15 En İyi Filtre Kahve Tavsiyesi: Damak Tadınıza Uygun Kahveyi Bulun

Farklı coğrafyalar, farklı medeniyetler… Kahve, tüm bu farklılıklar arasında insanlığın en önemli ortak noktalarından biridir. 600 yıl önce ortaya çıkan ve günümüze kadar gelmeyi başaran kahve, ilk olarak Habeşistan’da yani bugünkü Etiyopya’da keşfedildi. Kahvenin lezzeti zamanla Yemen’e, Arap Yarımadası’na ve İstanbul’a kadar gelmiş ve Avrupa’da etkisini göstermiştir. Yani yüzyıllardır değerinden hiçbir şey kaybetmeyen kahve, hem kokusu hem de damakta bıraktığı lezzetiyle insanlar için vazgeçilmez bir deneyimdir. Bazen sevdiklerimizle yaptığımız sohbetlere bir fincan kahve eşlik eder, bazen de yoğun bir günde en iyi kurtarıcımızdır. Herkesin kahve tercihi farklıdır. Filtre kahve de özellikle son yıllarda daha popüler hale geldi ve hazır kahveyi geçerek daha çok tercih edilir hale geldi. Kahve dükkanlarının yükselişi ve popülaritesi filtre kahveye olan ilginin de artmasına neden oldu. Ardından filtre kahvenin ne olduğu ve nasıl icat edildiği hakkında biraz bilgi veriyoruz.

İçindekiler

Filtre Kahve Nedir?

Hazırlanma aşamasına baktığımızda filtre kahve çaya oldukça benzer. Filtre kahve, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin sıcak suda hazırlanmasıyla ortaya çıkan bu lezzetli aromanın adıdır. Filtre kahve denilmesinin sebebi metal, plastik, bez veya kağıttan yapılmış filtrelerden süzülmesidir. Bu sayede posadan ayrılarak içilmeye hazır hale gelir. Diğer kahve türlerine göre daha şeffaf, berrak ve akışkan bir yapıya sahiptir. Filtre kahve tercihen sütlü veya sütsüz olarak hazırlanabilir. Ancak bu kahveyi yapmak için bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Filtre kahve satın aldığınızda kullanacağınız malzemeye göre az ya da çok çekilmiş kahve satın alarak lezzetli filtre kahve yapabilirsiniz.

Filtre Kahve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Dünyada filtre kahvenin ilk icat edildiği yer Almanya olarak bilinir. 1908’de Melitta Bentz adında bir kişi kahve içerken kahve telvesinden rahatsız oldu ve ondan kurtulmanın yollarını aramaya başladı. Elindeki imkanları kullanarak bir kahve filtresi elde eden Bentz, icadını herkese anlatarak insanların ilgisini çekmeye başladı. Daha sonra buluşu için bir patent almayı başardı ve bir şirket kurdu ve ürününü satışa çıkardı. Günümüzde halen faaliyetini sürdürmekte olan bu firma, ürettiği filtreler sayesinde filtre kahvenin dünyaya yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
yeri var.

Filtre kahve alırken nelere dikkat edilmelidir?

Filtre kahve yetiştirildiği coğrafyaya göre farklı özelliklere sahiptir. Kavrulma şekli ve aroması da filtre kahvelerin farklı tatlara adapte edilmesinde etkilidir. Kahve tutkunları için önemli bir yer tutan filtre kahve seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar vardır.

Lezzet

Seçeceğiniz kahvenin damak zevkinize uygun olması çok önemlidir. Size uygun kahve çekirdeğini seçerken, meşrubat mı yoksa meşrubat mı tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Her kahve herkese aynı zevki vermez. Örneğin; Kenya bölgesinde yetişen kahve çekirdekleri güçlü, baharatlı bir tada sahiptir. Kenya kahveleri dengeli ya da alkolsüz içecek sevenler için pek uygun bir seçim değil. Başka bir deyişle, beklentilerinizi karşılayan bir kahve seçmek, istenen sonucu elde etmenizde etkili olacaktır. Ayrıca her gün filtre kahve tüketen biri değilseniz büyük paketler almanıza gerek yok. Bu; Kahvenizin bayatlamasına neden olabilir.

