En İyi Diş Macunu Hangisidir: Hassas Dişler, Çocuklar, Ağız Kokusu ve Günlük Kullanım İçin

Artıklar, şeker, kahve, asitli yiyecekler, tükürük ve daha fazlası… Gün içinde dişlerimizin maruz kaldığı faktörler sayısızdır. Ağız hijyeninde karşılaştığımız en basit şey dişlerimizi düzenli fırçalamamızdır. İyi bir diş macunu ve diş fırçası ağız hijyeninde ihtiyacımız olan ilk malzemelerdir. Dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın; Diş çürüğü, diş eti hastalığı ve ağız kokusu gibi sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca dişlerimizde kalan yemek artıkları sadece hoş olmayan bir görüntü oluşturmakla kalmaz, ağızda hoş olmayan bir his de bırakır. Taze ve temiz bir nefese sahip olmak için dişlerinizi ve ağzınızı temizlemeye özen göstermeniz gerekir.

Piyasadaki onlarca diş macunu arasından size en uygun ve temiz içeriğe sahip ürünü seçmelisiniz.

Öncelikle yazımızın tamamını okumak istemeyenler için ihtiyacınıza uygun ürünler hakkında size tavsiyelerde bulunacağız. Yazının tamamını okuyabilir veya aşağıdaki ürünlerden herhangi birine tıklayarak mağazaya gidebilirsiniz. en ucuz fiyat.

Diş Macunu Nedir, Ne İşe Yarar?

Diş macunları dişlerimizi temizlemeyi amaçlayan ürünlerdir. Dişlerde biriken yağ, yemek, şeker, kahve gibi kalıntıların tek başına su ile temizlenmesi mümkün değildir. Ayrıca dişlerin üzerinde biriken bakteri plağının uzaklaştırılması ve ağız sağlığının korunması gerekmektedir. Diş macunları aşındırıcı maddeler içerir. Fırçalama sırasında köpüren diş macunları, yüzeyde biriken tüm kalıntıları giderir. Diş fırçası ve macun yardımıyla diş yüzeyinden uzaklaştırılan yemek artıkları veya diş plağı, köpük ile birlikte uzaklaştırılır. Diş macunları genellikle hoş bir kokuya ve tada sahiptir. Bu, fırçalamayı keyifli hale getirirken, ağızda yoğun bir ferahlık hissi de sağlar. Dişleri fırçaladıktan hemen sonra etkisini kaybetmeyen bu ferahlık sayesinde kişi kendini çok daha enerjik ve mutlu hisseder.

Diş macunları sayesinde diş minesi güçlendirilir ve diş çürümesi önlenir. Diş eti hastalıklarıyla mücadelede en önemli adım hiç şüphesiz düzenli fırçalamadır. Mikropları öldürmede etkili olan diş macunları da vardır. Her beklentiye ve diş sorununa göre üretilen diş macunları ağız sağlığında önemli rol oynamaktadır.

Diş Macunu İçeriğinde Ne Bulunur

 • Hassas aşındırıcılar kategorisinde; susuz silikon, magnezyum karbonat, kalsiyum karbonat, susuz alüminyum oksit, fosfat tuzları.
 • Diş macununun fırçalama sırasında çabuk kurumasını önleyen ve nemli kalmasını sağlayan maddeler olduğu gibi sorbitol ve gliserol maddeleri de vardır.
 • Diş minesini güçlendirmek için diş macunlarına florür dahildir.
 • Diş macunu benzersiz bir dokuya sahiptir. Bunu başarmak için doğal sakızlar, algler veya kolloid tarzı mineral koyulaştırıcılar kullanılır.
 • Ayrıca diş macunlarına daha hoş bir tat vermek için sakarin veya benzeri maddeler eklenir. Bu maddeler diş çürümesine neden olmaz.
 • Son olarak diş macununun köpürmesi için lauril sülfat gibi maddeler eklenir ve daha iyi temizlik sağlanır.

Diş Macunu Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş macunu denilince hangi ürünü almamız gerektiği konusunda kafamız karışabilir. Piyasada farklı içerik, renk ve tatlara sahip onlarca diş macunu bulunmaktadır. Ağız ve diş sağlığımızı korumak, diş çürümelerini önlemek ve hassasiyet gibi durumlardan kaçınmak için doğru diş macununu seçmek gerekir. Bazen ne yaparsak yapalım ya da hangi diş macununu kullanırsak kullanalım diş problemleri yaşayabiliriz. Buradaki amaç, uygun diş macunu seçerek hayatınız boyunca sorunsuz dişlere sahip olmanızdır. Doğru diş macunu kullanmak bu riskleri en aza indirir. Şimdi diş macunu almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir birlikte bakalım 🙂

İçerik

Yukarıda da bahsedildiği gibi diş macunu denilince içinde şu ve bu maddeler olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü her diş macununun içeriği farklıdır. Ancak genel olarak ele alırsak; Diş macunlarının ana maddesi florürdür. Bakteriler nedeniyle diş yüzeyini güçlendiren ve diş minesini güçlendiren flor, kişinin ihtiyaç duyduğu bir maddedir.

Ağız ve diş sağlığınıza uygun ürünler mutlaka vardır. Karbamid, karbonat, peroksit gibi maddeler içeren diş macunları diş beyazlatma için faydalıdır. Dişlerinizin beyazlığının yeterli olmadığını düşünüyorsanız bu içeriğe sahip ürünleri tercih etmelisiniz.

Hassas dişler de birçok insanın muzdarip olduğu bir problemdir. Diş hassasiyeti olanlar için üretilen diş macunları stronsiyum klorür, arginin, potasyum nitrat içerir.

Diş eti iltihabı sorunu ile yalnızsanız diş macunu içeriğinde çinko sitrat, disodyum pirofosfat, potasyum nitrat varlığına bakmalısınız.

SLS, triklosan, SLES, parabenler, alkol gibi maddeler içeren diş macunlarından uzak durmak faydalı olacaktır. Ayrıca hayvansal katkı maddesi içermeyen ve hayvanlar üzerinde test edilmemiş vegan diş macunları da bulunmaktadır. Tamamen bitkisel olan diş macunları, doğallığı tercih edenler ve kimyasallardan rahatsız olanlar için üretilmiştir.

Ancak diş macunu satın almadan önce dişlerinizin sorununu veya ihtiyacını iyi bilmeniz gerekir. Diş hekiminize danışarak ne tür diş macunu kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Tat

Çok köpüren, yoğun ve baharatlı bir tada sahip olan diş macunları kesinlikle uzak durmanız gereken ürünlerdir. Yumuşak ve akıcı diş macunları çok sert olmaktansa çok daha masumdur. Yapay renklendirici ve aroma verici diş macunlarından ziyade bitkisel katkılarla formüle edilmiş diş macunlarına yönelmelisiniz. Misvak özü, nane, okaliptüs yağı, papatya, aloe vera ve çay ağacı yağı gibi bitki özleri içeren diş macunları, kimyasal içermedikleri için güvenli ve sağlıklıdır. Normal, zararsız bir diş macunu çok baharatlı bir tat vermez ve fırçalamadan sonra dudak kenarlarında yanma hissi bırakmaz.

En İyi Diş Macunu Tavsiyeleri

Diş macunu denilince birçok çeşidi olduğunu söylemiştik. Cilt tipimize göre nemlendirici, cilt temizleyici veya sabun gibi ürünleri tercih ettiğimiz gibi ağız ve diş sağlığı konusunda da aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Sağlıklı ve güvenilir diş macunlarını farklı başlıklar altında toplamak istedik. Bu sayede ihtiyaçlarınızı karşılayan ürünlere daha rahat ulaşabilirsiniz.

Beş ana başlıkta topladığımız diş macunları ile ağız ve diş sağlığınızı daha iyi koruyabilir, beklentilerinize cevap bulabilirsiniz. İşinizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz kategoriler ise şu şekilde;

 • Günlük kullanım için diş macunları
 • Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olan diş macunları
 • Çocukların kullanımına uygun diş macunları
 • Ekstra beyazlatma etkisi olan diş macunları
 • Hassas dişler için formüle edilmiş diş macunları

Bu başlıklar altında topladığımız ve 2021 yılında öne çıkan ürünleri siz değerli okuyucularımızın tercihine bıraktık. Aşağıdaki diş macunu markalarından ihtiyacınıza yönelik bir ürün satın alabilir veya incelemelerimize göz atabilirsiniz 🙂

Günlük Kullanıma Uygun Diş Macunları

Genel olarak sağlıklı diş etlerine ve dişlere sahip kişilerin tercih edebileceği ürünlerdir. Günlük kullanıma uygun diş macunları adından da anlaşılacağı gibi dişlerinizin ihtiyacı olan temizliği yapar. Gün içerisinde diş yüzeylerinde biriken kalıntıları gidermek için kullanılabilir. Günlük olarak kullandığınız diş macununun içeriğinde ve güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Bu bağlamda sizlere önermek istediğimiz diş macunlarını incelemek için aşağıya göz atabilirsiniz.

