16 En İyi Köpek Mamasını İnceledik: Detaylı Satın Alma Rehberi

Köpekler dünyadaki en sadık hayvanlardır ve onları sahiplendiğimizde bize yıllarca eşlik edebilirler. Bazen aynı hassasiyeti sokak hayvanlarına da göstermek isteyebiliriz. Çoğu zaman beslenme sorunu yaşayan sokak hayvanları, evcil hayvanlar kadar şanslı değildir. Bunun için zaman zaman yiyecek alarak onlara bir ziyafet vermek isteyebiliriz. Özellikle evdeki sevimli arkadaşımıza gelince, onun için en lezzetli ve en sağlıklı yemeği arar ve buluruz. Köpeklerin doğru gelişimi, sağlıkları ve enerjilerini koruyabilmeleri beslenme ile doğru orantılıdır. Piyasadaki onlarca köpek maması bu noktada imdadımıza yetişiyor.

İlk kez 1860’larda İngiltere’de ortaya çıkan modern köpek maması, kurabiye benzeri bir görünüme sahipti. Zamanla şekil değiştirerek günümüze kadar gelmiştir. Birbirinden lezzetli bu mamalar köpeklerin damaklarını sevindirirken, sahiplerini de rahatlatıyor. Çünkü açgözlü yemek yiyen bir köpek sahibini çok mutlu edecektir. Bu yazımızda sizler için başlıca köpek mamalarını inceleyeceğiz. Ayrıca köpek maması konusunda kendinize sorduğunuz noktaları netleştirmeye çalışacağız. Köpeğinizin mamasını değiştirmeyi düşünüyorsanız veya ilk defa denemeyi düşünüyorsanız yazımı okuyabilirsiniz 🙂

Köpek Maması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Köpeğinizin beslenme ihtiyaçları söz konusu olduğunda, kaliteli bir mama seçmeniz gerekecektir. Sadık arkadaşınız zaman zaman yemeklerinize salça eklemek istese de, onların sağlığı için özel olarak formüle edilmiş bir besin seçmek son derece faydalı olacaktır. Çünkü köpek maması sadece beslenme ihtiyaçlarını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda köpeğinizin ruh halini, davranışını ve genel sağlığını olumlu veya olumsuz yönde etkiler. Köpek maması satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ayrıntı vardır. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece doğru besini bulacağınızdan eminiz…

Köpeğin Yaşı, Irkı ve Kısırlık Durumu

Köpeğinizin yaşı ve cinsi mama seçerken dikkat etmeniz gereken ilk noktadır. Köpeğiniz 1 yaşından küçükse protein içeriği yüksek mamaları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Yavru köpekler için özel olarak hazırlanmış mamalar ticari olarak mevcuttur. Irklar da yemek seçiminde dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Büyük cins, orta cins, küçük cins gibi ayırt edici özellikler, hangi mamayı satın almanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Bir Newfoundland köpeği ve bir Chihuahua köpeğinin farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Normalde obez bir köpekle çok zayıf bir köpek aynı mamayla beslenmemelidir. Çünkü yağ, protein, ihtiyaç duydukları besin değeri gibi detaylar farklıdır. 1 yaşından küçük köpekler köpek maması, 8 yaşına kadar olanlar ise yetişkin köpek maması ile beslenmelidir. 8 yaş ve üzeri köpeklere eski köpek maması verilir. Köpekler 25 yıla kadar yaşar ve beslenmeleri uzun ömürlü olmaları açısından çok etkilidir. Mama seçerken köpeğinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığını seçebilirsiniz.

Mama İçeriği ve Besin Değerleri

Köpeklerin etobur olduklarını ve sebzelerden ziyade etin lezzetini aradıklarını söylemek gerekir. Köpek maması genellikle tavuk, somon, kuzu eti veya biftek ile aşılanır. Ancak satın alacağınız ürünün içeriğinin doğal ve doğal antioksidanlarla zenginleştirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı maddeler köpeğinizde alerjiye neden olabilir. Bu tür maddeleri zaten biliyorsanız, yiyeceğin içeriğini kontrol ederek satın alabilirsiniz. Bazı yiyecekler hipoalerjeniktir ve köpeğiniz için daha sağlıklı olabilir.