Çekirdek boyutu

Kahveyi hazırlama şekliniz çekirdeklerin öğütülmesinde etkilidir. Örneğin; French pre ile filtre kahve yapacaksanız ve koyu çekilmiş kahveyi tercih etmelisiniz. Tek kullanımlık bir filtre ile kendi kahvenizi yapmayı planlıyorsanız, ince çekilmiş kahve sizin için idealdir. Kahvelerin üzerinde hangi tür demlemenin uygun olduğu yazıyor. Bazı kahveler sadece makinede hazırlamaya uygundur, bazıları ise tüm demleme stilleriyle uyumlu olabilir.

Koku ve Aroma

Kahvenin kokusu, tazeliği ile doğru orantılıdır. Yoğun kokulu kahveler her zaman insanlar tarafından sevilir ve güven kazanır. Bir de kahve içmenin keyfine keyif katan bir yanı var. Aroması farklı meyve veya baharatlarla zenginleştirilebildiği gibi kahve çekirdekleri ile de zenginleştirilebilmektedir. Çekirdeklerin kavrulma derecesi de aromada etkili bir noktadır. Bazı insanlar güçlü aromalı kahveleri tercih ederken, bazıları için çok fazla olabilir. Yani aroma teması tamamen kişiden kişiye değişen bir durumdur.

kafein miktarı

Uyanık kalmaya yardımcı olan ve kişiye enerji veren kafein, her kahvede farklı oranlarda bulunur. Tüm günü zinde ve enerjik geçirmek istiyorsanız fincandaki yüksek kafeinli filtre tam size göre.

En İyi Filtre Kahve Tavsiyeleri

Filtre kahve hakkında fikir sahibi olduktan sonra sizler için derlediğimiz markalara bir göz atmak ister misiniz? Ancak, en ‘iyi’ olarak kabul edilen bir kahvenin damak zevkinize uygun olmayabileceğini unutmayın. Aşağıdaki seçeneklerden damak zevkinize ve beklentilerinize uygun kahveyi bulabilirsiniz. Dilerseniz incelemelerimizi okuyarak fikir edinebilir veya ürünlere tıklayarak satın alabilirsiniz.

TCHIBO Professional Special Filtre Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Asya kahve çekirdeklerinin lezzetini içeren Tchibo Professional Special filtre kahve, Arabica ve Robusta çekirdeklerinin karışımıyla ortaya çıktı. Arabica çekirdeklerinin yumuşak aroması ve Robusta çekirdeklerinin yoğun ve sert aroması sayesinde ortaya muhteşem bir kahve çıkıyor. Kahve çekirdeklerinin doğru harmanlanması ve özel kavurma yöntemi ile makinelerde demlenmeye de uygundur. Bu filtre kahveyi kullananların hemen hepsi çok memnun. Aromasız özelliği ile öne çıkan Tchibo Professional Special filtre kahve, kahvenin tadını en iyi şekilde çıkarmak isteyenler için idealdir. Kahve makinesinde demlendiğinde daha lezzetli olduğunu iddia eden kullanıcılar, bu filtre kahvenin biraz soda seven herkes için doğru bir seçim olacağını söylüyor. Alındığı için tercih eden çok kişi var. Yoğun aroması olan bu ürün, meşrubat tercih edenler için uygun değildir. Ayrıca uygun fiyatı da sürekli filtre kahve içenler için kurtarıcı oluyor.

Kahve Dünyası Filtre Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Kendine özgü aroması ile Kahve Dünyası filtre kahvesi, özenle seçilmiş taze kahve çekirdekleri ve zengin aroması ile öne çıkıyor. Türkiye’nin en sevilenleri arasındadır. Tercih edenlerin yorumlarına bakıldığında kahvenin bende orta derecede bir yumuşaklığa sahip olduğunu fark etmek mümkün. Tadının acı ve ekşi olmaması, meşrubat sevenler için tercih edilebilir olduğunu gösterir. Orta kıvamlı Kahve Dünyası filtre kahvesi, tadı ve kokusuyla da beğeni topluyor. Fiyat uygun.

Mehmet Efendi Colombian Filtre Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Ülkemizde kahve denilince akla ilk gelen marka olan Mehmet Efendi, sadece Türk kahvesinde değil, filtre kahvede de öne çıkmayı başarıyor. Alkolsüz bir içeceği olan ve mükemmel tadıyla kahve severlerin tercihleri ​​arasında yer alan Mehmet Efendi, en kaliteli kahve çekirdeklerini tercih ediyor. Kahve makinelerine de uygun olan bu kahve, ince öğütülmüş bir yapıdadır. Hafif içeceği sayesinde kullanıcıların beğenisini kazanan Mehmet Efendi, French press ile de kolaylıkla demlenebilmektedir. Fiyat olarak uygun denilebilecek bir ürün ve uzun süredir bu markayı kullanan çok kişi var.

Anisah Coffee Öğütülmüş Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Tamamen Arabica çekirdeklerinden üretilen Anisah Kahve, çikolata, karamel ve narenciye aromalarıyla zenginleştirilmiş özel bir kahvedir. Sıra dışı kokusu ve yoğun aroması ile birçok kişinin aradığı filtre kahve lezzetini sunmayı başarıyor. Anisah öğütülmüş kahveyi deneyenler, ürünün sert tadı sevmeyenler için ideal olduğunu söylüyor. Yoğun aroması, meşrubat ve etkileyici kokusu ile ortalamanın üzerinde bir performans sergilemeyi başarıyor. Hafif bir içecek içenler ve filtre kahveyi bu ortamda tüketenler için mükemmel bir kaliteye sahip olan Anisah öğütülmüş kahve, fiyat ve performans açısından oldukça makul.

Jacobs Monarch Filtre Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Alman kalitesini gözler önüne seren Jacobs Monarch Filtre kahve, aroma konusunda birçok markayı geride bırakıyor. Pürüzsüz tadıyla dikkat çeken Jacobs, uzun yıllara dayanan tecrübesini hem kokusu hem de hoş tadıyla gözler önüne seriyor. Düşük asitliği ve özel kavurma teknikleri ile binlerce tüketiciye ulaşabilmektedir. Kaliteli çekirdek seçimi ve benzersiz harmanlama işlemi uygulamasıyla bilinen Jacobs filtre kahveyi tercih edenlerin yorumları ise tamamen olumlu. Kokusu, aroması, alkolsüz içimi ve gerçek kahve hissi vermesi favori özelliklerindendir. Fiyat ortalama.

Oze Kahve Çikolatalı ve Frambuaz Aromalı Filtre Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Çikolata ve ahududu aromalı, karakteristik orta kavrulma özelliğine sahip Oze Coffee filtre kahve, tamamen Arabica çekirdeklerinden üretilir. Adından da anlaşılacağı gibi Ahududu ve Çikolata aromalarını içeren bu filtre kahve, taze kavrularak damakta nefis bir tat bırakıyor. Yorumlara baktığımızda bu kahveyi deneyenlerin bir kısmı aromasını ve kokusunu beğenmiş. Ancak daha yoğun aromalı bir kahve içmek isteyenler için uygun bir filtre kahve olmadığını da söylemeden olmaz. Filtre kahvenin yoğun tadına alışanlar için pek uygun olmayan bu ürün, farklı bir tat arayanlar için ideal. Fiyat olarak da uygun olduğunu söyleyebiliriz.

KoffieBoon 2 Kat Kafein Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Her türlü müstahzarla uyumluluğu ile öne çıkan KoffieBoon 2 Katmanlı Kafeinli Kahve, meşrubat ve %100 doğaldır. Uyanık kalmak isteyenler için ideal olan bu kahve öğütülmüş olarak satılmaktadır. Kullananların yorumlarına baktığımızda dengeli bir tada sahip olduğunu iddia edenler ön plana çıkıyor. Yani ne çok yumuşak ne çok acı bir tadı olan KoffieBoon, karamel notaları kokuyor ve uyanık kalmayı başarıyor. Ancak, bazı insanlar kahvenin çok iyi öğütülmediğini söylüyor. Fiyat olarakta uygundur.

Davidoff Espresso Çekirdek Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Enfes Brezilya Arabica kahve çekirdeklerinden yapılan Davidoff Cafe Espresso Bean Coffee, yavaş yavaş kavrularak mükemmel bir lezzete dönüşüyor. Tercih edenlerin yorumlarına bakılırsa bu kahve çekirdeklerinin kalitesi ön plana çıkıyor. Ayrıca meşrubatı ve yoğun kokusu da favori özellikleri arasındadır. Ancak yorumcular, meşrubat içmesine rağmen yoğun kahve tadından mahrum kalmadığını söylüyor. Yani yoğun aromalı ve acılık içermeyen bir kahve isteyenler için idealdir. Fiyat uygun.

