Bebeğiniz İçin 16 En İyi Biberon Tavsiyesi ve Kullanıcı Yorumları

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için en doğru ve tavsiye edilen besin hiç şüphesiz anne sütüdür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirtmektedir. Başka besinlere başlansa bile anne sütünün 2 yaşına kadar sürdürülmesi bebeğin sağlıklı gelişimi için son derece önemli ve faydalıdır.

Ancak bazı durumlarda bebeğin emzirilmesi imkansız hale gelebilir. Anne sütü az olabilir veya hiç olmayabilir. Ya da bebek çeşitli nedenlerle hiç emmek istemeyebilir. Bu durumda bebeği beslemek için formül mamalar tercih edilmelidir. Formüle edilmiş gıdalar, temel bir besin maddesinin yanı sıra bir ek olabilir. Bu anlarda biberon, bebeği sağlıklı bir şekilde beslemek için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelir. Ya da annenin bebeğinden kısa bir süre ayrı kalacağı veya çalışmak zorunda kalacağı durumlarda bebek anne sütünü biberondan almak zorunda kalacaktır.

Peristaltik Dil Hareketinin Önemi

Emziren bebeklerde dil içgüdüsel olarak hareket eder. Bebekler emzirirken annelerinin göğsündeki kahverengi bölgeyi ağızlarıyla tam olarak kavrarlar. Daha sonra bu tarafta dil ile damak arasına sıkıştırdıkları sütle ağızlarını doldurmak için emme hareketine başlarlar. Dilin ucunu sürekli olarak arkadan öne doğru hareket ettirerek memeden süt çıkarmaya çalışırlar. Peristalsis adı verilen bu hareket, çocuklar için oldukça zorlu bir durumdur. Bebekler her emzirdiklerinde yaklaşık 1000 peristaltik hareket yaparlar. Bebekler için yorucu olan emme süreci doğanın bir parçasıdır ve öyle olmalıdır. Ayrıca dilin peristaltik hareketi çocukların sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Çene, ağız ve yüz kaslarının gelişiminde önemli rol oynayan bu emme hareketi, biberon kullanırken dahi devam ettirilmelidir.

Biberonlar, bebeklerin anne memesini emerken emek harcayacakları şekilde üretilir. Çocuk; Biberon kullanırken yorulmanız, uykuya dalmanız ve hatta terlemeniz gerekir. Çok rahat içiyorsa, göğsündeki şişeyi seçmesi an meselesi olabilir!

Biberon Satın Almadan Önce Anne ve Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

Biberon denilince birçok markanın ürettiği yüzlerce ürüne rastlayabilirsiniz. Farklı malzemelerle üretilen bu şişelerin özellikleri de farklılık göstermektedir. Biberon satın almadan önce ebeveynlerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu kriterler göz ardı edilmezse çocukları sağlıklı ve huzurlu bir şekilde beslemek mümkün olur. Her bebeğin seveceği ve rahatça emzireceği biberon çeşidi farklı olabilir. Ancak sağlıklı, orta kaliteli bir şişede bulunması gereken özelliklere bir göz atmak istedik.

Çocuğun yaşı

Biberon almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli detay bebeğinizin yaşıdır. Yenidoğan için yavaş akışlı biberon tercih ederken, 6 aylık bebeğiniz için orta akışlı biberon tercih etmeniz gerekecektir. Biberonun hacmi de bebeğin ayı ile doğru orantılı olarak değişir. Yenidoğan için 90 ml biberon yeterliyken, 6 aylık bebek için 250 ml biberon gerekebilir. Bazı şişelerin antikolik özellikleri vardır. Genel olarak yeni doğan bebekler için bu özelliğe sahip biberonlar tercih edilmelidir.

Şişe malzemesi

Bebeğinizin yaşına uygun biberon seçerken bir diğer önemli nokta ise malzemenin cinsi ve kalitesidir. Biberonlar temel olarak iki gruba ayrılır; cam ve plastik. Cam şişeler en sağlıklısıdır, ancak kırılmaz değildirler. Bu şişelerin temizliği de son derece kolaydır ve koku yapmazlar. Kaliteli ve dayanıklı bir plastik türü olan polipropilen size büyük bir kullanım kolaylığı sunabilir. Kırılma riski taşımayan bu hafif şişelerin olumsuz özelliği, zararlı kimyasallar içerme riski taşımalarıdır. Bu nedenle satın almadan önce ftalat ve BPA, BPS, PVC gibi maddeler içermediğinden emin olmanızda fayda var. Polipropilen şişeler kolay soğumaz ve dış mekan kullanımında rahatlık sağlar. Şişe için başka bir malzeme silikondur. Silikon biberonlar genellikle tıbbi malzemelerden üretildiği için yumuşaktır ve sağlığınıza zarar vermez. Sıkılarak da kullanılır ve istenilen miktarda mama bebeğin ağzına verilebilir. Şişe malzemesi termal şoka ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı olmalıdır.

