12 En İyi Kedi Maması Tavsiyesi (Yavru, Yetişkin, Hipoalerjenik ve Kısırlaştırılmış Kediler İçin Mamalar)

Evcil hayvanlarımız hayatımızın bir parçası olan sevimli dostlarımızdır. Evde evcil hayvan bakımı denilince akla ilk gelen şüphesiz ki kedilerdir. Onlara bakmak, beslemek, çocuklarımız gibi oynamak bizim görevimizdir. Dikkat ve özeni seven kedileri beslemek, dikkat etmemiz gereken sorunlardan biridir. Mama seçerken attığımız yanlış adımlar kedimizin sağlığını tehdit edecek sonuçlara yol açabilir. Kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken birçok detay vardır. Sıra dışı kedi maması önerilerimizi sunmadan önce, mama seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda size fikir vermek istiyoruz.

Kedi Maması Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pati dostunuza mama almak istediğinizde kedinizin kilosu, kısırlık durumu, ırkı ve yaşına göre uygun bir seçim yapmanız doğru olacaktır. Yiyeceklerin kalitesi iyi ve güvenilirdir, bu asla göz ardı edilmemelidir. Her kedinin tercih ettiği mama farklıdır. Doğru mamayı seçmek hem tat hem de kedinizin özelliklerine tepki açısından önemlidir. Kedinize ilk kez mama almayı planlıyorsanız bir veterinerden bilgi almanız faydalı olacaktır. Kedi maması satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir;

Yaş

Yavru kedilerin gelişimlerini daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri ve daha fazla enerji toplayabilmeleri için yüksek kalorili yiyeceklere ihtiyaç duydukları bir gerçektir. Yavru kedilerin çok fazla vitamine ihtiyacı vardır. Ancak yetişkin kediler için durum biraz farklıdır. Düşük kalorili mamalar yetişkin kediler için uygundur. Mama paketlerinin üzerinde yavru kedi mi yoksa yetişkin bir kedi mi olduğu bellidir.

Kilo

Mama seçerken kedinin ağırlığını dikkate almak son derece önemlidir. Fazla hareket etmeyen ve fazla kilolu olan kediler hafif yiyecekler tüketmelidir. Bu, diyet yemeği anlamına gelir. Zayıf kediler, besin değeri daha yüksek olan yiyecekleri tüketmelidir.

kısırlık durumu

Kedinizin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı, mama seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Kediniz kısırlaştırıldıysa özel olarak üretilmiş mamaları tercih etmeniz gerekecektir. Çünkü bu kedilerin metabolizması normal kedilere göre daha farklı çalışır. Rastgele seçilmiş bir mama, kedinizin hızlı kilo almasına veya idrar yolu sorunları yaşamasına neden olabilir.

Mama kalitesi

Nasıl yediğimiz gıdaların markasına ve kalitesine önem veriyorsak, sevgili dostlarımıza da aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Dışarıda satılan bilinmeyen mamalar kedimiz için sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle tanınmış markaları tercih etmeli ve kaliteli içeriğe sahip yiyecekleri seçmelisiniz. Ucuz, kalitesiz mama alırsanız kedinizin mide ve bağırsak sorunları, hatta zehirlenmesi olabilir.

Mama içeriği

Kediniz için sağlıklı bir mama seçmek istiyorsanız mutlaka içeriğine bakmanız gerekecektir. Bazı yiyecekler kedilerde alerjiye neden olabilir. Soya, mısır, mısır glüteni, kuru arpa unu gibi maddeler kediler için tehlikeli olabilir. Kediler et yemeyi sevdikleri için mamadaki protein miktarının yeterli olması önemli bir detaydır.

Cins

Mama seçerken gözden kaçırılmaması gereken bir diğer detay da kedinizin cinsidir. Kedilerin farklı cinsleri vardır. Her kedi için tercih edilen mama da buna göre farklılık gösterir. Kedinizin kürkü uzun veya kısa bile olsa size mama seçimi konusunda fikir vermelidir. Uzun tüylü kediler için malt içeriği yüksek mamalar tercih edilmelidir. Bunun nedeni tüy yutabilmeleri nedeniyle mide sistemlerinde meydana gelen değişikliklerdir.

Şimdi sizler için seçtiğimiz kedi maması markalarına göz atmaya ne dersiniz? Dilerseniz yazımızın tamamını okuyabilir veya incelemek istediğiniz ürünlere tıklayarak kedinize uygun mama satın alabilirsiniz.