Köpek maması satın alırken bol miktarda vitamin ve mineral içermesi de önemlidir. Özellikle protein ihtiyacı köpeğiniz için olmazsa olmaz maddelerden biridir. Seçeceğiniz köpek mamasının GDO içermediğinden ve taze olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca mama içeriğinde bulunan havuç, patates ve bezelye gibi sebzeler köpeğinizin görme ve saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Yapay koruyucular ve tatlandırıcılar, köpeğinizde aşırı şeker alımına ve diyabete neden olabilir. Buna da dikkat etmekte fayda var. Mısır, soya ve bazı tahıllar köpeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğinden buna dikkat edilmelidir. Köpekler ihtiyaç duydukları tüm yağları ve amino asitleri sentezleyemezler. Bu noktada desteğe ihtiyaçları var. Köpeğinizin maması amino asitler ve yağ asitleri açısından zengin olmalıdır. Tercih edilen besinin içeriği karbonhidrat ve yağ gibi ihtiyaçlarınızı yeterince karşılayacak düzeyde olmalıdır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, sevimli arkadaşınıza yiyecek satın almadan önce etiketleri detaylı bir şekilde okumanızda fayda var! 🙂

Raf Ömrü ve Tazelik

Köpek mamasının raf ömrü aslında ne kadar uzunsa, o kadar fazla katkı maddesi içerir. Raf ömrü kısa olan bir köpek maması ile karşılaştıysanız, köpeğinizin sağlığı güvendedir. Köpeğiniz için taze bir mama seçip gerektiği kadar sıklıkta alarak sağlıklı bir beslenme serüveni yaratabilirsiniz.

Bütçe

Köpek maması söz konusu olduğunda fiyat konusu da çok değişkenlik gösterebilir. Genellikle 15 kg’lık paketlerde satılan köpek mamalarının çok uygun fiyatlı ve çok pahalı olanları vardır. Köpeğiniz için bir mamada hangi özellikleri tercih etmeniz gerektiğini belirledikten ve detaylı kullanıcı yorumlarından sonra geçiş yapabilirsiniz. Çok pahalı ve bütçe dostu yiyeceklere yakın birçok alternatifle karşılaşacaksınız. Bununla birlikte, ekonomik bir yaklaşım benimsemek köpeğinizin sağlığını riske atabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız.

En İyi Köpek Maması Tavsiyeleri

Köpek maması satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair biraz bilgi verdikten sonra en sevilen köpek mamasına bir göz atalım mı? Belki sizler için derlediğimiz mama markaları arasında köpeğinize uygun bir ürün bulabilirsiniz. İncelemelerimizi okuyabilir veya ürünlere tıklayarak satın alabilirsiniz.

N&D Kuzu Etli Yaban Mersini Düşük Tahıllı Yetişkin Köpek Maması

Fiyatına Bak

N&D Kuzu Yabanmersini Düşük Tahıllı 12 Kg Yetişkin Köpek Maması orta boy yetişkin köpekler için uygundur. Köpeklerin günlük enerji ihtiyacını karşılayan bu mama, kuzu aroması ve yaban mersini aromasının karışımıyla ortaya çıktı. Az taneli bir mama olan N&D Kuzu Yaban Mersini Düşük Tahıllı 12 Kg Yetişkin Köpek Maması, köpeklerin iskelet, kas ve eklem gelişimi için son derece faydalıdır. Çünkü protein, kondrotin ve glukozamin açısından zengindir. Taze ve kemiksiz kuzu eti içerir. Ayrıca %20 kurutulmuş kuzu eti ve kılçıksız kılçık (%18) içerir. Yiyecekler arasında kuru yulaf, yumurta, deniz ürünleri, kuru meyve ve sebzeler, şeker pancarı küspesi bulunur. Son derece besleyici bir mama olan N&D Lamb Yabanmersini Düşük Tahıllı 12Kg Yetişkin Köpek Maması ayrıca kuru bira mayası ve zerdeçal kökü içerir. Önerilen günlük doz, köpeklerin kilosuna ve gelişimine göre değişmektedir.