Şişe tasarımı

Alacağınız şişenin tasarımı da oldukça önemlidir. Özellikle tutmayı kolaylaştıran bir tasarıma sahip olmak beslemeyi pratik hale getirecektir. İlerleyen aylarda bebeğiniz için dışı renkli görsellere ve detaylara sahip biberonları tercih edebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz daha eğlenceli bir beslenme macerası yaşayabilir. Şişenin geniş ağzı hem temizliği pratik hale getirirken hem de doldururken rahatlık sağlar.

Biberon için emzik

Biberon emziği bebeğin ağzına temas ettiği ve beslendiği yer olduğu için çok önemlidir. Emzik mutlaka anne memesini emme hissi veren bir özelliğe sahip olmalıdır. Standart, kolay emilen bir emzik bebeğin memeye dönmesini engelleyebilir. Bu nedenle emzik; Çocuğu dilin peristaltik hareketini uygulamaya zorlamalıdır. Böylece bebek hem memeyi hem de biberonu emmeye devam edebilir. Veya sadece biberon kullanılıyorsa, bebek sanki emziriyormuş gibi doğal bir his hissedebilir. Bu; Çene, yüz ve ağız gelişimi için son derece önemlidir. Satın aldığınız biberon, emzirme çabası gerektirmesi için klinik olarak onaylanmış olmalıdır.

Emzik yumuşak olmalı ve bebeğin ağzında tahrişe neden olmamalıdır. Silikon biberonların meme uçları genellikle kaşık şeklinde tasarlanmaktadır. Bu biberonlar özellikle 6 aylık ve daha büyük bebekler için faydalı olabilir. Çoğu modelin emzik kısmı kaşık görünümünde olduğu için; Sıvı çorbalar, meyve suları, püreler yemeyi kolaylaştırır.

Yeni doğan bebekler için tasarlanmış kavisli emzikler de vardır. Anne göğsünü andıran bu tasarım, bebek için sağlıklı beslenme imkanı sunuyor. Ayrıca emziğin büyük kısmı bebeğe anne memesi hissi verir. Bebeğe geniş ağızlı emzik doldurulur ve çok doğal bir emme süreci başlar. Üzerinde yaprak bulunan emzik modelleri daha yumuşak ve esnek bir yapıya sahiptir. Bazı emzikler ortodontiktir. Bu sayede bebeğin çene ve ağız bölgesinde basınç oluşmaz. Çene ve diş gelişimini olumsuz etkilemeyen bu emzik çeşitlerini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Antikolik işlevi bulun

Şişenin antikolik özelliğine sahip olanı giderek daha fazla tercih edilmektedir. Bebekler özellikle beslenmelerinin ilk 3 ayında hava yutma eğilimindedir. Bu ne yazık ki çocukların gece gündüz gaz sancısı ile boğuştuğu anlamına geliyor. Anne ve babalar ise ağlayan kolik karşısında çaresiz ve stresli olurlar. Ancak bu durumu en aza indirmek için tasarlanmış biberonlar var. Özel hava akış sistemine sahip olan bu biberonlar, bebeğin hava yutmasını büyük ölçüde engeller. Bu nedenle özellikle yenidoğan için biberon seçecekseniz antikolik olmasına dikkat etmelisiniz.

En İyi Biberon Tavsiyeleri

Anne babalar çocukları söz konusu olduğunda her şeyin en iyisini seçmek isterler. Giyim, oyuncak ve bakım ürünlerinin yanı sıra en önemli ihtiyaçlardan biri de şüphesiz biberondur. Yüksek kaliteli, ergonomik tasarımlı biberon, bebeğinizi beslemeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kolik veya reflü gibi sorunları da en aza indirir. ‘Bebeğim en doğru ve doğal şekilde beslenmeli’ ve ‘alacağım biberon sağlıklı ve faydalı olacak’ diyorsanız aşağıdaki ürünlere göz atabilirsiniz. Aşağıda sizin için dünyadaki en değerli kaynağımız olan en sevilen biberonları topladık. Bunun gibi; Sitede dolaşmak ve en iyi biberon ürünlerini aramak yerine burada pratik alışveriş yapabilirsiniz. Dilerseniz ürünler arasından dilediğinizi hemen satın alabilir ya da biberon üzerine yazdığımız incelemelere objektif olarak bakarak fikir edinebilirsiniz.

Philips Avent Natural PP Biberon 260 ml 1ay+

Fiyatına Bak

Philips Avent Natural PP biberon, anne memesine benzeyen büyük emziği sayesinde doğal bir emzirme hissi yaratır. Bu biberonu kullanırken bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz, bu da bebeğin emziği kavramasını kolaylaştırır. Biberondaki valf sistemi sayesinde bebeğin midesini değil biberonu hava doldurur. Bu nedenle kolik oluşumu engellenir. Polipropilen malzemeden üretilen Philips Avent Natural PP biberon BPA içermez. Ergonomik olarak tasarlanmış bu biberon bebeğiniz tarafından kolayca kavranabilir. Büyük parçalara sahip olan şişenin demonte edilmesi ve yeniden takılması kolaydır ve temizliği de son derece pratiktir.

3 boy seçeneği bulunan Philips Avent Natural PP biberon, bebeğinizin beslenme ihtiyacına göre farklı boylarda tercih edilebilir. Emziğin üzerinde yapraklar var. Bu taç yapraklar sayesinde emzik yapısını daha yumuşak ve esnek tutar. Kalitesine göre fiyatı normal olan Philips Avent Natural PP biberon, kullanan aileler tarafından oldukça beğeniliyor. Ürünün kalitesinin tartışılmaz bir seviyede olması da pek çok kişinin yorumları arasında yer alıyor. Bu biberonu kullanırken emzirmeye devam eden ve meme reddi yaşamayan anneler de vardır. Uzun aylarca kullanılmasına rağmen şişede herhangi bir sorun yok. Sağlamlığı, kolay tutuşu ve anne memesine yakınlığı ile en çok tercih edilen biberonlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Geniş ağız, doldurmayı kolaylaştırır.

Ben de emzirmeyi reddeden bebeğimi Philips Avent Natural PP biberonla büyüttüm. Doğduğundan beri 2 yıldır kullandığım bu biberon bebeğim tarafından da büyük bir sevgiyle kullanıldı. Emzikteki orantılı besleme akışı bence ürünün en faydalı özelliklerinden biri. Koruyucu kılıfı ise sızıntıları önleyerek çanta içinde kolayca taşınmasını sağlar ve malzeme kalitesi üstün bir başarıya sahiptir.

Lansinoh Natural Wave Biberon 240 ml – 2’li

Fiyatına Bak

Biberon Lansinoh Natural Wave anneden biberona ve biberondan anneye kolay geçiş sağlayan bir üründür. Polipropilen malzemeden üretilen bu şişe BPA ve BPS içermez. Bebeğinizin ayına göre tercih edebileceğiniz yavaş, orta ve hızlı emzik seçenekleri bulunmaktadır. Lansinoh Natural Wave şişesinin bir AVS hava giriş sistemi vardır. Biberona giren hava sayesinde bebeğiniz havayı yutmayacak ve kolik oluşumu engellenecektir. Biberonlar için koruyucu kapak; Hijyen sağlarken sızıntıları da engeller.

Lansinoh Natural Wave şişesinin geniş bir ağzı vardır. Bu, doldurmayı ve temizlemeyi kolaylaştırır. Kompakt tasarımı kolay kullanım sunar. Emziğin gerilebilir ve esnek yapısı, bebeklerin memeyi emerken uyguladıkları biberonu kullanırken dalgalı dil hareketleri yapmalarına olanak tanır. Bu şişe, doğal emme etkisine izin vermek için klinik olarak test edilmiştir. Emzik emziği sütün akışını kontrol eden yapıda olup %100 silikondur. Basıncı ideal bir şekilde ayarlamanızı sağlayan emzik, çocuğun peristaltik hareketleri kolaylıkla gerçekleştirmesini sağlar.

Philips Avent Natural PP biberonun yarı fiyatına olan bu şişeyi tercih eden birçok kişi oldukça memnun. Lansinoh Natural Wave Biberon, bebeklerin annelerini emzirirken emeklerini gerektiren ve hissettiren bir ürün olduğu için oldukça kullanışlıdır. Bu biberonu tercih edenler bebeklerinde gaz sorunu olmadığını söylüyorlar. Lansinoh Natural Wave biberon kullanan anneler, bebeklerini emzirmeye devam edebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Chicco Naturalfeeling Cam Biberon 0 Ay+ 250 ml

Fiyatına Bak

Chicco Naturalfeeling cam biberon, yeni doğan bebekler için ideal bir tasarıma sahiptir. Bu biberonun en önemli özelliği ise eğimli emziğe sahip olmasıdır. Anne göğsüne yakın tasarlanmış emzik emzirmeyi kolaylaştırır. Anne memesine geçişi kolaylaştıran tasarımı sayesinde bebek emzirmeye devam edebilir. Termal şoka ve sıcaklığa dayanıklı Chicco Naturalfeeling cam şişe, ergonomik tasarımı sayesinde tutuş kolaylığı sunar. Düşük akış özelliği onu yeni doğanlar için ideal kılar.