12 En İyi Kedi Maması Tavsiyesi

Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Yetişkin kedilerin günlük olarak ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinleri bünyesinde barındıran Enjoy Chicken Yetişkin Kedi Maması oldukça faydalı bir içeriğe sahiptir. Lezzet olarak kedilerin seveceği ve zevkle tüketebileceği bir tada sahiptir. Bu güvenilir kedi maması Omega 3 ve Omega 6 açısından zengindir. Bu sayede kediniz güçlü bir bağışıklığa sahip olacak ve hastalıklara karşı dirençli hale gelecektir. Proteinler, mineraller ve vitaminler açısından da zengin olan mama, kedilerin tüylerini daha yumuşak ve parlak hale getirir. Mama taneleri küçük olduğu için kedinizin kolayca beslenmesini ve zorlanmadan kolayca sindirilmesini sağlar. Ayrıca kedinizin diş sağlığını korumak ve zarar görmemesi için özel olarak üretilmiştir. Kan dolaşımı, kas gelişimi, cilt sağlığı, tüy yapısı gibi detaylar için destekleyici içeriğe sahiptir. Görme ve kalp sağlığına faydalı katkılar içerir.

Özellikle sokak kedileri için alınan bu mamayı tercih eden kişiler genel olarak memnun kalmaktadır. Fiyat olarak uygun olması ve kediler için lezzetli olması da avantajları arasındadır.

Hill’s Kitten Chicken Tavuklu Yavru Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Yavru kedilerin sağlıklı gelişimini sağlayan ve bağışıklıklarını büyük ölçüde güçlendiren Hill’s Kitten Chicken Chicken Kitten Mama da sevilen bir markadır. Göz ve beyin sağlığının gelişimi için gerekli olan balık yağından elde edilen DHA açısından zengindir. Ayrıca kedilerin kemikleri ve dişleri için ihtiyaç duyduğu mineralleri içerir. Sadece 1 yaşına kadar olan yavru kediler için değil, hamile veya emziren anne kediler için de önerilir. Ancak yetişkin kedilerde normal koşullarda kullanılması önerilmez. Çünkü bu kedi maması özel durumlarda kediler için üretilmiştir.

Kedinizin deri ve tüy sağlığını korumayı amaçlayan mamada yeterli miktarda karbonhidrat bulunur. B, E ve D vitaminleri açısından oldukça zengin olan Hill’s Kitten Chicken Chicken Kitten Maması, kedinizi hastalıklarla mücadelede güçlendirir. Markanın oldukça tatmin edici bir etkiye sahip olması ve kediler tarafından sevilmesi alıcıların memnuniyetini ortaya koymakta ve fiyat açısından ortalama bir seviyeye yerleştirmektedir.

Proplan Kısırlaştırılmış Somonlu Kuru Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Kısırlaştırılmış kediler bu süreçten sonra hassaslaşır ve beslenmeleri konusunda daha titiz olmaları gerekir. Bu kedilerin kilo almasını engelleyen ve lezzetli bir beslenme serüveni sunan Proplan Sterilize Somonlu Kuru Kedi Maması taş oluşumunu da engeller. Gerçek somon, ton balığı içerir ve yüksek protein içerir. Kalori oranını dengelemede ve idrar pH’ını dengeli tutmada profesyoneldir. Deniz ürünlerinin yanı sıra kümes hayvanları ürünlerini de içerir. Sakatat, mısır, selüloz, buğday glüteni, yumurta, maya gibi ürünlerin yanı sıra birçok vitamin ve mineral açısından besleyici özelliklere sahiptir.

Alıcıların yorumlarına bakıldığında yemeğin ortalama kalitede olduğunu, kilo sorununu ortadan kaldırdığını, saç dökülmesine iyi geldiğini ve dışkı kokusu oluşturmadığını söylemek mümkün. Fiyat açısından ise biraz pahalı.

N&D Düşük Tahıllı Tavuk ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Proplan markası gibi kısırlaştırılmış kediler için özel olarak üretilen N&D Sterilize Low Chicken ve Narlı Kedi Maması, kavuzlu, tavuklu, narlı ve yulaflı içeriğiyle öne çıkıyor. Ayrıca yumurta, kuru pancar küspesi, bezelye lifi, kuru yonca ve havuç içerir. İçerisinde bol miktarda kuru meyve ve sebze bulunan marka, zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. Besleyici özelliği son derece yüksek olan marka ilk kez kullanılacaksa bir önceki yemekle karıştırılarak yavaş yavaş bu mamasına geçilmelidir.

Doymakta zorluk çeken kediler için ideal olan N&D Düşük Tavuklu ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması, uygun fiyatlı bir üründür ve kullanıcıları kalitesinden oldukça memnundur.

Royal Canin Yavru Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Yavru kedilerin 4. aydan itibaren yiyebileceği Royal Canin Yavru Kedi Maması 12. aya kadar rahatlıkla tercih edilebilir. Kedilerin sağlıklı gelişimleri için ihtiyaç duydukları vitamin, kalsiyum ve diğer besin maddelerini içeren mama, sindirim güvenliği açısından faydalıdır. Özel tadı sayesinde yavru kedilerin keyifle tüketebilecekleri bir mamadır. Sindirim yeteneklerinin ve kemik gelişiminin tamamlandığı bu dönemde, kedilerin ihtiyaç duyduğu besinler Royal Canin Yavru Kedi Maması’nda mevcuttur. Pirinç, mısır türevleri, kümes hayvanları ürünleri, yumurta tozu, bitkisel lif, pancar küspesi, maya, balık yağı, çeşitli mineraller ve birçok besleyici vitamin bakımından zengindir.

Kullanıcılar ise mamanın kötü koku yaymadığı, kedinin tüy sağlığını koruduğu ve kilosunu dengede tuttuğu konusunda olumlu görüş bildiriyor. Kalitesiyle beğeni toplayan bir marka olan Royal Canin, lezzet açısından da kediler tarafından beğenilmektedir.

Felicia Düşük Tahıllı Hipoalerjenik Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Kedilerin doğal yaşam koşullarına uyum sağlamayı hedefleyen Felicia tahıl raporu, düşük ve hipoalerjenik formüle sahiptir. Hayvansal proteinler içeren bu besin, alerjik hassasiyet ve sindirim sorunlarına karşı özenle üretilmiştir. Soya, patates, sığır, buğday, yapay renklendirici ve tatlandırıcılar, GMOS içerir. Bazı sevimli arkadaşların bu besinleri tolere edemedikleri için daha dikkatli olmaları gerekir. Felicia Low Grail Iypoalerjenik Kuzu Kuzu Eti Maması kuzu eti ve gerekli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Uzun ve sağlıklı bir yaşamı destekleyen markanın içerisinde mısır, baldo pirinci, bezelye, hamsi unu, tavuk yağı, bira mayası, deniz yosunu gibi besinler ve birçok destekleyici madde bulunuyor.

Glutensiz kuru mama kullanan kişiler Felicia’nın kedilerini kedileri tarafından tüketilmektedir. Güzelleştirici etkisi olduğu da yapılan yorumlar arasındadır. Tercihte fiyat etkilidir.

Pro Line Kuzu Etli ve Pirinçli Yetişkin Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Pro Line Kuzulu & Pirinçli Yetişkin Kedi Maması, tüm kedi ırkları için uygun bir seçimdir. Günlük beslenme ihtiyacını karşılamak üzere üretilen mamada kuzu ve pirinç proteininin yanı sıra buğday, mısır, buğday kepeği, mısır gluteni, hayvansal yağ, kuru bira mayası ve taurin bulunuyor. Birçok vitamin ve mineral açısından zengin olan Pro serisinden kuzulu ve pirinçli yetişkin kedi maması da oldukça uygun fiyatlı.

Kullananların çok beğendiği bu mama, taneciklerinin küçük olması nedeniyle kediler tarafından kolayca tüketilebilme özelliğine sahiptir. Kokusunun rahatsız etmemesi ve saç dökülmesi problemlerine yol açmaması bu besini sevmenin etkili sebepleri arasındadır.

Paw Paw Yetişkin Kedi Maması Tavuklu İncelemesi

Fiyatına Bak

Paw Paw Tavuklu Yetişkin Kedi Maması, yetişkin kediler için özel olarak hazırlanmış formüle sahiptir. Sadece tavuk değil, omega 3 açısından da zengin bir içeriğe sahip olan mama, içerdiği omega 6 sayesinde kedilerin tüylerini parlak tutarken sağlıklı bir cilt için de fayda sağlıyor. Tavuğun yanı sıra mısır, pirinç, irmik veya buğday unu, bira mayası ve birçok mineral ve vitamin vardır. Küçük taneli bir yapıya sahip olan bu mama tüm kediler tarafından rahatlıkla öğütülebilmektedir.

Oldukça uygun fiyatlı olan Paw Paw Tavuklu Yetişkin Kedi Maması, sokak hayvanlarını beslemek isteyen kişilerin tercihleri ​​arasında yer almaktadır.

Econature Tavuk Etli Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Yetişkin kedilerin günlük beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile Econature Tavuk Etli Kedi Maması sağlıklı gelişimleri için üretilmiştir. Kedilerin enerji ihtiyacını karşılar ve tüm yetişkin ırkların tüketimine uygundur. İşlenmiş tavuk proteininin yanı sıra mısır, buğday, pirinç, ciğer aroması, tavuk yağı, tuz, mineraller ve A, E ve D vitaminleri içerir. Orta büyüklükte tanelere sahip olan bu mama, kedilerin birlikte tüketebileceği bir özelliktir. Zevk.

Alıcılar bu yemeği fiyat ve performans açısından beğeniyor. Kediler tarafından da sevilen Econature Chicken Meat Kedi Maması uygun fiyatlı ve lezzetlidir.

Trendline Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Kedilerin sevdiği lezzetlerle dolu Trendline Kuzu Yetişkin Kedi Maması, tam dengeli bir içeriğe sahiptir. Taze aromalarla tatlandırılmış bu mama, özellikle zorlu kediler için idealdir. Mısır, buğday, işlenmiş hayvansal protein, karaciğer aroması, buğday kepeği pirinci, kuru şeker pancarı, bira mayası, tuz, keten tohumu ve birçok mineral ve vitamin içerir.

Bu son derece ucuz mama, sokak kedilerini beslemek isteyen herkes için çok faydalı bir seçimdir. Ortalama bir kaliteye sahip olan Trendline Kuzu Yetişkin Kedi Maması genellikle kedilerin severek tükettiği bir mamadır.

Reflex Plus Pouch Jelly Tuna ve Somonlu Jöleli Kedi Yaş Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Konserve yaş mama formunda olan bu ürün somon parçacıkları içermektedir. Koruyucu veya boya içermeyen kalitesi de kediler için çok sağlıklıdır. Et ve hayvansal ürünlerin yanı sıra bitkisel ürünler, birçok mineral ve vitamin içerir. 1 yemek için 1 paket kullanılması yeterlidir. Bu, ortalama 4 kiloluk bir kedi için yeterlidir.

Kullanıcılar ürünün kalitesinden çok memnun. Jölelerde balık parçacıklarının net bir şekilde görülebilmesi ve kedilerin tadının tadını çıkarması avantajları arasındadır. 100 gramın fiyatı yaklaşık 5 lirettir.

Purina Gourmet Gold Kıyılmış Tavuklu Yaş Kedi Maması İncelemesi

Fiyatına Bak

Purina Gourmet Gold 85 gramlık kutularda taze kıyılmış tavuk kedi maması genellikle çoklu ambalajlarda satılmaktadır. İçeriği tavuk eti ve türevlerinin yanı sıra mineral ve vitaminlerle zenginleştirilmiştir. Buğday glüteni, şeker ve katkı maddeleri de yiyeceklerin lezzetini artırmayı amaçlar.

Kullananların çok beğendiği bu mama, lezzet açısından da kediler tarafından beğenilmektedir. Ayrıca premium yemek olarak tercih eden birçok kişi var. Fiyat olarak biraz pahalı olmasına rağmen kalite olarak oldukça başarılı.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru Mama ile Yaş Mama Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sevimli dostlarımızın beslenmeleri sağlıklı gelişimleri için son derece önemlidir. Ancak gıdalar kuru ve yaş olmak üzere iki gruba ayrıldığından seçim konusunda insanlar kararsız kalabilmektedir. Ayrıca, iki tür yiyecek arasındaki farklar genellikle merak edilenler arasındadır.

Kuru Mama

Kuru mamanın tercih edilmesinin temel nedeni çok daha ucuz olmasıdır. Örneğin; 15 kg’lık bir paket kuru mama alındığında haftalarca kullanılabilir. Bir diğer nokta ise kuru mamaların ıslak mamalara göre daha uzun süre dayanmasıdır. Ayrıca kuru mama, kedinizin tabağına koyduğunuzda uzun süre dayanabilir. Böylece kediniz canı ne zaman isterse gelip mamasından yiyebilir. Kuru gıda seçmenin avantajları arasında çevrenin daha az kirlenmesi de vardır. Kuru mama yiyen kedilerin, ıslak mama yiyen kedilerden daha fazla su içmesi gerekir. Ayrıca kuru gıdaların sindirimi ıslak gıdalara göre daha zordur.

Yaş Mama

Islak mama, kedinizin tabağına koyduğunuzda hemen tüketilmesi gereken bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, beklemeli ve yediğinden emin olmalısınız. Evden çıkıp başka bir yere gitmen senin için zor olacak. Islak yiyecekler ambalajı açıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmelidir. Ancak kediniz mamayı şimdilik tüketmek istemiyorsa buzdolabında 3 gün saklamanız mümkündür. Yaş mamalar fiyat açısından kuru mamalara göre oldukça pahalıdır. Ancak lezzet açısından karşılaştırdığımızda yaş mama kuru mamanın önüne geçiyor. Daha yumuşak dokulu, kolay çiğnenebilir, sulu nemli mamalar kedinizin su ihtiyacını da azaltacaktır. Diş problemi olan kediler için ıslak mama daha mantıklı bir seçimdir ve sindirimi çok daha kolaydır. Ayrıca tüy ve cilt sağlığı açısından da yaş mama kuru mamaya göre daha faydalıdır.

Her iki yemek türünün de artıları ve eksileri vardır. Kuru veya nemli olsun beslenme açısından büyük farkları olmayan yiyecekleri seçerken en önemli konu kalitesi olmalıdır. Artık bütçe dostu olması da dikkat edilmesi gereken bir detay olarak karşımıza çıkacak. Aslında bütçe kontrolü açısından kedinize dönüşümlü olarak kuru ve ıslak mama vermek en iyisi olabilir. Bu nedenle kediniz farklı tatları beğenecek ve bütçeniz de çok dar olmayacaktır.

Mama Kalitesi Kedinin Enerjisine Yansır mı?

Her kedi ırkı farklı olduğu için enerjileri de farklılık gösterebilir. Doğal olarak tembel olan ve hareket etmeyi sevmeyen kediler olduğu kadar çok hareketli ve yerinde duramayan kediler de vardır. Kediniz doğal olarak tembel değilse ancak çok hareketsizse, bunun altında yatan neden muhtemelen yetersiz beslenmedir. İhtiyaç duydukları besinleri alamayan ve kalitesiz mamalarla beslenen kediler, hareketsiz ve tembel olma eğilimindedir.

Kedimin, Onun İçin Seçtiğim Mamayı Sevdiğini Nasıl Anlarım?

Kediniz onun için satın aldığınız mamanın yaklaşık 15-20 gramını tüketiyorsa, memnun demektir. Ancak çok sevdiği bir yemekle karşılaştığında bu miktar 50 grama kadar çıkabilmektedir. Yani günlük tükettiği miktarlara bakarak en çok hangi yemeği sevdiği hakkında fikir edinebilirsiniz.

Kedim Neden Mama Yemek İstemiyor?

Zaman zaman kediniz yemek yemeye pek hevesli olmayabilir. Bu durumun bir çok nedeni olabilir ve bazen mama bazen de kediden kaynaklanabilir. Böyle bir durumun sebebinin ne olduğuna iyi bir takip ile karar vermek mümkündür. Kediniz hastaysa, iştahsızsa veya yemeğin tadını sevmiyorsa, kedisini iyi tanıyan herkes böyle bir sorunu kolayca fark edecektir. Bazen diş enfeksiyonları, çeşitli patolojik sağlık sorunları da iştah kaybına neden olabilir. Kedilerde öfke dönemleri de yemek yeme isteksizliğine neden olabilir. Bu durumlarda veterinerin kapısını çalmak mantıklı olacaktır. Diğer bir sebep ise yanlış besin seçimidir. Hamile, kısırlaştırılmış, yavru kedi veya yetişkin kedileriniz için üretilmiş mamaları satın almanız faydalı olacaktır. Süresi dolmuş veya oksitlenmiş yiyecekler de kedilerin onu yemek istememesi için yeterli bir nedendir. Bazen tek bir mamaya alışmış kedilerin farklı bir mamaya geçtiklerinde iştahsızlık yaşadıkları gözlemlenebilir. Örneğin; Kuru mama ile beslenmeye alışkın bir kedi, ıslak mama yemekte zorlanabilir. Ya da tersi gerçekleşebilir. Kediniz mama yemek istemiyorsa ve altta yatan neden hakkında fazla fikriniz yoksa önce mamasını değiştirmenizi öneririz. Sorun devam ederse, veterinere gitme zamanı.

Sonuç

Bu yazımızda, evlerimizde ve sokaklarımızda bulunan sevimli hayvanlar olan kedi maması seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair bilgileri sizlerle paylaştık. Öne çıkan gıda markalarını inceledik ve seçimi siz değerli okuyucularımıza bıraktık. Minicik patileriyle hayatımızın bir parçası olan ve sevgimize ihtiyacı olan kedilerimizi doğru şekilde beslememiz gerektiğini vurguladık. Umarız bu konu ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabilmişsinizdir. Pati dostlarımız her şeyin en iyisini hak ediyor. Sizce de öyle değil mi?

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.