En İyi Temassız Ateş Ölçer Hangisi? Ürün İncelemeleri ve Yorumları (2022 Güncellemesi)

Pandemi döneminde popülaritesi ve fiyatları artan bu cihazlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi pandemi dönemi bitse bile herkesin evinde temassız termometre olması gerekiyor çünkü her ikisinde de Vücut sıcaklığındaki ani değişimler yetişkinler, bebekler ve çocuklar düzenli olarak izlenmelidir. Vücut sıcaklığındaki hem soğuk hem de sıcaklık değişiklikleri birçok hastalığa neden olabilir. Özellikle bebeği olan kişilerin bebeğinin vücut ısısını sık sık kontrol etmesi gerekir. Bunun için size ve ihtiyaçlarınıza en uygun temassız termometreyi seçmenize yardımcı olacağız.

Uzun zamandır hemen hemen hepimizin evinde geleneksel termometreler vardı ve kullandık ancak modern teknolojinin ortaya çıkmasıyla varlıkları uzun süredir tehdit altında ve koronavirüs pandemisi sonrasında temassız termometreler gördük. Bu nedenle, geleneksel termometrelerin yerini artık kullanımı daha kolay olan dijital termometreler alıyor ve daha doğru ölçüm yapabilen temassız termometrelere bırakılıyor. Bu derlemede, temassız kızılötesi termometreleri ağırlık olarak ele alacağız. Kullanım ve ölçüm kolaylığı açısından sağlıklı bir değer veren bu termometrelerin kullanımı hakkında önemli bilgiler verecek ve internet üzerinden satılan ürünleri inceleyeceğiz.

Temassız Ateş Ölçer nedir?

Vücut ısısı çeşitli şekillerde ölçülebilir. Geleneksel olarak vücut ısısı alın, ağız, kulak, koltuk altı veya rektuma yerleştirilen termometreler kullanılarak ölçülür. Özellikle çocuklar için rektal sıcaklık ölçümü genellikle altın standart olarak kabul edilir. Temassız (kızılötesi) termometreler, minimum vücut temasıyla sıcaklığı hızla ölçebilir. Bu, doğru bir sıcaklık okuması elde etmek için ağızda, koltuk altında veya makatta bir termometre ile yeterince uzun süre ayakta durmak zorunda kalmanın rahatsızlığı olmadan sıcaklığın ölçülebileceği anlamına gelir. Özellikle küçük bir çocuğunuz varsa bu termometreye ihtiyaç kaçınılmazdır. Temas olmaması ayrıca termometrelerin enfeksiyon riskini sıfıra yakın bir düzeye indirir ve hastalıkların bulaşmasını önler.

Temassız Ateş Ölçer Nasıl Kullanılır?

Temassız termometreler, oral, aksiller veya rektal ölçüm için geleneksel termometrelerle aynı şekilde çalışmaz. Temassız termometreleri doğru kullanmak için bu yeni teknolojinin bazı özel yönlerinin dikkate alınması gerekir.

Temassız termometreler, cilt ile doğrudan temas etmedikleri için dış etkenlere karşı daha hassastır. Bu belirleyici faktörler dikkate alındığında, ölçümleri piyasadaki diğer termometrelere kıyasla en doğru olanıdır. Ancak nasıl doğru kullanılacağını öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırmanız ve biraz deneme yanılma yapmanız gerekir.

Temassız Ateş Ölçer Kullanım Önerileri

  • Doğru bir ölçüm elde etmek için, kullanımdan önce kızılötesi sensörün temiz olduğunu her zaman kontrol etmek çok önemlidir.
  • Sensörü kirletebileceğinden kızılötesi sensöre dokunmayın veya üflemeyin. Bunun yerine küçük bir mikrofiber bezle temizleyebilirsiniz.
  • Termometrenin saklandığı oda ile ölçülecek oda arasındaki sıcaklık farkı büyük ise ölçüm yapmadan önce birkaç dakika beklemek gerekir.
  • Bebeklerde ölçüm yapılacaksa emzirmeden sonra en az 10 dakika dinlendirilmelidir, çünkü emzirirken koydukları zorlanma nedeniyle başları normalden daha fazla ısınabilir ve yanlış sonuçlara neden olabilir.
  • Aynı şekilde soğuk ise dışarıdan direkt ölçüm yapılmamalı ve çocuk veya yetişkin ortam sıcaklığına uyum sağladıktan sonra ölçüm yapılmalıdır.

