Telefon:   0216 688 3153 Email: info@duslerakademisi.org

Düşler Akademisi

  • Düşler Akademisi
  • Düşler Akademisi
  • Düşler Akademisi

“…Körler düş görür mü? Görürler… Asıl düşlerini yitirenler körleşir!..”

Düşlerin bittiği yerde yaşam yok demektir artık…
Var olma nedeni biter insanoğlunun…
Ve yaşam, düşten gerçeğe kimimiz için karanlık, kimimiz için aydınlık bir akış olur…
Hızlı, karşı konulmaz..

Ercan TUTAL


 

BM Engellilik Sözlesmesini imzalayan bir Türkiye’nin nüfusun neredeyse %15 ini kapsayan engelli insanlarimiz için acil çözümler üretiyor olmasi gerekmektedir. Engelli vatandaslarimizin olmalari gerektigi yer ile bulunduklari yer arasindaki uçurum çok büyüktür. Uçurumun büyüklügü giderek sadece engelliler için degil toplumun diger katmanlari için de giderek artmaktadir. Bu büyük uçurumun kapatilmasi için ciddi ve kalici çözümler üretip uygulamak ve en temel anayasal ve insani yasama haklarini esit ve özgürce kullanabilmelerinin önünü açmak gerekmektedir.
DÜSLER AKADEMISI bu yaklasimla üretilmis bir projedir. Yillardir “Dalmak Özgürlüktür” “Alternative Camp”, “Reha Istanbul” projeleriyle 10 binlerce engelli vatandasimiza engelsiz sosyal yasam çözümleri ve olanaklari sunan AYDER ( Alternatif Yasam Dernegi), UNDP (Birlesmis Milletler Kalkinma Programi), Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye Vodafone Vakfi finansal destegi ile 15 Kasim 2008’de hayata geçmistir.

Çagdas belediyecilik anlayisinin temsilcileri Besiktas Belediyesi, Atasehir Belediyesi, Kadiköy Belediyesi akademinin stratejik-kurumsal partneri ve uygulama ortaklaridir.

Düsler Akademisi bir sosyal sorumluluk projesidir. 

Engelli ve sosyal dezavantajli gençlere ücretsiz olarak kültür ve sanat egitimlerinin verildigi Düsler Akademisi hayata hazirlayan, egitim veren kalici bir alternatif sanat akademisine dönüsmüstür.

Vokal – Ritm – Dans – Film – Fotograf – DJ – Enstrüman – Resim - Tasarim gibi sanat atölyelerinden olusmaktadir. Kisisel gelisim ve motivasyon gibi farkli atölyelerde dönem dönem kurgulanabilir. Engelli ve sosyal dezavantajli katilimcilarin atölye egitimlerini takiben branslarinda is edinmeleri esas alinmistir. Konularinin en iyileri olmak yani sira sosyal sorumluluk duyarliligi yüksek olan atölye egitmenleri ve kurumsal partnerleri proje hedeflerine ulasmak, program kalitesi ve sürdürülebilirlik açisindan Düsler Akademisi’nin en güçlü temel taslaridir.

Düsler Akademisi ”herkes için sanat” yaklasimi ile esit katilim olanaklari sunan öncü ve model bir projedir. 

Engelli ve sosyal dezavantajli bireylere farkli sanat dallarindan atölyelerde egitim imkani sunulmasiyla toplumda alternat öncü bir bakis açisi yaratilmistir.
Social Inclusion Band: Dünyanin her yerinden duyarli sanatçilarin DA ritim atölyesi ögrencileri ile bir araya gelerek bir dizi workshop ve konser düzenledigi projedir. IKSV Caz, Efes One Love, Rock’n Coke ve Akbank Caz gibi dev organizasyonlarda sahne alarak sanatin ve müzigin engel tanimayan gücünü kanitlamistir.
Düsler Akademisi Gösteri Toplulugu: Düsler Akademisi Drama atölyesi ögrencilerinin tiyatro ve dansla dolu bir oyun sergilemek üzere bulustugu iç projedir. Ilk oyunun yönetmenligini Mehmet Ergen gönüllü olarak üstlenirken, oyunu tiyatro oyuncusu Gökçe Sezer kaleme aldi, çalismalara da bizzat destek vermektedir.
Düsler Akademisi Üretim Stüdyolari: Düsler Akademisi’nin devami olarak kurgulanmis bir projedir. Projede, sanat egitimleri alarak birer sanatçi olan ögrencilerin freelance islerini gerçeklestirebilmeleri amaçlanmistir. 

Düsler Akademisi ”Herkes için evrensel tasarim” döneminin ülkemizdeki ilk bütünlüklü örnek uygulamasidir. 

Her biri sosyal girisimciligin örnekleri olan projelerimizi sürdürülebilir kilan, katilimciligi en üst düzeyde yayginlastiran, uluslar arasi kimlik kazandiran en önemli unsur yerli ve yabanci bir gönüllüler ailesi tarafindan yürütülüyor olmasidir.

Düsler Akademisi atölye faaliyetlerini halen; Besiktas belediyesi tarafindan projeye tahsis edilen Dilek Sabanci Parki ve Atasehir Merkez Bina’da yürütmektedir.

Düşler Gerçekleşiyor
»  Düşler Gerçekleşiyor

Düşler Akademisi Antalya Kaş'ta yeni bir merkez açıyor. Yeni merkezimin yapımına sizde destek olabilirsiniz. 5595'e sms göndererek 5 TL bağışta bulunabilir engelli gençlerin hayatında mucizeler yaratabilirsiniz. Sayenizde bu yaz daha önceden hiç denize girmemiş görme engelli bir arkadaşımıza dalış eğitimi verilmesine katkıda bulunabilirsiniz.Engelsiz bir yaşam mümkün. 
Bunu Duymalısın
»  Bunu Duymalısın

Duyduk, duymadık demeyin!

Sanat dünyasının önde gelen 18 ismine sorduk: Kendi kulaklığınızı tasarlama şansınız olsaydı, nasıl bir kulaklık tasarlardınız? Müzik, tiyatro, TV, moda ve tasarım dünyasının birbirinden değerli isimleri, bu özel sosyal sorumluluk projesine katılarak hayallerindeki kulaklıkları bizimle paylaştı. Philips “Bunu Duymalısın” projemiz ile sanatçılarımızın cevaplarını gerçeğe çevirdik.

Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri (öğretim üyelerinin de katkılarıyla) sanatçılarımızın hayalleriyle renklenen tasarımlara Philips kulaklıklar kullanarak can verdiler. Her bir kulaklıktan 2 adet üretildi. Biri, ilgili sanatçımıza hediye edilirken, diğeri ise 19-27 Aralık tarihleri arasında gittigidiyor.com’da açık artırmayla satışa çıkacak.

18 sanatçının tasarladığı kulaklıklarından, bu sürenin sonunda elde edilecek tüm gelir ise engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerimize farklı sanat dallarından atölyelerde eğitim imkanı sunan Düşler Akademisi’ne bağışlanacak.

Ve bu bağışlar, Düşler Akademisi’nin müzikle ilgili atölye çalışmalarında kullanılacak.
Mapfre Sigorta Genel Müdürlük çalışanları Düşler Mutfağı’nda
»  Mapfre Sigorta Genel Müdürlük çalışanları Düşler Mutfağı’nda

Düşler Mutfağı ekibi ile birlikte kurabiye yapımında bir araya gelen  Mapfre Sigorta ekibi 3 saat süresince oldukça keyifli ve verimli bir atölye çalışması geçirdi. Mapfre Sigorta çalışanları her zaman bu tür etkinliklerle Düşler Akademisi’ne destek olmak istediklerini belirttiler. Düşler Mutfağı’nın ihtiyaçlarında kullanılmak üzere yapılan kurabiyeler, genel müdürlük binasında satışa sunuldu.
Düşler Akademisi, Rock’n Coke 2013’te...
»  Düşler Akademisi, Rock’n Coke 2013’te...

Rock’n Coke 2013’nde yine Düşler Akademisi fırtınası esecek. Düşler Akademisi gönüllüleri, öğrencileri ve sanatçıları, Düşler Akademisi Zone adı altında 3 gün boyunca Hazerfen Havaalanında olacaklar. Simulasyon alanları, Düşler Mutfağı ikramları, tüm DA projelerinin standları ve Social Inclusion Band konseri ile dolu dolu bir Rock’n Coke programında siz de bizimle olmak ister misiniz? 
http://www.rockncoke.com/
Biletler için: http://www.biletix.com/etkinlik-grup/54272300/TURKIYE/tr 
Düşler Akademisi'nde; Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri başladı.
»  Düşler Akademisi'nde; Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri başladı.
Düşler Akademisi'nin verdiği en önemli eğitimlerden biri olan engelliliğe doğru yaklaşım eğitimi başlıyor. Katılmak isteyenleri 22 Eylül 2013 Pazar günü Saat 13:00-15:00 arası Batı Ataşehir Düşler Akademisi Şubesine bekliyoruz.
 
-Düşler Akademisi nedir?
-Düşler Akademisi bünyesinde bulunan diğer projeler;Düşler Kumpanyası, Düşler Mutfağı, Düşler Fim, ALternative Camp, Best Buddies nedir?
-Gönüllü olarak neler yapabilirim?
-Engelli ve sosyal dezavantajlılar nasıl doğru iletişime geçebilirim?
-Yıllarca doğru bildiğimiz yanlışlar neler?
-Simülasyon çalışmaları ve merak ettiğiniz daha bir sürü şey...
 
Önyargılarınızı kırmak istiyorsanız sizleri bu eğitime bekliyoruz.
 
Gelmek isteyenler lütfen katılacaklarını mail yolu ile bildirsinler.
pinarozkaptan@gmail.com
 
Düşler Akademisi merkez binası iletişim; 
Tlf: 0216 688 3153 
Mail: pinarozkaptan@gmail.com
Adres: Barbaros mah. Fesleğen sk. No:10 Batı Ataşehir İSTANBULDüşler Akademisi'nde yeni dönem başlıyor.
»  Düşler Akademisi'nde yeni dönem başlıyor.
2013-2014 yılı 1. Dönem Dersleri Başlıyooor!
 
Düşler Akademisi atölye çalışmaları Ataşehir şubesinde 5 Ekim 2013, Beşiktaş şubesinde ise 26 Ekim 2013 tarihi itibariyle başlayacağını duyurmuştuk.
 
Ataşehir şubesine kaydı alınan öğrencilerden ve eğitmenlerimizden bayramdan sonra başlaması konusunda yoğun talep aldık. Bu yüzden Ataşehir şubesinde dersler 21 Ekim 2013 Pazartesi günü itibariyle başlayacaktır.
 
Öğrenci kayıtları için son gün ise 11 Ekim 2013 Cuma günüdür.
 
Düşler Akademisi iletişim; 
Tlf: 0216 688 3153 
Mail: pinarozkaptan@gmail.com
Adres: Barbaros mah. Fesleğen sk. No:10 Batı Ataşehir İSTANBUL
 
Düşler Akademisi Alternatif Yaşam Derneği'nin (AYDER) bir projesidir. 12.19.13   
Düşler Akademisi Proje Gelişim Raporu