|

25.000 100 Bin HALKBANK Esnaf Kredisi Geri Ödeme Planı (SON DAKİKA)

Halkbank işyeri kredisi Ağustos 2022 son dakika gelişmelerini bizden takip edebilirsiniz. Çünkü biz de sizin gibi tüccarız. Çalışmamız kapsamında Halkbank’ın resmi internet sitesinde dahi bulunmayan kredi sahiplerini öğrenmek için bizzat banka şubesine gidiyoruz. Bunlardan biri de 350.000 TL’ye kadar limitli işletme kredisi. En az 25.000 TL’den başlayan ve ağırlıklı olarak 50.000 ile 100.000 TL arasında olan ustalarımız tarafından kullanılması tercih edilmektedir. Meslek odası aracılığıyla kefalet sağlanarak yapılan başvurularda en fazla 350.000 TL limit uygulanmaktadır. Geri ödeme planı ise 3-6 ayda 1 ödeme ile oluşturulmaktadır. Taksit hesaplama tercihi söz konusu olduğunda iş yerlerimizin %86’sı 3 ay ödeme planını tercih ediyor. Faiz oranları da başvurduğunuz kanala göre değişiklik göstermektedir.

Sonuç olarak, Ağustos 2022’de ESKKK garantisi olmadan başvuran üye işyerlerinden aylık %1,21 faiz uygulanıyor. Ticaret odası güvencesi ile başvuran tacirlerimiz için bu faiz oranı yıllık %9,5 ve aylık %0,79’dur. Bu geri ödeme planı imkanları ile kullandırılan her iki ticari krediye nasıl başvurulur? Koşullar neler, kimler başvuru hakkına sahip diyorsanız detaylar ⇓’da.

Halkbank Esnaf Kredisi Üst Limitleri Ne Kadar? Faiz Oranları Kaç?

Halkbank, işyerlerine 2 faiz oranı ile ticari kredi vermektedir. Kredinin faiz oranı ve maksimum kredi limiti buna göre değişecektir. 1. Sağladığı kredi ESKKK’sız verdiği kredidir. İkincisi ise ESKKK garantisinin sunduğu kredi imkanlarıyla ilgilidir. Mesleki sicile teminat olarak verilen işletme kredisinin faiz oranı oldukça düşüktür. Bunun nedeni, faiz oranının yaklaşık %50’sinin devlet hazinemizin desteğiyle sağlanmasıdır. Mevcut yıllık faiz oranı, teminatsız tüccarlara verilen işletme kredisinin faiz oranını belirler. Bu krediye devlet desteği dahil değildir. Sonuç olarak, Türkiye Halk Bankası tarafından kullandırılan her iki işletme kredisinin cari faiz oranları ve azami limitleri tabloda gösterilmiştir.

Türkiye Halk Bankası Esnaf Kredisi (İşletme) Faiz Oranları
Doğrudan BaşvuruDoğrudan BaşvuruMeslek Odası ÜzerindenMeslek Odası Üzerinden
SenelikAylıkSenelikAylık
%14.50%1.21%9.5%0.79

Türk bankası Halk’ın ticari kredisinin bu ayki faiz oranları aşağıdaki gibidir. Keşke her ay tablodaki bu faiz oranlarını güncellediğimizi bilseniz. Ayrıca ay içinde meydana gelebilecek faiz oranlarındaki değişiklikleri en geç takip eden ayın ilk günü tabloya yansıtabiliyoruz. Halkbank’ın esnafa verdiği işletme kredisinin faiz oranı nedir? Ayın başından itibaren verileri ekledik. Peki, bu faiz oranlarıyla bankamız siz esnafa kaç lira işletme kredisi veriyor? Ben de bu iki ticari kredi türüne göre tablo şeklinde sunuyorum.

Halkbank İşletme Kredilerinin Üst Limitleri Kaç?
Doğrudan Başvuru YapanlaraMeslek Odası Üzerinden Başvuru Yapana
350.000 TL350.000 TL
 • 50.000 TL faizsiz işyeri kredisi 500.000 TL oluyor! Kimler 0 faizli kredi alabilir? Nasıl başvurulur? Her şeyi söyledim. Fırsatı kaçırmak istemeyenlere duyurulur!

Halkbank’ın doğrudan başvurularda dahi işyerlerine hemen hemen tüm bankalara göre çok düşük faiz oranları ile işletme kredisi verdiğini görmüşsünüzdür. Peki, dolaylı olanlar da dahil olmak üzere bu ticari kredilere kimler başvurabilir? Kefil, ipotek gibi şartlar var mı?

Halkbank Esnaf Kredisinden Kimler Yararlana Bilir? Kefil İstiyor Mu? Şartlar Ne?

