal takip yoksa belirli bir limite kadar kredi kartı almanız mümkündür.

Örneğin, bankalar yıllık aidatı olmayan öğrencilere kredi kartı vermektedir. Öğrencilerin aylık geliri olmasa bile 1.000 TL limite kadar kredi kartı alabiliyorlar. (bkz. Öğrenci Kredi Kartları)

Düşük limitli kredi kartı taleplerinizi banka şubeleri aracılığıyla yapmanızı öneririz. Kart borçlarınızı düzenli olarak ödediğinizden emin olun. Çünkü ilerleyen zamanlarda kredi puanınız yükselecek ve kredi kartı limitinizi artırabilirsiniz.

İnternette tanıştığınız tüm bankalara ‘belki size kredi kartı verir‘. Bir düşünce ile uygulamayın. Ne kadar çok başvurursanız, o kadar çok reddedersiniz. Tabii ki, bu kredi itibarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Önemli: İlerleyen bölümlerde bankaların kredi kartı vermemesi sorununu kökten çözen bir tüyomuz var. Bu ipucunu takip ederek, kesinlikle bir kredi kartı alabilirsiniz.

İpucu: Kredi notu düşük olan bankalara kredi veren yazımızda bankalardan tek tek kredi almanın yollarını inceledik.

Kredi Notunu Neden Düşer?

Kredi notunuzu düşürmenin ana nedenlerinden biri düzensiz ödemelerdir. Kredi, kredi kartı ve KMH ödemelerindeki düzensizlikler kredi puanınızı olumsuz etkiler.

Aynı şekilde bu borçları ne kadar düzenli öderseniz kredi notunuz da o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle aylık düzenli ödemeler yapmanız gerekir.

Maaş gününüzden bir gün sonra bile kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir. Bu sebeple tüm ödemelerinizi gün içerisinde yapmanız gerekmektedir.

Kredi başvurusu kredi notunuzu nasıl etkiler?

Kredi veya kredi kartı başvurusu yapmanız kredi puanınızı düşürmez. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi sık başvurular bankalardan ret yanıtı almanıza olanak tanır. Diğer tüm bankalar A bankasına yaptığınız kredi başvurunuzu görebilir. Sık başvurular bankalarda kötü bir izlenim yaratır.

Mevcut kredi veya kredi kartı borcu kredi notunuzu düşürür mü?

Kredi notunuzu etkileyen en büyük faktörlerden biri mevcut banka borcunuzdur. Belgelenebilir aylık gelirinizin miktarına göre bankalar sizin için belirli bir kredi limiti belirler. Kredi kullanarak bu limite ne kadar yaklaşırsanız, kredi puanınız o kadar düşük olabilir.

Mevcut kredi borcunuz azaldıkça kredi puanınız oldukça hızlı bir şekilde yükselecektir.

İlk kez kredi için, ilk etapta kredi notunuz düşebilir. Henüz taksit ödemenizi yapmadığınız için bankalarda kredi derinliğiniz bulunmamaktadır. İlk taksit ödeme talimatınıza göre kredi puanınız hızla yükselecektir.

Kredi Notunuz Düşük Mü? (Haydi Yükseltelim)

Kredi çekmek için findex kredi notunun yeterli olması gerektiğini biliyoruz. Ancak kredi notunuz kredi çekmek için yeterince iyi değilse, kredi notunuzu yükseltmek için atmanız gereken bazı adımlar vardır.

Halihazırda kredi borcunuz, KMH borcunuz veya kredi kartı borcunuz varsa, öncelikle bunlar için düzenli ödeme yapmalısınız. Ayrıca bir Turkcell servisi olan Financell üzerinden satın aldığınız cihazlara taksit ödemeniz gerekiyor. Çünkü faturalı hattan cihaz almak bile kredi itibarınızı etkiler. Öncelikle yapmanız gereken asıl iş kredi veya kredi kartı ile ödemelerinizi düzenli ve kesintisiz olarak yapmaktır.

Bankalar Kredili Ürün(kredi, kredi kartı, KMH vs) Vermiyorlar Ne Yapmam Lazım?

Kredi notunuz kötüyse ve bankalar size kredi kartı bile vermiyorsa yapmanız gereken son bir şey var; güvenli bir kredi kartı alın.

Kara listede olsanız bile güvenli bir kredi kartı alabilirsiniz. Güvenli kredi kartınızı kullanarak düzenli ödeme yaparsanız kredi puanınız yükselir.

Bu korumalı kredi kartı nedir?

Seçtiğiniz bir banka şubesine gidin ve bloke garantili bir kredi kartı almak istediğinizi söyleyin. Banka sizin adınıza bir çek hesabı açacaktır. Teminat olarak vereceğiniz tutarı bu mevduat hesabına yatırın. Hesabınızdaki teminat tutarının %80’ine kadar ortalama limitli bir kredi kartı verilir.

Bu teminat banka tarafından bloke edilir. Yatırdığınız teminat tutarı 1000 TL ise, ortalama limiti 800-850 TL olan bir kredi kartınız olacaktır.