Normal Vücut Isısı Kaçtır?

Vücut ısısı herkes için aynı değildir. Normal vücut ısısı belirli bir değer değil, daha çok bir sıcaklık aralığıdır. Bir kişinin normal sıcaklık aralığı artan yaşla birlikte azalma eğilimindedir.

Normal vücut ısısı aralıkları

0-2 yıl için: 36,4 ºC-38.0 ºC

3-10 yıl için: 36,1 ºC-37,8 ºC

11-65 yıl için: 35.9 ºC-37.6 ºC

65+ yıl için: 35.8ºC-37.5ºC

Önemli not: Sadece ateşi olduğunu düşündüğünüzde bebeğinizin ateşini ölçmeyin, normal dönemlerde zaman zaman ölçün, böylece normal vücut ısısının ne olduğunu öğrenebilir ve ateşi olduğunda daha hızlı tespit edebilirsiniz.

En İyi Temassız Ateş Ölçer Karşılaştırması

Aşağıdaki tabloda incelediğimiz modellerden iki farklı model seçebilir, birbirleriyle karşılaştırabilir ve fiyatlarına bakabilirsiniz.

Tüm modellerin özelliklerini detaylı olarak okumak istiyorsanız bu bölümü atlayıp aşağı kaydırmaya devam edebilirsiniz.

Temassız Ateş Ölçer Tavsiyeleri/İncelemeleri

Aşağıda, incelediğimiz 6 temassız termometrenin yorumları ve özellikleri listelenmiştir. Sıralama yoktur, bu yüzden aklınızda belirli bir kalıp yoksa hepsini okumanızı öneririz.

Omron Gentle Temp MC-720-E İncelemesi

Omron, sağlık ürünlerinde kanıtlanmış ve güvenilir bir marka olduğundan, onunla başlamak istedik.

Fiyatına Bak

Sessiz moda sahip olan bu termometre özellikle bebekler uykudayken ölçüm yapmayı kolaylaştırır. Ölçümleri stabil ve güvenilirdir ancak kalibrasyon işlevi olmadığı için odalar arasındaki sıcaklık dalgalanmalarından etkilenir.Farklı odalarda ölçüm yaparken 5-10 dakika beklemeniz gerekir. Vücut sıcaklığına ek olarak, süt şişesinin, banyo suyunun ve oda sıcaklığının sıcaklığını da doğru bir şekilde ölçebilir.

Ölçüm işlemi 1 saniyeden az sürer 25 adet ölçüm hafızasına sahip Omron Gentle Temp MC-720-E termometre ile eski değerleri yeni değerlerle karşılaştırabilir ve ateşin seyrini takip edebilirsiniz.

Arka ışık sayesinde geceleri ışıklar kapalıyken ölçüm yapabilir ve ışıkları açıp bebeğinizi uyandırmanıza gerek kalmaz.

Güvenilir bir marka olmasına rağmen bu ürün hakkında söyleyebileceğimiz iki olumsuz özellik var, birincisi ilk ölçümden hemen sonra ikinci ölçümün yapılmasının mümkün olmaması, doğru ölçüm için biraz beklemenize neden oluyor. İkincisi ise ürün kapalıyken sürekli ortam sıcaklığını gösteriyor yani teknik olarak her zaman açık. Bu, pillerin birkaç ayda bir değiştirilmesini gerektirir. Bu özellik için herhangi bir kapatma düğmesi olmadığı için tek seçenek pilleri çıkarmaktır ancak bu kullanım kolaylığı açısından pratik değildir.

