14 En İyi Şampuanı Sizler İçin İnceledik: Saç Tipinize Uygun En İyi Şampuanlar ve Tavsiyeler

Saçlarımız bizim aynamız. Çevre ile etkileşime girdiğimizde ilk fark ettiğimiz şeylerden biri saçlarımız olacaktır. Özellikle kadınların kendilerine daha fazla özen gösterdiği noktalardan biri de bu. Saçın parlaklığı, bakımı, rengi, şekli kişinin yüz ifadesini, duruşunu ve enerjisini doğrudan etkiler. Bu nedenle şampuan seçiminde dikkatli olunması önerilir.

Peki hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri olan ve saçlarımızı sürekli besleyen şampuan tam olarak nedir? Banyomuzun köşelerini daha iyi kaplayan bu ürünleri daha yakından tanıyalım:

Şampuan, Hintçe ‘sapo’ (masaj, ovma) kelimesinin Fransızca’ya ‘şampuan’ olarak çevrilmesiyle ortaya çıkmıştır. Saç yıkama ürünü anlamına gelir. Şampuan, saçı temizlemek, canlı kılmak ve saç köklerini güçlendirmek için üretilmiş sıvı bir malzemedir.

İngiltere, sömürgeleştirdiği Hindistan’da ‘champo’ / ‘sapo’ gibi malzemeleri görmüş ve ondan şampuan üretmiştir. Ürettiğini kendi ülkesinde kullanmaya başladı. Daha sonra Almanya’da deterjan üretimi ve Fransa’da temizlik malzemelerinin gelişmesi ile kozmetik sektöründe yerini almıştır. Daha sonra tüm saç tipleri için çeşitli varyasyonlar üretildi.

İçindekiler

Saç Türüne Göre Şampuan Seçimi

Saç tipiniz, seçeceğiniz şampuanı belirleyen en önemli faktördür. Bu nedenle saçınızı iyi tanımanız gerekir. İnce mi kalın mı kablo mu, atmosferik etkenlere ve koşullara dayanıklı mı, ne kadar sürede döküldüğü, nelere duyarlı olduğu; Kıvırcık mı, düz mü yoksa dalgalı mı, hepsini bilmeniz gerekiyor. Bu konuda öncelikle saç bakım analizi yapmak uygun olabilir. Uzmanlardan alacağınız destek sayesinde size en uygun malzemeleri seçmeniz daha kolay olacaktır.

Kıvırcık saçlar

Kıvırcık saçlar çok bakım gerektiren türler arasındadır. Aslında ıslandıklarında şişebilirler, elektriklenebilirler ve boyama sırasında çok dikkatli takip edilmelidirler. Bu saça şekil vermek ve toplamak çok zordur. Görünüşte kısa saçlar her zaman ayrı bakım gerektirir, ayrıca taranması zordur. Kıvırcık saçlar çok sık düzleştirilmemeli ve bu saçların genetik yapıları abartılmamalıdır. Çünkü herhangi bir işlem saçın doğasına zarar verecektir.

Bu doğrultuda, etkilenen saçlar için daha az kimyasal katkılı, elektriklenmeyen ve doğal bir şekilde düzleştirme etkisi sağlayan şampuanlar önerilebilir. Bazı doğal yağlar içeren ürünler de elektriklenmeyi engeller.

Kuru ve yıpranmış saçlar

Kuru, yıpranmış saçlar, uzun süre bakım yapıldıysa donuk bir görünümle sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bazı iplikler kolayca kırılabilir veya ters çevrilebilir. Ayrıca saçta parlaklık da kalmıyor. Bunun yerine, saç donuk ve sert hale gelir. Bu nedenle etkilenen saçlar için zeytinyağı ilaveli ürünler tercih edilebilir. Yoğun nemlendirici etkisi olan ürünler önerilebilir.

Boyalı ve işlem görmüş saçlar

Saçlarımıza özen gösterirken aynı zamanda sürekli kimyasallara maruz kaldığını da unutuyoruz. Bu nedenle en yoğun kimyasal boyalarla saça da uygulanır. Ayrıca tecavüz, perma, saç kurutma makinesi vb. Bu tür prosedürler ayrıca bazı saç hasarlarına da neden olabilir. Bu hasarı gidermek için boyalı ve işlem görmüş saçlar için özel şampuanlar önerilir. Doğal bitki bazlı işlenmiş saç adına üretilen, vd. Bu tür içerikli ürünler kesinlikle tercih edilmelidir.

Kepekli saçlar

Saç derisinin kuruması ve dökülmesi nedeniyle saçlarda kepek oluşur ve insanları rahatsız eder. Beyaz madde omuzlarımıza döküldüğünde onları saklamak için elimizden geleni yaparız. Ayrıca kepek kaşıntıya neden olur. Burada iki tür kepek görülür:

 • Kuru
 • yağlı

Kuru kepek çıktıkça yağlı kepek sertleşir ve saça yapışır. Ayrıca saçlarınızı yağlı olduğu için yağlı hale getirir. Bunu önlemek için kepeğe karşı etkili ürünler olan PP ve selenyum vitaminlerini içeren şampuanların kullanılması tavsiye edilir.

Yağlı saçlar

Yağlı saçların birçok nedeni vardır. Bunların başında genetik ve çevresel faktörlerin yanı sıra beslenme ve yaşam standardı da saçı etkiler. Saç, günlük çılgınlığın handikapından çok zarar görür ve bu nedenle bazen deriden fışkıran bir yağ üretir. Bu saçı kirli yapar. Yağlı saçlar kişinin özgüvenini de düşürür.

Bu saçlar için kesinlikle medikal şampuanlar önerilebilir. Ayrıca ısırgan otu eklenmiş ürünler de saçtaki yağlılığın giderilmesine yardımcı olabilir.

Dökülen saçlar

Saç dökülmesi vücudunuzdaki herhangi bir duruma işaret eder ve ayrıca sizin tarafınızdan yoğun bakım gerektirir. Saç dökülmesi birçok hastalığın veya ilaç kullanımının yan etkilerinden biridir. Ayrıca iklim koşulları, mevsimsel değişiklikler, çevresel ve mevsimsel faktörler, yaş ve cinsiyet de dökülmeleri etkileyebilir. Bu anlamda saçın PH dengesini sağlayan bakım ürünlerine ihtiyaç duyulabilir. Hindistan cevizi yağı içeren şampuanlar ve bitkisel ürünler kullanabilirsiniz.

Sarı ve Gri saçlar

Mor Şampuan, sarı ve gri saçlar için üretilmiş yüksek teknoloji ürünü bir üründür. Sarı ve gri saçlar, tedavi edildiği için bazen aşırı derecede kaba veya aşırı parlak görünebilir. Burada mor şampuan kullanımı bu saçların içeriğinde zıt bir etki yaratacağı için renklerin kolayca yerleşmesine yardımcı olacaktır. Mor pigmentler içeren bu ürünler özellikle bu tarz cesur renklerin dengeli kullanımı için tüketilebilir. Bu arada saçı beslemeye de devam ederler.

En İyi Şampuanlar

En iyi şampuanlar denilince normal saçlar için genel amaçlı ürünler de diyebiliriz. Ancak saç tipine göre değişiklik gösteren bakım ve temizlik ürünleri kullanmak gerekebilir.

Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Kıvırcık saçlar için elektriklenmeyi önleyen, dalgaları koruyan, bukleleri şekillendiren veya saçı dilediğiniz gibi düzleştiren şampuanları tercih edebilirsiniz.

John Frieda Bukle Belirginleştirici Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

John Frieda Curl Defining Şampuan, kıvırcık saç bakımı için önerilen ürünlerden biridir. Saça hacim kazandırır. Ayrıca onları gençleştirir.

Bu ürünün kullanıcıları saçlarının güçlendiğini, buklelerin güçlendiğini ancak aynı zamanda saç tellerinin yumuşak kaldığını iddia etti.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Saçlar için besleyici jojoba yağı içerir.
 • Saçı şekillendiren polimerler içerirler.
 • Parfüm çok etkili.

Marc Anthony Strictly Curls 3x Nemlendirici Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Marc Anthony Strictly Curls 3x Nemlendirici Şampuan, içeriğindeki Marula Yağı, Hindistan Cevizi Kremi ve Shea Yağının etkileri ile üçlü bir güç dengesi oluşturur. Kuru, karışık, bol, kabarık ve bol saçları etkiler.

Bu ürünü kullananlar ayrıca içerdiği aloe veranın harika etkisi sayesinde saçlarının eskisinden daha parlak olduğunu fark ettiler. Şampuan düzenli kullanımda farkını ortaya koyuyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Hindistan cevizi kreması, marula yağı ve karite yağı gibi güçlü doğal katkı maddeleri içerir.
 • Aloe vera gibi etkili bir bakım maddesi içerir.
 • Paraben, SLS, ftalat gibi kimyasallar içermez.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Kuru ve yıpranmış saçlar için özellikle nemlendirici etkisi olan zeytinyağı katkılı ürünlerin kullanılması önerilir.

Restorex Kuru & Yıpranmış Saçlar İçin Onarıcı Bakım Şampuanı İncelemesi

Fiyatına Bak

Kuru ve yıpranmış saçlar için Restorex Onarıcı Bakım Şampuanı dermatolojik olarak test edilmiştir ve hassas saçları canlandırabilme özelliğine sahiptir. Saç köklerini güvenle beslerken, saç tellerinin hacim kazanmasına da yardımcı olur. Nemlendirici etkisi sayesinde gözenekleriniz de hava alır.

Bu şampuanı kullananlar saçlarının hacim kazandığını, dökülmediğini ve ip gibi esnek hale geldiğini iddia etmişlerdir. Ayrıca bu şampuanın çok doğal içeriklere sahip olduğuna da dikkat çekiliyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Saçın nemlenmesine ve güçlenmesine katkıda bulunur.
 • Saçların daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Saç köklerini besler.

Prozinc Kuru Saçlar için Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Prozinc Kuru Saçlar İçin Şampuan, kuru ve yıpranmış saçlar için konsantre bir etkiye sahiptir. İçerdiği vitaminler saç tellerini kökten uca besler.

Bu şampuanı kullananlar saçlarının son derece canlandığını ve parlak göründüğünü iddia etmişlerdir. Bu ürünün sürekli kullanımı ile etkisi daha güçlü ve daha güçlü hale gelir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • E vitamini etkilidir.
 • Boya içermez.
 • İçinde; Paraben, sls, formaldehit gibi katkı maddeleri yoktur.
 • Taranması zor saçları zarar vermeden açar.

Boyalı ve İşlem Görmüş Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Boyalı ve işlem görmüş saçlar için besleyici ve doğal katkılı şampuanlar kullanılmalıdır. Boyayı uzun süre koruyan ve aynı zamanda saç bakımı sağlayan ürünler tercih sebebidir.

Essenze a base di erbe Aloe Power + Mango 380 Ml Recensione dello shampoo senza solfati

Fiyatına Bak

Bitkisel esanslar Aloe Power + Mango 380 Ml Sülfatsız Şampuan hiçbir katkı maddesi içermez. Sülfat içermez. Mango ve aloe veranın etkisiyle oldukça hoş bir koku ve görünüme sahiptir. Saç renginizin korunmasına yardımcı olur.

Bu şampuanı kullananlar, görünümünden kokusuna, içeriğinden etkisine kadar her açıdan mükemmel bir ürün olduğunu vurguluyor. Şiddetle tavsiye edilir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Aloe vera ve mango içerir.
 • %93 doğal orijinli bir üründür. Saf su içerir.
 • İçinde sülfat kullanılmamıştır.
 • Dünyaca ünlü botanik markası Kraliyet Botanik Bahçeleri tarafından onaylanmıştır.

Prozinc Boyalı ve İşlem Görmüş Saçlar için Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Prozinc Boyalı ve Bakımlı Saçlar İçin Şampuan, içerdiği ipek proteinleri ve bitki özleri sayesinde beklenen canlılığı sağlar. Aynı zamanda boyanın saç üzerindeki rengini ve parlak etkisini korur. İçeriğinde bulunan fitoseratin sayesinde saç tellerine esneklik kazandırır.

Bu şampuanı kullananlar saçlarının parlaklığının gözle görülür şekilde fark edildiğini belirtmişlerdir. Aynı zamanda kepeğe karşı bu ürün tavsiye edilir. Farklı efektler için kullanıldı ve şampuandan son derece memnun kaldı.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Bitki özleri içeren doğal bir şampuandır.
 • Olamin pirokton ve klimbazol adı verilen koruyucular içerir.
 • Boya içermez.
 • Saçlara canlılık verir.

Kepek Karşıtı En İyi Şampuanlar

Kepek kuru ve yağlı olarak ikiye ayrılır ve eğer saça bulaşırsa gerçekten can sıkıcı bir hal alır. Bu nedenle dermatolojik testlerden geçmiş şampuanların seçilmesi sorunun çözümünde önemli bir adımdır.

Vichy Dercos Anti-Dandruff İncelemesi

Fiyatına Bak

Vichy Dercos Kepek Önleyici en son teknolojilerin ışığında üretilmiş bir üründür. Mikrobiyomu yeniden dengeleyecek katkı maddeleri içerir. Selenyum sayesinde saçtaki kepeklerin giderilmesine yardımcı olur.

Bu şampuan düzenli kullanıldığında yağlı olarak kabul edilen iri taneli kepekleri de yok eder. Şampuan kullananlar saçlarında kepek olmadığını iddia ediyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • 6 hafta içinde kepeğe kalıcı çözüm sağlar.
 • Saç ve saç derisinde kaşıntı yapmaz. Kaşıntıyı da ortadan kaldırır.
 • Kokusu çok güzel.

Head And Shoulders Clinical Strength Kepek Önleyici Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Head And Shoulders Clinical Strength Kepek Önleyici Şampuan, dermatolojik olarak hassas testlerden geçmiş özel bir şampuandır. Kepek sorununu kısa sürede çözer. Selenyum katkısı ile güçlendirilen yapısı, pullu yapıları, kızarıklığı ve kaşıntıyı giderir. Saçı yumuşak yapar.

Bu şampuanı kullananlar sadece klasik olarak değil besleyici olarak da fayda sağladığını vurguluyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • pH dengesini koruyan yapısı sayesinde günlük kullanıma uygundur.
 • Seboreik dermatit sorunlarını kökünden çözer.
 • Kepeğe karşı etkisi klinik testlerde de kanıtlanmıştır.

Yağlı Saçlar İçin En İyi Şampuanlar

Saçın yağlı olması birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle bu saçların bakımı için bazen tıbbi olarak değerlendirilecek özel içerikli şampuanların kullanılması tavsiye edilir.

Insight Rebalancing Sebum Yağlı Saçlar için Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Bu Insight Rebalancing Sebum Yağlı Saç Şampuanı, parabenler veya sülfatlar gibi kimyasal katkı maddeleri içermeden saçınıza en doğal yollarla eski hacmini verir. Saçtaki yağı giderir. Saç derisinin gözeneklerini korur. pH dengesini korur.

Bu şampuanı kullananlar, tıbbi etkisinin yanında güçlü bir diriliş olduğunu iddia etmişlerdir. Saçları yağ dengesine kavuşan kullanıcılar, günlük hayatlarına keyifle devam ettiklerini vurguladı.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Derin koruyucu etkisi ile saç derisindeki sebum üretimini dengeler.
 • Antibakteriyel özelliklere sahiptir.
 • Temizleme fonksiyonu ile saça doğal parlaklık verir.

Restorex Yağlı Saçlar İçin Uzama Etkili Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Restorex Yağlı Saçlar için Saç Uzatma Şampuanı, içeriğindeki niasinamid ile saçın PH dengesini anında düzenler. İnce saçları güçlendirir. Kırılmaya karşı eşsiz koruma sağlar.

Bu ürünü kullananlar saçtaki yağlanmanın giderildiğini ve saç tellerinin güçlendiğini belirtmişlerdir. Ayrıca saçların hızla uzadığı iddia edilmiştir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Dermatolojik olarak test edilmiş bir şampuandır.
 • Saç tellerini korur ve saçları hızlı bir şekilde uzatır.
 • Kısa sürede yağlanmayı önler.
 • Hiçbir katkı maddesi içermez.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin En İyi Şampuanlar

Saç dökülmesinin birkaç nedeni olmasına rağmen, genel olarak sorun yaygındır. İplerin bir kısmı veya çoğu düştüğünde, insanlar rahatsızlık hissetmeye başlar. Bu durumda saçı güçlendiren ve saç derisini koruyan şampuanlara ihtiyaç duyulabilir.

Revox Biotin & Collagen At Kuyruğu Bitki Özlü Saç Bakım Şampuanı İncelemesi

Fiyatına Bak

Revox Biotin & Collagen At Kuyruğu Bitkisel Özlü Saç Bakım Şampuanı, içeriğindeki biotin sayesinde saça güç verir. Yaşlandıkça vücuttaki kolajen miktarı azalır ve bu saçlara da yansır. Ancak bu şampuan aynı zamanda kolajen dengesini de arttırır. Böylece saçlar çok güçlü hale gelir.

Bu şampuanı kullananlar saçlarının eskisinden daha güçlü olduğunu ve neredeyse tek bir telin dökülmediğini iddia etti. E vitamininin etkisini de hissettiğini iddia eden deneyimli kullanıcılar var.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Kollajen desteği sağlar.
 • E vitamini ile desteklenir.
 • Paraben, sls gibi zararlı kimyasallar içermez.
 • Saçı yumuşak yapar.

Urban Care Biotin ve Kafein içeren Saç Kökü Güçlendirici Hızlı Uzamaya Yardımcı Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Urban Care Biotin ve Kafein İçeren Saç Kökü Güçlendirici Hızlı Uzayan Şampuan, içerdiği kafein ve biotin etken maddeleri sayesinde saçların güçlenmesine ve daha hızlı uzamasına destek sağlar. Saç köklerini uyarmanın ve kan dolaşımını düzenlemenin etkisi de hemen kendini gösterir.

Bu ürünü kullananlar, saçlarının inanılmaz derecede yumuşak olduğunu ancak özenle kırılmadan uzadığını da belirtmişlerdir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Biotin ve kafein gibi iki güçlü madde içerir.
 • Saç derisindeki gözeneklerin nefes almasını sağlar.
 • Saç köklerine giden kan dolaşımını düzenler.
 • Saçları sağlıklı yapar.

Sarı ve Gri Saçlar İçin En İyi Mor Şampuanlar

Sarı ve gri saçlar, oldukça güzel görünseler bile, saç yüzeyinde tam etkisini gösterebilmek için özel dikkat gerektirir. Bu saçların renklerini ayarlamak, solmamak, tonu tam tutmak ve bazı ham görüntüleri dengelemek için mor şampuan kullanmak önemlidir.

Elseve L’oréal Paris Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Elseve L’oréal Paris Elseve Anti-Turuncu Mor Şampuan, sarışın ve gri gibi saç renklerinin aşırı parlaklığını düzenler. Onlara çekici ama donuk bir görünüm verir. Ayrıca bu renkleri kaliteli bir şekilde uzun süre kullanmanıza olanak sağlar.

Bu ürünü kullananlar, saç renginde dengeli bir tonlama ve parlaklık olduğunu, saç köklerinin beslendiğini ve saç tellerinin güçlendiğini belirtmişlerdir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • UV filtresi içerir. Böylece zıt tonları nötralize eder ve düzenler.
 • Saç renginde denge sağlar.
 • Koku kokulu ve güzel.
 • Kullanılmış saç tonlarını güçlü renklerle ayarlar ve gereksiz parlaklığı giderir.

Colorinn Stardust Silver Mor Şampuan İncelemesi

Fiyatına Bak

Colorinn Stardust Silver Purple Şampuan haftada bir kullanım tavsiyesi ile saçınızın zıt renklerini kısa sürede yeniden dengeler. Cansızlığı ve gereksiz aydınlatmayı sarı ve gri gibi koyu renklerle dengeleyin. Bu anlamda dermatolojik testlere de tabi tutulmuş güçlü bir üründür.

Bu şampuanı kullananlar saçlarındaki cansızlığın gittiğini, saç derisinin nefes aldığını, saç renklerinin tam da istedikleri gibi olduğunu ve aynada kendilerine keyifle baktıklarını belirttiler. Bu ürünün aynaya keyifle bakmaya elverişli olduğu da belirtilmiştir. İddialı renkler kullanan kişiler için önerilir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Küçük miktarlarda kullanılır, ancak kısa sürede etkisini gösterir.
 • Fiyatı oldukça ucuz.
 • Gümüş adı verilen özel nanokapsüller içerir.

Şampuanın Saçlarımıza Yararları Nedir?

Saçlarımız gün boyunca her türlü soruna maruz kalmaktadır. Egzoz dumanları, kirli hava, rüzgar, güneş, toz vb. birçok şey onu olumsuz etkiler. Bu anlamda kir saçta birikir. Bununla birlikte kepek, yağlanma ve dökülme sorunları da görülebilir. Bu noktada şampuan kullanmak saçlarımıza birçok yönden fayda sağlayabilir. Faydaları şu şekilde ifade edilebilir:

 • Şampuan saçlarımızı kirden arındırır. Güzel kokmalarını sağlar.
 • Saçlarımıza parlaklık ve şekil verir. Hacim ekler.
 • Saç derimizdeki ölü deriyi yok eder. Kepeği önler.
 • Saçı yumuşak yapar. Telleri besleyin.

Şampuan saçımıza birçok yönden fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda birçok bileşen içerir. Bir şampuan aşağıdaki bileşenleri içerir ve bunlar saçımızı etkiler:

 • Su, şampuanın akışkanlığını sağlar. Bu nedenle şampuanın neredeyse %80’i sudan oluşur.
 • Cocamide dea ayrıca yumuşatıcı etkisiyle saçları köpürür ve ipeksi yapar.
 • Amonyum lauril sülfat veya sodyum lauril sülfat adı verilen aktif maddeler de şampuanda karıştırılmış kimyasallar oluşturur. Sodyum sitrat ayrıca saç ve saç derisi gözeneklerinin PH dengesini korur.
 • Glikol distearat adı verilen madde sadece şampuanın pürüzsüzlüğünü sağlamakla kalmayıp saça şekil vermesini de sağlayan etkili bir bileşendir.
 • Dimetikonun şampuan üzerinde büyük etkisi vardır. Saç derisinin yüzeyini korumaya yardımcı olur.
 • B vitaminleri ile takviye edilen Pantenol, saç tellerini güçlendirir.
 • Stearil alkol, şampuanın saçtaki yağlılığı gidermesine yardımcı olur.
 • Paba, saçı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur.

Şampuan Nasıl ve Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Şampuan ne sıklıkla kullanmalıyım sorusu saç tiplerine göre değişmektedir. Ancak normal bir birey için şampuan kullanım sıklığı her banyoya denk gelen haftada 3 gündür. Bu 3 gün boyunca şampuanı kullanabilirsiniz. Aslında şampuanla birlikte saç kremi ve saç bakım yağları kullanırsanız gözenekler desteklenebilir.

Şampuan kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de miktardır. Bu anlamda köpürmesi için avucunuzun içinde iyice sıkmanıza gerek yoktur. Aslında saçınızı ne kadar az sabunlar ve saç derinize masaj yaparsanız o kadar etkili olur ve saçınız kimyasallardan arınmış olur. Bir çay kaşığı ölçeğini geçmeyecek olan şampuanı saça uygulayabilirsiniz.

Ayrıca banyodayken saçınızı iyice durulamalısınız.

Şampuan Alırken Hangi İçeriklere Dikkat Etmeliyim?

Herhangi bir ürünü satın alırken belirli kriterler dahilinde dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Aynı şey şampuan alırken de geçerlidir. Bunun için bazı seçim kriterleri var. Şampuan alırken dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır:

 • Öncelikle markanın ayırt edici özelliklere sahip olmasından kaçınılmalıdır. Marka, üretim tarihi, son kullanma tarihi, barkod numarası gibi detaylar gözden kaçırılmamalıdır.
 • Piyasaya sürülen ve aslına benzer şekilde üretilen sahte şampuanlardan sakının. Şampuanların arkasında bulunan maddeler incelenmeli ve etken maddeler iyi analiz edilmelidir.
 • Aldığınız şampuanın rengi çok kırmızı veya turuncuysa ve ellerinizde iz bırakıyorsa muhtemelen çok fazla kimyasal içermektedir. Tekrar almayı bırak. Yine şampuanınız gereğinden fazla köpürüyorsa tercih bile etmemelisiniz. Çünkü herhangi bir şampuanlama, fazla kimyasal içerdiğinden saçınıza zarar verir.
 • Ayrıca şampuanlarda şu maddelerin bulunmasından da kaçının: Saçı gereğinden fazla köpürten kokamid, sodyum lauril sülfat, yapay bir katkı maddesi ve kullanılan silikon maddeler.
 • Şampuan alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da saç tipinizi iyi bilmektir. Bu konuda da bir kuaför veya kuaförden destek alabilirsiniz. İnce, kalın, kıvırcık veya düz fark etmez, saç tipiniz ne olursa olsun o yönde bir ürün satın almak akıllıca olacaktır.

Sülfat Ne İşe Yarar, Saçlara Zararı Var Mıdır?

Sülfat, ağırlıklı olarak temizlik sektöründe kullanılan ve malzemelerin köpürmesine neden olan bir maddedir. Tam adı sodyum lauril sülfattır. Halıları temizlemek için sıklıkla kullanılan ve tam tersine saçlara son derece zararlı olan bir üründür. Bu nedenle az köpüren veya hiç köpürmeyen şampuanları kullanmanız daha uygun olacaktır. Saçın köpürmediği zaman yıkanmadığı bilinen bir efsaneden başka bir şey değildir. Aksine saç ne kadar az köpüklenir ve saç derisine ne kadar çok masaj yapılırsa saç tellerinin temizliği o kadar iyi olur. Saç daha çok parlar. Köpürme işlemi, üründe çok fazla kimyasal madde bulunduğunun bir göstergesidir.

Ayrıca bazı saçlar sülfatı tercih edebilir; Bazı saçlar için bu maddeyi içeren ürünler tercih edilmeyebilir. Örneğin; Kıvırcık, işlem görmüş ve hazır saçlarda kullanılmaması gereken kükürt, yağlı ve kepek saçlarda belirli bir yüzdeyi geçmeyecek şekilde tercih edilebilir.

Sonuç

Saç şampuanı seçmek önemli bir görev gibidir. Her şeyden önce aslında saçımızın yapısını çok iyi bilmemiz gerekiyor. Saçımızın neye ihtiyacı olduğunu belirledikten sonra ona uygun şampuan ve bakım ürünlerini seçmemiz gerekiyor. Bu noktada özellikle doğal bakım ürünlerine yönelmeniz gerekiyor. Saçınızın PH dengesini düşüren sülfat içeren ürünlerden ve sahte şampuanlardan uzak durmalısınız. Bu doğrultuda tanınmış markaların satıldığı güvenli market ve eczanelerden alışveriş yapabilirsiniz.

Şampuan kullanırken miktarına da dikkat edilmelidir. Köpüklü ürünler yerine yerinde köpüren ve doğal kokuya sahip ürünler tercih edilmelidir. Şampuanların dermatolojik testlerden geçmesi ve kalite belgesi taşıması da gereklidir.

Saçlarınız için dışarıdan destek almanız da önemlidir. Bunun için bir kuaföre veya profesyonel bir kuaföre danışabilirsiniz. Ayrıca önerdiği ürünlerin içeriklerini de inceleyebilirsiniz. Şampuan alırken içindekiler dikkatlice incelenmelidir. Parabenler ve sls gibi katkı maddelerinden kaçınılmalıdır. Bitki bazlı malzemeler daha doğaldır. Hindistan cevizi yağı, aloe vera, ısırgan otu, zeytinyağı gibi doğal içerikli ürünler de tercih edilebilir. Ancak öncelikle saçınızın özellikleri veya saçınızın sorunları iyi bilinmeli ve buna göre bir yöntem uygulanmalıdır. Saçınla oynamak şaka değil; çünkü saçlarınız ruhunuzun ve bedeninizin bir yansımasıdır.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.