Yukarıda ki ödeme çizelgesinde de gördüğünüz üzere, almış olduğunuz bu kredi kartının ödemelerini 1 gün bile geciktirmemeniz gerekiyor.

Bu sayede bir süre sonra kredi puanınız yükselecektir. Kuveyt Türk’ten güvenli kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Detayları Güvenli Kredi Kartı sayfasında bulabilirsiniz.

Araç Kiralarken Bile Findeks Kredi Notuna Bakılıyor!

Araç kiralama firmaları ile yapacağınız kiralama işlemlerinde kredi itibarı da dikkate alınmaktadır. Kiralamak istediğiniz aracın marka ve modeline göre ihtiyaç duyulan kredi seviyesi değişiklik gösterebilir.

Değeri yüksek araçlar için istenen kredibilite oldukça yüksek olabilir. Bankalar gibi araç kiralama şirketleri, mali tablonuza bakarak rezervasyonunuzu kabul etme veya reddetme inisiyatifine sahiptir.

Taksitle Araç Alımlarında Findex Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuz bankalardan taşıt kredisi almak için yetersiz sayılabilir. Ancak bildiğiniz gibi 2021 yılında resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre artık taksitle araç satın almak mümkün.

Büyük firmaların sunduğu bu avantajdan yararlanılırken kredibilite neredeyse hiç dikkate alınmamaktadır. Ancak kredi notunun düşük olması aracın fiyatında belirli bir artışa neden olur. Taksitli Araç bölümümüzde sizler için tüm firmaları ve şartlarını sıraladık.

Findex Kredi Notu Hakkında Önemli Soru ve Cevaplar:

Findex nedir?
Banka müşterilerinin finansal geçmişlerini belirli bir algoritma ile işaretleyerek kredi riskini belirleyen bir sistem olarak bilinmektedir. Türkiye’de 9 büyük bankanın katılımıyla kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nun bir hizmetidir.

1100, 1200, 1300 puan için kredi talep etmek mümkün müdür?
Bu puanlama bantlarındaki kişiler, bankaların gözünde daha az riskli bir konumdadır. Yani kişilerin son ödeme alışkanlıkları, mevcut borç durumu, aylık gelir durumu incelenir. Mevcut borç durumunuz düşükse ve belgelenebilir aylık geliriniz yüksekse kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bankaya ipotek veya kefil göstermeniz durumunda kredi alma şansınızı artırabilirsiniz.

Findex kredi notu kaç ayda yükselir?
Kredi kartı veya kredi ürünleri ile ödemelerinizi düzenli ve gecikmeden yaparsanız 6 ayda kredi puanınız yükselir.

Findeks’in reytingi 1 ayda ne kadar artacak?
Kredi puanınızın önemli ölçüde arttığını görmek için 6 aya kadar beklemeniz gerekir. Kredibilite hesaplamasında kullanılan algoritmanın bileşenleri tam olarak bilinmediği için 1 ayda ne kadar artacağına dair kesin göstergeler vermek yanlış olur.

Kredi notu hangi aralıklarla güncellenir?
Kredi itibarınız KKB tarafından aylık olarak güncellenir.

Krediyi erken kapatırsam kredi notum düşer mi?
Kredi veya kredi kartı borcunuzu erken kapatmak, kredi puanınızı olumsuz veya olumlu yönde etkilemeyecektir. Tersine, kredi notunuzu kapatmak yerine düzenli ödemeler yaparak yükseltebilirsiniz.

Kredi notum nedir Kredi çekebilir miyim?
Yazımızın detaylarında da belirttiğimiz gibi hızlı bir şekilde kredi alabilmek için kredi notunun 1499’un üzerinde olması yeterlidir. Kredi notunuz 1100-1499 arasında ise aylık geliriniz ve nihai ödeme performansınız gibi belirli kriterlere göre kredi kullanabilirsiniz.

Kredi puanımı kontrol etmek puanımı düşürür mü?
İlk birkaç dönemde, soruşturmalar kredi notunu biraz düşürdü. Ancak son güncellemelerden sonra sorgulama süreci oyunuzu düşürmenize neden olmuyor.

Kredi notu başvuru ücretleri ne kadar yüksek?
Eğer talebinizi Findex üzerinden yaparsanız 6₺+KDV olarak ücretlendirilirsiniz. Turkcell SMS ile başvuru ücreti 14 TL’dir. Kısacası ücretler sorguladığınız platforma göre değişiklik göstermektedir. Ancak talep ettiğiniz her yerde oran 15 TL’yi geçmeyecektir.

Büyük miktarda kredi alabilmek için kredi notu ne olmalıdır?
Büyük miktarlarda kredi çekebilmek, kredi puanınızla doğrudan ilgili değildir. Kredi limiti, aylık gelirinize göre bankalar tarafından belirlenir. Aylık geliriniz ne kadar yüksek olursa, o kadar çok kredi çekebilirsiniz. Ancak mevcut banka borcunuz kredi limitinizi etkiler. Mortgage kredileri genellikle büyük miktarlarda kredi çekmek için kullanılır.

Bu araştırmada ideal Findex kredi notu ne olmalıdır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Kredi notunuzla ilgili aklınıza takılan her şeyi aşağıdaki bölümden bize sorabilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.