Mesilife Temassız Ateş Ölçer İncelemesi

Mesilife temassız termometre kızılötesi teknolojisi ile donatılmış bir cihazdır. Vücut ısısını ölçmekte oldukça başarılı olan bu ürün, yetişkinlerin veya çocukların cildine dokunmadan vücut ısısını ölçebilmektedir. Çocukların konforu için oldukça ideal olan cihaz, biberon ve bebek banyo suyunun sıcaklığını ölçmek için de oldukça kullanışlı.

Fiyatına Bak

Mesilife temassız ateş ölçer sadece vücut sıcaklığını ölçmekle kalmaz, aynı zamanda oda sıcaklığını da ölçebilir. Kalite hissi ve 10 cm’ye kadar ısıyı ölçebilme özelliği ile dikkat çekiyor. Çok hızlı sonuç vermesi ürünün ne kadar kullanışlı olduğunun bir göstergesidir. 1 saniyede sonuç verir ve ölçüm noktasında asla yanılmaz. Vücut ve yüzey sıcaklığı ölçümünde başarılı bir üründür dilerseniz geçmişte yapılan son 32 ölçüme ulaşabilirsiniz. Bu, vücut sıcaklığındaki azalmayı veya artışı algılamayı kolaylaştırır ve son ölçümü akılda tutmaya gerek yoktur. Otomatik kapanma fonksiyonuna sahip olan bu üründe ayrıca otomatik veri tutma ve otomatik aralık seçme fonksiyonları da bulunmaktadır. Aydınlatmalı LCD ekran ise karanlıkta dahi kullanım kolaylığı ve okuma noktasında pratikliği garanti ediyor.

Mesilife temassız termometre paketinden kasa ve pil birlikte çıkmaktadır. Bu ürünün yüksek sıcaklık ölçümü durumunda uyarı veren açma/kapama düğmeleri de son derece pratiktir. Kullanıcılarından tam not alan Mesilife temassız termometrede ayrıca ayarlanabilir sesli alarm sistemi bulunuyor. Kullanılan ve doktorlar tarafından da tavsiye edilen bir ürün olduğu, kalitesi ve kullanım pratikliği göz önüne alındığında fiyatı oldukça normaldir. Dikkatimizi çeken olumsuz bir özelliği yoktur.

Xiaomi iHealth Temassız Ateş Ölçer İncelemesi

Xiaomi, son zamanlarda teknoloji ürünlerinde ortaya çıkan bir markadır. Özellikle fiyat/performans açısından başarılı ürünler üretmesi ve sağlık alanında güvenilir sensörler ve minimalist tasarımlar kullanması ile tanınan Xiaomi, bu ürünün kalitesiyle de bizleri şaşırtmıyor.

Fiyatına Bak

Alman yapımı Heimann sensörünü kullanan bu cihaz, 3 cm mesafeden 1 saniyeden daha kısa sürede sessiz ve güvenilir bir şekilde ölçüm yapar. 2 adet AAA pil ile çalışan Xiaomi iHealth, normal pil ile 3000 kez ölçüm yapabiliyor. Flat hesap ile günde bir ölçüm yaparsanız 8 yıl kullanım sunuyor tabi ki pil ömrünü etkileyen başka faktörler de var ve asla 8 yıl sürmez ama bu hesap size pilin ne kadar az olduğu konusunda bir fikir verecektir tüketir.

Peki bu ürünle ölçülen değerler gerçekten güvenilir mi? Testlerimizde mükemmel sonuçlar veren Xiaomi iHealth, Alman yapımı Heimann Sensör teknolojisi sayesinde aslında 1 ölçüm almıyor, 1 saniyede 100 ölçüm yapıyor ve size ortalamayı tek bir değer olarak sunuyor. Bu nedenle hatalı ölçüm olasılığını neredeyse sıfıra indiriyor ancak yine de Xiaomi’nin belirttiği gibi tüm bu sensörlere ve algoritmalara rağmen 0.1 derecelik bir hata payı olabiliyor ki bu oldukça kabul edilebilir bir marj. Xiaomi, ortam sıcaklığını ölçebilse de bu cihaza bazı kısıtlamalar getirmiş gibi görünse de ortam sıcaklığının 34 derecenin altında veya 44 derecenin üzerinde olması durumunda ölçüm yapmıyor, bu da cihazın sadece vücut ısısını ölçmek için tasarlandığını gösteriyor.