Halkbank üzerinden iş kurmayı planlayan tüccarlar faiz oranları dışında 2 şeyi merak ediyor. Kimler esnaf kredisine başvurabilir? İkincisi ise, başvuracak tacirlerin istediği kefil + ipotek gibi şartlar var mı? Bu nedenle bir işyeri olarak bizi en çok ilgilendiren bu iki soruyu Halkbank işyeri kredisi hesaplama sürecine girmeden cevaplamak istedik. ESKKK güvencesi ile veya direkt başvurular için 2 tablo olarak kimlerin hangi koşullarda yararlanabileceğini sizlerle paylaştık.

Direk Halkbank İşletme Kredisinden Kimler Yararlana Bilir? Şartlar Nedir?
En az 3 aylık esnaf olanlar.
GİB kayıtları mevcut Türk Ticaret Kanuna göre işletme sahibi olanlar.
ESKKK ortağı olmayan.
18 yaşından büyük, medeni haklar ehliyetine sahip olan gerçek kişiler.
Findeks KKB kredi notu istihbarat sorgulaması olumlu sonuçlananlar.
Gelir belgesi beyanı sunabilenler.
Kredi kullanım limitine takılmayanlar
 • Vakıfbank esnaf kredisi faiz oranları nedir? eminim çok merak ediyorsunuzdur. Bu yüzden 2 dakikanızı ayırın ve bağladığım sayfamı bulun. Kim bilir, teklifler fikrinizi değiştirebilir.
Meslek Odası Üzerinden Halkbank Esnaf Kredisi Başvurusu Kimler Yapabilir? Şartlar Ne?
Meslek odasına en az 3 aylık kayıtlı olanlar.
KOSGEB Geleneksel yada İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında işletmesini açmamış, açsa bile üzerinden 3 yıl geçmiş olanlar.
İş yada oturdukları ikametgah adresleri kooperatifin sınırları içinde bulunanlar.
En az 2 tane kefile sahip olanlar (Gelir beyan edebilecek!)
Çekecekleri kredinin en az %150 miktarı kadar ipotek rehini göstere bilenler.(Kendilerinin olması şart değildir)
Oda + Halkbank tarafından yapılan istihbarat sorgusu olumlu geçenler.
İflas & konkordato bildirimde bulunmayanlar.
Vergi + SGK gibi Devlete borcu bulunmayanlar

Bu iki tablodaki tüccar grupları kimlerden oluşuyor derseniz.

 1. bakkaliye / yemek
 2. Büfe
 3. Kahve işletmeleri
 4. bay ve bayan kuaförler
 5. restoranlar
 6. terziler
 7. Çanta ve cüzdan satıcıları
 8. hediye Dükkanı
 9. butik
 10. mobilyacılar
 11. manavlar
 12. Sabit
 13. Taksi ve Otobüs gibi hizmet sağlayıcılar
 14. kamyoncular

Halkbank ESKKK teminatlı ve teminatsız kimlerin işletme kredisine başvurabileceğini bir tabloya ekledim. Tablodan da görüleceği üzere kefil şartı sadece meslek sicili üzerinden yapılan başvurular için geçerlidir. Doğrudan ticari kredi başvurularında kefil şartı, ancak yüksek meblağlı ticari kredi başvurusunda bulunan işyerlerinin Findeks KKB notuna göre talep edilebilmektedir.

 • Ticaret Odası kayıt belgeleri nelerdir? Ücret nedir? En az %50 faiz indirimi ile işletme kredisi kullanacaklar için gerekli bilgiler bulunmaktadır.

Halkbank İşyeri Kredisi kriterlerini karşılıyorsanız, aşağıda belirtilen her iki kredinin hesaplamasını (geri ödeme planı) yapmadık.

Halkbank Esnaf Kredisi Hesaplama (2022 Aüustos Ayı Geri Ödeme Planı)

Ticari kredi esnafımızın 2022’deki ilk durağı kesinlikle Türkiye Halk Bankası. Bunun nedeni, Halkbank’ın işyeri kredisi geri ödeme planının faiz oranları nedeniyle oldukça cazip olmasıdır. Özellikle hiçbir özel+kamu bankası ESKKK’lı ticari işletmeye kredi geri ödeme planı vermemektedir. Bunun nedeni, daha önce de söylediğim gibi hazinenin çıkar desteği ile verilmesidir. Doğrudan üye işyerlerine yönelik sağlanan ticari kredi faiz oranı birçok bankaya göre daha avantajlıdır. Yukarıdaki faiz tablosuna baktığınızda bu ifadenin ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz. Güncel faiz oranlarına göre Halkbank’ın ticari kredi ödeme planı aşağıdaki aylık ödeme seçenekleriyle geliyor.

ESKKK olmadan verilen işletme kredisi:

Açıklama: Emtia ve döner sermaye ihtiyaçlarınız için 60 ay vade ile sunulmaktadır. Geri ödeme planı 3 veya 6 ayda 1 olarak hesaplanabilir. İşletmenizin finansal verileri ve mevcut durum dikkate alınarak maksimum 350.000 TL limit ile gelmektedir. 3 ila 6 ay arasında aylık taksitlerle ortalama 350 bin TL olan geri ödeme planı aşağıdaki tablodaki gibidir.

