En İyi Oyuncu Fare (Gaming Mouse) Tavsiyesi ve Karşılaştırması 2022

Bir servet kazandığınız oyun bilgisayarı için en iyi oyuncu faresini bulma zamanı geldiyse bu inceleme tam size göre.

Bir makineye bir servet harcayıp rastgele, ucuz fareyi satın alamazsınız, bu en pahalı farenin en iyisi olduğu anlamına gelmez. Herkesin bütçesine göre alabileceği mouseları inceledik ve bir liste oluşturduk.Listeye katılmadan önce bazı başlangıç ​​bilgilerini paylaşacağız, ilginizi çekmiyorsa direkt olarak sayfanın altındaki incelemelere gidebilirsiniz.

Oyuncu Mouse nedir? Normal bir mouse’dan farkları nelerdir?

Oyun faresi, bilgisayar oyunlarındaki en kritik bileşenlerden biridir. Oyun klavyeleri de aynı derecede önemlidir, ancak oyun faresine kıyasla oyununuz üzerindeki etkisi minimumdur. Vasat bir klavye kullanmak ile çok iyi bir klavye kullanmak arasındaki fark, vasat bir fare ile harika bir fare arasındaki fark değildir.

Hızlı ve doğru nişan almanın önemli olduğu durumlarda (çoğu oyunda olduğu gibi) Oynarken, elinizde rahat bir fareye sahip olmak, başarılı olmanıza ve oyunun zirvesinde kalmanıza yardımcı olacak en iyi yollardan biridir. Küçük veya normal bir fare gecikmeye neden olabilir, aynı anda istenilen reaksiyonları veremeyebilir. Bu, rekabetçi olmayan oyunlarda fark edilmeyebilir, ancak ciddi çevrimiçi savaşlar söz konusu olduğunda, nişan almak için harcadığınız zamanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

İyi bir oyun faresi, elinizin her hareketinin doğru ve tutarlı bir şekilde izlenmesini sağlar. Bu şekilde, oyunlarınızın her birinde kas hafızası oluşturabilirsiniz, böylece hedefinize ulaşmak için fareyi ne kadar hareket ettireceğinizi her zaman bilirsiniz. Bu özellikleri karşıladığını iddia eden birçok oyun faresi var, ancak bugün incelediğimiz fareler, en iyi deneyimi sunduğunu düşündüğümüz fareler.

Oyuncu Faresi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ergonomi ve Ağırlık

Oyun faresinin şekli önemlidir çünkü elinizde ne kadar rahat hissettirdiğini belirler. Ayrıca bir farenin sol elini kullanan veya sağ elini kullanan oyuncular için uygun olup olmadığını belirler.

Eli belirli bir pozisyonda kalmaya zorlayan bir şekle sahip bir fare, uzun saatler süren oyun oynama için çok rahatsız edici olacaktır.

Garip şekilli bir fare, bir oyuncunun elinde rahat hissedebilirken, diğerinin elinde çok garip hissedebilir. Bu nedenle, çoğu durumda şekil kişisel tercih meselesidir. İki ana model vardır:

Ergonomi

Ergonomik oyun fareleri, kullanıcının eline doğal olarak uyacak şekilde tasarlanır / kalıplanır, böylece kas gerginliğini ve rahatsızlığı azaltır. Ergonomik farelerin yanlarında, başparmağınızın ve parmaklarınızın üzerlerine rahatça oturmasını ve tutuşunuzu güçlendirmesini sağlayan oluklar bulunur.

Fare düğmeleri de parmaklarınızın üzerinde kolayca durabilmeleri için stratejik olarak yerleştirilmiştir. Bu, uzun saatler boyunca oynamayı planlıyorsanız, onları daha iyi bir seçenek haline getirir.

Ergonomik bir oyun faresi seçerken, elinize tam olarak oturduğundan emin olmak önemlidir. Ayrıca ergonomik farelerin sağ elini kullanan ve sol elini kullanan kullanıcılar için farklı tasarlandığını unutmayın.

Ağırlık

Bir oyun faresinin ağırlığı da dikkate alınmaya değer. Ortalama olarak, oyun fareleri yaklaşık 100 gram ağırlığındadır, ancak daha hafif olanlar 80 grama kadar çıkabilirken, daha ağır olanlar 165 grama kadar çıkabilir.

Hafif bir oyuncu faresi ile yoğun kullanımı daha rahat hale getirebilirsiniz.

Örneğin, CS: GO ve Overwatch gibi FPS oyunlarında, düşük bir DPI hedefinizi geliştirirken hafif bir fare, amacınızı değiştirmenize ve karakterleri minimum çabayla hareket ettirmenize olanak tanır. Daha ağır bir fare, doğruluğun daha az önemli olduğu ve yüksek DPI’nin tercih edildiği yerlerde iyi çalışır. Bu genellikle MMORPG, RTS ve Starcraft, DOTA ve World of Warcraft gibi MOBA oyunları oynarken geçerlidir.

İyi olan şey, çıkarılabilir ağırlıklara sahip oyun farelerinin mevcut olmasıdır. Farenin ağırlığını ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenizi sağlar.

Bu durumlarda, eklenen ağırlık, fareyi daha kararlı hale getirir ve minimum kuvvet nedeniyle kolayca kaymasını önler. Bununla birlikte, ağır bir fareyi hareket ettirmek için gereken çaba nedeniyle, uzun süre oynadıktan sonra rahatsız hissetmeye başlayabilir.

Bağlantı

Kablolu

Kablolu oyun fareleri, oyuncular arasında en popüler olanıdır ve bilgisayara bir kablo ile bağlanır. Kablo iki amaca hizmet eder: fareye güç sağlamak ve fareden bilgisayara sinyal iletmek.

Kablolu farelerle pilleri değiştirme veya şarj etme konusunda endişelenmenize gerek yok. Ayrıca bağlantı kablo ile sağlandığı için harici sinyal parazitlerine karşı daha kararlıdırlar ve bu nedenle kablosuz kulaklara göre daha temiz bir bağlantı sunarlar. Ayrıca, benzer kablosuz farelerden daha ucuzdurlar ve kablosuz farelere göre daha hızlı yanıt (gecikme olmadan) sunarlar.

Ancak dezavantajları da vardır. Bunun nedeni, kabloların bazen diğer çevresel kablolarla karışabilmesidir, bu nedenle biraz kablolama yapmanız gerekebilir. Kablo kullanmak ayrıca fareyi bilgisayar masanızdan uzakta kullanamayacağınız anlamına gelir, ancak oyun merkezli bir fare alacağınız için bunu bir dezavantaj olarak görmeyebilirsiniz.

Kablolu: kauçuğa karşı örgülü

Kablolu bir fareyi kablosuz oyun faresine tercih ediyorsanız, kullanılan kablo türüne dikkat etmeniz gerekir. Örgülü kablolar ve kauçuk kablolar arasında seçim yapabilirsiniz.

Örgülü kablolar, kablolara ek koruma sağlamak için kablo boyunca uzanan koruyucu bir kılıfa sahip olmaları bakımından kauçuk kablolardan farklıdır. Bu onları normal kauçuk kablolardan biraz daha güçlü kılar.

Ayrıca koruyucu kılıflar farklı renk ve desenlerde olduğu için bilgisayarınızın yapısına uygun bir renk bulabilirsiniz. Bükülmüş kablolara sahip olmanın tek dezavantajı, eklenen koruyucu tabakanın onları kauçuk kablolardan daha az esnek hale getirmesidir.

Kablosuz

Kablosuz fareler, değiştirilebilir veya yeniden şarj edilebilir bir pille çalışır, bu da onları kablolu farelerden biraz daha ağır hale getirir. Masanızı temiz tutmak veya ekrandan uzakta otururken fareyi kullanmak istiyorsanız bunlar daha iyi bir seçenektir.

Kabloların olmaması da onları daha taşınabilir bir çözüm haline getiriyor. Dezavantajı ise biraz daha pahalı olmaları, daha yavaş yanıt vermeleri ve sürekli pil şarjına sahip olmalarıdır.

Sonuç olarak, çoğu oyuncu için kablolu bir oyun faresidir, daha uygun maliyetlidir, daha iyi performansa sahiptir ve bakım gerektirmez. Kablo sorunu bir fare lastiği alarak çözülebilir. Bir oyuncu için kablosuz oyun faresi en iyi seçenektir.

DPI

Çözünürlük birimi olan DPI, İngilizce ‘Dot Per Inch’ kelimelerinin kısaltmasından gelir. Yani Türkçe’ye ‘inç başına nokta’ olarak çevirebiliriz.

DPI, bir farenin harekete duyarlılığının bir ölçüsüdür. DPI ne kadar yüksek olursa, fareyi hareket ettirdiğiniz inç başına imleç o kadar fazla hareket eder.

Örneğin, DPI’sı 1600 olan bir fare bir yüzey üzerinde 1 inçlik bir mesafe hareket ederse, imleç ekranda 1600 piksellik bir mesafe hareket edecektir. Benzer şekilde, bir yüzey boyunca 1 inçlik bir mesafeyi hareket ettiren bir 3200 DPI fare, fare imlecini 3200 piksellik bir mesafeye hareket ettirecektir.
Çoğu oyun faresi, genellikle birlikte verilen yazılım veya DPI düğmesi aracılığıyla DPI’yi ayarlamanıza olanak tanır. Farenin ayarlanacağı DPI miktarı bir tercih meselesidir. Ancak çoğu oyuncunun DPI ayarı 400 ile 1600 DPI arasındadır.

Aşağıdaki video, farklı fare DPI ayarlarının oynanışı nasıl etkilediğini açıklıyor:

Sensör

Fare sensörleri söz konusu olduğunda, oyun fareleri ya optik ya da lazer sensörlerle birlikte gelir. Temel fark, adından da anlaşılacağı gibi, bir lazer bir yüzeyi aydınlatmak için bir lazer ışını kullanırken, bir optik fare bir kızılötesi LED kullanır.

Her sensör tipinin avantajları ve dezavantajları vardır. Çoğu oyun faresinde bir optik sensörle karşılaşacaksınız.

Optik fareler lazer farelere tercih edilir çünkü daha ucuzdurlar ve hedeften sapabilecek titreşimlere karşı daha az duyarlıdırlar. Ek olarak, çoğu oyuncu, vaat edilen DPI’dan daha düşük bir DPI’da oyun oynamayı tercih eder ve bu da lazer sensörlerin sunduğu son derece yüksek DPI’yi gereksiz kılar.

Lazer farelerin optik farelere göre önemli bir avantajı, cam gibi parlak veya yansıtıcı yüzeyler de dahil olmak üzere herhangi bir yüzeyde kullanılabilmeleridir. Çok seyahat ediyorsanız bu sizin için önemli olabilir.

Optik fareler, yalnızca fare altlıkları ve ahşap masalar gibi mat, düz ve yansıma yapmayan yüzeylerde kullanılabilir.

Kağıt üzerinde lazer fareler optik farelerden daha avantajlıdır. Ancak çok yavaş hareketlere ve durdukları yerde maksimum hassasiyete sahip olduğu için titreme ve tutarsızlığa neden olabilir. Bu onları oyunda bir adım geriye atıyor.

Fiyat

Pahalı bir oyun faresine veya herhangi bir ürüne sahip olmaya değip değmeyeceğini hepimiz merak ettik. Belki bir süredir ucuz bir oyun faresi kullanıyorsunuz veya yeni bir fare almak istediniz ve hangisini seçeceğinizden emin değilsiniz. Sebep ne olursa olsun, daha pahalı olana yükseltmeyi düşünebilirsiniz. Ancak ucuz ve pahalı bir oyun faresi arasındaki fark nedir ve nasıl daha iyi olur?

Ucuz oyun fareleri, genellikle düşük kaliteli malzemelerden ve parçalardan yapıldıkları için ucuzdur. Sıradan oyun ve basit günlük kullanım için yeterlidirler, ancak ciddi rekabetçi oyunlar için kullanmayı düşünüyorsanız, özellikleri genellikle yeterli değildir.

En iyi yüksek performanslı, kaliteli oyun faresini istiyorsanız, daha yüksek bir fiyat harcamaya hazır olun. Pahalı oyun fareleri çok sağlamdır ve değeri haklı çıkarmak için daha iyi bir sensöre, daha fazla özelliğe ve daha yüksek özelliklere sahiptir. Ayrıca fare hareketlerini takip etmede çok daha hassastırlar, hatasız olarak daha yüksek hızların üstesinden gelebilirler ve daha uzun bir kullanım ömrüne ve süreye sahiptirler. Bu makalenin sonunda, fiyat farkını daha iyi anlayabileceksiniz.

Özellikleri

Pahalı oyun fareleri, daha ucuz olanlardan çok daha fazla özelliğe sahip olma eğiliminde olacaktır. Bu, ayarlanabilir bir ağırlık ve denge sistemi, OLED ekran, kablosuz işlevsellik, birçok ekstra düğme ve hatta bir titreşim işlevi arasında değişebilir. Ayrıca, fareyi birçok şekilde yapılandırmanıza izin veren kapsamlı özelleştirme seçenekleri ve sezgisel yazılım da vardır.

Renkler ve aydınlatma efektleri de daha sezgisel olarak değiştirilebilir. Fareyi beğeninize göre özelleştirmek için milyonlarca olası LED rengi sunarlar.

Bazı pahalı farelerde, ayarları farenin içinde saklayan yerleşik bellek de bulunur. Bu, bir arkadaşınızın evine, ofisine veya LAN etkinliğine götürürken taşınabilirlik için harikadır.

Öte yandan daha ucuz fareler, muhtemelen aydınlatmalarında ve muhtemelen düğmelerinde temel değişiklikler sunacaktır. Bazıları, herhangi bir şeyin özelleştirilmesine izin verecek bir yazılım bile içermeyebilir.

Konfor

Konfor açısından, pahalı fareler genellikle ergonomi ve kullanım açısından üstündür. Ayrıca, elde çok rahat hissettiren kauçuk bir dokuyla tamamen kaplanmış fareler de vardır.

Bazı pahalı oyun fareleri, kaydırma sırasında rahatlığı artırmak için kaydırma tekerleğinde kauçuk bir kaplama katmanına sahiptir. Sol ve sağ ana düğmeler ayrıca parmaklarınızın daha rahat dinlenmesi için ergonomik oluklara sahiptir.

Çoğu bütçe oyun faresi, konforu artıran özel bileşenlerden yoksundur. Genellikle sadece sağlam bir plastik kasaya sahiptirler.

Malzeme Kalitesi

Ucuz ve pahalı bir oyun faresi arasındaki bir diğer önemli fark, yapım kalitesidir. Pahalı oyun farelerinin muhafazasında kullanılan malzeme daha sağlam ve dayanıklıdır. Kabloları da genellikle hafif, esnek bir kumaş veya daha kaliteli bir plastikle dokunur.

Ek olarak, düğmelerin maliyeti 5 milyon veya daha az olan ucuz oyun farelerine kıyasla 20 ila 70 milyon tıklama arasında değişen çok daha uzun bir ömre sahiptir. Bu düğmelerin ayrıca daha düşük gecikme süresi vardır, bu da onları daha hızlı, daha dokunsal ve duyarlı hale getirir.

Bazı pahalı oyun fareleri, fare altlığı üzerinde çok daha yumuşak kayan yüksek kaliteli PTFE fare ayaklarıyla birlikte gelir.

Sonuç olarak

Bu önemli noktaları bilmeden ucuz bir oyun faresi satın aldığınızda, bu genellikle bir kumardır. Oyun sahnesinde yeni olduğunuzda harika olabilirler; ancak, mümkün olan en kısa sürede yükseltme yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Ne tür bir oyun faresi almaya karar verirseniz verin, günün sonunda ödediğinizin karşılığını aldığınızı unutmayın. Tüm oyun fareleri eşit yaratılmamıştır. Önerdiğimiz iyi oyuncu mouseları listesini görmek için yazımıza devam edebilirsiniz.

Oyuncu Faresi Tavsiyeleri/İncelemeleri

Kablolu Oyuncu Faresi Tavsiyeleri/İncelemeleri

Logitech G102 Lightsync Siyah Optik Oyuncu Mouse İncelemesi

Logitech, çoğumuz doğmadan önce hala fare yapıyordu. İş için en iyilerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Tasarım

Aslında G102 uzun süredir piyasada ve oyuncularla ilk kez 2016 yılında buluşuyor. G102, alışılagelmiş oyun farelerine kıyasla hassas bir görünüme sahip.

G102, Logitech’in efsanevi farelerinin çoğunun devam ettirdiği G Pro’nun şeklini koruyor. Bu şekil ve boyut çeşitli markalar tarafından kopyalanıp test edilmiştir, ancak Logitech bunu G102, G305 ve G Pro modellerinde mükemmelleştirmiştir.6 düğmeli akıcı ve simetrik bir tasarıma, LIGHTSYNC teknolojisi ile güzel çalışan RGB aydınlatmaya ve 2 seçeneğe sahiptir. . beyaz veya siyah gibi renkli.

G102 boyut ve ağırlık olarak gayet iyi. Yalnızca 116 mm uzunluğunda, 62 mm genişliğinde ve 38 mm yüksekliğindedir. 2m uzunluğunda örgüsüz USB kablosuna sahiptir. G102’yi tasarım açısından eleştirmek isterseniz, kablonun örgülü olmaması ve ağırlığının ayarlanamaması bazı eksiklikleri var. Ancak 600 R civarındaki fiyatına bakıldığında, benzer fiyatlı farelerde bu özellikleri bulmak zor olacaktır.

Yazılım ve özellikler

Logitech, Mercury sensörünü bu küçük farenin içine yerleştirdi. Logitech’e göre Mercury sensörü, hassasiyeti 200 ila 8000 DPI arasında kontrol etmenizi sağlayan bir oyun sensörüdür. Çoğu premium fare 16.000 DPI’a kadar kapasiteye sahip olabilir, ancak gerçekçi olarak 2000’den yüksek bir DPI ayarına asla ihtiyaç olmayacaktır.

LIGHTSYNC

Logitech’e göre LIGHTSYNC şu şekilde tanımlanır: LIGHTSYNC teknolojisi, birçok popüler oyuna yanıt veren oyun merkezli otomatik aydınlatma efektleriyle sizi aksiyonun içine çeker. LIGHTSYNC, RGB patladığında oyun içi patlamalara, yaklaşan düşmanlara, alınan hasara, iyileştirmeye vb. tepki verir.

Yazılım

Logitech’in GHUB yazılımı, diğer yazılım paketlerinin çoğunun yaptığını yapar, ancak şık, kullanımı kolay bir program içinde paketlenmiştir. Kaydırma tekerleğinin önündeki DPI düğmesine basarak atlanabilecek 5 adımı önceden tanımlayarak istediğiniz DPI değerini anında ayarlayabilirsiniz. Sadece atama ekranına atlayarak ve bu tuşların ne yapmasını istediğinizi seçerek iki dahili başparmak düğmesine makro tuşları atayın. Ayrıca bir adım daha ileri gidebilir ve GHUB’un oynadığınız oyunu tanımasını ve her oyun için atadığınız makrolar arasında geçiş yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu, başlangıçta hepsini kurmak için zaman ayırmak anlamına gelir, ancak bir kez kurulduktan sonra, daha fazla zaman kaybetmeden en sevdiğiniz oyunlardaki tüm becerilerinizi anında değiştirebileceksiniz.

Logitech G300s Kablolu Oyuncu Mouse İncelemesi

Tasarım

Logitech G300s oyun faresi, mat ve parlak siyah plastik karışımıyla simetrik bir yapıya sahiptir. Kenarlar yumuşak kauçuktan yapılmıştır ve tutması hoştur.

Fare tabanı, değiştirilebilir RGB ışık şeritlerine sahiptir.

Gündüzleri çok parlak olmasalar da geceleri gerçekten canlanıyorlar ve G300’lere güzel bir görünüm katıyorlar.
Fare, her iki elle de rahatça kullanılmasını sağlayan çok yönlü simetrik bir şekle sahiptir. Farenin yontulmuş kavisli şekli, düğmelere erişimi kolaylaştırır.

Kablo güzel ve 2 metre uzunluğunda ama biraz ucuz hissettiriyor.

Logitech G300s’nin tek dezavantajı, kaydırma tekerleğinin hafif grenli olması / çok düzgün olmaması. Bu bir süre canınızı sıkabilir ama küçük bir detay olduğu için kullanırken endişe duymazsınız.

Genel olarak, G300s faresine tasarım, konfor ve yapı kalitesi için sağlam bir 8/10 verirdim.

Yazılım ve özellikler

Logitech fare uygulaması, RGB aydınlatmasını özelleştirmenize ve 3 adede kadar profil ayarlamanıza olanak tanır. Fare tak ve çalıştır özelliğindedir, ancak uygulama olmadan aydınlatmayı veya düğme düzenini değiştiremezsiniz.

Uygulamaya girdikten sonra, DPI noktalarını özelleştirebilir ve programlanabilir 9 düğmenin ne yaptığını özelleştirebilirsiniz. Çok basit ve yapılandırıldıktan sonra kusursuz çalışıyorlar.

Kurulduktan sonra, fare üzerinde özelleştirebileceğiniz ve ardından direksiyonun arkasındaki düğmeleri kullanarak anında değiştirebileceğiniz, iyi düşünülmüş 3 bellek profili de vardır.

G300 hakkındaki kararımız

Genel olarak, farenin kalitesinden ve kullanım rahatlığından çok memnunum. Dizüstü bilgisayarda uzun 4 saatten sonra bile ellerde ağrı olmadan rahat hisseder.

Düğmeleri ve DPI’yi üç farklı profilde özelleştirebilmek ve ardından bunlar arasında anında geçiş yapabilmek açıkçası harika.
Memnun kalmadığınız kısmı sorarsanız,

Kablo PVC kılıfı ile ucuz görünüyor, güzel bir örgü ile kapatılabilirdi.

Gamepower Bane Oyuncu Mouse İncelemesi

Tasarım

Gamepower Bane oyun faresi, rahat bir tutuş için mat bir yüzeye ve yanlarda dokulu kaplamalara sahiptir.

Optik sensörle donatılmış farenin maksimum değeri 2500 dpi’dir.

Üst tarafta, tüm fareyi dolaşan RGB ışıklarını kontrol etmek için bir düğme var, bu ışıkların 3 farklı modu var. Ayrıca, anlık DPI değerlerini ayarlamak için RGB düğmesinin üzerine bir düğme yerleştirilmiştir.

Simetrik bir yapıya sahip olan bu fare, büyük eller için oldukça rahat bir tutuşa sahip ve ele tam oturuyor. Ancak eliniz küçükse bu fare size göre olmayabilir. Bu boyutta bir ağırlığa sahip olduğu için uzun süreli kullanımlarda rahatsızlık verebilir.

1,5 metre uzunluğundaki kablo çok sağlam bir his veriyor ve kabloda ekstra örgü yok.

RAZER DeathAdder Essential Gaming Mouse İncelemesi

Oyun oynamak için çok zaman harcayan biriyseniz, muhtemelen bu kelime kombinasyonunu daha önce duymuşsunuzdur. Oyun farelerinde en iyi bilinen ürün gruplarından biridir. 2006’daki ilk çıkışından bu yana, DeathAdders ile milyonlarca satıldı, birçok çevrimiçi ve çevrimdışı yarışma kazanıldı ve yüz binlerce saat oynandı. Essential, bu serinin en yeni ve şu anda en ucuz versiyonudur.

Özellikle efsanevi statüsü ve 6400 DPI sensörü sayesinde yarattığı inanılmaz performans düşünüldüğünde Razer DeathAdder Essential’ın mükemmel bir fare olduğuna şüphe yok.

Tasarım

DeathAdder Essential esas olarak mat sert plastikten yapılmıştır ve kullanımı çok rahattır. Ek olarak, gömme kauçuk kaydırma tekerleği iyi görünüyor.

Yanlarda kullanım konforunu artıran güzel dokulu kaplamalara sahiptir. Ayrıca, farenin yalnızca sol tarafında iki adet kolayca ayırt edilebilen parlak kaplamalı yan düğme bulunur, ancak bu düğmeler yalnızca sol tarafta olduğundan sağ ele daha uygundur.

1,8 metrelik örgülü kablosu örgüden dolayı biraz tozlu olabilir ancak kablonun gecikmesiz bağlantısı ve örgülü görünümü kullanımdan keyif alıyor.

Yazılım ve özellikler

Razer ürünleri için hepsi bir arada sürücü yazılımı olan Razer Synapse’i zaten duymuş olabilirsiniz.
Özelleştir adlı ilk sekme, düğme yapılandırma ayarlarına sahiptir. Makrolar, program başlatmaları, multimedya komutları ve diğer birçok işlevi ekleyerek her bir düğmeyi tercihlerinize göre yeniden eşleyebilirsiniz.

RGB bileşenleri olmayanlar için bu farede çok fazla aydınlatma seçeneği yok.

Kaydırma tekerleği ve arka Razer logosu dahil yeşil aydınlatmaya sahiptir. Güzel bir özellik olan Synapse uygulaması üzerinden fare parlaklık ayarlarını 1’den 100’e kadar olan adımlarla yapabilirsiniz.

Rampage Smx-r70 Blaze Oyuncu Mouse İncelemesi

Uygun fiyatı ve vadedilen özellikleri ile son dönemde oyunseverlerin sıklıkla kullandığı Rampage, oyuncu odaklı ürünlerini geliştirmeye devam ediyor.

Tasarım

Ağır bir yapıya sahip olan smx-r70 modeli, eli küçük olan kullanıcılar için pek uygun bir seçim olmayabilir. Büyük bir eliniz varsa, bu fare iyi bir seçim olabilir.

Gri plastik kapağa ve yanlarda dokulu plastik çerçeveye sahiptir. Bu plastik astarın çok iyi hissettirdiğini ve uzun süreli terli kullanımlarda pullanmaların oluşabileceğini söyleyemeyiz. Ayrıca yanda 2 adet atama tuşu bulunmaktadır. Bu tuşlar sadece sol tarafta olduğu için sağ elini kullananlar için daha uygun bir fare olduğu söylenebilir.

Kaydırma tekerleği de dahil olmak üzere fareyi çevreleyen RGB ışıkları iyi görünüyor.

Yazılım ve özellikler

Rampage sitesinden indireceğiniz yazılım sayesinde fareyi kişiselleştirmeniz mümkün. 7 adet 16,3 milyon renk, makro ayarları, mouse üzerindeki dpi butonu sayesinde anlık geçici dpi ayarı (uygulama üzerinden kalıcı ayar yapılabilir) ile desteklenen RGB modudur.

Gamepower Ursa Oyuncu Mouse İncelemesi

Tasarım

Bu farenin orta büyüklükte ellere sahip kullanıcılar için uygun olacağını söyleyebiliriz. Mouse ele tam oturuyor.

Dokulu, mat bir yüzeye sahip olan bu fare, RGB ışıklarında harika görünüyor. Örgülü kordonu ve altın uç eki ile benzer fiyatlı farelerden de bir adım önde. Bu mat dokusunun uzun süreli kullanımlarda bazı lekeleri tuttuğunu söylemek gerekir. 6 adet atama tuşu sayesinde oyunlarda hızlı hareket etmenizi sağlar.

Ayrıca üst kısımdaki DPI ve Makro butonu sayesinde anında değişiklik yapabilirsiniz.

Yazılım

Gamepower web sitesinden indirilebilen yazılım uygulaması sayesinde fare üzerinde bazı özelleştirmeler yapmak mümkün. Mouse 5000 DPI seçeneği ile geliyor, ancak yazılımı indirdiğinizde 10.000 dpi’ye kadar artırabilirsiniz.

Kaydırma tekerleği sayesinde RGB kontrollerine erişebilirsiniz. Program üzerinden makro, dpi ve ikincil aydınlatma ayarlarını da değiştirebilirsiniz.

Fikrimizi merak ediyorsanız, bu fare gerçek bir fiyat/performans oranı ürünüdür. RGB, his ve dokunuş çok güzel.

Everest Sgm-05 X-racer İncelemesi

İnceleyeceğimiz bu mouse bizim açımızdan f/p olarak kullanıcıları şok etmeyecek bir mouse.

Tasarım

Everest SGB, sağ el ile çok rahat kullanım sunar. Cihazı tamamen çevreleyen RGB ışıklar çok güzel görünüyor ve renkler gece gündüz çok canlı.

Tıklamalara bakılırsa sesler çok iyi olmasa da iyi duyuluyor. Yanlarda dokulu bir kaplama var ama terletiyor diyemeyiz.
Kaydırmalı butona bakarsak plastik kalmamış, üzerinde bir kaplama kalmış.

Bu fareden daha pahalı olan, kaydırma tuşunu plastikte bırakan üreticiler de var.

SteelSeries Sensei Ten Oyuncu Mouse İncelemesi

Oyuncuların favorisi Sensei Ten, Sensei’nin orijinal ve çok yönlü şeklini hayata döndürdü ve üstün bir sensör ve elde harika hissettiren şık mat bir yüzey ile performansını geliştirdi. Ayrıca RGB aydınlatma, profil özelleştirme, eğim izleme ve yeni tıklama anahtarları da var.

Tasarım

Sensei Ten, 2 elle rahat kullanım sağlayan simetrik yedi düğmeli bir düzen ile gerçek bir iki yönlü tasarıma sahiptir. Sensei Ten’in tasarımı sade ve zariftir. Fare, yalnızca RGB aydınlatmalı SteelSeries logosu ve RGB kaplamalı kaydırma tekerleği ile tamamen siyah yüzeylere sahiptir. Mat yüzey elde hoş ve pürüzsüz bir his verir ve yanlardaki silikon pedler yeterli tutuş sağlar. Fareyi tutarken herhangi bir rahatsızlık hissetmiyoruz, ancak içbükey parmak dayama yerleri sayesinde yan düğmelere yanlışlıkla tıklanabilir. Ancak bir süre sonra elimiz alışıyor ve bu artık sorun olmaktan çıkıyor.

Ağırlık, bir oyun faresi seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biridir ve herkesin zevki farklıdır. Bize göre, Sensei Ten piyasadaki diğer oyun farelerine kıyasla hafif kalıyor, biraz hafif hissettiriyor. Bu mutlaka kötü değil, ancak seçeneklerinizi değerlendirirken kesinlikle dikkate alınması gereken bir şey. Bağlantı kablosu ise Sensei gibi amiral gemisi bir fare modelinde eksik olan ne yazık ki iç içe değil.

Düğmelere ve tıklama hissine geçildiğinde, SteelSeries çift yaylı bir mekanik anahtar kullanır. Düğmeler, incelediğimiz fareler arasında tıklama hissi için üst sıralarda yer alıyor.

Yazılım ve özellikler

Sensei Ten’in içindeki motor, milisaniyede 1.000 Hz’lik bir yoklama hızında 18.000 DPI’ye kadar hareketleri izleyen bir TrueMove Pro optik sensördür. Bir QcK mouse pad’de IPS (inç/saniye) 450’ye çıkarken, maksimum yerçekimi kuvveti 50G’lik bir ivmeye ayarlanmıştır.

SteelSeries, 10. yıl dönümü için bu farenin ömrünü de artırdı – şirket ayrıca mekanik anahtarlarının en az 60 milyon tıklamaya dayanabileceğini iddia ediyor.

Fare ayarları SteelSeries Engine 3 yazılımı aracılığıyla yapılır.MacOS ve Windows 10’da ücretsiz olan uygulama, düğmeler atayabileceğiniz, RGB aydınlatmasını ayarlayabileceğiniz ve bir DPI veya CPU (50 ile 18.000 arasında) seçebileceğiniz özelleştirmelere sahiptir. Ayrıntılı kontroller, yoklama hızı, açı yakalama ve hızlanma/yavaşlama ile uğraşmanıza olanak tanır.

Çoğu kişinin bu ayarlara dokunması gerekmeyecek, ancak rekabetçi bir oyuncuysanız, buna sahip olmak güzel bir şey.

Farenin üst kısmında, anında beş ayar arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir CPI ayarlama düğmesi bulunur. Burada her seviye için belirli TÜFE değerleri belirleyebilirsiniz; Apex Legends’ta av tüfeğinden keskin nişancı tüfeğine geçtiğinizde bu biraz olacak.

Kablosuz Oyuncu Faresi Tavsiyeleri/İncelemeleri

SteelSeries Rival 650 Wireless İncelemesi

Tasarım

Rival 650’nin dışı, fiber takviyeli plastik ve kauçuktan yapılmıştır. Bu, ilk bakışta rakiplerinden daha ucuz bir malzeme izlenimi veriyor. Bununla birlikte, fare sağlam hissediyor ve daha yakından incelendiğinde genel olarak iyi yapılmış görünüyor.

Farenin şekli de iyi düşünülmüş ve kauçuk kulplar hoş ve rahat.

Rival 650, kullanım sırasında rahatsız edici değildir. Doku kaymaz ve fare elde iyi hissettiriyor. Terli eller olsun ya da olmasın, bu farenin gerçekten kaymadığını söyleyebilirim.

Rival 650 toplamda 121 gram ağırlığında.

Ek olarak, farenin yan tarafında çıkarılabilir bir parça vardır. Bu bölümde her biri 4 gramlık 8 ağırlık eklemek mümkündür. Sekiz ağırlığın tümünü fareye eklemek, ağırlığı yaklaşık yüzde 25 oranında artırır.

SteelSeries, gerçek 1’e 1 izleme sağlamak için PixArt ile işbirliği içinde tasarlanmış yüksek performanslı 12.000 dpi TrueMove3 optik sensörden yararlanır. Ayrıca, fareyi kaldırırken ve yeniden konumlandırırken fare titreşimlerini önleyen özel bir derinlik sensörüne sahiptir. Fare kalkış mesafesi de 0,5 mm’den 2 mm’ye kadar özelleştirilebilir.

Ve belirtildiği gibi, Rival 650 hem kablolu hem de kablosuz çalışma modlarını destekler. Kablosuz fareler genellikle gecikmeyle ilişkili bir performans kaybı yaşar, ancak bu Rival 650 için bir sorun değildir.

Kullanılan pil USB bağlantısı üzerinden şarj sağlar.

Yazılım ve özellikler

Rival 650’nin LED’leri ve düğmeleri SteelSeries Engine 3 yazılımı tarafından kontrol edilir. Çok çeşitli görevleri gerçekleştirmek için fare düğmelerini ayarlayabilirsiniz. Basit klavye komutlarına ek olarak, yazılım özel makroların oluşturulmasını destekler ve fareyi bir düğmeye tıklayarak uygulamaları başlatacak şekilde programlayabilirsiniz. Yukarı veya aşağı kaydırırken kaydırma tekerleğine farklı komutlar atayabilirsiniz.

Bir de çok sevdiğimiz bir özellikten bahsediyoruz;
Kullanılan yazılım sayesinde çeşitli oyunlar ve uygulamalar için farklı programlamalara sahiptir. Fare düğmeleri ve ışıkları, SteelSeries’in uygun gördüğü şekilde programlanmıştır.

Razer Basilisk X İncelemesi

Razer Basilisk X oyun faresi, piyasadaki diğer oyun fareleriyle karşılaştırılamayacak kadar fütüristik bir tasarıma sahiptir. Basilisk X, her iki tarafında da avuç içi dayanağı bulunan ilk oyun faresidir. Bu benzersiz özellik, oyuncuların baskın ellerine bağlı olarak başparmaklarını farenin her iki yanında tutmalarına olanak tanır.

Razer Basilisk X oyun faresi ayrıca hızlı tepki süreleri ve doğruluk için 3200 DPI optik sensör ile donatılmıştır. 50 DPI’lik artışlarla ayarlanabilen maksimum 16000 DPI hassasiyete sahiptir, bu da onu hareketlerinde hassasiyete ihtiyaç duyan oyuncular için mükemmel kılar.

Tasarım

Razer Basilisk X, hem sağ hem de sol elini kullanan oyuncular için tasarlanmış bir oyun faresidir. RGB mouse değildir ancak 16000 DPI ve 6 butona sahiptir. Basilisk X, bir düğmeye basarak fare hassasiyetini değiştirmenizi sağlayan anında hassasiyet ayarına sahiptir. Bu, farklı hassasiyetler gerektiren oyunlar arasında geçiş yapmayı seven oyuncular için harika.

Yazılım ve özellikler

Basilisk X, tamamen özelleştirilebilir kaydırma tekerleğine sahip ilk oyun faresidir. Biri dokulu tutuşa sahip, diğeri ise yepyeni cam benzeri kaplamaya sahip değiştirilebilir iki yan panele sahiptir.

Bu, tamamen özelleştirilebilir kaydırma tekerleğine sahip ilk oyun faresidir. Biri dokulu tutuşa sahip, diğeri ise yepyeni cam benzeri kaplamaya sahip değiştirilebilir iki yan panele sahiptir.

Logitech G903 Hero Lightspeed İncelemesi

Tasarım

Kablosuz fareler, yazımızın başında sizlere tanıttığımız kablolu muadillerine göre oyunculara karşı daha az hassas ve güvenilmez olarak nitelendiriliyor. Logitech, G903 Lightspeed ile bu fikri değiştirmek istiyor.

Ve bizi ikna ettiğini söyleyebilirim. Bu sebeplerden ilki PMW3366 optik sensörün kullanılmasıdır. Bu benzersiz bir özellik değil, ancak sensör piyasadaki en iyilerden biri, bu da G903’ün 200-25.600 DPI hassasiyet aralığına sahip olduğu anlamına geliyor.

İkincisi ve en önemlisi, G903, Logitech’in Lightspeed kablosuz bağlantısını kullanır. Lightspeed, oyunculara duyulmayan 1 ms’lik bir yanıt hızı sağlamak için tasarlanmış tescilli bir teknolojidir.

G903 benim zevkime göre biraz gösterişli. Keskin kenarları, çok sayıda RGB aydınlatması ve çok sayıda programlanabilir tuşu vardır.

Grafikler bir yana, oyuncuların istediği hemen hemen her şeyi karşılıyor ve birçok oyun faresinde bulamayacağınız bazı tasarım özellikleri sunuyor.

Temel bilgilerden başlayarak, nasıl kurduğunuza bağlı olarak G903’te 11 adede kadar tuş bulunur. Ayrıca üzerinde bulunan tuşların yerlerini değiştirebilirsiniz.

Buradaki fikir, oyuncuların fareyi sol veya sağ elleriyle rahatça ayarlamalarına izin vermektir, bu da solaklar tarafından memnuniyetle karşılanır. – En üstte G903’ün DPI’sini ayarlamak için butonlar bulunmakta ve çark ile seçim yapılabilmektedir.

Küçük boyutuna rağmen, fare ve tekerlek kullanımı rahattır.

Üstelik

G903, saniyede 1.000 rapora kadar yoklama oranına ve maksimum 25.600 DPI hassasiyete sahiptir. Testlerimde, G903 herhangi bir gecikme veya yavaşlama olmadan iyi performans gösterdi ve üst düzey bir oyun faresinden bekleyeceğiniz hızlı tepki süresini sağladı. G903’ü Cs GO ve Valorant oynarken deneyimledim. Kablosuz bir fare olmasına rağmen, cevap gerçekten sağlam.

Yazılım ve özellikler

Hemen hemen tüm G serileri olan G903, Logitech’in oyun yazılımı kullanılarak da özelleştirilebilir. Kurulduktan sonra G903’ün RGB aydınlatmasını ayarlayabilir ve DPI hassasiyetini değiştirebilirsiniz.

Bunun dışında, farenin yerel belleğe sahip olması, beş adede kadar farklı profil kaydetmenize olanak tanır. Farenin altındaki düğmeyi kullanarak çeşitli ön ayarlar arasında manuel olarak geçiş yapabilirsiniz.

Şahsen, bu 5 hatıraya hiç ihtiyacım olmadı, genellikle 2 mod arasında geçiş yapıyorum. biri ofis işleri için, biri oyunlar için. Ancak farklı türler için özel ayarlar isteyen daha zorlu oyuncular için çok kullanılacağını düşünüyorum.

Sonuç

İyi bir oyuncu faresi veya uzun süre yanınızda taşımak isteyeceğiniz bir ürün satın almak istiyorsanız detaylı bir araştırma yapmanız şart olacaktır.

Biz de bu şekilde düşünüyoruz ve bu yazımızda satın almak istediğiniz mouse ile ilgili detaylı araştırmayı ortaya koyduk. Bu yazıya göz attıktan sonra aradığınız mouse ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulacak ve daha rahat karar verebileceksiniz.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.