Omron’dan farklı olarak, bu ürünle beklemeden hızlı bir şekilde birkaç ölçüm yapabilirsiniz. Omron’un tek dezavantajı ölçüm belleğinin olmamasıdır. Her seferinde bir önceki yangının değerini akılda tutmak gerekir.

Çok da önemli olmayan bir diğer olumsuz özellik ise aldığımız paketin içinde Türkçe kullanım kılavuzu olmaması. Gerekiyor mu diye sorarsanız bence gerek yok cihazda zaten buton var ve direkt Türkiye’de kullanılan Celsius değerine ayarlı olarak gönderiliyor. Ancak bilginize bunu da yazmak istedik.

Wee Baby 131 İncelemesi

Wee Baby ülkemizde oldukça yaygın olarak gördüğümüz, hemen hemen her eczanede bulunan bir markadır. Ürünleri oldukça güvenilir ve dayanıklıdır. Wee Baby, fiyatlandırma için incelediğimiz ürünlerde orta etikete sahiptir.

Fiyatına Bak

3 ile 5 cm arası ölçüm yapabilen Wee Baby 131, uzun ömürlü kullanım vadediyor – firmaya göre cihaz kırılmadan 40.000 kez ölçüm yapmak mümkün. Wee Baby’nin kullandığı sensör hakkında çok detaylı bilgi bulamasak da Xiaomi benzeri teknoloji ile hassas ölçümler yaptığını düşünüyoruz. Alınan ölçümler tutarlı ve doğrudur. Vücut sıcaklığının yanı sıra biberon, banyo suyu ve ortam sıcaklığını da doğru ölçtüğünü gözlemledik.

Arkadan aydınlatmalı led ekran sayesinde karanlıkta rahatlıkla ölçüm yapabilir. 3 farklı ekran aydınlatma rengine sahip olan Wee Baby 131, yüksek ateş, normal ateş ve düşük ateş bazında ölçüm değerlerini farklı renklerde gösterir ve bu değerleri 32 hafıza kapasitesi ile hafızasında saklar, böylece varyasyonları gözlemleyebilirsiniz. sizin veya bebeğinizin vücut ısısı.

Omron’a kıyasla beğendiğimiz bir diğer özellik ise cihazın kullanılmadığında 30 saniye sonra kapanması. Bu nedenle pillerin çabuk boşalmasını engeller.

Görünüşünün aksine plastik malzeme sağlam bir his veriyor açıkçası resimde gördüğümde bana daha hafif ve kalitesiz bir ürün hissi verdi ama ilk aldığımda böyle olmadığını anladım.

Wee Baby 131 temassız termometre hakkında söylenecek çok olumsuz bir şey yok.İnternette fiyatının daha ucuz olduğunu belirtmekte fayda var.

Baby Plus Temassız Infrared Ateş Ölçer İncelemesi

Baby Plus markası e-bebek firmasının kendi markası olduğu için ürünlerini diğer markalara göre daha ucuza bulabilirsiniz. Baby Plus markalı birçok ürüne Fiyat/Performans ürünleri denilebilir. Bu termometre de sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Fiyatına Bak

Özellikle çocuk ve bebeklerde kullanılacağı düşünüldüğünde, 5 ila 15 cm mesafeden ölçüm yapabilmesi bu ürünün bize göre en büyük avantajıdır. Bununla birlikte, arkadan aydınlatmalı olması, uyurken bebeğinizi rahatsız etmeden sıcaklığını kontrol etmenizi sağlar - ışıkları açmanıza ve bebeğinize çok yaklaşmanıza gerek yoktur.

Sadece vücut ısısını değil biberon ve banyo suyunu da ölçen bir moda sahip olan Baby Plus temassız kızılötesi ateş ölçer, bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiştir. 32 hafızası da bulunan bu termometre sıcaklık ölçümü yaparken yeşil/sarı/kırmızı renkleri ile sizi bilgilendirir. Bu özellikleri ile Wee Baby 131 termometresine çok benzer, fiyatı daha düşüktür ve uzaktan ölçüm yapabilir. Ayrıca Türkçe dil ve uyarı özelliği bulunduğu da belirtilmelidir - bu özellik açılıp kapatılabilir.

Wee baby 131’e göre eksilerine gelecek olursak bize göre en büyük dezavantajı görüntüsü. Estetik olarak biraz daha hastane termometresine benziyor ve daha ucuz bir his veriyor, elbette ölçüm doğruluğu ve işlevselliği önemlidir. Bu ürünün kullandığı sensör hakkında çok fazla bilgi olmasa da ölçüm değerlerinde (maksimum 0,2 derece) çok fazla sapma olmadığını gözlemledik.

Sonuç olarak, çocukların satın alabileceği en iyi fiyat/performans ürünü olduğunu düşünüyoruz.

F.Bosch Schnell Scan Ateş Ölçer İncelemesi

F. Bosch Schnell Scan temassız alın termometresi kutusu ile birlikte satılmakta olup 2 adet pil de ürüne dahildir. Alnın sıcaklığını ölçebilen ürün, aynı zamanda cismin ve ortam sıcaklığını da ölçer. Aydınlatmalı LCD ekran sayesinde kolaylıkla ölçüm yapılabilmekte ve karanlıkta dahi kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. Bip fonksiyonu sayesinde ölçümü okuyabilirsiniz. 2 saniyede sonuç verebilen bu cihaz geriye dönük olarak 30 ölçümü görmenizi sağlar. Bu, son ölçümler arasındaki kaliteyi takip etmeniz ve ateşin seyrini doğru görebilmeniz için çok önemlidir.

Fiyatına Bak

Ürün malzemesinin kalitesi, doğru sonuçlar ve kabı kullanıcılar tarafından takdir edilmektedir. Çünkü cihaz çantada taşınırken kutusu sayesinde tek başına tuşlara basma durumu ortadan kalkar. Ancak ürünün olumsuz bir özelliği de uyarı sesinin oldukça yüksek olması ve sessiz modda kullanılamamasıdır. Bu; Ateşini ölçerken uyuyan bir bebeğin uyanmasını sağlayabilir. Genelde beğeni toplayan bu ürünün aynı zamanda düzenli bir fiyatı da bulunuyor.

XS Ift002b Temassız Ateş Ölçer Termometre İncelemesi

Pandemi sonrası yükselen termometre fiyatları ile popülaritesi artan bu cihaz, düşük fiyatına rağmen hayal kırıklığına uğratmıyor. 2 ince pille çalışan bu termometre, hem vücut sıcaklığını (32-43 derece) hem de ortam sıcaklığını (0-100 derece) doğru bir şekilde ölçtüğünü iddia ediyor.

Fiyatına Bak

Öncelikle ürünün vücut ısısı ölçümlerinin çok başarılı olduğunu, bu yüzden işini iyi yaptığını söylemek isterim. Nesnelerin ısı ölçümlerinde sapmalar olabilir ama vücut ısısını doğru ölçtüğü sürece bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Ürünün fiyatı ile ilgili olarak piyasada satılan ve incelediğimiz diğer termometrelere göre oldukça düşük olduğunu söyleyebilirim bunun sebeplerinden biri de ürünün plastik kalitesinin elimizdeki diğer ürünlere göre nispeten düşük olmasıdır. incelendiğinde örneğin pil yuvasının kapağı uzun süre kullanıma dayanmıyor hissi veriyor, kutunun içinde ayrıca pilin bulunmadığını da belirtmekte fayda var.

Tamamen fiyat/performans ürünü olan bu termometre çok para harcamak istemeyen tüketicilerin işini görecektir.

Jumper Temassız Ateş Ölçer İncelemesi

Jumper temassız termometre, sıcaklığı 1,25 cm’den 5 cm’ye kadar ölçebilir. Vücut ve cisim sıcaklığını ölçmek için kullanılan ürün 1 saniyede ölçüm sonucunu verebilmektedir. Sesli ve sessiz kullanım özelliği sayesinde uyku sırasında da ateş ölçümü yapılabilmektedir. C’den F’ye geçiş çok kolay ve üründe hem sesli hem de görsel uyarı sistemi bulunuyor. Yapılan son 20 ölçüme ulaşma imkanı sunan Jumper temassız termometre ayrıca 3 renkli LCD ekran fonksiyonuna sahiptir.

Fiyatına Bak

BPA ve Lateks içermemesi ürünün öne çıkan özellikleri arasındadır. İnsan ve ev içi olmak üzere 2 farklı modda çalışabilen cihazın ayrıca özel bir kasası da bulunuyor. Ölçüm sırasında sıcaklık kritik ise ekrandaki kırmızı ışık kişiyi uyarır. Ölçüm sonrası tek bip uyarısı veren cihaz, yüksek ateş durumunda 3 sesli uyarı veriyor. Ancak ürünün pil kapağı kısmı biraz gevşek ve her an açılacakmış gibi görünebilir.

Genel olarak uygun fiyatlı olduğu düşünüldüğünde kullanışlı ve fonksiyonel bir üründür. Hem vücut ısısını hem de oda ısısını ölçmede oldukça başarılıdır. Doğru ve uygun fiyatlı bir sıcaklık ölçer arayan herkes için idealdir.

Acura AC 9270 İncelemesi

Acura AC 9270, incelediğimiz ürünler arasında en uygun fiyatlı ürünlerden biri ve Xiaomi ve Omron’un yarı fiyatına da bulabilirsiniz. Fakat bu fark neden ortaya çıkıyor? İncelememizde buna odaklanacağız.

Fiyatına Bak

Acura’nın Alman sensör kullanan sensörü, Xiaomi ile aynı sensör değil, önce onu söyleyelim. Hastanelerde görebileceğiniz bir silah tasarımına sahip olan Acura’nın hem vücut sıcaklığını hem de ortamdaki nesnelerin sıcaklığını ölçecek iki modu bulunuyor. Bu sayede sütün ve banyo suyunun sıcaklığını istenilen sıcaklığa ayarlamak mümkündür. 32 hafıza kapasitesine sahip olan Acura ile sıcaklık değerleri arasındaki farkları takip edebilirsiniz. Arkadan aydınlatmalı LCD ekran sayesinde bebeğinizi uyandırmadan ışıklar kapalıyken ölçüm yapabilirsiniz.

1 saniyede ölçtüğünü iddia eden Acura, testlerimizde 1 ile 2 saniye arasında ölçüm yaptı ve çoğu zaman 2 saniyeye yakın beklemek zorunda kaldı. Tabii 2 saniye çok uzun bir süre olmadığı için bunu fiyatına göre kabul edilebilir bir olumsuzluk olarak görüyoruz.

Bir diğer ve en önemli olumsuz özelliği ise ürünün kalibrasyonsuz gelmesidir, bu nedenle hatalı sonuçlar alabilirsiniz. Kalibre etmek için geleneksel veya dijital bir cıva termometresine sahip olmanız ve sapmayı ayarlamanız gerekir. Ateşli hastalıklarda bu tür sıcaklık sapmaları çok önemli olduğu için bunu vurgulamak istedik.

Diğer ve daha az önemli bir olumsuz özellik ise kullanımının biraz karmaşık olması, örneğin cihazı kapatmak için aynı tuşa 4 defa basmanız gerekiyor.

Peki bu 9 temassız ateş ölçer arasında hangisini tercih etmelisiniz?

Eğer çocuğunuz varsa Wee Baby 131 veya Baby Plus almanız daha mantıklı olur pandemi öncesi çocuğum için ve estetik görünümünden dolayı Xiaomi iHealth almıştım fakat çocuklu olanlara tavsiye etmeyeceğim bir ürün. , ortamın sıcaklığını ölçmediği ve hafızası olmadığı için.

Kendiniz için uygun fiyatlı bir seçenek arıyorsanız Mesilife veya F. Bosch Schnell ürünlerine yönelebilirsiniz. Kalite ve estetik önemli değil, uygun fiyatlı bir şey arıyorsunuz diyorsanız XS Ift002b modelini tercih edebilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.