Bu mamayı tercih edenler köpeklerinin iştahla yediğini söylüyor. Yemeğini değiştirerek bu ürüne geçenler bile sorun yaşamadı. Kötü bir kokuya sahip olmayan N&D Kuzu Yaban Mersini Az Tahıllı 12 Kg Yetişkin Köpek Maması, dökülme probleminde de azalmaya neden olur. Zengin ve tatmin edici içerik kullanıcılar tarafından da beğenilmektedir. Özellikle altın köpekler bu mamayı çok sever. Bu besleyici ve çok kaliteli yemeğin fiyatı oldukça yüksektir.

Reflex Adult Dog Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

Fiyatına Bak

Reflex Adult Dog Lamb & Rice Yetişkin Köpek Maması, köpeklerin gelişimini olumlu yönde etkilemek için üretilmiştir. Besleyici bir formüle sahip olan bu ürün köpek kılı sağlığına faydalıdır. Aynı zamanda kan oluşumunu destekleyen besinler de kas ve cilt gelişiminde önemli rol oynar. Protein ve amino asitler açısından zengin olan Reflex Adult Dog Lamb & Rice yetişkin köpek maması, eklemler üzerinde koruyucu etkisi olan glukozamin ve kond sülfat açısından zengindir. OMEGA 3,6 yağ asitlerini de içeren bu besin, keten tohumu da içermektedir. Vitamin ve minerallerle desteklenen Reflex Yetişkin Kuzulu & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması kalp ve görme sağlığı için çok faydalıdır. B7 vitamini çinko ve biotin, sağlıklı bir tüy yapısı için destek sağlar. Bu formül kolayca sindirilebilir bir formüle sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve köpeğin diş sağlığını korumak için mama taneleri üretilir. Kaliteli ve yüksek tadı ile köpeklerin damak zevkine uygun olan Reflex Yetişkin Köpek Kuzu & Pirinç Yetişkin Köpek Maması yoğun kuzu aromasına sahiptir.

Tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda yemek içeriğinin biraz zayıf olduğu yönünde yorumlara rastladık. Buna rağmen, biraz pahalı fiyat etiketi istenmeyen özellikleri arasındadır. Ancak köpekler Reflex Adult Dog Lamb & Rice Yetişkin Köpek Maması’nın tadından oldukça memnundur ve taneleri çiğnenmesi kolaydır.

PROPLAN Kuzulu Küçük Irk Köpek Maması

Fiyatına Bak

PROPLAN Kuzu Küçük Irk Köpek Maması başta kuzu eti olmak üzere zengin içeriğe sahiptir. Tam buğday, kümes hayvanları, yulaf ezmesi, arpa, kuru pancar küspesi, mineral ve vitamin içeriği yüksektir. B12 ve D3 takviyesi köpeklerin sağlığı için son derece önemlidir. Çinko, sülfat, E vitamini, A vitamini, demir sülfat, kalsiyum, fosfat, tuz, potasyum klorür açısından zengin formüle sahiptir.

Tercih edenler, mamanın küçük ırklara uygun tahıllar içerdiğini iddia ediyor. Çiğnenmesi kolay bir mama olan PROPLAN Küçük Irk Köpek Maması Kuzu eti dökülmemesi, dökülmemesi ve lezzetli olması nedeniyle oldukça beğenilmektedir. Fiyatı 3 kg’a göre pahalı.