Bu biberonu tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda emzik kısmının anne memesine çok benzediğini görüyoruz. Emziğin ucu çok yumuşak ve esnektir. Bu bebeğin anne memesine doğru yönelmesini kolaylaştıran bir faktördür. Şişenin cam gövdesi sağlıklı bir seçenek olsa da çoğu kullanıcı kırılma vakaları yaşamıştır. Ancak Chicco Naturalfeeling cam şişe her zaman tercih edilir. ‘Kırıldı, yenisini aldım’ diyen çok insan var. Chicco Naturalfeeling emziği bebek için mükemmel bir şekilde tasarlandığı için Cam Biberon kullananlardan tam not alıyor. Küçük boyutuna göre fiyatı biraz pahalı gibi görünse de emiş kalitesi açısından başarılı bir ürün olduğu söylenebilir. Ancak ucun çökmesinden şikayet edenlerin ve yeni doğanlar için akış hızının biraz fazla hızlı olduğunu söyleyenlerin sayısı da az değil.

Wee Baby Natural Pp Biberon 250 ml

Fiyatına Bak

Wee Baby Natural Pp Biberon anne memesine benzeyen büyük bir emziğe sahiptir. Bebeğe doğal beslenme hissi vermek amacı ile bu biberon emzirme ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kapağının özel su geçirmez özelliği vardır. 3 farklı emzik seçeneği bulunan Wee Baby Natural Pp biberon 0 - 6 ay arası kullanıma uygundur. Bebeğiniz büyüdükçe her ay doğru emzikleri seçerek biberon kullanmaya devam edebilirsiniz. Antikolik özellik sağlayan hava sistemi ürünün avantajları arasındadır. Tutmayı kolaylaştıran ergonomik tasarımı sayesinde pratik kullanım sunar. Doğal malzemeden yapılmış emzik kokusuz ve tatsızdır. Biberon emziği pürüzsüz bir yapıya sahiptir ve ısırmaya karşı dayanıklıdır. Yapısı sayesinde kolay temizlenebilir özelliktedir.

Çoğu kullanıcı fiyatından memnun olsa da hatırı sayılır sayıda kullanıcı ürünün çok dikkatli kapatılmadığında sızdırdığını söylüyor.

Wee Baby Klasik Plus 120 Ml Geniş Ağızlı Isıya Dayanıklı Cam Biberon – Pembe

Fiyatına Bak

Wee Baby Classic Plus 120ml geniş ağızlı ısıya dayanıklı cam biberon, anne göğsüne çok benzer bir tasarıma sahiptir. Emziğin esnekliği bebeğin beslenmesini kolaylaştırır. El yapımı cam malzemeden üretilen bu şişe, ince tasarımı sayesinde hafiftir. Ayrıca camın özelliği bor silikat olduğu için ısıya dayanımı yüksektir. Geniş ağzı temizlemeyi kolaylaştırır. Parmak izi tasarımına sahip kapak sayesinde sızıntılar engellenir. Biberon veya eğitim bardağı olarak tercih edilebilir.

Wee Baby Classic Plus 120ml geniş ağızlı ısıya dayanıklı cam şişe yüzlerce kişinin tercihi olmuş ve oldukça başarılı bir üründür. Fiyat olarak da oldukça uygun olması tercih edilmesinde etkili olurken kalite olarak da ortalamanın üzerine çıkmayı başarıyor. Kullanan kişiler bu biberonun malzemesi sayesinde sağlıklı olduğuna emindir. Kırılsa bile, tekrar tekrar alan birçok insan var. Wee Baby Classic Plus 120ml Geniş Ağızlı Isıya Dayanıklı Cam Biberon hem beklentileri karşılamak hem de ekonomik olması için ideal bir üründür.

Tommee Tippee 260 ml Gelişmiş Antikolik Biberon – Açık Mavi

Fiyatına Bak

Tommee Tippee 260 ml Advanced Anti-Colic Biberon, antikolik özelliği ile öne çıkan bir üründür. Diğer biberonlardan farklı bir mekanizmaya sahip olan bu biberon ile bebeğinizin rahat bir beslenme deneyimi yaşaması mümkün. İçeriğindeki valf sistemi sayesinde bebekler daha az hava yutabilir ve daha fazla süt emebilir. Kolik ağrılarını %80 oranında azaltmayı hedefleyen bu şişe, ısıya duyarlı bir tüpe sahiptir. Bu şekilde mamanın bebeğiniz için doğru sıcaklığa ulaştığını kolayca anlayabilirsiniz. Biberon ucunun anne memesine benzer olması ile bebek doğal bir emme gerçekleştirir. Ürünün antikolik tüpünün tabanında yıldız valf bulunmaktadır. Bu valf sayesinde süt tüpe karışmaz, yükselmez ve sızıntılar önlenir.

Tommee Tippee 260ml Gelişmiş Anti-Kolik Şişe, farklı akış hızları sunan 3 emzik tipine sahiptir. Bebeğinizin gelişimine göre; Yavaş, orta ve hızlı akışlı emzikleri seçebilirsiniz. Bu şişenin esnek emziği anne derisi etkisine sahiptir. Şişe ftalat ve BPA maddeleri içermez.