Coffee Tropic Value Blend Çekirdek Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Coffee Tropic Value Blend Kahve çekirdekleri, farklı coğrafi bölgelerin harmanlanmasından gelen özel bir tada sahiptir. Etiyopya, Burundi ve Brezilya’dan gelen çekirdeklerin karışımı olan bu kahve, içinde farklı ülkelerden aromalar barındırdığı için ağzınızda bıraktığı lezzet mükemmel. Ayrıca Afrika gülü, kırmızı meyveler ve Brezilya fıstığı ve tatlı badem, Coffee Tropic Value Blend Core Coffee’yi daha da zenginleştiren katkı maddeleridir. Tüketiciler ise hem filtre kahve hem de espresso için oldukça yeterli ve kaliteli olduğunu söylüyor. Dengeli bir aroma ve tat ile bu filtre kahvenin fiyatı da normaldir.

Petra Roasting Co. Acme Nitelikli Çekirdek Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Güney Amerika kahvelerinden ilham alınarak fincanda dolaşan lezzetli çekirdekler Petra’nın simgesi haline geldi. Dengeli ve pürüzsüz bir asitliğe sahip olan bu kahve çekirdekleri, kahve severlerin damaklarında meyvemsi aroması ile lezzetli bir tat bırakmayı amaçlıyor. Orta derecede kavrulmuş çekirdeklere sahip olan bu marka, kahve hazırlama aşamasının her detayını kendi elleriyle hazırlamak isteyenlerin tercihleri ​​arasında yer alıyor. Bu kahve çekirdeklerini tercih eden kişiler, pürüzsüz tadından oldukça memnun kalmaktadır. Ancak sert kahve sevenler için doğru bir seçim olmayabilir. Kullanıcılar, bu kahvenin damakta gerçekten sıra dışı bir kahve tadı bıraktığını iddia ediyor. Tohumların kalitesi bir favoridir. Fiyat açısından ise rakiplerine göre biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

MEIA Kahve Filtre Kahve – Ethiopia Yirgacheffe İncelemesi

Fiyatına Bak

MEIA Coffee Filter Coffee’nin bu ürünündeki kahve çekirdekleri, Etiyopya’nın Yirgacheffe bölgesinden tedarik edilmektedir. Bu bölge, kahve çekirdeklerine eşsiz bir lezzet profili sağlayan zengin volkanik toprağı ile bilinir. Kahvenin yüksek rakımlarda yetiştirilmesi de kahvenin tazeliğine ve lezzetine katkı sağlar.

Bu kahvenin kokusu ve aroması çok hoştur. Meyveli bir tada ve her yudumda tadını çıkarabileceğiniz hafif bir asitliğe sahiptir. Aroma, içerik ve sertlik açısından çok dengelidir. Ağzınızda hoş bir tat bırakan kaliteli bir filtre kahve arıyorsanız, bu kahveyi beğeneceğinize eminiz.

En iyi sonuç için V60 demleme yöntemini kullanmanızı tavsiye ederken, French press ve filtre kahve makineleri ile tatmin edici bir sonuç alacağınızı söyleyebiliriz.

Starbucks Veranda Blend Öğütülmüş Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Dünyanın en popüler kahve zincirlerinden biri olan ve kalite ile özdeşleşen Starbucks, evde güzel bir kahve denemek isteyenleri de ihmal etmiyor. Latin Amerika kahve çekirdeklerinin hafif kavrulmuş etkisi sayesinde keyifli bir içme keyfi sunan Starbucks, aynı zamanda kakaonun yumuşak tatlı notaları ile zenginleştirilmiştir. Latin Amerikalı çiftçiler tarafından yetiştirilen yemyeşil kahve bitkilerinden elde edilen kavrulmuş ve öğütülmüş %100 Arabica kahvesi, kahve severlerle buluşuyor. Hafif bir baharat ve çikolata aromasına sahip olan Latin Amerika toprakları, filtre kahvenin kalitesinde önemli bir yer tutmaktadır. Tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda Starbucks kafelere gitmeden aynı lezzetin evde de alınabileceğini gördük. Bu durumun oldukça ucuz olduğunu söyleyenler çok. Nitekim meşrubat ve kalitesi tartışılmaz. Ancak Starbucks rakiplerine göre fiyat açısından oldukça pahalı.

Lavazza Crema E Aroma Çekirdek Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

İtalyan lezzetini ortaya çıkaran Lavazza Crema E Aroma Bean Coffee, Arabica ve Robusta’nın harmanlanmasının sonucudur. %60 yoğunluğa sahip olan bu kahve, Güney Amerika, Güney Asya ve Afrika bölgelerinden gelen kahve çekirdeklerinin harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Kremsi görünümüyle farklı bir deneyim yaşatan Lavazza Crema E Aroma Bean Coffee, çikolata notaları içeren bir aromaya sahiptir. Özellikle sütlü kahve sevenler için oldukça popüler bir kahvedir. Kahvenin hem yoğun tadını hem de asitsizliğini tercih edenler tarafından beğenilmektedir. Keyifli bir içim keyfi sunan bu kahve çekirdekleri damakta hem ekşi hem de acı bir tat bırakmıyor.

Julius Meinl Jubilaum Filtre Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Julius Meinl Jubilaum Filtre Kahve, zengin bir narenciye aroması içeriğine sahiptir. Çiçek notaları sayesinde alkolsüz bir içeceğe sahip olan bu filtre kahve, özel bir harmana sahiptir. İlk olarak 1960 yılında Viyana’da hazırlanmış ve günümüze kadar lezzetini kaybetmeden ulaşmıştır. En kaliteli kahve çekirdeklerinin meyvesi olan bu filtre kahve, orta derecede kavrulmuş olup Arabica ve Robusca çekirdekleri ile hazırlanır. Aslen Papua Yeni Gine ve Orta Amerika’dan gelen Julius Meinl Jubilaum Filtre Kahve, ağızda taze bir tat bırakır. Deneyenlerin yorumlarına baktığımızda pürüzsüz bir tada sahip olmasını, ağızda kötü bir tat bırakmamasını ve hoş bir kokuya sahip olmasını beğeniyoruz. Fiyatı oldukça uygun.

Taft Coffee Yüksek Kafeinli Filtre Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

%100 doğal olarak üretilen Taft Coffee Yüksek Kafeinli Filtre Kahve, özenle seçilmiş ve kavrulmuş kahve çekirdeklerinin sonucudur. Taft Coffee, dünyadaki en yüksek kafein içeriğine sahip bir markadır. Türk damak tadına göre üretilen bu filtre kahve aynı zamanda meşrubat olup, standart bir kahveye göre 2 kat daha fazla kafein içermektedir. Günü zinde geçirmek ve iyi uyumak isteyenler için ideal bir seçimdir. Eşsiz bir içme keyfi sunan Taft Coffee High Caffeine Filter Coffee’yi tercih edenlerin yorumlarına bakacak olursak yüksek kafein içeriğinden dolayı beklenen etkiyi göstermediğini görüyoruz. Taft Kahve Uyku ve enerji verme açısından yetersiz gibi görünen yüksek kafeinli filtre kahve, meşrubatı, kokusu ve tadıyla beğeni topluyor. Kokunun çok belirgin olduğu ve çevreye yayıldığı da yorumlar arasındadır. Fiyat biraz pahalı.

Nish Kahve Filtre Kahve Özel Seri İncelemesi

Fiyatına Bak

Nish Kahve Filtre Kahve özel serisi, kendine has kavurma yöntemi ve özenle seçilmiş çekirdekleri ile ortaya çıktı. Yörenin tüm aromalarını bünyesinde barındıran bu filtre kahve, mango, kakao ve muz aromalarını hissetmenizi sağlıyor. Arabica türü Nish Coffee Filtre Kahve Özel Serisi orta düzeyde asitliğe sahiptir. Dengeli sertliğe sahip kahve ağızda lezzetli bir tat bırakır. Tüketici incelemelerine baktığımızda kahvenin meşrubat ve beğendiği aromanın olduğunu gördük. Fiyatı da uygun.

ILLY Classico Orta Kavrulmuş Çekirdek Kahve İncelemesi

Fiyatına Bak

Illy çekirdekleri, kahve severlerin beklentilerini karşılayan tazeliğe ve özene sahiptir. Orta kavrulmuş çekirdekler, dengeli ve yumuşak tadı ile ayırt edilir. Diğer markalardan farkı ambalajıdır. Kahveyi taze tutan vakumlu kutularda satılan Illy, kahve hazırlamayı günlük bir ritüele dönüştürme gücüne sahiptir. Tüketici incelemelerine baktığımızda, kahve çekirdeklerinin olağanüstü bir kaliteye sahip olduğu fikrini ortaya çıkardık. Kaliteli tohumları ve eşsiz kokusu nedeniyle birçok kişinin favori markasıdır. Ancak fiyat açısından değerlendirdiğimizde bütçeyi biraz yoruyor.

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Filtre kahve yapmanın birkaç yolu vardır. Herkesin kahvesinde tercih ettikleri zaman, bütçe veya yoğunluk farklı olacağından filtre kahveyi hazırlarken kullanacağı yöntem de kişiden kişiye değişir. Evde uygun ekipmanlarla en pratik şekilde filtre kahve nasıl hazırlanır diye merak ediyor olabilirsiniz.

French press kullanabilirsiniz.

Öncelikle filtre kahve yapmanın en çok tercih edilen ve en kolay yolu olan Fransız sıkma yönteminden bahsetmek istiyoruz. French press hem çay hem de kahve yapmak için tercih edebileceğiniz en basit yöntemdir. Kendinize lezzetli bir filtre kahve yapmak için önce istediğiniz miktarda kahveyi French press’e koyun ve kaynar su ekleyin. French pressin kevgir kısmına bastırın ve kahvenizi birkaç dakika demlenmeye bırakın. İşte içime hazır filtre kahveniz!

Filtre torbalarını tercih edebilirsiniz.

Filtre poşeti ile kahve yapmak da sizi zorlamayan pratik bir yöntemdir. Filtre poşetleri çay poşetleri ile aynı mantığa sahiptir. Kahve filtresi ve ip yardımıyla kendi kahve poşetinizi kolayca yapabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, doğru miktarda çekilmiş kahveyi kahve filtresinin ortasına koymak, bir demet haline getirmek ve küçültmek. Ardından çantayı bir ip ile sıkarak bağlayabilirsiniz. Kahve poşetini bardağa koyun ve kaynar su ekleyin. Birkaç dakika demlenmesine izin verin ve yemeğinizin tadını çıkarın.

Portafilter işinizi de görecektir

Filtre tutucular, filtreyi sabit tutmak için üretilmiş malzemelerdir. Bu yöntemle kendi filtre kahvesini hazırlayan yüzlerce insan var. Yapmanız gereken ilk şey, filtre tutucunuza uygun bir filtre bağlamaktır. Bu nedenle tutucuyu bardağın üzerine yerleştirmek gereklidir. Çekilmiş kahve filtrenin ortasına konur ve üzerine kaynamış su dökülür. Yoğun bir tat tercih ederseniz, suyu yavaş yavaş eklemeniz gerekecektir. Afiyet olsun!

Filtre kahve makineleri ile konforun tadını çıkarın

Yukarıda bahsettiğimiz filtre kahve hazırlama yöntemlerine ek olarak, kendinize veya sevdiklerinize makine kullanarak lezzetli kahveler de yapabilirsiniz. Piyasada birçok filtre kahve makinesi modeli vardır ve hepsinin farklı özellikleri vardır. Tam otomatik veya manuel kahve makineleri ile tanışabilirsiniz. Hatta bu filtre kahve makineleri arasında kahve öğütme işlevine sahip olanlar da vardır. Peki filtre kahve makinesi ile kahve nasıl hazırlanır? İşte cevap…

Öncelikle aracınızın su deposunu içme suyu ile doldurmanız gerekmektedir. Bu yüzden tercihlerinize göre makinenize tek kullanımlık kağıt veya kumaş filtre koymalısınız. Bazı makinelerin kendi metal veya plastik filtreleri vardır. Bu noktada filtre satın almaya gerek yoktur. Şimdi filtreyle birlikte kahveyi getirme zamanı! Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey makinenizin kahve öğütme fonksiyonunun olup olmadığıdır. Bu özellik yoksa öğütülmüş kahveyi tercih etmelisiniz. Kahveyi filtreye koyduktan sonra düğmeye basın ve suyun kahve filtresinden boşalmasını bekleyin. Kahveniz hazır. Misk gibi kokuyor, değil mi?

Püf Nokta!

Kahve makineleri kahvenin ihtiyaç duyduğu sıcaklığı otomatik olarak belirlediği için su 100 dereceye kadar kaynamaz. Kahve için optimum sıcaklık 96 derecedir ve filtre kahve makineleri bu sıcaklığa ulaştığında kaynatma işlemini tamamlar. Makine kullanmadan filtre kahve yapmak istiyorsanız, suyu kaynattıktan sonra 1 dakika bekleyip kahvenizi yapmaya başlamalısınız. Çünkü doğrudan kaynamış su kullanımı kahvenizi biraz bozabilir ve acıya dönüşebilir!