Trendline Biftekli Yetişkin Köpek Maması

Fiyatına Bak

Trendline Beef Yetişkin Köpek Maması, yoğun dana-dana aroması içeren bir üründür. Mısır, Hayvansal Yağ, Buğday, İşlenmiş Hayvansal Protein, Kırmızı Et Unu, Karaciğer Aroması, Tuz, Kurutulmuş Şeker Pancarı, Kuru Bira Mayası ve Bonkalit içerir. Eksiksiz bir mineral deposu olan Trendline Sığır Etli Yetişkin Köpek Maması fosfor, çinko, kalsiyum, bakır, sodyum, demir, potasyum klorür ve selenyum ile doludur. Birçok vitamin içeren mama, %100 taze ve doğal besinlerle formüle edilmiştir. Günlük beslenme ihtiyacını karşılamaya yetecek ürün, köpeğin kemik ve kas gelişimine olumlu etki yapar. Ayrıca beyin gelişimi ve zeka için somon yağı içerdiği önemli bir noktadır. Hem diş sağlığı hem de kas ve iskelet gelişimi için faydalı olan minerallerle zenginleştirilmiştir. Eklem ve kıkırdak sağlığı ve saç uzaması açısından güçlü bir içeriğe sahiptir.

Trendline Beef Yetişkin Köpek Maması, sokak köpeklerinin en sevdiği mamadır. Tabii ki, köpeğiniz için de alanlar var. Çok fazla tahıl içermemesi, kaliteli olması ve köpeklerin severek tüketmesi nedeniyle başarılı bir üründür. 15 kg olduğu için fiyatı makul.

Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması

Fiyatına Bak

Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması kalsiyum ve fosfor içeriği dengeli olan bir üründür. Bu da diş ve kemik sağlığı açısından önemlidir. Sağlıklı vücut gelişimini destekleyici sindirim oranı yüksek protein içerir. Ayrıca vitamin ve aminoasit bakımından zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlar. İçeriğindeki kaliteli yağlar sayesinde vücut için ihtiyaç duyulan enerji sağlanır. Omega3 ve 6 yağ asitleri sağlıklı bir deri ve tüy oluşumu için yeterlidir. Lif bakımından zengin olması sindirimi kolaylaştırır.

Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması çok uygun bir fiyata sahip ve genelde sokak hayvanları için tercih ediliyor. Kalite olarak çok iyi olmasa da ortalama bir başarıya sahip olan bu mama bazı köpekler tarafından beğenilmezken bazıları tarafından çok sevilmiş durumda. Kokusunun kötü olması ve görünüm itibari ile de pek güven vermemesi ile Goody Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Köpek Maması çok da beğenilmemiş durumda.

Royal Canin Shn Maxi Adult Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması

Fiyatına Bak

Royal Canin Shn Maxi Yetişkin Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması, 15 yaş üstü büyük ırklar için ideal bir üründür. 26 ile 44 kg arası köpekler için tatmin edici ve kaliteli içeriğe sahip olan bu ürün, sağlıklı ve yetişkin tüm ırklar için uygundur. Sindirilebilirliği yüksek olan yiyecekler, yüksek kaliteli protein içeriğine sahiptir. Kemik ve eklem sağlığı üzerinde olumlu etkiler sağlayan formül, omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için cilt yapısının daha sağlıklı görünmesine de yardımcı olur.Mısır unu, mısır, kurutulmuş kümes hayvanları, hayvansal yağlar, mısır glüteni, hidrolize hayvansal protein, balık içerir. yağ, pancar püresi, soya fasulyesi yağı, yumurta tozu, maya, hidrolize kabuklu deniz ürünleri ve kıkırdak. Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan Royal Canin Shn Maxi Yetişkin Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması, yoğun bir kanatlı lezzetine sahiptir.

Tercih edenler tek kelimeyle mükemmel bir yemek olduğunu söylüyor. Ürün tüy dökme sorununu durdurur ve ayrıca köpekler tarafından süpürülür. Birçok mamayı deneyen ve sevmeyen köpeklerin rahatlıkla tercih edebileceği bu mama fiyat olarak da oldukça uygundur.

New Dog Kuzu Etli & Pirinçli Yetişkin Köpek Maması 15 kg

Fiyatına Bak

New Dog Lamb & Rice Yetişkin Köpek Maması, yoğun pirinç ve kuzu aromasına sahip bir üründür. Mısır, İşlenmiş Hayvansal Protein, Buğday, Pirinç, Tavuk Yağı, Tuz, Ciğer Aroması, Kuru Bira Mayası ve Bonkalit içerir. Selenyum, potasyum klorür, demir, kalsiyum, fosfor, iyot, sodyum, bakır ve çinko gibi mineraller açısından da oldukça zengindir. Birçok vitamin içeren Yeni Köpek Kuzu ve Pirinç Yetişkin Köpek Maması %20 ham protein içerir. %9 ham yağ, %4 ham lif ve %8 ham kül ile formüle edilmiştir.

