E-BÜLTEN   Ocak'2011
 
Düşler Akademisi "Best Buddies Turkiye" Temsilcisi Oldu... …   Düşler Akademisi "Gönüllü Evi" açıldı!ı…

Düşler Akademisi, 1989'dan bu yana Dünyanın çeşitli ülkelerinde devam eden Best Buddies sisteminin Türkiye temsilcisi oldu. Best Buddies, gönüllü gençlerin engellilerle arkadaşlık kurduğu bir sistemdir.

Düşler Akademisi, engelli gençlerle gönüllülerin buluşması için Best Buddies programını Türkiye'de başlattı. Alternatif Yaşam Derneği bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm projelerindeki gönüllü deneyimini Best Buddies programı ile birleştirerek devam eden projeleri kapsamında Best buddies etkinliklerini başlatıyor.

 

Alternative Camp projesinde 10 yılı aşkın süredir yabancı gönüllüler ile çalışan Ayder, şimdi de Düşler Akademisi'ne yurt dışından gönüllü kabul etmeye başladı. Çeşitli ülkelerden gelen gönüllüler, Ziçev ekibi ile imzalanan protokol çerçevesinde vakıf binası içerisinde hazırlanan Düşler AKademisi "Gönüllü Evi"nde kalıyorlar.

Ocak ayı içerisinde Türkiye'ye gelen ve ekibe katılan 3 gönüllü bulunmakta. Yabancı gönüllüler, hem atölyelere hem de ofis işlerine destek oluyorlar. Şubat ayı içerisinde Düşler Akademisi gönüllüleri için ingilizce sınıfı açmaya hazırlanan yabancı gönüllülerimiz ayrıca Düşler Akademisi içerisinde yeni sanat workshopları gerçekleştirmek için de hazırlıklarını sürdüyorlar. Önümüzdeki aylarda yeni yabancı gönüllüler de Düşler Akademisi ekibine katılacaklar.

 

Vodafone İşaret Dili Workshop   TEGV Zeyrek Öğrenim birimi Engelliye Doğru Yaklaşım Eğitimi!

Düşler Akademisi engelli ve sosyal dezavantajlı gençlere ücretsiz olarak kültür ve sanat atölyeleri vermesinin yanı sıra toplumun engellilere yönelik önyargılarının kırılmasına aracı olmak gibi önemli bir misyonu da bulunmakta. Bu bakış açısı ile yaklaşık bir sene önce başlatmış olduğu işaret dili workshoplarını çeşitli kurumlara da gerçekleştiriyor.

Vodafone, İşaret dili workshop'ını şirket içerisinde gerçekleştirerek toplumda farkındalık yaratmaya kendi çalışanlarından başladı. Büyük ilgi ile karşılanan eğitim sonrasında çalışanlar temel işaret dili eğitimi aldılar. Önümüzdeki haftalarda da işaret dili workshoplarına devam edilerek, Vodafone çalışanlarının bu yeni dili daha detaylı olarak öğrenmeleri sağlanacak.. .

 

Ayder ve Düşler Akademisi tarafından hazırlanan ve geliştirilen "Engelliye Doğru Yaklaşım Eğitimi" 2 Ocak'ta TEGV Zeyrek öğrenim birimi çalışanları ve gönüllüleri ile buluştu.

Alternatif Yaşam Derneği Kurucusu Ercan Tutal ve Özel Eğitim Uzmanı Tanyel Süzer'in gerçekleştirdiği eğitim, Zeyrek öğrenim birimi gönüllülerince izlendi… .

 

Müzik, 2011'de De Engel Tanımıyor!   Düşler Akademisi Avrupa Liginde: This Is European Social Innovation!

2009 yılında ilk konserini veren Social Inclusion Band, 2011 yılında da her ay Babylon'da vereceği konserler ile seyircisi ile buluşacak. 2011 yılının ilk konseri 10 Ocak 2011'de gerçekleşti. Geçtiğimiz senelerde Baba Zula, Sattas gibi başarılı isimleri sahnesinde ağırlamış olan Social Inclusion Band, bu yılın ilk konserinde konuk sanatçı almadan çıktı.

Yaklaşık 1,5 saat süren konserde Social Inclusion Band gerek sahne performansı ile gerekse bitmeyen enerjisi ile profesyonelliğini kanıtladı. Bir sonraki konser 21 Şubat'ta Babylon'da !!!

Konser biletleri Biletix'te: http://www.biletix.com/event.htm?id=MBA26 .

 

Düşler Akademisi, Avrupa'nın en prestijli sosyal girişimcilik platformlarından Euclide Network, Socail Innovation Exchange, Avrupa Komisyonu ve Young Foundation'ın yaratıcı sosyal sorumluluk projelerini desteklemek ve bir dünya çapında bir model oluşturması amacıyla gerçekleştirdiği " This Is European Social Innovation" yarışmasında ilk 10'a girdi. 23 ülkeden 150 projenin başvurduğu "This Is European Social Innovation – a call for inspiring stories" yarışmasında değerlendirme kriteri olarak projelerin gelecek nesillere örnek teşkil edecek yaratıcı ve yenilikçi birer model olmasına dikkat edildi.

Düşler Akademisi ekibi yarışmanın kazanan ekipleri ile tanışmak, yeni işbirlikleri, yeni fikirler geliştirmek ve workshoplara katılmak üzere İspanya Bilbao'da gercekleştirilen zirveye gitti. 4 gün süren workshoplar süresince, yarışmayı düzenleyen kurumlar ve kazanan projelerin temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştiren ekip; Avrupa içerisinde çok önemli bir yere sahip olan "Social Innovation Park"a da bir ziyaret gerçekleştirdi.

Düşler Akademisi ekibi, henüz Bilbao'ya gitmeden olası bir işbirliğinin geliştirilmesi için Bilbao City Council'den bir görüşme teklifi de almıştı.

 

Düşler Akademisi Merkez Bina
Düşler Akademisi Binası Barbaros Mahallesi
Fesleğen Sok. No:10
Batı Ataşehir/İstanbul/Türkiye
Tel: +90 216 688 31 53

Düşler Akademisi Beşiktaş Atölyeler
1. Levent Dilek Sabancı Engelliler Parkı
Tel: +90 212 444 44 55 (Beşiktaş Belediyesi)


Düşler Akademisi Avrupa Yakası İşaret Dili Atölyesi

Beşiktaş Belediyesi Gençlik Merkezi Sinanpaşa Mah.
Hasfırın Cad. N:3 K:4 34353 Vidin İş Merkezi
Beşiktaş / İstanbul / Türkiye
Tel: +90 212 259 06 73

Düşler Akademisi'nden kısa kısa...  

Düşler Akademisi Ses/ Kayıt& Prova Studyosu:

Düşler Akademisi binasında engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerin iş hayatında yer almalarını desteklemek ve kendi işlerini yürütebilmeleri için destek olmak amacıyla çeşitli üretim stüdyoları kurulması planlanmıştı. Gerekli olan araştırma ve alt yapı çalışmalarının tamamlanması ile ilk olarak profesyonel Ses-Kayıt& Prova studyosunun inşaatına başlandı. İnşaatı ve tüm çalışmaları Düşler Akademisi gönüllüleri tarafından sürdürülen studyoya Betopan gibi büyük firmaların malzeme destekleri de sürüyor. Studyonun tamamlanması ile Social ınclusion Band ekibi başta olmak üzere çeşitli grupların, sanatçıların da studyoyu kullanması bekleniyor… Düşler

Akademisi Tırmanma Duvarı:

Düşler Akademisi, engelli ve sosyal dezavantajlı gençlere sanat ve kültür eğitimi vermenin ve sosyal hayatta daha fazla yer edinmelerini desteklemesinin yanı sıra, sporda da aktif olarak yer almalarını destekliyor. Alternatif Yaşam Derneği'nin 10 yıldır profesyonel olarak sürdürdüğü spor alanındaki deneyimlerini şimdi Düşler Akademisi'ne de taşıyor. Düşler Akademisi'nin ilk spor çalışması girişimi olarak başlanan "Tırmanma Duvarı" yine Düşler Akademisi gönüllüleri tarafından inşaa ediliyor.