Amway Glister Diş Macunu 150 ml İncelemesi

Fiyatına Bak

Adından da anlaşılacağı gibi, Amway Glister Florürlü Diş Macunu güçlü bir florür etkisine sahiptir. Dişleri beyazlatarak parlak bir görünüm kazandıran bu diş macunu aynı zamanda diş çürümelerini önleme etkisine de sahiptir. Ağız hijyeni ve ferah bir nefes için tercih edilebilecek Amway Glister Florürlü Diş Macunu dişlerdeki mineral kaybını önler ve mineral oluşumunu destekler. Beyazlatmayan formülü sayesinde diş minesine zarar vermez. Dişlerdeki lekelerin giderilmesinde de etkilidir. Dişleri daha güçlü ve çürüklere karşı daha dirençli hale getiren Amway Glister florürlü diş macunu, fırçalama sırasında diş plağının çıkarılmasında etkilidir. Altı yaşından küçük çocuklar için uygun olmayan bu diş macunu yetişkin diş bakımı için oldukça faydalıdır. Özellikle çok fazla çay, kahve ve sigara tüketen kişilerin dişlerindeki lekeleri giderir. Morlukları gidermedeki başarısının yanı sıra yeni morlukların oluşmasını da engeller.

Amway Glister Florürlü Diş Macunu kullananlar üründen çok memnun kaldıkları gibi yıllardır kullananlar da var. Özellikle dişlerin beyazlatma etkisi çok beğenilmektedir. Diş ağrısına iyi geldiğini söyleyenler de var. İçeriğinin doğal ve sağlıklı olması tercih edilmesinde oldukça etkilidir. Fiyat açısından biraz pahalı gibi görünse de özellikleri ve temiz içeriği ile öne çıkan bir diş macunu olduğunu söyleyebiliriz.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Dengeli bir florür içeriğine sahiptir.
 • Dişlerdeki mineral kaybını önler.
 • Diş çürümelerini önleyici etkiye sahiptir.

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbonlu Diş Macunu 75 Ml İncelemesi

Fiyatına Bak

Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbon 75 ml diş macunu, dişlerin günlük en iyi temizliği için formüle edilmiştir. Diş minesine zarar vermeyen içeriği ve beyazlatma özelliği ile öne çıkmaktadır. Ağız kokusuyla da savaşan bu diş macunu, doğal bambu aktif kömür içerir. Bu nedenle asit plak oluşumları azalır ve ferah bir nefes alınır. Doğal içeriği ile dişlerdeki lekeleri çıkaran Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbon 75ml diş macunu pürüzsüz bir beyazlık içindir. Doğal okaliptüs içeren bu bitkisel diş macunu ağzınızı daha hijyenik hale getirirken, nane yağı ve mentol ağzınızı taze tutmaya yardımcı olur. Şeker, florür, SLS, titanyum dioksit, parabenler, glüten, tuz ve boyalar içermeyen bu diş macunu, doğallıktan vazgeçmeyenler için ideal bir üründür.

Ürünün kullanıcı incelemelerine baktığımızda hem fiyatından hem de doğal içeriğinden memnun kaldıklarını gördük. Hediye diş fırçası ile birlikte gelen Eyüp Sabri Tuncer Doğal Bambu Karbon 75ml diş macunu, diş sağlığını koruyan ucuz bir bitkisel ürün arayanlar için uygun bir seçim olabilir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Zararlı kimyasallar içermez.
 • Doğal bambu, okaliptüs ve nane yağı içerir.
 • Dişleri doğal bir şekilde korur ve ağız kokusunu engeller.
 • Beyazlatma işlevi vardır.

Organicadent Doğal Diş Macunu Florürsüz İncelemesi

Fiyatına Bak

ORGANICADENT Doğal Diş Macunu günlük ağız ve diş hijyeni için formüle edilmiş bir üründür. Helal sertifikasına sahip olan bu üründe suni tatlandırıcı ve boya maddesi bulunmamaktadır. Bu diş macunu tamamen doğal içeriği ile öne çıkan bir üründür. Hayvansal içerik içermediği için vegan kişiler için de uygundur. Ayrıca alkol içermez. Hem çocuklar hem de yetişkinler için üretilen ORGANICADENT Doğal Diş Macunu birlikte satılmaktadır. Kalite kontrol sistemlerinden başarıyla geçen ürün gerekli kontrollerden geçirilmiştir. Gluten ve florür içermeyen bu diş macunu, doğal diş macunu arayanlar için üretildi.

Uygun fiyata sahip olan ORGANICADENT doğal diş macunu, kullananların da ilgisini çekiyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Helal ürün sertifikalı diş macunu olup bitkisel içeriklidir.
 • Florür, glüten, alkol veya yapay kimyasallar içermez.
 • Bu vegan.
 • Günlük diş ve ağız temizliğini sağlayarak ön plana çıkmaktadır.

Ağız Kokusu İçin Diş Macunları

Bazı insanlar ağız kokusundan şikayet eder. Her yaşta ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ağız kokusunu azaltmak için kullanılan diş macunu da önemli bir yere sahiptir. Beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler, sigara, alkol tüketimi, diş çürüğü veya diş eti sorunları gibi nedenlerle oluşabilen ağız kokusu sorunu için öncelikle uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Ayrıca ağız kokusunu azaltan ve önleyen diş macunları hakkındaki ipuçlarımıza da aşağıdan göz atabilirsiniz.

Farmasi Eurofresh Misvaklı Beyazlatıcı Diş Macunu İncelemesi

Fiyatına Bak

Farmasi Eurofresh Miswak beyazlatıcı diş macunu, sağlıklı dişlere sahip olmanızı sağlayan bir formüle sahiptir. İçeriğindeki misvak özü sayesinde parlak dişler sağlar. Ürünün öne çıkan özelliklerinden biri de florür içermemesi. Ayrıca parabenler, trikolasan gibi zararlı maddeler içermez. Temiz içeriğe sahip olmak, onu kullanan kişiler tarafından en çok beğenilen özelliktir. İçeriğindeki aloe vera, çay ağacı yağı, ginseng, kabartma tozu ve misvak özü ile dişlerinizi çok daha sağlıklı ve beyaz yapar.

Diş yüzeyindeki lekeleri çıkarmada başarılı bir ürün olan Farmasi Eurofresh Misvak beyazlatıcı diş macunu ağızda hoş bir koku bırakır ve beyazlatma özelliği ile de ön plandadır. Bu uygun fiyatlı diş macunu, sağlıklı içerikli bir ürün arayan herkes için uygundur.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Misvak özü ve bitkisel katkı maddeleri içerir.
 • Beyazlatma etkisi vardır.
 • Ağızda taze ve hoş bir koku bırakır.

Marvis Smokers Whitening Mint 85 Ml İncelemesi

Fiyatına Bak

Marvis Smokers Whitening Mint 85ml diş macunu kremsi bir dokuya ve zarif bir ambalaja sahiptir. Günlük diş temizliğine uygun olan bu ürün gün boyu ağızda ferahlık verir. Duman, yemek ve kahve kaynaklı lekeleri çıkarmayı başaran Marvis Smokers Whitening Mint 85ml diş macunu, kullananlardan tam not alan bir üründür.

Bu diş macununu tercih edenler asla başka bir ürün kullanmayacaklarını ve bu ürünün vazgeçilmez olduğunu söylüyorlar. Kalitesi, mükemmel temizliği ve dişleri beyazlatması ile öne çıkan bu diş macunu, ağızda bıraktığı ferahlık ile de beğeni topluyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Ağızda yoğun bir temizlik, ferahlık hissi ve nane aroması bırakır.
 • Dişlerdeki lekeleri giderir.
 • Tartar oluşumunu engeller.

Çocuklar İçin Diş Macunları

Diş fırçalama alışkanlığı genellikle erken yaşlarda kazanılır. Bu konuda aileler çocukları için uygun diş macunu arayışındadır. Bu noktada ihtiyacı karşılayan ve zararsız olan diş macunları bulunmaktadır. Özellikle çocukların kullandığı diş macunları çok fazla florür içermemelidir. Çocuk diş macunları söz konusu olduğunda florür miktarı 250 ile 400 ppm arasında olmalıdır. Çocuklar, yetişkinler gibi diş macunu yutmamaları gerektiğini fark etmeyebilirler. Araştırmalar ayrıca diş macunlarının üçte ikisinin çocuklar tarafından yutulduğunu göstermiştir. Bu nedenle ebeveynler kesinlikle çocuklarının yanında durmalı ve dişlerini fırçalarken onlara rehberlik etmelidir. Ebeveynler motor gelişimi çok gelişmemiş çocukların dişlerini fırçalamalı veya dişlerine yardım etmelidir.

Diş macununun doğru kullanımı ile çocuklar gelecekte sağlıklı dişlere ve fırçalama alışkanlıklarına sahip olabileceklerdir. Aşağıda önerdiğimiz ürünlerden çocuğunuz için doğru diş macununu seçebilir veya yaptığımız incelemelere göz atabilirsiniz.