Bu biberonu kullananlar bebeklerindeki gaz sorununu ortadan kaldırdığını söylüyor. En bilinen ve sevilen markaları kullandıktan sonra bu şişeyi kullanan ve kolik ağrılarında azalma görenler de var. Ancak şişenin parçaları doğru yerleştirilmelidir. Aksi takdirde sızdırma sorunları yaşanabilir. Isı gösterme fonksiyonu ve kolik önleme sistemi açısından önerebileceğimiz bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Çok başarılı antikolik işlevi nedeniyle fiyat normaldir.

Dr. Brown’s Doğal Akış Standart Cam Biberon (240 ml)

Fiyatına Bak

Dr. Brown’s Natural Flow standart cam şişe aşırı emiş gücü gerektirmeyen bir üründür. Bu sayede bebeklerin orta kulaklarında sıvı birikmesini engeller. Bebeğin rahat emmesini sağlayan bu biberon özel patentli hava sirkülasyon sistemine sahiptir. Bu sistem sayesinde şişede hava kabarcığı veya vakum oluşmaz. Kolik krizleri, gaz ağrıları ve kusma gibi durumlar büyük ölçüde azalır ve aşırı tükürük akışının önüne geçilir. Dr. Browns Natural Flow standart cam şişe sütün veya mamanın havayla temasını engeller. Bu, sütteki C vitamini miktarının korunmasında etkilidir. Ürün BPA içermediği için sağlıklıdır. Bebeklerden temin edilebilen Dr. Brown’ın standart doğal akışlı cam şişesi ayrıca bir kilit rondelası ve koruyucu kapak parçaları içerir.

Fiyatı oldukça yüksek olan bu şişeyi tercih edenler az değil. Neden Gaz Dr. Brown’ın standart doğal akışlı cam şişesi gaz sancılarını azaltmada ve bebeklerin rahat uyumasına yardımcı olmada mükemmel kaliteye sahiptir. Ayrıca cam tercihinde etkili bir nokta olduğu söylenebilir.

Bebedor Silikon Biberon&kaşık 120 ml

Fiyatına Bak

Bebedor silikon biberon sıvı mamadan katı mamaya geçiş sürecini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Tamamen silikon olma özelliği taşıyan bu biberonun emziği kaşık şeklinde olup bebeklerin ağzına uygundur. Çocuğun sıvı gıdaları ve sıvı püreleri almasını kolaylaştıran Bebedor silikon biberon, yumuşak medikal malzeme ile üretildiği için sağlıklıdır. Biberonu sıkarak bebeğinizi emzirmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Sıktığınızda mama biberonun kaşık kısmını doldurur ve bebeğiniz keyifle beslenir.

Bebedor silikon şişesinin tabanı vakumlanır. Bu, yere sabitlenmesini sağlar. Bebeklerden kullanıma uygun olan bu biberonun kontrolü tamamen sizin elinizde. Mama miktarını kendiniz ayarlayabilir ve bebeğinizi besleyebilirsiniz. Son lokmaya kadar sıkılabilmesi, yemeğin asla boşa gitmemesini sağlar. Koruyucu kılıfı sayesinde hijyenden taviz verilmezken sızıntı durumlarının da önüne geçilir.

Fiyat olarak uygun olan Bebedor silikon biberon, kullananlara hitap ediyor. Kullanımı pratik olan ve bebeğin ek gıdaya geçişini kolaylaştıran ürünün başarılı bir özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca emzik kısmının yumuşak olması çocuklar için rahat ve kullanışlıdır. Bebeklerin yavaş yavaş katı gıdalara alışmasını sağlayan Bebedor silikon biberon, mama veya anne sütü için de favori bir üründür.

Mamajoo Pp Biberon 250 Ml

Fiyatına Bak

Mamajoo Pp Biberon AB standartlarına göre üretilmiş bir üründür. Yüksek kaliteli hammaddelerden üretilen bu şişenin temizlenmesi kolaydır. Sızdırmaz tasarımı ile seyahatleriniz daha güvenli hale gelir. Polipropilen malzeme ile üretilen Mamajoo Pp Biberon genel olarak beğenilen bir ürün diyebiliriz. Ergonomik olarak tasarlanmış bu şişenin kulpları oldukça kullanışlı bir şekilde tasarlanmıştır. Bebeklerin emzirmekten keyif aldığı bu biberonun tek olumsuz özelliği emerken ses çıkarmasıdır. Fiyatının uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Tombik Cam Biberon 100 ml / Meyve Serisi

Fiyatına Bak

Tombik cam biberon bebeğin sağlığı düşünülerek üretilmiştir. AB standartlarına göre üretilen bu şişe BPA içermez ve yüksek kaliteli hammaddelere sahiptir. Bu şişenin kilitleme diskleri vardır. Bu şekilde, yiyecek veya süt saklamak için bir kap olarak kullanabilirsiniz. Bu su geçirmez diskler, nakliye sırasında yiyeceklerin dökülmesini önler. Kullanımı kolay Tommik Cam Biberon, kolay temizlenebilir olma özelliğine de sahiptir. Anne sütü alan bebeklerin rahatlıkla kullanabileceği bu biberonda iki çeşit emzik bulunmaktadır. Damak ve standart olan bu emzikler bebeğiniz için yeterli sıvı akışını sağlar. Boyutuna göre biraz pahalı olsa da camsı malzemeden yapıldığı için tercih edilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