Kahve filtresi neden önemlidir?

Suda çözünen kahveden çok daha sağlıklı ve faydalı olan filtre kahve yaparken hangi filtreyi seçeceğiniz önemlidir. Çünkü kahvenin aroması ve akışkanlığı tercih edilen filtre ile doğrudan ilişkilidir. Metal filtreler yoğun aroma bekleyenler için idealdir. Dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmaları da metal filtrelerin tercih edilmesinde etkilidir. Tek seferlik kullanıma uygun kağıt filtreler, yoğun olmayan bir kahve deneyimi yaşamak isteyenler için doğru seçimdir. Bu şekilde sürekli filtre kahve demlemek size daha pahalıya mal olacaktır. Orta yoğunlukta kahve tercih edenler bez filtre kullanabilirler. Ancak, kumaş filtrelerin temizlenmesinin zor olması bir dezavantajdır.

Filtre kahvenin faydaları nelerdir?

Hem tadıyla baş döndüren hem de kokusuyla insanı kendine çeken filtre kahvenin faydalarından bahsedemez miyiz? Kendine has bir aroması ve keyfi olan filtre kahve aynı zamanda

 • Yağ yakmada etkili olan filtre kahve, hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Ancak bu noktada sonuç almak istiyorsanız şekersiz kahvenizi tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Normalde neredeyse hiç kalorisi olmayan filtre kahve bile tokluk hissi yaratabilir.
 • Filtre kahve, tip 2 diyabetle mücadelede size rahatlıkla eşlik edebilir çünkü bu rahatsızlığı iyileştirmede olumlu etkileri vardır.
 • Enerji veren filtre kahve uyku hali alır ve kişiyi canlandırır.
 • Düzenli olarak filtre kahve tüketen kişilerin karaciğer sağlığı olumlu yönde etkilenir.
 • Parkinson hastalığına karşı kalkan görevi gören filtre kahve, salgıladığı dopamin hormonu sayesinde vücudun depresyonla savaşmasına da yardımcı olur.
 • Özellikle sabahları filtre kahve sizi gün boyu daha enerjik yapar ve zihninizin aydınlanmasına yardımcı olur.
 • Sakinleştirici işlevi olan filtre kahve, stresi azaltır ve kişiyi sakinleştirir.
 • Kalp sağlığını korur ve vücudu toksinlerden arındırır.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunan filtre kahve, içerdiği kafein nedeniyle Alzheimer’ı da engeller.
 • Vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için vücudu güçlü kılar.
 • Filtre kahve de en güzel sohbetlerin bahanesi ve dostlukların simgesidir. Kahve ile sohbet etmek çok daha sıcak ve daha keyifli.

Filtre Kahve Nasıl Tüketilmelidir?

Her şeyin fazlasının kötü olduğu gerçeği elbette filtre kahve söz konusu olduğunda da değişmiyor. Günde 3 fincandan fazla filtre kahve tüketmemelisiniz. Aksi takdirde uykusuzluk yaşayabilirsiniz. Kalp çarpıntısı, ishal veya mide ağrısı gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Çok fazla filtre kahve tüketmek de yüksek tansiyona neden olabilir. Bu nedenle kahve keyfini abartmayı unutmayın.

En Doğalından Bir Fincan Kahve İster misiniz?

Suda çözünme kahvenin doğasına aykırıdır. Piyasada bulunan suda çözünen kahvelerin çekirdekleri birçok kimyasal işlemden geçerek fincanlarımızda yerini alır. Bu son derece sağlıksız içeceklere kahve demek mümkün değil. Hiçbir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal olan filtre kahveler, ağaçtan hasat edilen kahve çekirdeklerinin doğrudan paketlenmesi ya da kavrulup öğütülmesi ile bizlere ulaşmaktadır.

Sonuç

Bu yazımızda filtre kahve ile ilgili sorularınızı yanıtlamaya çalıştık. Ayrıca ana filtre kahveleri piyasaya sunduk ve objektif olarak inceledik. Şimdi, suda çözünen kahvelerden sıkıldıysanız ve kahvenin gerçek tadını zirvede yaşamak istiyorsanız, filtre kahve içmeye başlayabilirsiniz! Sizler için derlediğimiz markalara göz atabilir ve istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Emin olun, filtre kahve içmeye başlayınca bırakamayacaksınız!

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.