En İyi Tansiyon Aleti Tavsiyeleri: Yorumlar ve İncelemeler ile Detaylı Satın Alma Rehberi

Gerilim kelime anlamı olarak gerilim demektir. Damar içindeki kanın basıncına kan basıncı denir. Kan, kan damarlarını basınçla gererek gerginlik yaratır. Kalp kasıldığında atardamarlar kanla dolar. Bu süre zarfında sistolik basınç ölçülür. Ardından kalp gevşer ve kan damarları sakinleşir, diyastolik basınç ölçülür. Sistolik basınç ve diyastolik basınç birlikte sistolik ve diyastolik kan basıncını oluşturur.

İdeal tansiyon kişiden kişiye değişmekle birlikte sistolik tansiyonun 120 ile 130, diyastolik tansiyonun ise 70 ile 90 arasında olması normal kabul edilir. Düşük tansiyona hipotansiyon, yüksek tansiyona da hipertansiyon denir. . Düşük tansiyon, genç insanlarda normal kabul edilir.

Çok düşük değerlere sahip olmadığı sürece hipotansiyon çok tehlikeli değildir. Kalp damar hastalığı riskini azalttığı için de pozitif olarak değerlendirilebilir. Hipertansiyon daha tehlikelidir. Hipertansiyon stres, genetik faktörler, aşırı tuz tüketimi, obezite, diyabet ve daha birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hipertansiyon birçok organa zarar verebilir.

Tansiyonla ilgili hastalıklar günümüzde çok yaygındır. Birçok insan günlük yaşamlarında tansiyon sorunları yaşar. Bir hastalığın sonucu olmasa bile, üzüntü, şaşkınlık, sevinç gibi duygu durumlarında da tansiyon değişiklikleri görülebilir. Evde bir tansiyon ölçüm cihazının olması tansiyonunuzu izlemenize yardımcı olur. Tansiyon takibi, özellikle tansiyonu olan hastalar için sürekli bir takiptir. Evde tansiyonunuzu kolayca izlemek için tansiyon monitörlerini kullanabilirsiniz.

Tansiyon Aleti Nedir? Nasıl Çalışır?

Tansiyon aleti, kan basıncını ölçmek için kullanılan bir alettir. Kan basıncındaki düşüşü ve yükselişi ölçmek için bir tansiyon aleti kullanılır. Tansiyon ölçer, tansiyonunuz hakkında bilgi verir ve her şeyden önce kendinizi yüksek tansiyondan korumanıza yardımcı olur. Son yıllarda oldukça popüler olan ev tipi tansiyon aletleri, kanın damara yaptığı basıncın oluşturduğu titreşim ile kan basıncını ölçer.

Manşet kola takılarak tansiyon ölçümü yapılır. Damarın yüzeye yakın olduğu yerler tansiyon ölçümü için uygun olacaktır. Genellikle koldan alınan tansiyon ölçümleri bilekten hatta dizden de alınabilir. Bu durumda elde edilen değer, ölçüm konumuna bağlı olarak değişebilir.

Tansiyon aletinde en doğru ölçüm sol koldan yapılan ölçümdür. Öncelikle manşet kişinin koluna göre ayarlanır. Daha sonra hava bir pompa yardımıyla manşonun içine bastırılır ve valf ile hava tahliye edilir. Ölçüm sırasında duyulan seslere göre diyastolik ve diyastolik kan basıncı ölçülür. İlk yüksek klik sistolik basıncı, ikinci daha yumuşak klik ise diyastolik basıncı gösterir. Ölçüm sonucuna göre hipertansiyon yorumlanabilir.

Tansiyon Aleti Türleri Nelerdir?

Tansiyon aleti çeşitleri, tansiyon aletinin nerede ve ne amaçla kullanılacağına göre farklılık gösterir. Hastanelerde kullanılan profesyonel tansiyon monitörleri ile evde kullanılan tansiyon monitörleri birbirinden farklıdır. Aynı ölçüleri alsalar bile çalışma prensipleri farklı olduğu için hassasiyetleri değişebilir. Temel olarak tansiyon cihazlarını üç şekilde ayırabiliriz. Cıvalı tansiyon aleti, klasik manşet tansiyon aleti ve dijital tansiyon aleti gibi üç tip tansiyon aleti vardır. Hangisini alacağınıza kullanım yerine ve amacına göre karar verebilirsiniz. Her üç tip cihazla yapılan kan basıncı ölçümünün sonuçları güvenilir olacaktır.