Nuk Pp Biberon Nature Sense – 260 ml Sl No:2 M

Fiyatına Bak

Nuk Pp Nature Sense biberon, bebeklere anne memesini hissettirmek için tasarlanmıştır. Çoklu besleme kanalları sayesinde doğal bir aspirasyon hissi yaratın. Bu şişenin emziği ortodontiktir. Bu, biberonun bebeğin ağzına ve çenesine yaptığı baskıyı azaltır. Bebeğin çene ve diş gelişimini olumsuz etkilemeyen Nuk Pp Biberon Nature Sense, antikolik özelliklere sahiptir. Bu, bebeğin hava yutmasından kaynaklanan gaz sancılarını önler. Polipropilen malzemeden üretilen Nuk Pp Nature Sense biberon BPA içermez.

Normal bir fiyatı olan bu şişeyi kullananlar genel olarak memnun kalıyor. Rahat bir kullanıma sahip olan Nuk Pp Nature Sense biberonun memeye yakın olması ve antikolik olması açısından başarılı ve kaliteli bir biberon olduğu söylenebilir.

Comotomo Antikolik Silikon Biberon 250 ml Pembe – Orta Akışlı (3-6 Ay)

Fiyatına Bak

Comotomo Anti-Colic Silikon Biberon, memeye benzer meme büyüklüğünde üretilir. Bu biberonla emzirmeye devam etmek de mümkündür. Ürünün üretiminde yüksek kaliteli silikon malzeme kullanılmaktadır. Eşsiz tasarımı ile birçok biberondan farklı görünen Comotomo Anti-Colic Silikon biberon kolayca kavranabilir. Tam silikon gövdesi ve anne memesine yakın emzik bebeğe rahatlık sağlar. Meme ucundaki çift havalandırma delikleri koliği önleyici özelliğe sahiptir. Geniş ağız yapısına sahip olması temizlemeyi kolaylaştırır. Orta akışlı emzik, 3 ila 6 aylık bebeklerin kullanımına uygundur. BPA, ftalat ve PVC içermeyen bu şişe 250ml kapasiteye sahiptir. Zarif ve kaliteli bir görünüme sahip olan bu şişenin fiyatı oldukça yüksektir.

Medela Calma 150 ml Biberon

Fiyatına Bak

Medela Calma 150 ml biberon, bebeğin doğal emme davranışına göre tasarlanmıştır. Emzirirken süt bebeğin ağzını birdenbire doldurmaz. Emziği emerek bebeği beslemenizi sağlar. Medela Calma 150ml biberon, anne memesini andıran benzersiz bir tasarıma sahiptir. Bu şekilde bebek, annenin memeyi emdiği gibi bu biberona da bir emme kuvveti uygulamak zorundadır. Biberon ile meme arasında fark olmaması, memeyi reddetmelerini engeller. 2 fonksiyonlu çoklu kapak fonksiyonu sayesinde biberon hijyenik kalır ve taşma olmaz. Şişenin özellikleri arasında şişenin nefes almasını sağlayan hava kontrol sistemi de bulunmaktadır. Medela Calma 150ml biberon, bebeğin uyguladığı vakumun gücü ile süt akış kontrolü sağlayan biberondur. Esnek stabilizasyon işlevine sahip olan bu biberon ile bebek, annenin memesinin pozisyonunu alır ve doğal bir beslenme süreci oluşur. Formül kullanımı tavsiye edilmeyen bu biberon anne sütü için idealdir.

Kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda biberonun özellikle anne memesini reddeden bebekler için çok uygun olduğunu gördük. Sütün anne göğsünden çıkması için uygulanması gereken vakum gerektiren bu biberon sayesinde bebekler de anne göğsüne alışabilmektedir. Ancak ürünün fiyat açısından oldukça pahalı olduğunu söylemek mümkün.

Eday Easycup Geliştirilmiş Kaşık Biberon 150 ml

Fiyatına Bak

Eday Easycup Gelişmiş Kaşık Biberon, bebeklerin emziğe alışmasını sağlamak ve memeyi reddetmelerini önlemek için tasarlanmıştır. Bu biberon anne memesine çok yakın üretildiği için bebeğin kafasının karışmasını engeller. Bebeklere kaşıkla yeme alışkanlığı da kazandıran geliştirilmiş kaşıklı Eday Easycup biberon, tamamlayıcı gıdalara geçişte kolaylık sağlıyor. Kontrollü basınç noktalarına sahip bu biberon sayesinde süt damla damla bebeğin ağzını doldurur. Yumuşak bir dokuya sahip olan Eday Easycup Geliştirilmiş Kaşık Biberon, bebeğin çene yapısını güçlendirmede de etkilidir. Lateks, ftalat ve bisfenol A içermez. Kaşık kısmının sert olmadığı iddia edilse de zor bulan çok kullanıcı var.