Oldukça uygun fiyatlı olan New Dog Lamb & Rice yetişkin köpek maması genellikle sokak hayvanları için tercih edilmektedir. Tanenin tadı, tazeliği, kalitesi ve dokusu açısından oldukça başarılı ve ortalamanın üzerinde bir besindir. Birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Econature Kuzu Etli Yavru Köpek Maması

Fiyatına Bak

Econature Kuzu Etli Köpek Maması, günlük enerji miktarını karşılamak için yeterli bir üründür. Beslenme uzmanları tarafından formüle edilmiş, dengeli bir şekilde kuzu proteinleri içerir. içerir; Saf kepek, mısır, kanatlı eti unu, et kemik unu, tuz, hayvansal yağ ve mineraller vardır. Ham kül, ham yağ, ham protein ve ham lif bakımından yeterli içeriğe sahiptir.

Ürünü tercih edenler yavruların beğendiğini söylüyor. Econature Lamb Meat Puppy Mama uygun fiyatlı bir seçenektir ve kuzu eti ağırlıklıdır.

Hill’s Advanced Fitness Kuzulu ve Pirinçli Orta Irk Yetişkin Köpek Maması 14 kg

Fiyatına Bak

Hill’s Advanced Fitness Medium Breed Lamb & Rice Yetişkin Köpek Maması yetişkin köpeklerin günlük enerji ihtiyaçlarını karşılayan bir üründür. 1-7 yaş arası köpekler için formüle edilmiş mama, ağız ve diş sağlığının korunması için faydalıdır. Köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren Hill’s Advanced Fitness Medium Breed Lamb & Rice Yetişkin Köpek Maması, kas ve kemiklerin daha da güçlenmesine destek sağlar. Mineraller ve vitaminler açısından zengin olan bu yiyecek, kolayca sindirilir. Ayrıca içeriğindeki omega 3 ve 6 yağ asitleri cilt ve saç sağlığı için olumlu etkiler ortaya koymaktadır.

Besinleri tüketen kişiler saç dökülmesi probleminin azalmasından ve besinlerin lezzetinden oldukça memnun kalmaktadır. Köpekleri daha enerjik yapan bu mama, genel sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Pahalı bir fiyata sahip olan Hill’s Advanced Fitness Kuzu ve Pirinç Orta Irk Yetişkin Köpek Maması, kaliteden ödün vermek istemeyenlerin tercihi.

Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması

Fiyatına Bak

Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması, köpeklerin cilt yapısını olumlu yönde etkileyen bir üründür. İçeriğindeki vitaminler ve amino asitler köpeklerin genel sağlığını olumlu yönde etkiler. Omega-3 ve 6 açısından zengin olan ürün, sindirilebilirliği yüksektir. Felicia 15 Kg Somonlu Yetişkin Köpek Maması hassas bir pişirme işlemi ile hazırlanmış bir üründür. Bu optimum sindirim sağlar. Doğal prebiyotikler ve lifler açısından da zengin olan ürün, zararlı bakterilerle savaşır ve faydalı olanların gelişimini destekler. içerir; Baldo pirinci, kurutulmuş somon proteinleri, mısır, bezelye, somon yağı, hamsi unu ve yağı, bira mayası, tavuk ciğeri, keçiboynuzu, kurutulmuş şeker pancarı, mineraller ve vitaminler, deniz yosunu, yaban mersini tozu, aynısefa tozu, yucca özü ve pisilyum. Bu kadar zengin bir içeriğe sahip olan ve hipoalerjenik olan Felicia 15 Kg somonlu yetişkin köpek maması pahalı bir fiyata sahiptir. Ancak tercih edenler bu mamanın en kaliteli olduğunu ve köpeklerin çok beğendiğini söylüyor.

Enjoy Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 15 kg

Fiyatına Bak

Enjoy Kuzulu Yetişkin Köpek Maması tamamen doğal içerikli bir üründür. Köpeklerin tüy ve derisinin sağlığı ve kan oluşumu için faydalı olan proteinler ve amino asitler açısından zengin bir mamadır. Keten tohumlarının mucizevi etkileriyle desteklenen formülü sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemini destekler. Omega 3 ve 6 yağ asitleri açısından zengin olan Enjoy Yetişkin Kuzu Etli Köpek Maması, köpeklerin tüy yapısını güçlendirmeyi amaçlar. Yapısındaki birçok mineral sayesinde köpeğiniz kolay kolay hastalanmaz ve dirençli hale gelir. Dengeli bir kalsiyum ve fosfor oranı, sağlıklı bir kas ve iskelet yapısı sağlar. Yetişkin köpekler için oldukça doyurucu olan Enjoy, yüksek enerji değerine sahip kuzu maması daha az tüketim sağlarken dışkıyı azaltır. Buğday, işlenmiş hayvansal yağ, mısır, buğday kepeği, pirinç, mısır glüteni, kuru bezelye, şeker pancarı, havuç, kurutulmuş kuzu ve tavuk ciğeri aroması, kuru bira mayası, keten tohumu tuzu ürünün içerdiği besinlerdir.

Uygun fiyatlı olan kuzulu yetişkin köpek mamasının tadını çıkarın, daha çok sokak hayvanları için tercih edilse de köpekleri için de kullanan çok kişi var. Ürünün uygun fiyatlı, lezzetli ve kaliteli olması takdir edilmektedir.

Friskies Active Etli Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması

Fiyatına Bak

Friskies Active Meaty Yüksek Enerji Aktif Köpek Maması adından da anlaşılacağı gibi aktif köpekler için özel olarak formüle edilmiştir. Yüksek kaliteli protein içerir. Tamamen dengeli bir beslenme için ideal olan üründe bulunan antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle savaşır. Enerji ihtiyacını karşılamak için yüksek protein alımı ürünün en önemli özelliğidir. Friskies Active Yüksek Enerji Aktif Bağışıklık güçlendirici etkilere sahip dana eti katkılı köpek maması buğday açısından zengindir. Ayrıca et ve türevlerini içerir. Friskies Aktif Yüksek Enerji Aktif Etli Köpek Maması içeriğinde yağlar ve mineraller, bitkisel protein özleri, çeşitli şekerler ve katkı maddeleri bulunur. Ham protein, ham yağ, ham kül, lif ve çeşitli vitaminler açısından da zengindir. Tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda bu yemeğin genel olarak beğenildiğini gördük. Tüy dökülmesini azaltan ve köpeklere lezzet gibi hitap eden Friskies Aktif Yüksek Enerjili Aktif Etli Köpek Maması fiyatı da oldukça uygun.

Köpekleri için alışveriş yapanların yanı sıra sokak hayvanlarını tercih edenler de oldukça fazla. Koku, görünüm ve tat açısından oldukça beğenilen ve tavsiye edilen bir besindir.

MYSTIC Az Tahıllı Kuzu Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması

Fiyatına Bak

MYSTIC Düşük Tahıllı Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması, tüm ırklardan köpeklerin tadını çıkarması için yapılmıştır. Yüksek kaliteli taze kuzu eti, kurutulmuş meyve ve sebzeler, kurutulmuş kuzu eti ve birçok destekleyici ürün ile formüle edilmiş içeriklere sahiptir. Yapısındaki yüksek protein içeriği sayesinde köpekler sağlıklı bir yaşam sürebilmektedir. MYSTIC Düşük taneli etli, mineraller ve vitaminler açısından çok zengin olan büyük cins yetişkin köpek maması, köpeklerin gelişimi için ideal olarak formüle edilmiştir. Sıvılaştırılmış taze enjeksiyon sistemi ile yapılan bu mama, kaliteli ve sağlıklıdır. Köpeklerin sindirim sorunları yaşamaması için özel olarak üretilen bu mama, dışkıda koku oluşmasını engeller ve dışkıyı sertleştirir. Kurutulmuş taze kuzu eti, bezelye, esmer pirinç, nohut, patates, balık yağı, rafine tavuk yağı, keçiboynuzu, bira mayası, nükleotid maya proteini, balkabağı, deniz yosunu, kızılcık tozu, havuç, yucca özü, psyllium, yucca, kurutulmuş Üründe şeker pancarı.

İncelemelere baktığımızda MYSTIC Düşük Tahıl Etli Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması tercih edenlere hitap ediyor. Kaka üretimini ve saç dökülmesini azaltan mama, kalitesi, taze görünümü ve tadıyla da beğeni topluyor. Fiyatının uygun olduğu söylenebilir ve çoğu kişi çok pahalı markalara eşdeğer bir ürün olduğunu ifade etmiştir.

King Biftekli Köpek Maması

Fiyatına Bak

King Steak Köpek Maması 1 yaş üzeri köpekler için uygun bir üründür. Bu lezzetli yemek hem sağlıklı hem de uygun fiyatlı. içerir; et ve et ürünleri, glüten unu, mısır, hayvansal yağ, buğday, kurutulmuş pancar, karaciğer aroması, işlenmiş hayvansal protein, tuz, buğday kepeği ve birçok mineral ve vitamin.

MYSTIC düşük etli büyük ırk yetişkin köpek maması uygun fiyata özellikle sokak hayvanlarının gözdesi olan bir üründür. Köpekler tarafından sevilmesi ve iştahla yenmesi ürünün lezzet açısından başarısını ortaya koymaktadır.

Brit Mini Tahılsız Light Ve Kısırlaştırılmış Köpek Maması 2 Kg

Fiyatına Bak

Brit Mini Tahılsız Hafif Ve Sterilize Köpek Maması tavşan aroması ile köpeklerin damak zevkine hitap eden bir üründür. Kısırlaştırılmış köpeklerin günlük aktivitelerini gerçekleştirmeleri için özel olarak formüle edilmiş bir mamadır. Sindirilebilirliği yüksek ürün tavşan unu, bambu, nohut, keten tohumu, kuru meyve, karabuğday, bira mayası, alg ve birçok mineral ve vitamin içerir. Ayrıca Alman papatyası, adaçayı, karanfil, zerdeçal ve devedikeni gibi bitkisel takviyeler içerir. Kuru veya sıcak su ile servis edilebilen bu yemek gerçekten lezzetli bir aromaya sahiptir.

Kısır köpekler için ideal olan Brit Mini Tahılsız Hafif ve Sterilize Köpek Maması, tercih edenler tarafından beğenilmektedir. Hücresel korumayı ve hücresel bağışıklığı destekleyen, saçları parlatan ve çok lezzetli olan bu besinin fiyatı 2 kg’lık paketine göre oldukça pahalıdır.

Pro Choice Senior Lamb Plus Kuzu Etli Hipoalerjenik Yaşlı Köpek Maması 12 Kg

Fiyatına Bak

Pro Choice Kıdemli Kuzu Plus Hipoalerjenik Kuzulu Kıdemli Köpek Maması, uygun bir kıdemli köpek mamasıdır. Daha az enerjiye sahip köpekler için ideal bir içerikle formüle edilen ürünün ana bileşenleri kuzu eti ve pirinçtir. Protein açısından zengin Pro Choice Kıdemli Kuzu Plus Hipoalerjenik Kuzulu Eski Köpek Maması eklem yapısına faydalı glukozamin ve kondroitin içerir. Hamsi unu, rafine tavuk yağı, bezelye, kuru şeker pancarı, bira mayası, yaban mersini, deniz yosunu ve çeşitli bitkisel katkılarla yapılır. Vitamin ve mineraller açısından da oldukça güçlüdür.

Tercih eden kişilerin yorumlarına baktığımızda alerji yapmaması, köpeklerin sağlığını olumlu yönde etkilemesi ve lezzetli olması nedeniyle ürünün beğenildiğini gördük. Pro Choice Kıdemli Kuzu Artı Hipoalerjenik kuzulu kıdemli köpek maması biraz yüksek bir fiyata geliyor.

Sıkça Sorulan Sorulan Sorular

Köpek maması hakkında sorularınız olabilir. Özellikle ilk kez bir evcil hayvan sahiplendiyseniz, köpek bakımıyla ilgili soru işaretleri kafanızı kemirmeye devam ediyor. Şimdi merak ettiğinizi düşündüğümüz birkaç noktaya değinmek istiyoruz…

Köpeğime Ne Kadar Mama Vermeliyim?

Bu soruya ‘günlük bu kadar’ diye cevap vermemiz elbette mümkün değil. İnsanların her gün ihtiyaç duyduğu besin miktarı farklı olduğu gibi, köpeklerde de böyledir. Bir köpek yavrusu ile yetişkin veya yaşlı bir köpeğin beslenme miktarı ve sırası birbirinden farklıdır. Köpeğinizin kilosu da beslenme açısından oldukça önemlidir. Düşük kilolu ve çok hareket etmeyi sevmeyen bir köpek ile zayıf, hiperaktif bir köpek, beslenme miktarı farklıdır. Yani köpeğin cinsi, yaşı, hareket enerjisi, genel sağlık durumu gibi durumlar günlük besin ihtiyacı açısından etkilidir. Köpeğiniz için uygun günlük mama miktarını öğrenmek için veterineri ziyaret edebilirsiniz.

Köpeğimi günde kaç öğün beslemeliyim?

Öğün sayısı köpeğin yaşına, hareketliliğine ve sağlığına göre değişmekle birlikte genellikle uzmanlar tarafından günde iki kez beslenmesi uygun görülmektedir. Eğer köpek çok zayıfsa porsiyonlar bazen uzmanlar tarafından iki katına çıkarılabilir. Bir köpeğe günde kaç öğün yemek verildiği önemli değil, önemli olan düzenli olmasıdır. Yemeklerinizi her gün aynı saatte yemeniz önemlidir. Genel olarak yaşa göre bakacak olursak 3 ile 6 ay arasındaki köpekler günde 4 öğün beslenmelidir. 6-14 aylık köpekler günde 2 öğün, 14 aylıktan büyük köpekler günde sadece bir kez beslenmelidir. Dediğimiz gibi bu sadece genel bir bilgidir ve istisnalar olabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir detay daha var. Köpeğinizin günlük yiyecek alımı ne olursa olsun, gün boyunca bu miktarı geçmemelisiniz. Yani köpeğiniz günde 4 kez beslenecekse günlük toplam besin ihtiyacı 4 öğüne bölünmelidir. Köpeğinizin aşırı kilo sorunu varsa, uzmanlar genellikle az, az, sık ve sık beslemenizi önerir.

Köpeğimi yeni mamaya nasıl alıştırırım?

Köpeğinize yeni bir mamayla başlayacaksanız, bunu çok hızlı yapmamalısınız. Pratik her zaman işe yarar! İlk başta, eski yiyeceklere yeni yiyeceklerin bir kısmını ekleyebilirsiniz. Her gün eski mama miktarını azaltın, yeni mama miktarını artırın. Daha sonra köpeğiniz yavaş yavaş yeni mamasına uyum sağlayacaktır. Bazen köpekler aniden iştahlarını kaybedebilir. Buna kusma, yorgunluk ve kilo kaybı eklenebilir. Eğer öyleyse, veterinerinize danışmalı ve köpeğinizi muayene ettirmelisiniz.

Sonuç

Sevgili Tüketici Dergisi okuyucuları, bu yazımızda sevgili köpeklerimiz için en iyi mamayı nasıl seçebileceğimize odaklandık. En sevilen köpek maması markalarının ikisini de dahil ettik ve tüm sorularınızı yanıtladık. Köpek maması sadık arkadaşınızın daha sağlıklı, daha mutlu ve daha enerjik olması açısından çok önemli bir rol oynar. Kaliteli yemek yemekten memnun olan ve size karşı sevgi dolu olan köpeğiniz daha uzun süre dayanacak ve daha keyifli hale gelecektir. Belki de köpeğiniz için kullandığınız mamayı değiştirmenin ve baştan başlamanın zamanı gelmiştir… 🙂

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *