E-BÜLTEN   Ekim'2010
Düşler Akademisi Ataşehir Merkez Binası açıldı!!!

İstanbul Rotary’nin yaptırdığı 3 katlı binayı Ataşehir aracılığıyla Düşler Akademisi devraldı. Binada Düşler Akademisi, kültür ve sanat atölyelerini engelli ve sosyal dezavantajlı gençlere ücretsiz olarak vermeye devam edecek.

Binanın açılışına Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Selma Aliye Kavaf, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkye temsilcisi Shahid Najam, Vodafone Türkiye İcre Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel’in katılımı ile gerçekleşti. Açılışta Social Inclusion Band öğrencilerinin mini konseri ve Balet Mehmet Sefa Öztürk’ün& Arzum Gültekin dans gösterisi de yer aldı.

Düşler Akademisi yeni binasında kültür ve sanat atölyelerinin yanı sıra; dvd-ses kayıt, fotograf studyosu gibi profesyonel üretim studyoları ile engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerin istihdamının da sağlanması hedeflenmektedir.

Ataşehir binası aynı zamanda değişik sivil toplum örgütlerinin buluştuğu bir sivil toplum platformu olarak da hizmet verecektir. Bu platformda; Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı(TİV), Türkiye Özel Sporcular Federasyonu (Tossfed), İBETH, Suat Ayöz Trafik Mağdurları Vakfı, Fevr ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ofisleri de yer alacak.

 

   
 
Düşler Akademisi’ne Ödül Yağdı…   Social Inclusion Band, 1. Ataşehir Engelliler Festivali’ndeydi

Düşler Akademisi geçtiğimiz ay içerisindepek çok ödüle layık görüldü: 15 Ekim’de Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nce düzenlenen “KSS Çözümleri Pazaryeri” yarışmasında bu yılın en iyi KSS çözümü seçildi. Düşler Akademisi aldığı birincilik ile önümüzdeki yıl Avrupa’da yapılan “KSS Çözümleri Pazar yeri/CSR Marketplace” nde projeyi tanıtarak Türkiye’yi temsil etme şansını yakaladı.
Düşler Akademisi, News week’in “Türkiye’de umut vaad eden 100 şey” başlıklı yazısında 34’üncü sırada yer aldı. 23 ülkeden 100’den fazla projenin başvurduğu “This is European Social Innovation” yarışmasında Düşler Akademisi Türkiye adına ödül almaya hak kazanan 10 proje arasına girmeyi başardı.
Düşler Akademisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnsani gelişme Raporu’nda yer alarak 2010 yılı içerisinde sunulacak olan raporda örnek vaka olarak seçildi.

 

Ataşehir Belediyesi, Türkiye İşitme ve Konuşma Rehabilitasyon Vakfı (TİV) ve Lions Kulübü işbirliğinde birincisi düzenlenen Ataşehir Engelliler Festivali’nde Social Inclusion Band 4 şarkı ile dinleyicilerle buluştu.

Bu yıl ilki düzenlenen Ataşehir Engelliler Festivali’ne; Ataşehir Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve eşi Gamze Akkuş İlgezdi, belediye çalışanları, TV program yapımcısı ve sunucusu Acun Ilıcalı, TİV yetkilileri ile Lions üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı..

 

Social Inclusion Band Gönülçelen dizisindeydi   Ataşehir Atletizm Avrasya Maratonunu Düşler Akademisi için Koştu.

ATV’de yayınlanan Gönülçelen dizisinin 22 Ekim 2010 tarihli bölümünde Social Inclusion Band de ufak bir konser performansı sergiledi…

Yapımcılığını Tomris Giritlioğlu-Asis Yapım’ın yaptığı, yönetmenliğini Ahmet Katıksız’ın üstlendiği, Gül Dirican ve Sertaç Ergin’in senaryosunu yazdığı, başrollerini Tuba Büyüküstün, Cansel Elçin, Onur Saylak, İlhan Şeşen, Günay Karacaoğlu ve Ayda Aksel’in paylaştığı Gönülçelen dizisinde Social Inclusion Band’in sahne almasının yanı sıra, Gönülçelen ekibi; dizinin bitiminde Düşler Akademisi’nin görünürlüğünü sağlayarak projeye destek oldu.

Düşler Akademisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İnsani gelişme Raporu’nda yer alarak 2010 yılı içerisinde sunulacak olan raporda örnek vaka olarak seçildi.

 

Ataşehir Atletizm Ekibi, katıldığı koşularda Düşler Akademisi’nin logolarını da t-shirt’lerinde taşıyarak proje bilinirliğine katkı sağlama kararı almışlardı. 17 Ekim 2010’da gerçekleşen Avrasya maratonunda ekip ilk kez Düşler Akademisi logolarıyla koştular. Yalçın Kökey ve Ali Uysal’ın girişimleri ile küçük bir grup olarak başlayan Ataşehir Atletizim ekibi, bugün 40’a yakın değişik yaş ve iş gruplarından oluşuyor. Tüm ekip Avrasya Maratonunu 15 Km’de başarı ile tamamlarken ekipten 6 kişi 42 km maratonuna katılarak, Düşler Akademisi T-shirtüyle maratonu tamamladı.

Düşler Akademisi logolarını taşıyan t-shirtlerle ekip, farkındalık yaratmak, dikkat çekmek amacıyla koştular. Ataşehir Atletizm takımı yarış sonrasında daha sonraki koşularında da Düşler Akademisi logosunu taşımaktan memnuyet duyacaklarını belirttiler.

 

Düşler Akademisi Merkez Bina
Düşler Akademisi Binası Barbaros Mahallesi
Fesleğen Sok. No:10
Batı Ataşehir/İstanbul/Türkiye
Tel: +90 216 688 31 53

Düşler Akademisi Beşiktaş Atölyeler
1. Levent Dilek Sabancı Engelliler Parkı
Tel: +90 212 444 44 55 (Beşiktaş Belediyesi)


Düşler Akademisi Avrupa Yakası İşaret Dili Atölyesi

Beşiktaş Belediyesi Gençlik Merkezi Sinanpaşa Mah.
Hasfırın Cad. N:3 K:4 34353 Vidin İş Merkezi
Beşiktaş / İstanbul / Türkiye
Tel: +90 212 259 06 73

Düşler Akademisi Mercedes Benz&İETT “Engelsiz İstanbul Gezileri”  

Mercedes-Benz Türk ve İETT engelli bireylerin yaşadıkları şehri daha yakından tanıyabilmeleri, toplu-taşıma araçlarını kullanarak gezebilmeleri için “Engelsiz İstanbul Gezileri” organize ediyor.

Projenin detaylandırılması ve engellilerin katılımı için Alternatif Yaşam Derneği ve Düşler Akademisi ekibinin desteği sağlandı. Geziler Ekim ayı boyunca dört farklı grup için düzenlenecek. Gezilere katılacak gruplar; Altı Nokta Körler Vakfı, Türkiye Ortopedik Özürlüler Federasyonu, İşitme Engelliler Federasyonu, Yağmur Çoçukları, İzev ve Ziçev(Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı).

Değişik engel gruplarında oluşan gençlere, İstanbul’un keyifli ve değişik mekanlarında geziler ile ünlükonuklarla sohbet imkanı da yaratıldı. Miniaturk, Cam ocağı, Atatürk Arbeterumu gibi mekanlarda yapılan gezilerde gençlere Nevra Serezli, Gece yolcuları Vokali Edis İlhan’la tanışma şansı da doğdu; dizinin bitiminde Düşler Akademisi'nin görünürlüğünü sağlayarak projeye destek oldu.