Ağustos ayı aylık faiz oranı %1,22

3 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
MiktarVadeTaksit MiktarıToplam Maliyeti
350.000 TL60 Ay53.664536.694,97 TL
6 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
MiktarVadeTaksit MiktarıToplam Maliyeti
350.000 TL60 Ay107.328 TL536.694,97 TL

Not: İlk taksit ödemesi tablomuzdan farklılık gösterebilir.

Meslek odası mevduatı tarafından verilen işyeri kredisi:

Açıklama: Mesleki sicil yoluyla kullandırılan işletme kredisinin üst limiti 350.000 TL’dir. 3 kişiye 5 yıl vadeli, 6 ayda 1 geri ödeme planı ile verilmektedir.

3 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
MiktarVadeOrtalama Taksit MiktarıNet Ele Geçen
350.000 TL6022.173,30458.121,28 TL
6 Ayda 1 Geri Ödeme Planı
MiktarVadeOrtalama Taksit MiktarıNet Ele Geçen
350.000 TL6044.346 TL458.121,28 TL

Halkbank meslek odası aracılığıyla kullandırılan kredi tutarının hesaplamasını maksimum limit için 3 veya 6 ayda bir ortalama taksitlerle yaptık. Farklı tutarlarda geri ödeme planını görmek istiyorsanız, işyeri kefalet kredisini hesaplamak için Robotum sayfasına gitmeniz yeterli.

Halkbank ESKKK Yada Olmaksızın Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Neler?

Halkbank, ESKKK yani meslek odası aracılığıyla ticari kredi kabul etmektedir. Ayrıca doğrudan ticari kredi kullanacak tacirlerin taleplerini de dikkate almaktadır. Her iki kredinin başvuru yöntemi farklıdır. İstenilen belgeler de talep edilecek krediye göre değişiklik göstermektedir. Şimdi öncelikle meslek sicili üzerinden veya doğrudan yapılacak olan Halkbank İşyeri Kredisi başvurusu için gerekli evrakları ekleyeceğim. Ardından başvuru yapmak isteyen esnafımızın her iki işletme kredisinde de izlemesi gereken yol haritasını çıkaracağım.

Halkbank doğrudan üye işyerleri için kredi başvuru belgeleri:

 1. Doğum belgen.
 2. Ticaret odası tescili ve tescil belgesi.
 3. Vergi levhasının fotokopisi ile başvuru yapılması gerekmektedir.
 4. Gelir tablosunun imzası ve kanıtı.
 5. İpotek edilecek aracın ruhsatı, evin mülkiyet unvanı.
 6. Kurumsal kiralama sözleşmesi.
 7. İş Sigortası Sertifikası.
 8. SGK ve vergi borcu yok.

Meslek Odası aracılığıyla başvuru için gerekli belgeler:

 1. Pasaport fotoğrafı.
 2. Etki özgürlüğü belgesinin fotokopisi
 3. İkamet belgesi.
 4. Ticarete kayıt belgesi
 5. oda sertifikası
 6. imza sirküleri
 7. Vergi levhasının kopyası
 8. Son 2 yılın beyanı

Ticaret Odası aracılığıyla yapılacak başvurularda tacirlerden istenen tüm bu belgelerin 3 nüsha olması gerekmektedir. Bilindiği üzere kefillerden bazı belgeler de istenmektedir. Bu belgelerin neler olduğunu merak ediyorsanız, esnaf kefalet kredisi için hangi belgeler gerekiyor? Sayfama alacağım.

ESKKK’lı ve ESKKK’sız Halkbank işyeri kredisi başvuru evrakları listesi aşağıdadır. Başvurular için yol haritası nedir? Aşağıda, süreçle birlikte her ikisi için de nasıl izlemeniz gerektiğini ekledim.

Kefaletsiz doğrudan başvurular nasıl yapılır?

 1. Gerekli belgelerle size en yakın Halk Bankası şubesine bizzat gidilmesi.
 2. Halkbank Kurumsal İnternet bankacılığı şubesine giriş yaparak.

Profesyonel oda kefalet kredisine nasıl başvurulur?

Bunun için tek bir alternatifiniz var. Bu, öncelikle bağlı olduğunuz meslek sicilinin kapısının çalınmasıyla gerekli belgelerin başlamasıyla başlar. Hazır bir dilekçe doldurarak talebinizi odanıza gönderin. Odanız bu isteği inceleyecek. Başvurunuz incelendikten sonra onaylanırsa belgeleriniz Halkbank şubesine gönderilecektir. Özellikle bankadaki kredi notu istihbaratını sorgular. Tüm bu işlemlerden sonra tüccar krediye erişim sağlar. 15 gün içinde sorunun cevabı hayır ise bayilere uyarı yazısı gönderilir.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.