5 Adımda Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır? (2022 Başvuru Şartları)

Hayvancılık Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerinde geçerli bir meslektir. 2022 yılında ülke ekonomisinde ciddi bir yere sahip olan canlı hayvan kredisi nasıl alınır bilmiyorsanız bu içerik tam size göre. Evcil hayvan kredisi denilince akla gelen hem özel bankaların hem de Ziraat bankasının şartlarına sahipseniz bu yatırım için rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca işletme ve yatırım dönemlerinde büyük veya küçükbaş hayvancılık veya herhangi bir kanatlı sektörü için 7 yıla kadar kullanacağınız kredilerden devlet faizi desteğinden yararlanabilirsiniz.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hayvancılığa başlamak istiyorsanız ve bunu kredi ile yapmayı planlıyorsanız, elbette hangi bankaların size hayvan kredisi verdiğini bilmeniz gerekir. Ülkemizde evcil hayvan kredisi alınacak bankalar denilince akla ilk olarak Ziraat Bankası gelmektedir. Bunun nedeni, her yıl olduğu gibi 2022 yılında da hükümetin yayınladığı resmi gazetede yer alan faiz indirimi desteğidir. Bu faiz desteği ile Ziraat Bankası’nın canlı hayvan kredisi faiz oranları çok düşük. Hatta! Özellikle kadın ve 40 yaş altı genç çiftçilere birçok hayvancılık yatırımı için faizsiz kredi verilmektedir. Ziraat Bankası’nın bu harika fırsatlarının koşulları diğer bankalara göre biraz daha zor olsa da bu işi ciddiyetle yapacaklar için en iyi banka diyebilirim. Tarımın yanı sıra hayvanlara da kredi veren bankalar hangileridir?

 1. Şekerbank
 2. QNB finans bankası
 3. Garantörler Bankası
 4. Denizbank
 5. Türkiye İş Bankası

Kendi listemizi yapabiliriz. Artık hangi bankaların çiftçilerimize hayvan kredisi verdiğini öğrendik. Şimdi bu bankaların koşullarının ne olduğundan bahsedebiliriz. Ancak bu konuya başlamadan önce size küçük bir hatırlatma yapmam gerekiyor. Hayvan kredilerinde Ziraat Bankası dışındaki tüm bankaların koşulları aynıdır. Bu nedenle Ziraat Bankası şartlarına ve nasıl alınır sorusunun cevabını ayrı bir başlıkta vermeyi uygun buldum.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Eğer hayvancılık konusunda ciddileşecekseniz ve bunun için krediye ihtiyacınız varsa ilk tavsiye edeceğim banka kesinlikle Ziraat Bankası olacaktır. Neden diye sorarsanız, banka kredinin faiz oranları ve uyguladığı şartlar için devletten destek alıyor. Hatta çok daha avantajlı bir şekilde damızlıklarımıza verilecek küçükbaş veya tavuk gibi kümes hayvanı kredileri başlatılıyor. Daha önce Ziraat Bankası’ndan tavuk çiftliği kredisi de dahil olmak üzere tüm canlı hayvan finansmanının nasıl sağlanacağı ile ilgili şartları sitemizde ayrı girişlerde belirtmiştim. Şimdi genel olarak bankanın verdiği bu krediyi nasıl alacağınızı ilgili linklerle anlatacağım. Ama önce şartlar ve gerekli belgeler hakkında konuşmamız gerekiyor.

Gerekli Evraklar:

 1. İlk olarak, başvuru sahibinin bir işletme ruhsatına sahip olması gerekir. ÇKS belgesi nasıl verilir? Hangi belgeler gerekli? Bunu söylerseniz, zaten sizin için detaylı olarak yayınladığımı hatırlatmak isterim.
 2. Hayvan desteği almak için ayrıca bir işletme kayıt belgesi gereklidir.
 3. Şirketin mülkiyet belgesi.
 4. Kooperatifin devlete herhangi bir vergi veya tarımsal kredi borcu olmadığı yazılmamalıdır.
 5. Muhtar ve üyenin köyde hayvancılık yaptığını gösteren imzalı dilekçe.
 6. İpotek edilecek tarla/ev/arazi/hayvan gibi tapu/rehinli mallar.

Gerekli koşullar:

 1. Kredi notu değeri ortalama olarak riskli olmamalıdır. 1 Kredi notu ne olmalıdır 2 En yüksek kredi notu nedir?
 2. Satın alınacak hayvanların Hayvancılık Destekleme Beyannamesi Resmi Gazetesinde belirtilen cins ve özelliklere sahip olması gerekmektedir.

Şimdi bu şartlara sahipseniz size adım adım Ziraat Bankası’ndan nasıl evcil hayvan kredisi alabileceğinizi kayınbiraderi ile anlatacağım.

 1. Öncelikle işletme kayıt belgesi ile Ziraat bankasının herhangi bir şubesine gidiniz.
 2. Bankanın tarım/tarım kredisi bölümünde sıraya girin
 3. Sıra size geldiğinde uygun görevliye ne tür bir evcil hayvan kredisi kullanmak istediğinizi söyleyin.
 4. Memur kimliğinizi alacak ve doğrudan kredi puanınızı sorgulayacaktır.
 5. Başvuru süreci sorunsuz geçerse bu sefer size ne kadar kredi kullanmak istediğiniz sorulacaktır.
 6. Kredinizin tutarını belirtin.
 7. Bu sefer görevli size ipotek etmeyi düşündüğünüz tarla/ev/arazi/hayvan hakkında sorular soracaktır. Görevliye bildirin. Bu arada, garantörlerden gelen bilgileri de içeren bir form/başvuruyu burada resimde görüldüğü gibi doldururlar.
 8. Bu beyandan sonra ipotek edilecek taşınır/taşınmaz değerleme işlemine girer.
 9. İpotek edilecek taşınır mal (5 yıla kadar) bilenler tarafından onaylanırsa bu kez kefillerle sözleşme imzalanır.

İmzayı imzaladıktan sonra en kısa sürede (5 iş günü) Ziraat Bankası evcil hayvan kredisi alacaksınız. Sitemizde Ziraat Bankası’nın hayvan kredisi kategorisindeki tüm türlere göre kullandırdığı kredilerin faiz oranları hesaplamasını bulabilirsiniz. Şimdi sıra diğer hayvan kredisi bankalarının şartları ve size sağladıkları imkanlara geldi.

İş Bankası Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Hayvan kredisi veren bankalar listesinde yer alan Türkiye İş Bankası, çiftçilerimize canlı hayvan alım kredisi veren köklü bankalarımızdan biridir. Bankamızdan besicilik ve süt de dahil olmak üzere kanatlı ve arıcılık kredisi kullanabilirsiniz. İş Bankası’nın uygun faiz oranları ve geri ödeme koşulları ile kullandırdığı hayvan kredilerinin faiz oranları ve hesaplama tablosuna geçmeden önce hayvan kredilerinin hangi kalemler altında verildiğine bir göz atalım.

 1. Sığır yetiştiriciliği için işletme kredisi: Sadece 24 ay vadeli girişimcilere verilen kredidir. Geri ödeme taksitlerinin vade aralıkları esnektir. Bu kredi ile işletmenizin ihtiyacı olan araç ve gereçleri satın alabilirsiniz.
 2. Sığır yetiştiriciliğine yönelik kurumsal kredi: Büyükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize 18 ay vadeli esnek geri ödeme seçenekleriyle kullandırılan kredidir. Bu kredi ile işletme sahibi çiftçimiz ihtiyacı olan tarım alet ve ekipmanlarını satın alabilmektedir.
 3. Arıcılık İşletme Kredisi: Arıcıların işletme dönemindeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere verilen 24 ay vadeli kredidir.
 4. Etlik Tavukçuluk İşletme Kredisi: Etlik piliç üreticilerine 24 ay esnek geri ödeme imkanlarıyla kullandırılan kredidir.
 5. Küçükbaş İşletme Kredisi: Küçükbaş hayvan çiftliği sahiplerine iki yıl geri ödemeli olarak verilen kredidir.

Söz konusu krediler, Türkiye İş Bankası tarafından hayvancılıkla uğraşan çiftlik sahibi çiftçilerimize kullandırılan kredilerdir. Hayvan alımı yapacak olan çiftçilerimize sağlanan kredi imkanları aşağıdadır.

 1. Sığır alım kredisi: 36 ay vadeli, yıllık 3’ten 1’e kadar geri ödeme seçeneği olan büyükbaş hayvan kredisidir. Bir buçuk ile iki yaş arası damızlık sertifikası ile yetiştirilen cins düvelerin satın alınması için verilen kredidir.

Büyükbaş hayvancılık kredileri Türkiye İş Bankası tarafından sadece canlı hayvan alımı için değil, sonraki alımlarda da desteklenmektedir.

 1. süt soğutma tankı
 2. sağım ünitesi
 3. yem hazırlama makinesi
 4. Gübre toplama ekipmanları

Bu alımlar için Türkiye İş Bankası’ndan uygun faiz oranları ile kredi kullanabilirsiniz. Bankanın faiz oranı nedir diye sorarsanız, bireysel ihtiyaç kredisinin bu ay için belirlediği oran 36 ay boyunca %1,95 ise bu oranın en az %0,10 daha düşük olacağı aşikardır.

Şekerbank, Finansbank Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Evcil hayvan kredisi veren bankalar arasında yer alan diğer bankalar ise Şerkerbank ve QNB Finansbank’tır. Bu iki özel banka, hem tarım hem de hayvancılık sektörlerinde finansman sağlamak için çiftçilerimizle birlikte çalışmaktadır. Banka kredilerinde faiz oranları birbirine çok yakındır. QNB Finansbank’ın geri ödeme koşulları gerçekten harika. Banka size ipotek teminatlı evcil hayvan kredisi verdiği için bu krediyi 120 aya varan vade ile sağlamaktadır. Banka tarafından kullandırılan kredinin yatırım maliyetinin %75’ine kadar geri ödeme süresi 6 ile 12 ay arasındadır. Bu süper fırsatlarla QNB Finansbank’tan nasıl evcil hayvan kredisi alacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki adımları sırasıyla belirtmeniz yeterli.

 1. Öncelikle bankanın ‘Tarım Kredileri’ departmanı ile iletişime geçin.
 2. Hayvan Kredisi kullanacağınızı beyan edin. Banka yetkilisi öncelikle kimlik numaranızdan kredi notunuzun ortalama değerini soracaktır. Sorgu işlemi tamamsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 3. Başvuru sürecini başlatmak için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.
  1. Doğum belgesi
  2. İkamet belgesi veya ödenmiş fatura
  3. kredi tutarı için garantör
  4. EQS belgeniz
  5. Gelir beyanınız
 4. Belgeler eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra ‘Hayvan Kredisi’ başvuru süreci başlar.
 5. Hayvan Bilgi Sisteminde ipotek veya küpe numarası kayıtlı olan hayvanlarınız ekspertiz tarafından kontrol edilir.
 6. Değerlendirme raporu olumlu çıktıktan sonra en geç 5 iş günü içerisinde evcil hayvan kredinizi alabilirsiniz.

SQA belgeniz yoksa az önce bahsettiğim gibi hayvan kredisi almak için tavsiyem ‘Tüketici Bireysel Kredisi’ kullanmanız olacaktır.

ING İhtiyaç Kredisi İle Canlı Hayvan Alımı

Gelir belgesiz kredi veren ilk 5 banka arasında dahi ihtiyaç kredisi kullanarak hayvan satın alabilirsiniz. Gelir belgeniz varsa, doğrudan herhangi bir banka şubesine gidebilirsiniz. Ancak eğer gelir belgeniz yoksa belirli bir evcil hayvan kredisi almak için ING İnternet bankacılığı üzerinden kredi başvurusunda bulunmanızı şiddetle tavsiye ederim. Uzun zaman önce Akbank 20 Bin TL 48 Ay Vadeli Belgesiz Kredi’de nasıl yapıldığını bir fotoğrafla anlatmıştım. Aynı şekilde mevduat hesabınızın bulunduğu ING bankasından da bu uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Şimdi sizler için gelir belgesiz kredi veren bu bankanın faiz oranlarını ve hesaplama işlemlerini yapacağız.

Bu ihtiyaç kredisini kullanarak hayvancılık almak isteyen çiftçilerimize tavsiye ettiğim ING bankamızdır. Bankamızın faiz oranları; 12 ayda %2.64, 24 ayda %2.89 ve son olarak 36 ayda %3.04’tür.

ING Bireysel Kredi İle Hayvan Alım Kredisi Hesaplama
MiktarVadeAylık ÖdemeToplam Maliyet
50.000 TL12 Ay5.113,48 TL61.361,74 TL
50.000 TL24 Ay3.150,54 TL75.613,12 TL
50.000 TL28 Ay2.931,85 TL82.091,67 TL
50.000 TL34 Ay2.643,95 TL89.894,28 TL
50.000 TL36 Ay2.571,57 TL92.576,89 TL

ING bankasında hesabınız varsa, öncelikle ING MOBİL UYGULAMASI’nı indirip başvuru yapmalısınız.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.