1 Kuruş Param Yok Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

KOSGEB girişimcilik desteklerinden yararlanmak isteyenlerden en sık duyduğum şikayet, önce kendi sermayenle kendi işini kurmalısın. “Zaten sermayem varsa neden desteğe başvurayım” Peki, kendi işinizi kurmak için bir bahaneniz olarak sermayeniz yok mu? Sonra yine devletimizin faizsiz de olsa yaptığı mağaza açma kredilerinden haberiniz yok! Tek kuruş sermayem yok ama öyle derseniz sermayesiz bir iş kurmak istiyorum. Devletimiz başta HALKBANK olmak üzere bir çok kuruma kredi veriyor Francis, yani bayiliklerden alacağınız teminat mektubunu 6 ay anapara ödemeden alacağınıza kadar.

Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum, Nasıl Kurabilirim?

Sermayesiz iş kurmak istiyorum ama nasıl yapabilirim? Bize soruyorsanız. Çözüm önerisi olarak size bazı yollar gösterebiliriz. Göstereceğimiz bu yoldan sonra işinize başlamak için gerekli sermayeye sahip olacaksınız. Parasız bir iş kurmayı düşünüyorsanız, size önereceğim bu 4 yol dışında pek fazla alternatifiniz olmadığını bilmelisiniz. Dolayısıyla sermayesiz iş kurmak istiyorum diyen girişimciliğimiz, bunu nasıl yapabilirim. 2022 yılında devlet hazinesinin desteğiyle verilen bu paketlere başvurmak için geç değil. Peki sermayesiz iş kurmak isteyenlere önerdiğim bu fırsatlar neler? Önce bunlara bir göz atalım. Ayrıntılara her zamanki gibi daha sonra gireceğim.

 1. Halkbank Girişimcilik Kredileri
 2. TESKOMB
 3. Bankalar (Girişimcilik Kredisi)
 4. Mikrokredi

Bahsettiğimiz bu 4 farklı kurumdan işinize başlamak için sermaye sorunuzu kolayca çözebilirsiniz. Özellikle genç bir girişimci veya kadınsanız faizsiz de olsa kredi alabilirsiniz. Devlete bağlı olarak faaliyet gösteren bu kurumlar arasında sadece mikrokredi fırsatlarından bahsetmeyeceğim. Neden, nasıl mikro kredi alınır? Daha önce detaylı olarak anlatmıştım. Şimdi sermayesiz, parasız bir işe nasıl başlanır? Bu kurumların imkanlarıyla devam edelim. Ama önce, sıfırdan bir iş kurmak isteyen herkes için bazı önemli ipuçlarıyla başlayalım.

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak İsteyenler, Çok Öneli 10 Tavsiyem Var!

Kendi işini sıfırdan kurmak isteyenler için devlet sübvansiyonları bu içerikte yer almaktadır. Ancak özellikle sermaye sorunu yaşayanların kendi işini kurması için para bulma yolları da var. Hangi kurumların yeni girişimcilere kredi desteği sağladığından yukarıda bahsetmiştim. Yukarıda bahsettiğim bu kurumların sağladığı sera desteklerinden aşağıda bahsetmiştim. Altyazılarda öz sermaye sorunuzu çözdükten sonra nasıl hibe alacağınızı da anlattım. Tüm bunlara geçmeden önce sıfırdan kendi işini kurmak isteyenler için bazı değerli ipuçlarından bahsetmek istedim. Bunlar ne diyorsunuz?

 1. Aklınızdaki iş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde ve NACE kodlarında yer alıp almadığını mutlaka kontrol edin. Bunu KOSGEB destekli sektörler NACE kodları sayfamdan kontrol edebilirsiniz.
 2. Fırsatınız varsa, işinizi bir girişimci üzerinde başlatmayı düşünün.
 3. İşinize başlamadan önce mutlaka bir rakip analizi yapın.
 4. Sermaye planlamanızı en az 6 aylık yapın.
 5. Pazar araştırması yapmadan asla iş açmayın.
 6. Hammadde tedariğiniz için mutlaka alternatifleriniz vardır. Mümkünse sözleşmesiz çalışmayın.
 7. Franchise sistemlerinden yararlanmaya çalışın.
 8. İnternetten satış yapmayı düşünün
 9. Hizmet kalitenizi en üst düzeyde planlayın
 10. Çıraklığınızı oluşturun. (Tecrübeniz yoksa iş fikriniz için sektördeki başarılı bir girişimciden tavsiye alın)

Bu, yeni işine sıfırdan başlamak isteyen herkes için 10 ipucum. Bu ipuçlarına ek olarak, girişte bahsettiğim gibi alt başlıklara da yer veriyorum, işinize başlamadan önce ve sonra hangi hibe ve kredi desteklerinin verildiğini.

İş Kurmak İstiyorum Ama Param Hiç Yok (Parasız Nasıl Açılır?)

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız ama para yok diyorsanız size parasız nasıl iş kurarsınız onu anlatacağım. Bunun için 18 yaşından büyük olmanız yeterlidir. Sizlere ücretsiz olarak vereceğim bu danışmanlık hizmeti ile ücretsiz olan herkes devletin desteği ile işini yürütebilecektir. Aslında, göstereceğim yöntemle, sadece kendi işinizi kurmak için sermaye sorununuzu çözmeyeceğim. İşletmenizi açtıktan sonra 2 yıl boyunca size sağlanan devlet desteğinden nasıl yararlanabileceğinizden de bahsedeceğim. Şimdi hazırsak öncelikle kendi kendine kuracakların para sıkıntısına çare buluruz. Bunun için sizi yönlendireceğim kurum ve sundukları imkanlar aşağıdaki gibidir.

HALBANK GİRİŞİMCİLİK KREDİLERİ
DESTEK PAKETİNİN ADIKREDİ MİKTARIKİMLER FAYDANA BİLİR (DETAYLAY)
Kadın Girişimci Kredisiİşini kurmuş olan kadınlara 100.000 TLYeni iş kuran kadınlara 50.000 TLHer iki kesimdeki kadın girişimcilere 6 ay ana para ödemesiz olarak 36 ay vadeli olarak verilir.Kredi boyunca EFT/Havale işlemlerinden ücret alınmazİş yerini kurmuş yada İŞ YERİ KURMADAN ikametgahını (oturduğu evi) iş yeri olarak gösteren kadınlar başvuru yapabilir.
HALK GirişimciKredi üst limiti 150.000 TLGazi, Engelli, Şehit/Gazi yakınlarına 200.00 TLEn az ilk okul mezunu45 yaşını aşmamış (Gazi, Engelli, Şehit/Gazi yakınları 55 üst yaş)Kendi işini kurmak isteyen yada kurmuş olanlar12 ay ana para ödemesiz 60 ay vadeli olarak verilmektedir.
Genç Girişimci200.000 TL35 yaşını geçmeyenÜniversite yada yüksek okul mezunu olup, tahsil gördüğü meslek üzerine iş yeri açacaklara12 ay ödemesiz 60 ay vadeli olarak verilir.
Cesur Girişimci250.000 TL45 yaşını aşmamışÜniversite yada yüksek okuldan mezun olup, 2 sene tahsili olan işi yapan girişimcilere12 ay ödemesiz 5 yıl olarak geri ödemeli
Usta Girişimci175.000 TLMesleki eğitim diploması sahibi olanKendi işini açmak isteyenEn az ilk okul mezunu45 yaşını aşmamışAçmak istediği iş kolunda daha önce 3 sene çalıştığını kanıtlayanlara1 sene ödemesiz 5 yıl geri ödemeli
TEKNO300.000 TLTeknokent/Teknopark gibi yerlerde faaliyet gösterenBilişim  ve yazılım alalında faaliyet gösterenKOSGEB & TUBİTAK yada Bakanlıkların hibe programlarından yararlanmaya hak kazanan60 ay vadeli 1 sene ödemesiz olarak verilir.

Kredilerin tüm detaylarını yukarıdaki tabloda BURADAKİ linkimizde bulabilirsiniz.

TESKOMB GİRİŞİMCİLİK KREDİLERİ
DESTEK PAKETİNİN ADIKREDİ MİKTARIKİMLER FAYDANA BİLİR
Genç Girişimci Kredisi100.000 TL30 yaşını tamamlamamışKOSGEB iş planı projesi onaylı olan (Nasıl hazırlanacağını KOSGEB İş Planı Örneği sayfamda bulabilirsiniz, videolu olarak dahi anlattım)5 yıl vadeli FAİZSİZ kredi verilmektedir.

TESKOMB’un sunduğu bu fırsatın detaylarını BURADAKİ linkimizden inceleyebilirsiniz.

İş-Kurmak-İstiyorum-Ama-Param-Hiç-Yok

Vakit geldi sermayesiz iş kurmak istiyorum yukarıdaki ilk başlık bu nasıl yapabilirim ? bahsettiğim sermaye artırmanın 3. yolu. Bu yol orada dediğim gibi bankaların arasından geçiyor. Belli ki bankaların yeni girişimcilere kredi vermek için bir paketi yok. Ancak kuaförden güzellik salonuna kadar birçok arkadaşım sıfır sermayesi olmasına rağmen nakit ihtiyaçlarını bu meblağ ile karşıladı. 36 aya varan geri ödemeli bu banka fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız gelir belgeniz olmasına gerek yok. Neden, Akbank 20 bin TL 36 aylık belgesiz vadeli kredi veriyor, nasıl belgesiz kredi aldığımı bizzat ispatladım ve anlattım. Tek ihtiyacın olan bu ne diyorsun? En az ortalama FINDEX KKB kredi notuna sahip olmak. Bu kredi notuna sahipseniz bu ay için başvurmanızı tavsiye edeceğim bankamız aşağıdaki gibidir.

 • QNB Finansbank, 36 ay boyunca tüm vade seçeneklerine %2,21 faiz oranı uygulamaktadır. Maksimum 75.000 TL limitle verilen kredi geri ödeme planı aşağıdaki gibidir.
MiktarVade (Ay)Aylık ÖdemeToplam Maliyet
75.000 TL185.293,98 TL95.291,72 TL
75.000 TL204.880,38 TL97.607,67 TL
75.000 TL224.543,52 TL99.957,48 TL
75.000 TL244.264,20 TL102.340,81 TL

Dilerseniz https://bit.ly/3tw9tkc adresindeki buradaki formu doldurarak bu krediye başvurabilirsiniz. Söz verdiğim gibi, her kesimden meteliksiz girişimcilerimiz için kurumsal sermaye ile ilgili sorunuzu çözdüm. Dokunmadığım tek bir alan var. Franchise yani franchise sistemi üzerinden iş kuracak kişilere sağlanan destek türüdür. Yine bunu ayrı bir alt başlıkta açıklama ihtiyacı hissettim.

Sermayesiz Bayilik Nasıl Alınır? Bedavaya Franchise Alma

Sermayesiz bayilik nasıl alınır diyen girişimcilere iki yol gösterebilirim. Bunlardan biri, olmayan sermayeniz için kredi ile çözüm bulur. Bir diğeri ise sermayesiz bayilik veren firmalara yönelmek. Sermayesiz bayilik almak isteyenler bu linkten firmalara bakabilirler https://www.kosgebkrediye.com/bayilik-veren-firmalar/. Aklında işletme sermayesine ihtiyaç duyanlar beni takip etmeye devam edebilirler. Çünkü bu konuda onlar için harika bir haberim var! Müjde buysa, ne diyorsunuz?

Türkiye Halk Bankası, franchise alacak yeni girişimcilere kredi vermektedir. Ayrıca kullandırılan kredinin taksit ödemelerini tam 6 ay sonra başlatır. Geri ödeme süresi 60 aydır.

Böylece HALKBANK tarafından sağlanan imtiyazlı kredi ile,

 1. Franchise ücretinizi ödemek için kredi kullanabilirsiniz.
 2. Mağaza kurulum maliyetlerinin %75’ine kadar fatura keserseniz kredi ile ödeme yapabilirsiniz.

Banka tarafından sağlanan bu imkan gerçekten olağanüstü mü? Hele de 6 ay bedava kredi veren bankalarla (KOSGEB, HALKBANK) bağlantımdaki diğer fırsatları bir görebilseydiniz!

Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım (10 Süper Fikir)

Tek kuruş sermayesi yok diyen tüm girişimcilerin bu sorununu yukarıda çözdüm. Dilerseniz kurumların linklerinde de verdiğim çözüm önerilerimi inceleyebilirsiniz. Sermayesiz iş kurmak istiyorum ne yapmalıyım? Sorusuna uzmanlık alanımda cevap vereceğim. Girişimcilik ve hibelerle ilgili deneyimlerime dayanarak doğal olarak cevap vereceğim. Bunun için ilk önerim, iş fikrinizin KOSGEB aracılığıyla hibe alabilmesi. Bunlara ne dersin? Sizlerle en sevdiğim 10 iş modelimi paylaşmak istiyorum.

 1. Market / kantin açılması
 2. vücut geliştirme spor salonu
 3. Kadınlar için jimnastik, yoga gibi aktivitelere ev sahipliği yapan odalar
 4. Kadınlar / erkekler için kuaförler
 5. lazer epilasyon
 6. Restoran (ızgara, sulu yemek, pide vb.)
 7. Çocuk veya kadın giyimi
 8. Çocuk veya kadın ayakkabısı, çanta mağazası açın
 9. gastronomi
 10. Halı ve özellikle döşeme yıkama

Dinlerde ne yapacağınızı bilmiyorsanız ve bunları yapıyorsanız KOSGEB’den hibe alabilirsiniz. 5 adımda KOSGEB kredisi nasıl alınır? Sayfamda bulabilirsiniz.

Caner Şimşek

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *