2022 Yılında Bebeğiniz ve Çocuğunuz İçin En İyi Oto Koltuğu Tavsiyesi ve Yorumları

Bebek sahibi olmaya hazırlanıyorsanız, bebek sahibi oluyorsanız veya bebeğiniz büyüyorsa ve artık araba koltuğuna oturmuyorsa; Araba yolculuklarınızda her zaman çocuğunuza uygun bir araba koltuğuna sahip olmanız çok önemlidir. Bu noktayı göz ardı etmek, siz ve çocuğunuz aynı arabada kaza yaparsanız, ölüm dahil ciddi sonuçlara yol açabilir. Bunun için çocuklarınız için en iyi araba koltuğunu ve doğru ürünleri seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda size tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Her topluluğun çocuklar için güvenlik koltuğu gerektiren yasaları vardır. Bunun nedeni, trafik kazaları ve çocuk ölümlerinin maalesef diğer tüm faktörlerin en yüksek oranı olmasıdır. Bu gerçek göz önüne alındığında, toplumu bilinçlendirmek ve araba koltuğu edinmenin bebek ölümlerini azaltmada büyük etkisi olacaktır.

Konuyla ilgili yurtdışında yapılan bazı araştırmalara göre:

 • Bir yaşın altındaki bebeklerde oto koltuğu arkaya bakacak şekilde ayarlandığında ölüm riski %71 oranında azalmaktadır.
 • Boylarına ve kilolarına uygun bir araba koltuğunda oturan küçük çocukların ölüm riskinde %54 azalma var.
 • Uygun şekilde ayarlanmış bir yükseltici koltukta oturan 4-8 yaş arası çocukların yaralanma riskinde %45 azalma vardır.
 • 8 yaş üstü emniyet kemeri kullanan çocukların ölüm ve yaralanma riskinde %50 azalma vardır.

Araştırmada belirtildiği gibi, araba koltuğu kullanmama veya çocuğunuz için koltuğu doğru ayarlamama gibi durumlarda ciddi bir risk faktörünü görmezden geliyorsunuz. Üzücü bir örnek olarak 2012’de trafik kazasında ölen 8 yaş altı çocukların %31’i araba koltuğuna oturmuyor veya doğru şekilde bağlanmıyor. Bilinçli olsalardı bu ölümlerin birçoğu önlenebilirdi.

Oto koltuğu çeşitleri

Bebekler için oto koltukları

Bebeğiniz için uygun bir araba koltuğu, onun daha güvenli olduğu anlamına gelir ve bu gerçeği inkar edemeyiz. Ayrıca bebeğiniz için oto koltuğu kullanmanın bebeğiniz üzerinde başka olumlu etkileri de vardır. Bebeğiniz dokuz ayını anne karnında güvende hissederek geçirirken, onu güvenli bir şekilde araba koltuğuna oturtun; Bebeğinize seyahat ederken anne karnında alıştığı özgüven duygusunu yaşatacaktır.

Araba koltukları genellikle 10 kg’dan hafif çocuklar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu koltuklar, çocuğunuzun başı ve boynu için özel koruyucu desteklere sahiptir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için oto koltukları

Küçük çocukların hiperaktivite ve konuşma gibi özellikleri vardır ve ayrıca ciddi motor beceriler kazanmaya başlarlar. Ancak bu, çocuğunuzun öne bakan bir araba koltuğuna hazır olduğu anlamına gelmez. Birçok ebeveyn, arkaya bakan koltukların yalnızca 1 yaşından küçük bebekler için olduğunu düşünürken, bu doğru değildir. Pek çok pediatri akademisi, 2 yıla kadar arkaya bakan bir araba koltuğu kullanılmasını önermektedir. Bunun nedeni, bir kaza durumunda arkaya bakan koltukların daha fazla güvenlik ve koruma sağlamasıdır.

Arkaya dönük oto koltukları, bir kaza anında çocuk üzerindeki şok etkisinin tüm vücuda dağılmasını sağlayarak baş ve boyunda oluşabilecek ciddi etkileri en aza indirir. Vurgu, küçük çocukların zayıf boyun kas kontrolüne sahip olduğu faktörünü ele alarak ölüm ve ciddi yaralanma riskini azaltmaktır.

Çocuklar için yükseltici koltuklar

Çocuğunuz büyüdükçe öne bakan araba koltuklarına geçmek mümkün olabilir. Ancak devam etmeden önce, bebeğinizin boyunun ve kilosunun öne bakan araba koltukları için uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Aslında, yeni bir tür araba koltuğuna geçtiğinizde, genellikle başkalarının sağladığı güvenliği azaltır, ancak çocuğun büyümesi göz önüne alındığında bu kaçınılmazdır.

Çocuk koltuklarının amacı, henüz emniyet kemerini normal şekilde kullanamayan çocuğun, normal bir yetişkin gibi emniyet kemerini kullanmasını sağlamaktır.

Çocuğunuz büyüdükçe oto koltuğunu kullanmak istemese bile karayolu trafik yönetmeliği gereği 150 cm altı ve 36 kg boyundaki çocukların araba yolculuklarında oto koltuğu kullanmaları zorunludur.

Uygun kullanım ve doğru konumlandırılması

Bir diğer önemli nokta ise oto koltuğunu doğru ve doğru bir şekilde konumlandırmak ve gerekli ayarlamaları yapmaktır. Araba koltuğunuzu ayarlarken, tüm talimatları uyguladığınızdan emin olmanız gerekir.

Araba koltukları bebeğiniz ve bebeğiniz için hayati önem taşır. Araba koltuğu kullanmamak, yalnızca yasaları çiğnemekle kalmaz, aynı zamanda bebeğinizi ve yürümeye başlayan çocuğu ölüm dahil ciddi tehlikeye atmış olursunuz.

Oto koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni oto koltuğu alırken veya eski oto koltuğunuzu yenilemek istediğinizde öncelikle oto koltuklarının önemini ve hangi durumlarda riskleri azaltacağını bilmeniz ve satın alacağınız ürünün ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmanız gerekir. beklentiler. Şu anda piyasada birçok araba koltuğu var ve bunlar yaş gruplarına ve farklı kullanımlara göre farklılık gösteriyor. 0-36 kg grubundaki oto koltukları uzun vadede daha ucuz gibi görünse de bu gruptaki oto koltukları seçimi dikkatli yapılmalıdır. Bu kadar geniş bir kg aralığı sunan koltuklar, her yaş için aynı güvenliği sunmayabilir. Ayrıca her araba koltuğu farklı mekanizmalarla yapılır ve bir kaza durumunda çarpmanın şiddetinin yönetilmesinde farklı etkileri olabilir. Bu nedenle koltuk seçiminde çok dikkatli olmak gerekir.

satın almadan önce

En iyi seçeneğiniz, bebeğiniz için ikinci el almak veya bir arkadaşınızdan ödünç almak yerine yeni bir araba koltuğu almaktır. Bunun nedeni, aşınmış veya çökmüş bir oto koltuğunun ilk seferki gibi koruma sağlayamamasıdır. Ayrıca, satın alacağınız araba koltuğunun iyi hazırlanmış bir kullanım kılavuzuna sahip olduğundan emin olun. Bu nedenle arabanıza oto koltuğunu en doğru şekilde yerleştirebilirsiniz.

Araştırmanızı yaptığınızdan emin olun

Araba koltuğu satın almak araştırma gerektirir. Almak üzere olduğunuz ürünle ilgili yorumları okuyun. Örneğin bazı araba koltukları küçük arabalar için uygun olmayabilir veya koltuğu konumlandırmakta zorlanabilirsiniz.

Kademeli olarak farklı yaş grupları için araba koltukları

Yavaş yavaş farklı tiplerde araba koltukları üretilmekte ve bu koltuklar farklı yaş gruplarına hitap etmektedir. Aşamalar bebeğin veya çocuğun yaşı, kilonun uzunluğu olarak sınıflandırılır. Bu durumu göz önünde bulundurarak çocuğunuza uygun bir oto koltuğu seçmelisiniz.

 • Bebek: Bebeğiniz için oto koltuğu satın alırken bebek veya açılır kapanır oto koltuğu tercihi yapabilirsiniz. Bebek oto koltukları yalnızca arkaya bakacak şekilde tasarlanmıştır. Çocuğunuzun ileri yaşlarına kadar ters çevrilebilir oto koltukları kullanmak mümkündür. Ancak bebek koltukları çıkarılabilir olduğu için bebeğinizi taşımada ek bir fayda sağlarlar. Bebeğiniz uyurken yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Yüzü yola dönük: Öne dönük araba koltukları, arkaya dönük araba koltuklarında çizgiyi geçen çocuklar için tasarlanmıştır. Yukarıda belirtildiği gibi, 2 yaşından küçük çocuklar için arkaya bakan oto koltuklarının kullanılması tavsiye edilir.
 • Yükseltici koltuklar: Yükseltici koltuklar daha büyük çocuklar için tasarlanmıştır ve bir yetişkin gibi emniyet kemeri kullanmalarına olanak tanır. Yükseltici kullanılmadan emniyet kemeri takılan çocuklar, bir kaza anında emniyet kemeri omuzlar ve kalçalar yerine boğaz ve karından geçtiği için çocuğa ciddi zararlar verebilir.
 • Özel Araba Koltukları: Bebeğiniz veya yürümeye başlayan çocuğunuz için özel bir durumda tasarlanmış araba koltukları da vardır. Örneğin, 2,5 kg’dan hafif olan çocuğunuz için yatak düzeninde araba koltukları bulunmaktadır. Solunum güçlüğü ve nörolojik sorunları olan bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk için satın almadan önce doktorunuza danışın.

Oto Koltuğunda Aranması Gereken Özellikler

Öne veya arkaya bakan bir araba koltuğu satın alırken göz önünde bulundurulması gereken faktörler vardır.

 • 5 noktalı emniyet kemeri: Kemeri çocuğun omuzları, bacakları ve bacakları arasından geçirip 5 noktada sabitleyen sistemdir.
 • Kullanım kolaylığı: Kayışların genişletilebildiğinden veya sıkıştırılabildiğinden emin olun.
 • Kancalı Güvenlik Sistemi: Çoğumuz farkında olmasak da, arabaların arka koltuklarında kancalı güvenlik sistemi bulunur ve bunlar araba koltuklarını sağlam ve güvenli bir şekilde sabitlemek için kullanılır.
 • Yıkanabilirlik: Çocuklar araba koltuklarında kirlenebilir, bu nedenle kılıf kolayca çıkarılıp yıkanmalıdır.
 • Ekstra Güvenlik: Yan darbeleri azaltan ekstra güvenlik özelliklerini göz önünde bulundurun.

En İyi Oto Koltuğu Tavsiyeleri

Heyner Multifix Aero Plus İsofix Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

Heyner, ADAC testini başarıyla geçen, 1. sınıf emniyet kemerli ve her türlü kazaya karşı maksimum koruma sağlayacak şekilde tasarlanmış İsveç yapımı araba koltuğu ile size maksimum güvenlik ve çocuğunuza maksimum konfor sunuyor.

Öne çıkan özellikleri

 • 9-36kg için uygun
 • Yıkanabilir ve tere dayanıklı kumaş
 • Yüksek kaliteli 5 noktalı emniyet kemeri
 • Kazalara karşı maksimum güvenlik
 • ADAC testini geç

ISOFIX ile her araca uyum sağlayan ürün, 4 farklı yatış pozisyonu ve 9 farklı yükseklik ayarı ile bebeğinizin rahatına en uygun pozisyonu ayarlayabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe başlığı ve oturma minderini çıkarabilirsiniz. Yıkanabilir kumaşı sayesinde koltuk kirlendiğinde çamaşır makinesinde kolayca temizleyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar koltuğun tam olarak yatmadığından şikayet etse de bunun nedeni Heyner’in güvenlikten ödün vermek istememesi.

Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

Maxi-Cosi Citi 2 araba koltuğunun ilk özelliği, 2,95 kg ağırlığıyla hafifliğidir, bu araba koltuğu diğer bebek araba koltukları arasında gerçekten hafiftir. Bir bebeğiniz varsa, bu özelliğin çok faydalı olduğunu göreceksiniz. Ürün içerisinde bebeğinizi taşımakta pek zorlanmayacak ve ürünü daha aktif kullanabileceksiniz.

Oto koltukları çocuğunuzun boyuna ve kilosuna göre tasarlandığından, yaş faktöründen çok çocuğunuzun boyunu ve kilosunu göz önünde bulundurmalısınız. Çoğu aile, yaş kavramı nedeniyle ürünü kullanmayı bırakır ve yeni bir ürüne geçerken Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğunun hafifliğini fark eder. Ürün benzer ürünlerden yaklaşık 2 kg daha hafiftir.

Ayrıca Maxi-Cosi Citi 2 Oto Koltuğu, Maxi-Cosi Maxi-Taxi, Maxi-Cosi Dreami gibi bebek arabaları ile uyumludur. Ürünün hafifliği göz önüne alındığında gerçekten pratik bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Maxi-Cosi Citi 2 oto koltuğu, gerekli güvenlik testlerinden geçmiş, ek yan darbe korumasına, yıkanabilir kılıfa ve ömür boyu garantiye sahip harika bir oto koltuğudur.

Öne çıkan özellikleri

 • Hafiflik ve pratiklik
 • Yan darbe koruma sistemi
 • Maxi-Cosi bebek arabaları ile uyumlu
 • Yıkanabilir olmak
 • ömür boyu garanti

Sonuç olarak ürünün üst düzey ürünler aramadığını düşünürsek, yeni doğan bebeğiniz için gerçekten iyi bir seçim olacaktır.

Chicco YOUniverse Fix 1 2 3 Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

Chicco Youniverse Fix Oto Koltuğu ürününün temel özelliği çok amaçlı olması ve uzun süreli kullanım sağlamasıdır. Ürünü 1 yaşından 10 yaşına kadar çocuğunuz için kullanabilirsiniz.

Ürün, ISOFIX kilitli araçlar için uygundur. Ayrıca kemer bağlama (kolay kilit sistemi ile) veya kanca ekleri (top tether) kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, ürün 3 bağlantı türünü de destekler.

Ürünün açı ayarı, çocuğun büyümesiyle orantılı olarak rahatlık sunar. Ayrıca ürün Avrupa standartlarına (Avrupa, ECE R44/04) göre üretilmiştir.

Öne çıkan özellikleri

 • 9-36kg için uygun
 • Açı ayarlanabilirliği
 • Emniyet kemeri için kolay kilitleme sistemi
 • ISOFIX ve Top Tether bağlantıları
 • Kolay çıkarma ve yıkanabilirlik
 • Küçükler için daha yumuşak koltuk takılabilir

Ürün uzun ömürlü olması, çok amaçlı olması ve 3 kilit sistemini de desteklemesi ile parasını hak ediyor.

Britax Römer Trifix 2 Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

Britax Römer Trifix 2 oto koltuğu Alman kalitesini ortaya koyan ve güvenliğinden emin bir üründür. Bebeğinizin güvenli ve konforlu seyahati için tasarlanan bu ürün, kolay kurulumuyla da dikkat çekiyor.

Öne çıkan özellikleri

 • isofix işlevi vardır
 • Top Tether bağlantısına sahip olun
 • Yüksekliği ayarlanabilen koltuk başlığı
 • 5 noktalı emniyet kemeri
 • SICT-inside patentli teknoloji ve maksimum güvenlik
 • 9 kg’dan 18 kg’a kadar yük kapasitesi (9 ay - 4 yıl)
 • V şeklindeki baş yastığı ile başınızı güvende tutun
 • SI-Pad teknolojisine sahip yumuşak dolgulu yan kanatlar (amortisör)
 • Yüksek kaliteli kumaş özelliği
 • Birkaç seviyede uzanma pozisyonu

Patentli SICT-inside teknolojisi ile donatılan Britax Römer Trifix 2 oto koltuğu olası bir çarpışma durumunda enerjiyi emme özelliğine sahiptir. Çocuğunuzu optimum koruma noktasında tutan ürün, V şeklindeki minderi sayesinde kaza anında kafanın hareketlerini de kontrol eder ve sallanmaları engeller.Ayrıca çocuğun hareket etmesini engelleyerek maksimum güvenlik sunar. ileriye doğru hareket. bir çarpışma durumunda. Fiyat olarak biraz pahalı gibi görünse de maksimum güvenlik açısından tercih edebileceğiniz bir üründür.

Kraft Cross Fix Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

Kraft Cross Fix oto koltuğu, çocuğunuz için son derece güvenli bir yolculuk sunar. Yandan gelebilecek darbelere karşı özel olarak tasarlanmış koruyucu tamponlara sahiptir. İç pedleri sayesinde bebeğinizin daha rahat etmesi amaçlanmıştır.

Öne çıkan özellikleri

 • 9-36 kg arası çocuklar için uygundur
 • ECE R44/04 güvenlik sertifikasına sahip
 • Top Tether sistemi sayesinde bağlantı imkanı
 • Geniş bir iç hacme sahip
 • Isofix işlevine sahip olun
 • 3 kademeli yatar pozisyon

Kraft Cross Fix oto koltuğunun omuz askıları, kaymayı önlemek için dolguludur. Uzun emniyet kemeri ataşmanı sayesinde kolay kullanım sağlar. Malzeme kalitesi ile ön plana çıkan bu ürün aynı zamanda şık bir tasarıma sahiptir. Uyku pozisyonu biraz yetersiz kabul edilse de güvenlik açısından bu daha doğrudur. Fiyat olarak biraz pahalı gibi görünse de kalitesi ve beklentileri karşılaması ile tam bir fiyat/performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

Kraft Spin Fix Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

Bebek sahibi olmaya hazırlanıyorsanız ve ürünü bir kez almak istiyor ve gerisini düşünmek istemiyorsanız 0-12 yaş grubuna yönelik Kraft Spin Fix ürününü düşünebilirsiniz.

Öne çıkan özellikleri

 • 0-36kg için uygunluk
 • Döner
 • ISOFIX ve Top Tether bağlantıları
 • 5 noktalı emniyet kemeri
 • Bebeği konumlandırırken 90 derecelik bir açı sunar

Ürün 3 çeşit bağlantı (ISOFIX, top tether, kemer), 180 derece dönebilen, koltuk ve başlık yüksekliği ayarlanabilen, ayrıca çocuk ve bebeği konumlandırırken 90 derecelik açı imkanı sunduğu göz önünde bulundurularak değerlendirebileceğiniz bir üründür. 5 noktalı emniyet kemerinin özellikleri.

Yoyko Bear 360° Dönebilir Yatabilir 0-36 Kg Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

0’dan 36 kg’a kadar 360 ° dönebilen ve yatırılabilen Yoyko Bear oto koltuğu, isofix’li ve isofix’siz tüm araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Araba emniyet kemerine kolayca takılabilen araba koltuğu oyuncak ayı tasarımına sahip olduğu için çocukların ilgisini çeken bir üründür. Seyahati daha eğlenceli ve güvenli hale getiren 360° dönebilen ve yatırılabilen Yoyko Bear oto koltuğu yumuşak bir yüzeye sahiptir ve otomobilin arka koltuğuna güvenle monte edilebilir.

Öne çıkan özellikleri

 • ECE R44/04 sertifikasına sahip
 • Güvenlik testlerini başarıyla geçti
 • 0-36 kg’a kadar yani doğumdan 10 yaşa kadar kullanılabilir.
 • 3 kademeli yaslanma fonksiyonuna sahiptir.
 • 360 derece döndürme işlevi (isofix ile)
 • Yumuşak yastıklı yan kanatlarla
 • Kaza anında çocuğun boynunu ve başını koruyan SIP teknolojisi

Yoyko Bear 360° Döner ve Yatar 0-36 Kg Oto koltuğu emniyet kemer sistemi 5 adet merkezi ayar noktasına sahiptir. Ayrıca kemer üzerinde kaymaz ve darbe emici özel göğüs pedleri bulunmaktadır. Bebeğinizin rahatı için her detay düşünülmüştür. Ürünün yan tarafında Isofix olmayan araçlarda kullanım kılavuzu bulunmaktadır. Özel dolgulu şiltesi ve kumaşı ile çocukların seyahat ederken titremesini engeller. Hem öne hem de arkaya bakacak şekilde yerleştirilebilir. Çocuk büyüyüp koltuğa sığamadığı için pedler çıkarılarak alan genişletilebilir. Her 45 derecede bir kilitlenebilir işlevi vardır. Leke tutmaz ve kolay çıkarılabilen kumaşı temizlik için pratiktir. Yatar pozisyonları sayesinde özellikle 0-12 ay arası bebekler için rahat kullanım sunar.

Kolay bağlantı için gerilebilir isofix ile pratik olarak monte edilebilir. Ürünün dezavantajlarından biri de 360 ​​derece döndürme fonksiyonunun ancak isofix ile kullanıldığında mümkün olmasıdır. Performansına göre fiyatı uygun olan Yoyko Bear 360° Döner ve Yatar Oto Koltuğu 0-36 Kg, kullananların da beğenisini kazanıyor.

Bolenn Hug ISOFIX / SPS Oto Koltuğu İncelemesi

Fiyatına Bak

Bolenn Hug ISOFIX / SPS oto koltuğu kullanışlılığı, uzun ömürlülüğü ve güvenliği ile öne çıkan bir üründür. Çocuğunuzun konforu düşünülerek üretilen bu ürün, aracınızın kaportasına güvenli bir şekilde takıldığı için kullanışlı ve pratiktir.

Öne çıkan özellikleri

 • 9-36 kg arası çocuklar için uygundur
 • 5 farklı uyku pozisyonuna sahiptir (tek elle ayarlanabilir)
 • fonksiyonel baş destek sistemi
 • isofix sistem işlevselliğine sahip olmak
 • Çıkarılabilir pedler
 • Terlemeyi en aza indiren kaliteli, dolgulu kumaşa sahip olması
 • Top tether işlevi
 • Emniyet kemerini yerinde tutan ve döşemeyi koruyan kemer kılavuzlarına sahip olun.
 • ISO 9001 Kalite Sistemine göre üretilmiştir

Bolenn Hug ISOFIX / SPS oto koltuğu çok fonksiyonel bir şekilde üretilmiştir. 5 kademeli yatar pozisyonu sayesinde uzun yolculuklarınızı daha konforlu hale getirir. Bebeğin sürekli aynı pozisyonda kalmasını engelleyerek rahatlık sunar ve omurga gelişimine zarar vermez. Koltuğun baş destek kısmı da çocuğun boyuna göre ayarlanabildiği için çocuğunuz büyüdükçe ona ayak uydurabilecek bir üründür. Yan darbe koruma sistemi sayesinde daha güvenli bir yolculuk sağlar. Ayrıca yumuşak, darbeyi emen yan kanatlar rahatlık ve güvenlik sağlar. Özel olarak üretilen kumaşı terlemeyi minimuma indirir ve bebeğinizin cildini rahatsız etmez. 9 farklı baş destek fonksiyonu sayesinde isofix’i kolayca uygulamanıza olanak tanır. Kaba bir görünüme sahip değildir ve çıkarılabilir pedler, bebeğinizin sonraki yıllarda daha fazla alana sahip olmasını sağlar.

Ergonomik olması ve fazla yer kaplamaması tercih edenler için oldukça tatmin edici. Kalite ve güvenlik özellikleri açısından beklentileri karşılayabilen Bolenn Hug ISOFIX/SPS oto koltuğunun dezavantajı ise 360 ​​derece dönmemesi. Fiyatının tam karşılığını veren ürün Bolenn Hug ISOFIX / SPS oto koltuğu, kullananlardan tam not aldı.

Sonuç

Yukarıdaki en güvenli araba koltuklarına baktık. Oğlum için tercihim Heyner Multifix Aero Plus oldu dilerseniz tercihlerinizi veya aklınıza takılan soruları yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.