Naturalive Doğal Çocuk Diş Macunu İncelemesi

Fiyatına Bak

Naturalive Natural Bebek Diş Macunu, çocukların kullanımı için formüle edilmiş temiz içerikli bir üründür. İçeriğindeki misvak ile diş sağlığı korunur ve diş çürüklerine karşı da koruma sağlanır. Florür içermeyen Naturalive Natural Çocuk Diş Macunu, dişlerini fırçalarken diş macunu yutan çocuklar için idealdir. Çünkü florür, yutulduğunda küçük sağlık sorunlarına bile neden olabilir.

içerir; Parabenler, SLS, formaldehit, boya, florür, suni tatlandırıcı, triklosan gibi zararlı maddeler içermez. Ebeveynler tarafından güvenle kullanılan bu marka, çocuklara diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasında önemli rol oynuyor.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Florür içermez.
 • İçeriğindeki misvak sayesinde diş ve diş etleri korunur.
 • Tamamen doğal bir içeriktir.
 • Helal sertifikasına sahiptir.

Organicadent Florürsüz Doğal Çocuk Diş Macunu İncelemesi

Fiyatına Bak

Organicadent florür içermeyen doğal bebek diş macunu, güvenilir içeriği ile öne çıkan bir üründür. Yapay renklendirici veya tatlandırıcı içermemesi ebeveynler tarafından tercih edilmesinde etkilidir. Tamamen doğal içeriklere sahip olması, çocuklar için uygun olduğunu ortaya koymaktadır. Bu evcil hayvan içermeyen diş macunu vegan ve helal sertifikalıdır.

Alkol içermemesi çocuklar için uygun olduğunu gösterir. Organicadent’in florür ve glüten içermeyen doğal florürsüz bebek diş macunu, çocukların dişlerini fırçalama alışkanlığı kazanmaları ve sağlıklı dişlere sahip olmaları için idealdir. Parabenler ve SLS gibi zararlı maddeler içermeyen Organicadent florür içermeyen doğal bebek diş macunu birçok ebeveynin tercihidir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Florür, parabenler, SLS, alkol, gluten ve hayvansal katkı maddeleri içermez.
 • Bu vegan.
 • Çocuklar için çekici bir ambalajı var.
 • Tamamen doğal bir içeriğe sahiptir.

Logona 0-6 Yaş Çocuklar İçin Nane Özlü Organik Diş Macunu İncelemesi

Fiyatına Bak

0-6 yaş çocuklar için Logona Nane Özlü Organik Diş Macunu ebeveynlerin güvenebileceği bir üründür. İçeriğindeki nane yağının doğal aromaları da çocuklar için diş fırçalamayı daha eğlenceli hale getiriyor. Ayrıca makarnayı daha lezzetli hale getirmek için bitkisel boyalarla renklendirilir. İçeriğindeki yeşil çay ve ekinezya ile diş çürümelerinin önüne geçilir ve diş plağına neden olan bakteriler yok edilir. Diş eti bakımında faydalı olan papatya, ebegümeci ve mür özleri ile iltihaplanma da engellenir. SLS, flor, suni koku, boya içermez. Ayrıca petrol ürünleri içermez.

Cilt ile uyumu ile öne çıkan bu diş macunu vegan bir üründür. Ayrıca gluten ve laktoz içermez. Doğal silika jeli sayesinde diş plaklarını yok eder. Süt dişlerini sağlıklı tutmak için üretilmiş bir üründür. Ebeveynlerin çok sevdiği bu diş macunu doğal içeriğine güven verir. Ayrıca çocukların naneli diş macununa geçişini kolaylaştırması da olumlu yönleri arasındadır. Fiyatı biraz yüksek olsa da temiz içeriği ve çocuklar tarafından sevilmesi ile öne çıkan bir üründür.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Bu vegan.
 • Tamamen doğal maddelerdir.
 • Yapısında SLS, florür, suni koku ve boya içermez.
 • Nane aroması ile tatlandırılmıştır.
 • Güvenilirdir.
 • Enflamasyonu önler.

Ekstra Beyazlatıcı Diş Macunları

Kim parlak beyaz dişlerin hayalini kurmaz? Bazen dişlerimizi düzenli olarak fırçalasak ve gerekli özeni göstersek bile yeterince beyazlayamayabiliriz. Dış etkenler bir yana dişlerin beyazları da genetik olabilir. Çeşitli nedenlerle sararıp lekelenen dişler kişinin özgüvenini azaltır ve tam bir gülümsemeyi engeller. Bu noktada tercih edilen diş macununun yüksek derecede beyazlatma etkisi olmalıdır. Aşağıda sizin için bırakmış olduğumuz beyazlatıcı diş macunu uçlarından dilediğiniz diş macununu satın alabilirsiniz.

Opalescence Büyük Boy Beyazlatıcı Diş Macunu 133g İncelemesi

Fiyatına Bak

Opalescence Diş Macunu kısa sürede görünür beyazlık görmek isteyenler için formüle edilmiş bir üründür. Diş yüzeylerindeki lekelere ve sararmaya karşı etkilidir. Dişleri beyazlamış hastalar için de uygundur. Çünkü aynı zamanda var olan beyazı koruma özelliğiyle de ortaya çıkıyor. Florürü etkin ve hızlı bir şekilde serbest bırakan bu diş macunu, mine ve dentinin restorasyonunu korumak için de faydalıdır. %0,25 sodyum florür içeren Opalescence diş macunu, bir ayda dişleri iki ton beyazlatmayı amaçlar.

Diş eti iltihabını da azaltmaya yönelik olan bu diş macunu, kullanıcılarını memnun ediyor. Vaatlerini yerine getirmeyi başaran Opalescence diş macununun fiyatı biraz yüksek.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Antiinflamatuardır.
 • Yoğun florür salgılar.
 • Dişlerinizi kısa sürede beyazlatın.
 • Beyazlatılmış dişlerin rengini koruyun.
 • Lekeleri ve sararmaları giderir.

Marvis Whitening Mint Diş Macunu İncelemesi

Fiyatına Bak

Marvis Whitening Mint Diş Macunu dişlerinizi beyazlatmayı amaçlayan ve onların daha sağlıklı görünmesinde etkili olan bir üründür. Formülündeki nane aroması ile ağızda uzun süre ferahlık ve ferahlık hissi bırakır. Dişlerdeki tartar ve plakları temizleyen bu diş macunu, İtalyan tarzı tasarımıyla banyonuza şıklık katacak. Ağızda ferahlık hissi bırakan Marvis beyazlatıcı naneli diş macunu dişlerinizi parlatır ve gülümsemenizin keyfini çıkarmanızı sağlar. Diş yüzeylerindeki lekelerin ve sararmaların giderilmesinde etkilidir.

Çoğu kullanıcı, ürünün beyazlatma etkisinden oldukça memnundur. Düzenli kullanımda dişlerde gözle görülür sonuçlar veren Marvis nane beyazlatıcı diş macununun, bazı kişiler tarafından yeterli etki gösterdiği tespit edilmemiştir. Fiyat biraz pahalı.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Beyazlatma etkisi vardır.
 • Ağızda taze nane hissi bırakır.
 • Zarif ambalaj tasarımı ile dikkat çekiyor.
 • Dişlerin sararmasını ve lekelenmesini engeller.

Hassas Dişler İçin Diş Macunları

Sıcak, soğuk, şekerli veya asitli yiyecekler yerken dişlerde keskin, kısa süreli ağrı diş hassasiyetini gösterebilir. Bu ağrı genellikle fırçalama sırasında ortaya çıkar ve kişiyi rahatsız eder. Diş minesinin aşınması veya kök kısımlarının açığa çıkması nedeniyle oluşabilecek diş hassasiyetinin başka birçok nedeni olabilir. Tartar birikimi, genetik faktörler, çürükler de diş hassasiyetine neden olabilir. Yakın zamanda yapılan diş operasyonları veya beyazlatma gibi işlemler de diş hassasiyetine neden olabilir. Bu durumlarda kendiliğinden hassasiyetler oluşur. Ancak kalıcı diş hassasiyeti noktasında önlem alınması kaçınılmazdır. Dişlerinizde hassasiyet belirtisi varsa ve uzun süredir sizi rahatsız ediyorsa, günlük hayatınızı etkiliyorsa öncelikle diş hekiminin kapısını çalmanız gerekecektir. Hassas dişlere sahip kişiler de diş macunu seçerken dikkatli olmalıdır. Her ürün gelişigüzel kullanılmamalı ve dişler korunmalıdır.

Aşağıda hassas dişleri olan kişiler için diş macunu ipuçları bırakıyoruz. Dilerseniz ürünlere tıklayarak veya yazdığımız incelemelere göz atarak satın alabilirsiniz.

Sensodyne Hassasiyet & Diş Eti 1+1 Diş Macunu İncelemesi

Fiyatına Bak

Sensodyne Sensitivity & Gum Toothpaste, hassas dişlere sahip kişileri rahatlatmayı amaçlar. Hassas bölgelerde koruyucu bir tabaka oluşturarak öne çıkan bu ürün hassas dişlerin tedavisine yardımcı olur. Dişlerdeki plakları ve lekeleri yok eder. Klinik olarak kanıtlanmış etkileri olan güven verici bir üründür.

Sensodyne Duyarlılık ve Sakız Diş Macunu kullanan kişilere hitap etmektedir. Kullanmaya başlayan insanlar, bir hafta gibi kısa bir sürede bile diş hassasiyetlerinin önemli ölçüde azaldığını iddia ediyor. Beyazlatmada da gözle görülür sonuçlar üretir. Sararmayı önleyen ve kanamayı azaltan Sensodyne Sensitivity & Gum 1+1 Diş Macunu mükemmel kaliteye sahiptir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Hassas dişler için uygundur.
 • Lekeleri ve plakları önler.
 • Diş hassasiyetini ortadan kaldırın.
 • Beyazlatma etkisi vardır.

Logona Hassas Diş Ve Diş Etleri İçin Papatya Özlü Organik Diş Macunu İncelemesi

Fiyatına Bak

Hassas Dişler ve Diş Etleri İçin Logona Organik Papatya Özlü Diş Macunu, diş hassasiyeti olan kişiler için uygun bir üründür. Ağrı ve ağrı gibi durumlara duyarlı olan dişlerin rahatlatılması için formüle edilmiştir. İçeriğindeki potasyum klorür sayesinde diş sinirlerinin etrafında koruyucu bir kalkan oluşturulur ve diş gevşer. Ağrıya ve dış etkenlere karşı güçlenen dişler kişinin konforunu artırır. Yapısında bulunan papatya, adaçayı ve cadı fındığının organik özü sayesinde iltihabi durumların önüne geçilir ve diş etleri sağlıklı ve güçlü kalır. Bakteri plakları, diş minesine zarar vermeyen silika jel parçaları ile temizlenir.

İçeriğindeki nane aroması ağızda ferah ve hoş bir tat bırakır. Florür içermemesi ürünün öne çıkan özelliklerinden biridir. Homeopatik tedavi için de kullanılabilir. Kullanan kişiler de bu diş macunundan memnun kalmaktadır. Ürünün çok iyi performans göstermediğini iddia edenler de var. Fiyat açısından biraz pahalı olsa da bitkisel olması ve diş hassasiyetine iyi gelmesi nedeniyle tercih edilebilir.

Öne Çıkan Özellikleri:

 • Yoğun kıvam, hemen bitmiyor.
 • Hassas dişler için uygundur.
 • Dişlerin hassasiyetine iyi gelir.
 • Bitkisel maddeler içerir.
 • Florür içermez.

Diş Macunu Nasıl Ve Ne Sıklıkta Kullanılmalıdır?

Dişlerimiz gün boyunca sürekli aktivite halindedir. Kahvaltı, çay, kahve, sigara, şekerli ve asitli yiyecekler denince; Kalıntılardan dolayı dişlerimizde tabakalar oluşur. Dişlerde biriken bu yemek artıkları ve mikroplar fırça ile temizlenmezse ağızdaki bakteriler plaklar oluşturacaktır. Çünkü dişlerde biriken yemek artıkları mikroplar tarafından yapışkan hale getirilerek dişlerde kalıcı hale gelir. Berrak ve yapışkan olan plaklar ancak dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak çıkarılabilir. Dişlerin yüzeyinde, diş ve diş etlerinin birleşim yerlerinde veya dişler arasında oluşan plaklar birçok diş eti hastalığına ve diş çürümesine neden olabilir.

Dişler günde en az iki kez düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kaliteli diş macunu ve çok sert olmayan bir diş fırçası ile temizlenen dişler, ağzınızı gün boyu taze tutar. Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız günlük temel diş temizliği için yeterli olacaktır. Ancak günde en az bir kez dişlerinizi fırçaladıktan ve dişlerinize yapışmış olabilecek yemek artıklarını temizledikten sonra diş ipi kullanmak ekstra bakım sağlayacaktır. Fırçaladıktan sonra uygulamanız gereken bir diğer bakım rutini de diş bakımı için su kullanmaktır.

Diş fırçalama en az 2 dakika sürmelidir. Fırçalarken sert, bastırma hareketlerinden kaçının ve nazikçe fırçalayın. Dişlerinizi temizlerken dişlerinizin hem iç hem de dış yüzeylerinin tamamen temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Diş fırçası diş eti çizgisine 45° açıyla tutulmalı ve diş etlerinden diş yüzeylerine doğru fırçalama yapılmalıdır. Kalan dişler de fırçalamadan paylarını almalıdır. Son olarak ferah ve temiz bir nefes almak için dil fırçalanarak işlem bitirilmelidir.

Araştırmalar, çoğu yetişkinin dişlerini 2 dakikadan daha kısa sürede fırçaladığını gösteriyor. 2 dakikalık süreyi zaman ayırarak veya sevdiğiniz bir şarkıyı sonuna kadar dinleyerek doldurabilirsiniz.

Siyah Aktif Karbonlu Diş Macunu Nedir, Diş Beyazlatmada Yardımı Olur Mu?

Son yıllarda popüler hale gelen siyah aktif kömür diş macunları da birçok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Kömür içeren bu diş macunlarının dişleri daha da beyazlattığı düşünülmektedir. Kömürün hafif bir aşındırıcı etkisi olduğundan diş yüzeyindeki lekelerin giderilmesinde yardımcı olabilir. Ancak dişleri beyazlattığı düşünülen bu diş macunları aslında o kadar da masum değil! Kömürün aşındırıcı etkisi nedeniyle diş minesinin hasar görmesi ve aşınması ve bunun sonucunda dentin kısmının ortaya çıkması mümkündür. Bu nedenle aktif kömürlü diş macunlarının diş hassasiyetini tetikleyebilecek etkileri olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere’de British Dental Journal’da yayınlanan bir çalışmada, siyah aktif kömür diş macunlarının pek güvenilir olmadığı belirtilmişti. Genelde bu tip diş macunları florür içermez ve içerse bile formülündeki kömür sayesinde florürlü madde etkisini kaybeder. Kömürlü diş macunlarının dişleri güçlendirdiği, diş çürüklerini iyileştirdiği ve dişleri beyazlattığı iddialarının kanıtlanmış bir tarafı yok.

Diş minesini güçlü tutmaya yardımcı olan florür, diş çürüğü ile mücadelede de etkilidir. Florür içermeyen ve kömür içeren siyah diş macunları sürekli kullanıldığında diş çürümesine neden olabilir. Aktif kömür diş macunu kullanan kişiler daha sonra diş hassasiyeti yaşadıklarını bildirmektedir. Zararları faydalarından daha ağır basan siyah aktif karbonlu diş macunları dikkatli kullanılmalıdır. Sürekli kullanmak yerine bu tip diş macunlarını arada bir tercih etmek daha doğru olacaktır.

Florür Zararlı Mıdır?

Doğal bir mineral olarak adlandırılabilecek olan flor, bazı yiyecek ve su kaynaklarında da bulunmaktadır. Diş çürümesini önlemek için genellikle içme suyuna florür eklenir. Ayrıca araştırmaya göre; Florür eklenmiş su tüketerek yaşayan insanların, florür içermeyen su tüketerek yaşayanlara göre daha az diş çürüğü yaşadığı gösterilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından içme suyuna florür eklenmesi bile onaylandı.

Florür diş minesini sertleştirmede ve güçlendirmede etkilidir. Dişlerinizi günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalamanız yeterli olacaktır. İçtiğiniz suda florür olup olmadığını öğrenmek için yetkili kurum veya firmayı arayarak bilgi alabilirsiniz. Aşırı florür alımı zararlı olabileceğinden diş hekiminize danışmalı ve günlük flor miktarınızı konuşmalısınız. Diş hekiminiz içtiğiniz sudaki florür düzeyine göre size uygun bir diş macunu önerecektir. Yetişkin bir diş macununda olması gereken normal florür miktarı 1000-1500 ppm olmalıdır. Küçük çocuklara gelince, florür içermeyen bir diş macunu yardımcı olacaktır. Çünkü çocukların genellikle diş macunu yutma eğilimi vardır. Veya tercih edilen diş macunu maksimum 250 ppm florür içermelidir. Vücuda fazla miktarda florür emildiğinde toksik etkiler oluşabilmekte ve hatta yaşam riskleri sorgulanabilmektedir.

Sonuç

Değerli Tüketici Dergisi Okurları; Bu yazımızda sizlere diş macunu hakkında çeşitli bilgiler vermeye çalıştık. Aklınıza gelebileceğini düşündüğümüz noktalara açıklık getirmek istedik. Objektif olarak sunduğumuz diş macunları ile yardımcı olmaya çalıştık. Umarız verdiğimiz bilgiler faydalı olmuştur.

Bizim için bir gülümsemeyi daha keyifli kılan detaylardan biri de temiz ve parlak dişlerdir. Bunun için diş macunu seçiminde hassas olmak ve ciddiye almak gerekir. Bununla birlikte, diş macunları da bir dereceye kadar sorunları çözebilir. Bu nedenle ağrı, hassasiyet, karıncalanma, dişlerinizin görünümünde değişiklik veya diş eti kanaması gibi sorunlar yaşıyorsanız güvenilir bir diş hekiminin kapısını çalmanızda fayda var.

Yılda en az iki kez diş muayenesi yaptırmak olası sorunlara karşı zamanında önlem almak için doğru davranış olacaktır. Çocuklar söz konusu olduğunda durum değişmiyor. Düzenli diş kontrolleri ve temiz diş macunu ile çocuklarınızın ağız ve diş sağlığını koruyabilirsiniz. Lütfen günde en az 2 kez 2 dakika dişlerinizi fırçalamayı unutmayın 🙂

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.