Civalı Tansiyon Aleti

En eski tansiyon aleti türüdür. Bu tür tansiyon cihazları eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Kan basıncı monitörlerinin cıvaya duyarlılığı oldukça yüksektir. Kan basıncını ölçen en doğru tansiyon aleti tipi olduğuna inanılıyor.

Cıvalı tansiyon ölçerler genellikle hastanelerde kullanılır. Duvara sabit olarak kullanılan bu tür tansiyon monitörleri, bir yerden başka bir yere taşınmaları zor olduğu için evde kullanıma uygun değildir. Genellikle hastanelerde kullanılırlar. Bu tip bir tansiyon aleti ile ölçmek için bir stetoskop gereklidir. Bu araç ile ölçüm yapabilmek için bu konuda eğitim almak gerekmektedir. Bu tip tansiyon aleti nadirdir ve en pahalı tansiyon aleti tipidir.

Manşonlu, Manuel, Klasik Tip Tansiyon Aleti

Bu tip tansiyon aleti, hepimizin bildiği klasik tip tansiyon aletidir. Bu cihaz ile manşete hava basılarak tansiyon ölçülür. Şişirme sistemi doğru çalıştığında doğru sonuçlar verir. Yer kaplayan bir tansiyon aleti değildir. Ev kullanımı için uygundur. Bu tür aletlerin kalibrasyonunda herhangi bir değişiklik yoktur, satın aldığınız ayarda teknik bir arıza olmadığı sürece kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu tür aletlerle kan basıncını ölçmek için önce manşetin tamamen doldurulması gerekir. O zaman elinizle arterin nerede olduğunu bulmalısınız. Genellikle sol kolun iç tarafında, dirseğin iki veya üç parmak üzerinde bulunur. Ardından manşet hava yastığını steteskop ile damarın üzerine yerleştirmelisiniz. Manşeti ne sıkı ne de gevşek olacak şekilde sarmalısınız. Elinize alacağınız fakirlerle bileziğin baskısını artıracaksınız. Kaf basıncı, öngörülen sistolik kan basıncından ilave 15-20 mmHg’ye yükseltilir. Ardından valfi açın ve basınç yavaş yavaş azalırken sesleri takip edin. Sesler duyulmaya başladığında ölçülen değere sistolik kan basıncı değeri, seslerin azalıp tamamen kaybolmasıyla ölçülen değere ise diyastolik kan basıncı değeri denir.

Bu klasik kaflı tansiyon aleti hem ev hem de hastane kullanımı için uygundur. Ayrıca kullanım sırasında bir stetoskop gerektiğinden bir stetoskop edinmeniz gerekir.

Dijital tansiyon aleti

Dijital tansiyon aletlerinin pek çok türü ve modeli vardır. Son yıllarda yayıldılar. Bazı dijital tansiyon monitörleri üst koldan, bazıları ise bilekten ölçer. Bu aletler oldukça küçüktür ve kolayca taşınabilir. Bu nedenle evde ve yolda kullanım için uygundur.

Bu cihazlarda açma/kapama düğmesi bulunur. Ölçümün nerede yapıldığına bakılmaksızın, ölçüm sırasında ölçüm cihazı göğüs hizasında tutulmalıdır. Ölçüm sırasında konuşmayın veya hareket etmeyin. Cihaz, manşeti otomatik olarak şişirir ve kan basıncını ölçer.

Kol ve bilek tansiyon monitörü

Dijital tansiyon monitörleri, koldan veya bilekten tansiyonu ölçebilir. Kol ve bilekten tansiyon alırken hareket etmemeli ve konuşmamalısınız. Her iki ölçüm yerinden de doğru sonuçlar alınır, ancak koldan ölçüm yapıldığında daha doğru sonuçlar elde edilir.

Parmak kalp atış hızı monitörü

Tansiyon hastalarının da kullanabileceği bu cihaz tam anlamıyla bir tansiyon cihazı değildir. Kalp atış hızınızı ve kan oksijen seviyenizi ölçün. Tansiyon hastaları bu cihazı kullanarak kalp atış hızları hakkında fikir sahibi olabilirler.

En İyi Tansiyon Aleti Tavsiyeleri

Birçok tansiyon aleti türü ve birçok tansiyon aleti markası vardır. Kullanıcı deneyimi ve yorumlarından yola çıkarak en iyi tansiyon monitörlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

En İyi Manşonlu Tansiyon Aletleri

Smart Manuel Steteskoplu Tansiyon Ölçüm Aleti İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • doğru sonuçlar veren
 • Fiyat/Performans Ürünü Olmak
Eksileri
 • Bant parçasının uygulanamazlığı

Akıllı Manuel Stetoskop Tansiyon Aleti, evde tansiyonunu ölçmek isteyenler için uygundur. Uygun fiyatıyla dikkat çeken bu ürün, kullanıcılar tarafından fiyatına kıyasla mükemmel değere sahip bir ürün olarak puanlanmıştır. Günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilen bu ürün, kullanıcılar tarafından da olumlu olarak puanlanmaktadır. Kullanıcılar genel olarak bu stetoskoptan memnun olsa da bazı kullanıcılar kafa bandı kısmının tam oturmadığından veya stetoskopun doğru ses vermediğinden şikayet edebilirler.

Life G Perfect Aneroid Profesyonel Tansiyon Aleti İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • doğru sonuçlar veren
 • Profesyonel kullanıma uygun
 • kaliteli olmak
Eksileri
 • kancaları var

Life G Perfect Aneroid tansiyon aleti doktorlar, tıp öğrencileri, sağlık profesyonelleri, hemşireler tarafından kullanılabilir ve evde kullanıma da uygundur. Bu tansiyon aleti hem evde hem de hastane kullanımı için uygundur. Yetişkinlerin kullanımına daha uygundur. Bu tansiyon monitörünün manşet kısmı bandajlı değil takılıdır. Bu sayede ölçüm sırasında gevşemez. Ancak kanca yapısı her kola uygun olmayabilir. Başka bir deyişle, bu tansiyon monitörünün kancası hem avantaj hem de dezavantajdır.

Bu tansiyon aleti, ölçüm için yapılmış bir stetoskop ve küçük bir deri çanta ile birlikte gelir. Deri çantası sayesinde taşıması çok rahattır. Profesyonel kullanım için daha uygun olan Life G Perfect aneroid tansiyon aleti, yüksek kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Ölçüm okuması da oldukça doğrudur.

Dodo Steteskoplu Cırtlı Manuel Tansiyon Aleti İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • Birçok cihaza sahip olmak
Eksileri
 • hızlı hava kaçış

Steteskoplu dodo cırt cırtlı manuel tansiyon aleti hem profesyonel hem de ev kullanımı için uygundur. Ürünün taşıma çantası ile donatılmış olması seyahat için uygun olmasını sağlamaktadır. Doğru ölçümleri ve malzeme kalitesi ile dikkat çeken bu tansiyon aletinin dezavantajı demonte olması ve ürünü alan kişinin kendi montajını yapmak zorunda olmasıdır.

Dodo stetoskoplu ve cırt cırtlı manuel tansiyon aleti hem sağlık profesyonelleri hem de ev kullanımı için tercih edilebilir. Kullanıcılarından mükemmel yorumlar alan bu tansiyon aleti, hava sızıntısı nedeniyle bazı kullanıcılar tarafından eleştirildi.

Plusmed Steteskoplu Cırtlı Manuel Tansiyon Aleti İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • doğru sonuçlar veren
 • Taşıması kolay
Eksileri
 • Manşet kolda çok sıkı

Ayrıca tansiyon aletinin yanında steteskop ile birlikte gelir. Koldan ölüm için kullanılan bu alet oldukça güvenilir bir ölçüm sağlar. Kullanıcılardan aldığı yorumlar ile hem hastanelere hem de evlere uygun bir rüşvet aracı olmaktır.

Fiyatı da aletlerin bu fiyatına uygundur. Bu yönüyle de iyi kullanıcı yorumları almaktadır. Bu tansiyon aletinin dezavantajlı tarafı, kol ve tutacağı kısaltmak için kısa olmasıdır.

En İyi Dijital Koldan ve Bilekten Tansiyon Aletleri

Omron M3 Comfort Hem-7155-e Koldan Tansiyon Ölçer İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • doğru sonuçlar veren
 • Marka güvenilirliğine sahip olmak
Eksileri
 • işe yaramaz velayet

Omron M3 Tansiyon Aleti, pratik ve hızlı tansiyon ölçümü ölçümüdür. Bu tansiyon aleti, koldaki tüm pozisyonlarda doğru tansiyonu ölçebilir. Bu Aleri tansiyonu, Avrupa Hipertansiyon Derneği standartlarına uygun ölçüm sağlar ve manşeti olması gerektiği gibi üfler.

Dijital tansiyon aletini ölçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Ölçümden 30 dakika önce, egzersiz gibi kan dolaşımını aşırı yükleyecek şeyler yapmamalısınız. Ölçüm sırasında hareket etmemeli ve konuşmamalıdır. Kan basıncınızı kalıcı olarak ölçmek zorunda değilsiniz. Kolunuzu kalp hizasında tutmalı ve yüksek dalga yayan elektronik aletlerden uzak durmalısınız. Omron M3, doğru cihaz ölçümleri için kullanıcılarından olumlu yorumlar aldı.

Omron M4 İntelli Tansiyon Aleti İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • doğru sonuçlar veren
 • Marka güvenilirliğine sahip olmak
 • Akıllı Manşet işlevi
Eksileri
 • Fiyat

Omron M4, üst koldan kan basıncını ölçen bir tansiyon ölçerdir. Ölçüm sırasında kalp düzensizliklerini tespit eden bu tansiyon aleti, güvenilirliği ile de müşteriler tarafından beğenilmektedir. Ürün saklama kutusu ile birlikte gelir. Omron şirket uygulaması ile sağlık verilerinizi de takip edebilirsiniz. Omron, oldukça tercih edilen ve güvenilen bir tansiyon ölçüm cihazı şirketidir. Ölçüm doğruluğu ile de öne çıkan tansiyon aletinin dezavantajı fiyatının oldukça yüksek olmasıdır.

Braun Exactfit 3 Bua6150 Tansiyon Aleti İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • doğru sonuçlar veren
 • 3 yıl garanti
 • 7 gün hafıza
Eksileri
 • HAYIR

Bu tansiyon aleti de koldan ölçüm yaparak doğru sonuçlar verebilir. Bu tansiyon aleti, kullanımdan sonra otomatik olarak kapanır ve kullanıcıya son 7 kan basıncı ölçümünün ortalamasını sunabilir. Bu yüklemesi kolay kan basıncı monitörü, kullanıcılardan iyi yorumlar alır.

Acura AC-9080 199 Hafızalı Tam Otomatik Koldan Ölçer Tansiyon Aleti İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • doğru sonuçlar veren
 • Uzun pil ömrü
 • büyük bir ekrana sahip olmak
Eksileri
 • Ekran nadiren donuyor

Acura AC-9080 tansiyon aleti, koldan ölçüm yapabilen ve tek tuş ile kolaylıkla çalıştırılabilen bir tansiyon aletidir. Bu tansiyon aletinin en ilginç özelliklerinden biri tam hafızasıdır. Bu tansiyon aleti bir dakika sonra otomatik olarak kapanarak kullanıcıya kolaylık sağlar. Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre çalışan bu tansiyon aleti, kullanıcılar tarafından da oldukça beğenilmektedir.

Uzun pil ömrü ile dikkat çeken bu tansiyon aleti, kola tam oturması sayesinde kullanıcıya rahatlık sunuyor. Bu tansiyon monitörünün dezavantajları arasında ekranın ara sıra donması da yer alıyor.

Life Net Dijital Tansiyon Aleti Wbp10 İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • 30 hafıza kapasitesi
 • büyük bir ekrana sahip olmak
 • Uygun Fiyat
Eksileri
 • Okuma doğruluğu hakkında soru işaretleri var

Life Net dijital tansiyon aleti de koldan ölçüm yapan tansiyon aletleri arasındadır. Otomatik olarak açılıp kapanan bu tansiyon aleti 30 adede kadar kayıt kaydedebilir ve hafızasına kaydedebilir. Ve bu 30 ölçümün ortalamasını alıp size raporlayabilir. Düzensiz kalp ritimlerini bile tespit edebilen bu tansiyon monitörünün dezavantajları arasında ölçümün doğruluğu konusunda şüpheler var.

En İyi Dijital Parmak Tipi Nabız ve Oksijen Ölçerler

PULSE Parmak Tipi Oksimetre Oksijen ve Nabız Ölçer İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • Hassas oksijen ölçümü
 • Okunması kolay LED ekran
Eksileri
 • Ölçümün bittiğini gösteren bip sesi yok

PULSE parmak nabız oksimetresi bir tansiyon monitörü olmasa da kalp atış hızınızı ve kanınızdaki oksijen miktarını ölçerek kalbinizin sağlığı hakkında fikir verebilir. Yay sistemi ile parmağınızı kavrayarak kalp atış hızınızı ölçen bu cihaz, led ekranda sonucunuzu gösterir. Küçük ve pratik bir araç olduğu için kullanıcılar tarafından beğenilmektedir.

Kullanıcılardan oldukça olumlu yorumlar alan PULSE kalp atış hızı monitörü, sürekli aynı değeri gösterdiği için bazı kullanıcılar tarafından eleştiriliyor. Bu cihazın dezavantajları arasında, kalp atış hızı ölçümünün bittiğini gösteren bir uyarının olmaması yer alır.

Mi7a Parmaktipi Oksimetre Oksijen ve Nabız Ölçer İncelemesi

Fiyatına Bak
Artıları
 • Kısa sürede doğru oksijen ölçümü
 • Okunması kolay LED ekran
 • Fiyat/Performans Ürünü Olmak
Eksileri
 • pil çabuk bitiyor

Bu kalp atış hızı monitörü, 5 saniyede ölçümü ile oldukça pratik bir araçtır. Pille çalışan bu cihaz, uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor. Kısa sürede kalp atış hızınızı ölçer ve size sonucu led ekranda gösterir. İnce bir kalem pil ile çalışan bu cihaz, kullanıcılardan da olumlu yorumlar alıyor.

Tansiyon Aleti Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzde birçok insan tansiyon sorunu yaşıyor. Tansiyon problemi olan kişiler tansiyon ölçümlerine dikkat etmelidir. Kan basıncı çok yüksek olduğunda, kardiyovasküler sağlık önlemleri alınmalıdır. Tansiyon ölçümü sadece tansiyonu olan hastalar için gerekli değildir. Günlük hayatta tansiyon birçok nedenden dolayı yükselip düşebilir. Bu zamanlarda tansiyonunuzu ölçüp önlem almanızda bir sakınca yoktur.

Evde tansiyon ölçümü için satın alabileceğiniz tansiyon aleti klasik veya dijital olabilir. Cıvalı tansiyon ölçerler hastane kullanımı için uygundur ve evde kullanım için uygun değildir. Geleneksel bir tansiyon aleti satın alırken, kendinize bir stetoskop da almanız gerekecektir. Dijital tansiyon ölçerler stetoskopa ihtiyaç duymadan ölçüm yaptığı için daha pratiktir. Tansiyon cihazı satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Malzeme Kalitesi

Her üründe olduğu gibi tansiyon aletinde de malzemenin kalitesi çok önemlidir. Uzun süreli kullanım için tansiyon ölçüm cihazları alınır. Satın alınan veya ticareti yapılan her zaman enstrümanlar değildir. Genellikle ömür boyu kullanım içindir. Bu nedenle tansiyon aletinin uzun süre dayanabilmesi için kaliteli malzemeden yapılmış olması gerekir. Kaliteli malzeme sayesinde seyahat gibi durumlarda çabuk hasar görmez. Tansiyon ölçerin parçalarının da birbirine tam oturması için yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış olması gerekir.