Fiyat olarak uygun olan bu ürünü kullananlar bebeğin biberona alışmamasının tercih sebebi olduğunu söylüyor.

Philips Avent Antikolik Biberon 0m+ 125ml

Fiyatına Bak

Philips Avent Anti-Colic biberon, yeni doğan bebekler için uygun bir üründür. Bu süre içerisinde gaz, reflü, kolik gibi problemlerin oluşmasını engellemek için tasarlanmıştır. Havasız valf işlevi sayesinde bebeğin daha az hava almasını sağlar ve rahat bir beslenme süreci yaratır. Tüm Avent marka emziklerle uyumlu tasarıma sahip olan bu biberon, bebeğiniz büyüdükçe kullanım için idealdir. Geniş ağzı sayesinde kolay temizlenebilir özellikte olan bu şişenin gövdesi de kolay kavranacak şekilde tasarlanmıştır. Bebek süt içerken vakum oluşumunu engelleyen valf ile beslenme kesintisiz devam eder.

Hacmine göre biraz pahalı olan Philips Avent Anti-Colic biberon kullananlardan tam not alan bir ürün diyebiliriz. Bebeklerde gaz ve kusma gibi sorunları en aza indiren Philips Avent Anti-Colic biberon, kalitesi ve emme konforu açısından da oldukça beğenilen bir ürün.

Chicco Well-Being Biberon Kauçuk Normal Akış 150 ml

Fiyatına Bak

Chicco Biberon, polipropilen malzemeden üretilmiş bir üründür. BPA içermez ve çocukların beslenmesine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Kavrama yeteneğini geliştirmeye başlayan bebekler için çok kullanışlı bir biberondur. Fiyatı oldukça uygun olan Chicco Wellness Biberon, kauçuk emziği sayesinde çocuklar tarafından keyifle kullanılabilir. Tercih edenlerin yorumlarına baktığımızda genel olarak üründen memnun kaldıklarını gördük. Kauçuk emzik daha yumuşaktır ve çocuklar tarafından sevilir. Chicco Wellness Bottle, ekonomik ve kullanışlı bir biberon arayanlar için uygun bir seçim olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Şişe denilince aklınıza birçok soru gelebilir. Özellikle yeni ebeveynler için bebekleriyle ilgili herhangi bir sorun heyecan verici ve rahatsız edici olabilir. Biberon, bebek bakımı denilince akla gelen ilk ihtiyaçlardan biridir. Biberonların bazı özelliklerini, temizliğini veya kullanım ömrünü merak ediyor olabilirsiniz. Sizler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bazı noktalara açıklık getirmek istedik.

Meme başı karışıklığı nedir?

Bebekler standart bir biberonla beslendiğinde meme başı karışıklığı meydana gelebilir. Annenin çalışması veya bebeğinden bir süre uzak kalması durumunda anne sütü sağılarak biberonla beslenebilir. Normal biberonlarda bebek hafifçe emse bile ağız sütle dolar. Bu, bebeğin herhangi bir çaba harcamadan doğrudan süt veya formül sütü içebileceği anlamına gelir. Anne memesinde durum böyle değildir. Bebek ciddi bir çaba gösterir ve memeden süt almakta biraz zorluk çeker. Bebek standart biberonla beslenirse tembelleşecek ve annenin memesine karşı efor sarf etmeyecektir. ‘Meme başı karışıklığı’ olarak bilinen bu durumu önlemek için bebeğin çaba göstermesini gerektirecek bir biberon tercih edilmelidir.

Antikolik biberon nedir?

Klasik ve antikolik özelliği olmayan bir biberon, bebeğin beslenme sırasında hava almasına neden olur. Bebeğin midesinde biriken hava gaz sancılarına neden olur. Antikolik biberon sistemi normal olanlardan biraz farklıdır. Bu biberonlarda bebeğinizin hava yutmaması için valf sistemi vardır. Biberondaki bu özel akış kanalları sayesinde bebek biberonu emerken valf esner ve hava bebeğin midesine değil biberona girer. 30º eğimli emzikli biberonlar reflü önleyici özelliğe sahiptir. Reflü önleyici özelliği bulunan bu şişeler, hıçkırık ve gaz gibi sorunların oluşmasında da etkilidir.

Yenidoğan Biberonlari Nasıl Olmalıdır?

Bebekler bazen çeşitli nedenlerle memeleri reddedebilir. Veya meme ve biberonun aynı anda kullanılması zorunlu olarak tercih edilebilir. Bebeklerin memeye alışması veya biberonla başladıktan sonra emmeye devam etmesi için uygun biberon seçilmelidir. Bebekler için en uygun biberon türü cam olandır. Sterilizasyonu kolay olan cam, diğer malzemelerden yapılan camlara göre daha sağlıklıdır. Yenidoğan dönemi için 90 - 120 ml’lik bir şişe yeterli olacaktır. Favori biberonun antikolik özelliği vazgeçilmez özelliklerinden biridir. Aksi halde bitmeyen ağlama nöbetleri ve gaz sancısı bebeğinizi rahatsız edebilir.

Ayrıca kolik, reflü, hıçkırık gibi durumlar bebeğinizin uyku düzenini olumsuz etkileyebilir. Biberonların emziği kıvrımlı ve anne memesine çok benzer şekilde tasarlanmalıdır. Yumuşak ve tutması kolay emzik, yenidoğanın rahat beslenmesini sağlar. Ayrıca bebeğin anne memesinin peristaltik hareketlerini yapması gereken bir biberon seçimi de çok önemlidir. Bu sayede bebeğiniz doğal emme hissini sonuna kadar yaşayacaktır.

Biberon nasıl temizlenmeli?

Çocukların bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için hastalıklara karşı daha savunmasızdırlar. Bu nedenle ev hijyeni ve bebeğinizin kullandığı giysi, oyuncak gibi eşyaların temizliği son derece önemlidir. Bebeği besleyen biberonlar da sık sık temizlenmeli ve hijyen açısından rahatlık sağlanmalıdır. Şişeler iyi temizlenmezse mikrop ve bakteri üreyebilir. Bebeklerin hayatı için de risk oluşturan bu durumun önüne geçebilmek için biberonların temiz ve steril olması gerekmektedir. Doğru şişe temizliği için şu adımları takip edebilirsiniz;

  • İlk olarak, şişenin tüm parçalarını dikkatlice ayırın.
  • Formülü veya sütü tamamen boşalana kadar şişeye dökün.
  • Şişeyi sıcak su altında iyice yıkayın ve dibe ulaşamıyorsanız bir boru temizleyicisi yardımıyla temizleyin.
  • Deterjanı temizlik sırasında kullanabilirsiniz. Ancak bu deterjanın bebeğinizin sağlığına zarar vermeyen maddeler içerdiğinden emin olun.
  • Kaynar suyla durulayın ve şişeyi iyice kurulayın.
  • Biberonlar da zaman zaman sterilize edilmelidir. Bu işlemi geleneksel yöntemlere göre uygulayabilirsiniz.
  • Şişeyi bir tencereye su koyarak ve ocakta kaynatarak sterilize edebilirsiniz.
  • Buhar sterilizatörleri de tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır. Biberonlar buhar cihazı ile 10 dakikada sterilize edilebilir.

Biberonun Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Bebeğiniz doğduğunda, onu beslemek için genellikle özel olarak tasarlanmış biberonlardan birini seçersiniz. Bu biberonların iç hacmi genellikle ilk 3 aydaki bebekler için uygundur. Bebeğiniz büyüdükçe, daha büyük bir biberona geçmeniz gerekecektir. Ancak sadece bir biberon ile bebeğinizi yenidoğandan besleme imkanı bulabilirsiniz. Bu durumda biberonun sadece meme ucunu değiştirmek yeterli olacaktır.

Yenidoğan dönemindeki (0-3 ay) bebekler için yavaş emzik, 3-6 ay arası bebekler için orta akışlı emzik, 6 aydan büyük bebekler için hızlı emzik almalısınız. Yüksek kaliteli standart bir biberon sadece emzik değiştirilerek aylarca kullanılabilir. Şişenizin malzemesi ne olursa olsun; Çatlaklar, aşınmalar vb. meydana gelebilir. Veya emzik kısmı yırtılmış olabilir. Bu durumlarda yeni bir biberon veya emzik satın almanız gerekecektir. Polipropilen şişeler genellikle uzun ömürlü kullanım sunar ancak cam şişeler kadar sağlıklı olmayabilir. Cam şişeler ise sık sık kırılmaya veya çatlamaya maruz kalmaktadır.

Sonuç

Değerli Tüketici Dergisi Okurları; Bebeğiniz için en iyi biberonu seçmek istediğinizi biliyoruz. Belki bebeğiniz memeyi reddediyor ve alışmak için en iyi biberonu arıyorsunuz. Ya da bebeğinizi emzirmek ve biberonla beslemek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için derlediğimiz şişeler arasında mutlaka ihtiyacınızı karşılayacak bir ürün olduğuna eminiz. Bebeğinizin sağlıklı gelişiminde önemli bir rol oynayan ‘beslenme’ hafife alınacak bir şey değil, aynı zamanda onu neşeli tutmada da oldukça etkilidir. Doğru biberonu seçerseniz, minik midesi gaz yerine süt veya formül mama ile dolacak ve rahat bir nefes alacaksınız! 🙂

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.