Okuma Doğruluğu

Kan basıncı monitörlerinin hassasiyeti birbirinden farklı olabilir. Farklı tansiyon monitörleri aynı kişide farklı değerler gösterebilir. Tansiyon ölçüm cihazları arasında en doğru ölçüm hastanelerde kullanılan cıvalı tansiyon ölçüm cihazıdır. Ayrıca ev kullanımı için uygun değildirler. Evde kullanıma uygun dijital tansiyon monitörleri daha büyük bir hata payına sahiptir. Bu durumda en doğru okuma ile tansiyon ölçüm cihazını seçmek için kullanıcı yorumlarını kullanabilirsiniz. Klasik tip tansiyon monitörlerinin kullanımında uzman kişiler tarafından kullanıldığında, büyük ölçüde doğru ölçüm yaparlar.

Marka

İnsanlar sağlık konusunda daha bilinçli hale geldikçe, evde kullanılan tansiyon aleti satışları da arttı. Bu durumu göz önünde bulundurarak birçok firma tansiyon aleti üretmeye başlamıştır. Piyasada birçok tansiyon aleti markası bulunmaktadır. Tansiyon aleti fiyatları da markaya göre değişiklik göstermektedir. Doğru tansiyon ölçüm cihazını seçerken markanın deneyimini ve geçmişini göz önünde bulundurabilirsiniz. Aynı marka tansiyon aletini tansiyon aletinde kullanan kişilerin yorumlarını da dikkate almalısınız.

Fiyat

Tansiyon ölçer fiyatları birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Tansiyon ölçerin markası, kullanım amacı, kullanım yeri, donanımı, tansiyon monitörünün fiyatını etkileyebilir. Evde pratik kullanım için tansiyon monitörlerini uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Daha profesyonel tansiyon monitörlerinin stoğu artacağından fiyat da artacaktır. Kısa bir piyasa araştırması ile elde edebileceğiniz orta fiyatlı bir tansiyon aleti ev kullanımınız için yeterli olacaktır.

Boyutlar

Tansiyon aleti günlük hayatta kullanılacaksa küçük bir beden olması uygun olacaktır. Küçük ve taşınabilir tansiyon monitörleri günlük kullanım için uygundur. Bu durumda dijital ve konvansiyonel tansiyon ölçerler ev kullanımı için uygun olacaktır. Ancak cıvalı tansiyon monitörleri hem boyut hem de taşınabilirlik açısından evde kullanıma uygun değildir.

Kullanım amacı

Tansiyon aleti alırken kullanım amacınız evde tansiyonunuzu kontrol etmekse dijital veya konvansiyonel tansiyon aleti satın alabilirsiniz. Mercury tansiyon monitörleri hastaneler ve sağlık kuruluşları tarafından tercih edilmektedir. Evde bir tansiyon aleti satın almak istiyorsanız, cıvalı bir tansiyon aleti almamalısınız. Tansiyon ile ilgili bir hastalığınız varsa ve bu durum hassas ise tansiyon ölçer ölçümünün doğruluğuna dikkat etmelisiniz. Daha doğru okumalar için geleneksel bir kan basıncı monitörü alabilirsiniz. Ancak çevrenizde kullanmayı bilen biri yoksa ve siz de kullanmayı bilmiyorsanız dijital tansiyon aleti bulundurmanızda fayda var.

Sonuç

Tansiyon sorunları göz ardı edilmemesi gereken sorunlardır ve büyük sonuçları olabilir. Tansiyon problemi olan hastaların mutlaka tansiyon aleti almaları ve tansiyonlarını takip etmeleri gerekmektedir. Kontrolsüz hipertansiyon, damarlara ve organlara zarar verebilir ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bir tansiyon aleti satın almanız faydalı olacaktır. Bu yazımızda sizlere tansiyon ölçme cihazlarını, çeşitlerini ve önemli markalarını tanıtarak hangi tansiyon cihazını alacağınız konusunda doğru kararı vermenize yardımcı olduk. Tansiyon aleti ömür boyu bir cihaz olacağı için kaliteli, uzun ömürlü, doğru ölçüm yapan bir tansiyon aleti seçmeniz yararınıza olacaktır. Kan basıncı sorunu, göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir sorundur. Bu nedenle tansiyonunuzu takip etmeli ve düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Evde tansiyon ölçümü ile bu kontrolleri evde kendiniz yapabilir ve hipertansiyonun olumsuz etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *